مراحل جذب سرمایه برای کسب و کار ها

جذب سرمایه فرآیندی است که صاحبان کسب و کار، نیاز مالی خود را به سرمایه گذار توضیح میدهند و تلاش می کند نظر وی را جلب نمایند.

موتور توسعه نیمو

جذب و افزایش سرمایه فرآیندی دشوار و طولانی است و از این رو صاحبان کسب و کار، قبل از انجام فرآیند جذب سرمایه باید با تمامی مفاهیم، تعاریف و اصطلاحات جذب سرمایه و همچنین ارزش گذاری کسب و کار آشنایی کامل پیدا کرده باشد تا بتواند این فرایند را با موفقیت پشت سر بگذارد.

موتور توسعه نیمو

تمام کسب و کار ها برای رشد و توسعه به جذب سرمایه نیاز پیدا می کنند. بحث جذب سرمایه برای توسعه و تجاری‌ سازی یک کسب و کار، همواره یکی از الزامات اصلی موفقیت محسوب می ‌شود.

در بیشتر موارد جذب و یا عدم جذب سرمایه تاثیر مستقیم بر روی سرنوشت یک کسب و کار می گذارد.

به طور کلی جذب سرمایه یکی از مهم ترین مباحث موجود در راه اندازی و توسعه کسب و کار است.

در حال حاضر در اکوسیستم کارآفرینی ایران تعداد سرمایه گذارها و فرصت های جذب سرمایه اندکی وجود دارد، بنابراین کارآفرینان باید به بهترین نحو ممکن از فرصت های موجود استفاده کنند و سرمایه مورد نیاز برای رشد کسب و کار خود را جذب نمایند.

در اولین قدم برای موفقیت در کسب و کارتان باید تیم داشته باشید.

موتور توسعه نیمو

  • برای اجرای موفق یک ایده و یا پیش برد یک کسب و کار، باید هرکس از تخصص خود استفاده کرده و برای انجام سایر امور، با متخصصین آن حوزه همکاری کند.
  • برای پیشرفت کسب و کار همکاری در رابطه با مسائل مالی و برای این منظور جذب سرمایه نیز به موفقیت شما کمک میکند.

موتور توسعه نیمو

  •  یکی از مشکلات کسب و کار ها برآورد نادرست هزینه ها است، برآورد نا درست هزینه ها میتواند منجر به شکست یک کسب و کار شود.
  • در کشور های در حال توسعه و از جمله ایران تقریبا همه ی کسب و کار ها با این مشکلات رو به رو هستند که جذب سرمایه راه کاری است که به کنترل و بهبود شرایط کمک میکند و نجات دهنده است.
موتور توسعه نیمو
  •  در مسیر راه اندازی و توسعه یک کسب و کار، ابهامات زیادی وجود دارد، این ابهامات چالش هایی را به همراه دارند که این چالش ها منجر به بروز ضرر و زیان های پیش بینی نشده برای کسب و کار ها میشوند.

کلینیک کسب و کار

بنابراین باید منابع مالی کافی برای جبران این ضرر ها وجود داشته باشد. که این خود دلیلی بر ضرورت جذب سرمایه در راستای موفقیت کسب و کار است

 

صاحبان کسب و کار برای جذب سرمایه به چه نیاز دارند؟

  •  زمان مناسب برای سرمایه گذاری و جذب سرمایه را مشخص کند.
  •  سرمایه گذاران مناسب برای کسب و کار خود را شناسایی کند.
  •  اصول برقراری ارتباط و جلب نظر سرمایه گذاران را بداند.
  •  نحوه ارائه (Pitch) صحیح را بداند.

راهکار های موفقیت در جذب سرمایه

برای آنکه بتوانید در جذب سرمایه موفق باشید،باید بتواند شرکت خود را برای سرمایه گذار به خوبی معرفی و ارائه کنید،برای معرفی درست باید زمان بندی و برنامه ریزی کنید.

پس معرفی شرکت به سرمایه گذار،نیاز است خلاصه ای از برنامه های اجرایی کسب وکارتان را در اختیار سرمایه گذار قرار دهید.

موتور توسعه نیمو

سرمایه گذار بابررسی برنامه های کاری شما،در خصوص سرمایه گذاری روی کسب وکارتان بهتر میتواند تصمیم بگیرد.

