نکاتی برای حفظ حریم شخصی در محیط کار

حفظ حریم شخصی در محیط کار تصویری حرفه ای در محیط کار از شما ارائه می کند و در عین حال شما را قادر به ایجاد و حفظ روابط خوب کاری با همکارانتان می کند. هر یک از ما وظیفه داریم در حفظ حریم زندگی شخصی خود در محیط کار بکوشیم و از دخالت در زندگی همکاران نیز بپرهیزیم. با ایجاد برخی از مرزهای معقول، خودکنترلی و جدا کردن کار و دنیای خانه می توانیم زندگی شخصی خود را خصوصی نگه داریم و از دخالت دیگران در آن جلوگیری کنیم.

حریم خصوصی در محیط کار

حریم خصوصی کارمندان شامل اطلاعات شخصی و فعالیت های کارکنان در محل کار است. شرکت ها یک سری وظایف قانونی در ارتباط با حفظ حریم شخصی را نسبت به کارکنان خود دارند.

تمام اطلاعات شخصی در مورد خصوصیات شخصی، خانواده و دوستان خود را خصوصی و محرمانه بدانید. در هر شرایطی به همکاران خود نشان دهید که از وارد شدن آن ها به حریم شخصی تان ناراحت می شود. در گام بعدی اگر سوالی شخصی از شما پرسیدند حتما به آن ها تذکر دهید.

این موضوع را مد نظر داشته باشید که دخالت در زندگی شخصی همکاران بر عملکرد شغلی و حرفه ای شما تاثیر دارد و به روند کاری تان آسیب می رساند.

چگونه زندگی شخصی در محیط کار را خصوصی نگه دارید؟

اگر همکاران شما در زندگی شخصی تان دخالت می کنند، با جدیت از آن ها بخواهید که از زندگی شخصی شما دوری کنند. حتی اگر مدیر شما باشد حق دخالت در زندگی شما را ندارد. ممکن است بی ادب به نظر برسید. ولی باید بین در اختیار گذاشتن زندگی خود با آن ها یا حفظ حریم شخصی خود یکی را انتخاب کنید.

با رعایت موارد زیر می توانید بین مسائل شخصی و کاری خود تعادل ایجاد کنید و به همکاران خود اجازه ندهید در زندگی شما شخصی شما دخالت کنند.

۱- ترسیم مرزها بین کار و زندگی برای حفظ حریم شخصی در محیط کار

تصمیم بگیرید که در مورد چه چیزهایی در محیط کار صحبت کنید و در مورد چه چیزهایی صحبت نکنید. باید بدانید چه چیزی از حریم شخصی در محیط کار مربوط به خودتان است و اجازه ندهید دیگران در مورد آن بدانند.

این امر در مورد افراد مختلف با توجه به فرهنگ خاص آن ها در محیط کار و هچنین ایجاد تعادل بین کار و زندگی متفاوت است. لیستی تهیه کنید و مواردی که نمیخواهید در مورد آن با همکاران خود صحبت کنید را بنویسید. این می تواند شامل زندگی عاشقانه شما، شرایط پزشکی، دین و دیدگاه های سیاسی تان باشد.

در مورد چیزهایی که با آن ها راحت نیستید و علاقه ای به صحبت در مورد آن با همکاران ندارید فکر کنید. لیست خود را در ذهن خود نگه دارید تا بتوانید خود را از مکالمه هایی که ترجیح می دهید در آن ها شرکت نکنید، دور نگه دارید.

۲- پرهیز از برقراری تماس های شخصی در محل کار

اگر می خواهید زندگی حریم شخصی در محیط کار را از هم جدا نگه دارید، باید از وارد کردن زندگی شخصی خود به محل کار خودداری کنید. این به معنی کاهش تماس های شخصی خود در محل کار است.

اگر اهل تماس های مکرر غیرکاری در محل کار هستید و دائم در مورد زندگی شخصی خود صحبت می کنید، این احتمال وجود دارد که همکارانتان در مورد مسائل شما سوال کنند و باعث آزار شما شوند. تماس های بیش از حد حتی ممکن است این تفکر را در ذهن رئیس و همکاران شما به وجود آورد که به اندازه کافی کار نمی کنید و عدم رضایت خود را از کار شما اعلام کنند.

حفظ حریم شخصی در کار

۳- به دیگران اجازه ندهید از زندگی شما سوال کنند.

در قوانین آمریکا تعدادی سوال وجود دارد که طبق قانون کار، کارفرمایان نمی توانند از کارمندان خود بپرسند. حتی همکاران نیز حق دخالت و پرسش این سوالات را ندارند. ولی در ایران این قوانین در نظر گرفته نمی شود و شما فقط ناچار به پاسخگویی به کارفرمایان خود هستید.

این ها سوالاتی در مورد پیشینه و زندگی شماست که ممکن است به تبعیض حتی منجر شود. به عنوان مثال این حق شماست که به همکار خود در مورد سوالاتی از