در این راستا شما باید موارد مختلفی را در اختیار سرمایه گذار قرار دهید تا بتوانید خودتان را به سرمایه گذار اثبات کنید و نشان دهید کسب وکارتان ارزش sرمایه گذاری دارد.

 

همین الان برای جذب سرمایه اقدام کنید.

راهکار های موفقیت در جذب سرمایه

داستان تان را بیان کنید:

داستان در رابطه با کسب وکارتان،راه اندازی آنو مشکلی است که حل میکنید.

چرا این مشکل را انتخاب کرده اید؟آیا کسی دیگر برای حل مشکل اقدامی انجام نداده است؟بهتر است سرمایه گذار را رد جریان آن بگذارید.

راهکارتان را بیان کنید:

مشکلی که میخواهید حل کنید را بریا سرمایه گذار شرح دادید،اما این کافی نیست.

شما باید علاوه برآن بیان کنید مشکل را چگونه حل میکنید؟راهکارتان برای حل این مشکل چیست؟برای حل مسئله چه ویژگی بارزی دارید؟

موفقیتهایتان را ذکر کنید:

در این مورد اصلا شکست نفسی نکنید.باید همه ی موفقیت هایاتان را شرح دهید.این کار در متقاعد کردن سرمایه گذار تاثیر بسیاری دارد.

بازار هدفتان:

برای موفقیت در کسب و کارتان باید بازار هدفتان را مشخص کرده باشید و در مورد آن اطلاعات دقیق داشته باشید،

موتور توسعه نیمو

قطعا این کار را انجام داده اید ولی سرمایه گذار نیز باید از بازار هدف اطلاعات داشته باشد چرا که مشخص بودن بازار به جلب نظر بهتر مشتری و اتخاذ سیاست هایی اصولی تر رد این راستا کمک میکند و به سرمایه گذار اجازه میدهد دقیق تر جوانب را بررسی
کند و تصمیم بگیرد.

جذب مشتری:

برای جذب مشتری چه سیاست ها و استراتژی هایی را به کار میگیرید؟همچنین هزینه های مورد نیاز برای جذب مشتری و پیاده سازی استراتژی مورد نظر باید مشخص باشد.

رقبا:

آیا رقبای تان را میشناسید؟چه چیزی شما را از رقیبانتان متفاوت ساخته است؟مزیت رقابتی تان را برای سرمایه گذار شرح دهید.

الگوی درآمدتان را مشخص کنید:

چه طور میخواهید پول در بیاورید؟چه محصولاتی را برای کسب درآمد ارائه میدهید؟قیمت ها به چه صورت هستند؟همه یاین موارد باید برای سرمایه گذار واضح باشد تا بداند که شما حساب شده کار میکنید.

پیش بینی های مالی:

باید برنامه های درآمدی 3 تا 5 سال آینده تان مشخص و هدف گذاری شده باشد.ارقام در قالی نمودار به سرمایه گذار نشان دهید.

کلینیک کسب و کار

توجه کنید باید همهی محاسباتتان دقیق باشد،اگر نمودارتان رشد را نشان میدهد آنرا تحلیل کرده و دلیل آن را توضیح دهید.

تیم کاری مهم ترین بخش کسب وکارتان است:

 تیم کاری تان اولین چیزی است که در تحلیل کسب وکار تان مورد بررسی قرار مییگیرد.

در واقع اول آدم ها هستند که سنجیده و ارزش گذاری میشوند وبعد از آن ایده ها.باید بتوانید صلاحیت اعضای تیم تان را ثابت کنید تا سرمایه گذار به شما،تیمتان،کسب وکارتان و ایده تان اعتماد کند.

موتور توسعه نیمو

همچنین شما باید در رابطه با کمبود هایتان ابهامات را برای سرمایه گذار برطرف کنید.با یان کار به سرمایه گذار نشان میدهید که شما نقص ها و کمبود هایتان را به خوبی میشناسید.

نیاز های سرمایه گذاری:

چه میزان پول و سرمایه نیاز دارید؟سرمایه مورد نیاز تان توسط چه کسانی و با چه درصد سهامی باید در شرکت سرمایه گذاری شود؟این سرمایه چه در آمدی در پی خواهد داشت؟

استراتژی خروج را مشخص کنید:

در صورتی که سرمایه مورد نیاز شما تامین شود،این سرمایه چگونه به صاحب آن بازپس داده خواهد شد؟

موتور توسعه نیمو

در طی چه مدت؟ باز پس دهی به چ صورت خواهد بود؟همه ی این موارد ابهاماتی هستند کهدر ذهن سرمایه ذار وجو دارد،شما باید همه این ابهامات رابرای او روشن سازی کنید.

انواع روش های جذب سرمایه

جذب سرمایه استراتژی خاص خود را دارد و باید قبل از انجام هر کاری پیش نیاز های آن فراهم شده باشد. صاحب کسب و کار باید موقعیت فعلی و موقعیت هدف کسب و کار خود را در نظر بگیرد و با توجه به شرایط موجود، روش جذب سرمایه را انتخاب کند.

کلینیک کسب و کار

طبیعتا جذب سرمایه باید با موقعیت فعلی و هدف کسب و کار و همچنین شرایط فعلی، متناسب باشد و کسب و کار را در راستای موفقیت و رسیدن به اهداف یاری کند. جذب سرمایه در ابعاد و اندازه های مختلفی صورت می گیرد.

موتور توسعه نیمو

برخی از استارت آپ هابا توجه به مرحله ای که در آن قرار دارند، برای رفع نیاز مالی خود باید به شتاب دهنده ها مراجعه کند و برخی دیگر برای جذب رقم های بالاتر باید به فرشتگان سرمایه گذار.

شتاب دهنده

Accelerator

از روش های جذب سرمایه که خصوصا در مراحل اولیه راه اندازی کسب وکار کاربرد دارد و مورد توجه قرا میگیرد،شتاب دهنده ها هستند.

شتابدهنده (Accelerator) یک ساختار منسجم و مشخص در جهت حمایت و توسعه کارآفرینی نوآورانه و دانشبنیان است.در جذب سرمایه به شیوه ی شتاب دهنده،به کسب وکار ها فرصتی داده می‌شود که در حضور متخصصان تیم شتاب دهنده، طرح خود را بیانکرده و در مورد مزایا و کاربرد آن توضیح دهند.

موتور توسعه نیمو

از میان شرکت کنندگان، ایده برتر و بهتر را انتخاب کرده و روی آن سرمایه گذاری می‌کنند و در یک بازه زمانی کوتاه مدت آن‌ها را در زمینه‌های مختلف مشاوره و یاری می‌دهند. اکثر مؤسسان شتاب دهنده ها، کارآفرینان باتجربه در زمینه تکنولوژی هستند.

جذب سرمایه به روش شتاب دهنده، استارت آپ ها را در گردآوری سرمایه، محل کار، نیروی کار و تعیین اهداف جهت رسیدن به موفقیت کمک می‌کنند.

موتور توسعه نیمو

شتاب‌دهنده‌ها تنها حامی مالی نیستند و با سرمایه‌گذاران تفاوت‌های بسیاری دارند.این روش از جذب سرمایه در مرحله قبل از راه اندازی صورت می گیرد. نحوه سرمایه گذاری شتاب دهنده ها معمولا به این صورت است که

پس از انعقاد قرارداد شروع به همکاری؛ شتابدهنده ها در ازای حمایت، درصدی از سهام کل را دریافت می کند. میزان درصد سهام توافقی می باشد و با رضایت طرفین تعیین می شود.

 

 

سرمایه گذار خطر پذیر

سرمایه-گذار-خطر-پذیر

هنگام جذب سرمایه،یکی از روش های موجود،سرمایه گذاری خطر پذیر است.

شرکت های سرمایه گذار خطر پذیر از یک گروه از سرمایه گذاران حرفه ای تشکیل می شود که معمولا بر روی ایده های نوآوران و کسب وکار های نو پا سرمایه گذاری میکنند.

موتور توسعه نیمو

همچنین به دلیل مبالغ زیاد سرمایه که برای این موارد نیاز است،سرمایه گذار های خطرپذیر،عموما افراد اشخاص حقوقی؛،شرکت‌ یا صندوق‌هایی هستند که سرمایه در دسترس خود را از مجموعه‌ای از افراد و نهادهای ثروتمند (صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها و بیمه‌ها، نهادهای خیریه و دانشگاهی، شرکت‌های بزرگ و…) تأمین کرده‌اند.به این سرمایه گذاران،سرمایه گذاران خطر پذیر گفته میشود چرا که سرمایه گذاران فعال در این زمینه در مقایسه با سرمایه گذاران فعال در دیگر زمینه ها مانند:

موتور توسعه نیمو

بورس، ریسک بسیار بیش‌تری را میپذیرند.در جذب سرمایه به شیوه ی خطر پذیر،سرمایه گذار بسته به مرحله توسعه کسب و کار، در معرض ریسک‌های متفاوتی از قبیل تشکیل تیم، نمونه اولیه محصول، تناسب محصول با بازار هدف، درآمدزایی، گسترش کسب و کار و… قرار خواهد گرفت. در جذب سرمایه به شیوه ی خطر پذیر،سرمایه گذاران ، تقریباً همواره تمایل دارند تا در مدیریت کسب‌وکار وارد شده و
اعمال نفوذ نمایند.

 

 سرمایه گذاری جمعی

سرمایه گذاری روشی از سرمایه گذاری است که به تازگی مورد استقبال کسب وکار هابرای جذب سرمایه قرار گرفته است.

موتور توسعه نیمو

جذب سرمایه به روش سرمایه گذاری جمعی صاحبان کسب وکارو صاحبان سرمایه از طریق اینترنت،شبکه های اجتماعیو وبسایت های سرمایه گذاری با یکدیگر آشنا شده و ارتباط برقرار میکنند.

به طور کلی جذب سرمایه به روش سرمایه گذاری جمعی به معنای جمع‌آوری سرمایه از تعداد زیادی از افراد با هدف تأمین مالی یک کسب‌وکار پرخطر میباشد.

موتور توسعه نیمو

مزیت قابل توجه این روش،این مورد است که مشارکت در پروژه‌های نوآورانه و دستیابی به حاشیه سود چند برابری، منحصر به سرمایه‌گذاران بزرگ نیست و هر فردی با مبالغ محدود نیز می‌تواند در این امر دخیل شود.در نهایت مجموع این مبالغ، می‌تواند راه‌اندازی و توسعه یک کسب‌وکار نوپا را ممکن سازد.

فرشتگان سرمایه گذاری

سرمایه-گذاران-فرشته

در میان روش های مختلف جذب سرمایه،سرمایه گذاری به شیوه ی فرشتکان سرمایه گذاری از محبوبیت ویزه ای برخوردار هستند.

فرشتگان کسب‌وکار را حلقه‌هایی واسط هستند که شکاف میان
سرمایه‌گذاری در مرحله کشت ایده و سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر را پر می‌نمایند و به همین جهت، نقشی بسیار کلیدی در موفقیت کسب وکار ها ایفاء می‌نمایند.

موتور توسعه نیمو

جذب سرمایه به شیوه ی فرشتگان سرمایه معمولا زمانی به کسب و کار تزریق میشوند که کسب وکار به یک ثبات نسبی رسیده باشد.در واقع کسب وکار،سرمایه اولیه را فراهم اورده،ایده پیاده سازی شده و تاحدودی پیشرفت کرده است حالا در این مرحله نوبت فرشتگان سرمایه گذاری است که وارد عمل شوند.

کلینیک کسب و کار

فرشتگان سرمایه گذاری،کارآفرینان یا مدیران بازنشسته و موفق شرکت‌های فناور هستند که با استفاده از سرمایه شخصی، در برخی ایده‌های مناسب و دارای پتانسیل‌های بالقوه، سرمایه‌گذاری میکنند.

موتور توسعه نیمو

در جذب سرمایه به شیوه ی فرشتگان سرمایه گذار،سرمایه گذاران افراد ریسک پذیری هستند که براساس فعالیت‌ها و تجارب قبلی خود، می‌توانند ایده‌های دارای شانس تجاری‌سازی موفق را شناسایی نمایند.

با توجه به ماهیت ایده یا فناوری استارت‌آپ، پتانسیل‌های بازار و هزینه‌های تحقیق و توسعه، تأمین مالی صورت گرفته توسط فرشتگان کسب‌و‌کار می‌تواند هزینه‌های کسب‌وکارهای نوپا را به مدت 12 تا 18 ماه پوشش داده تا تیم کاری تکمیل شده و محصول نهایی نیز ساخته و تولید شود.

موتور توسعه نیمو

یکی از چالش هایی که هنگام جذب سرمایه به شیوه ی فرشتگان سرمایه گذاری با آن رو به رو خواهید بود، ارزش‌گذاری ایده یا فناوری است،صاحبان کسب وکار باید بتوانند سهم سرمایه‌گذار در منافع آتی را تعیین نمایند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست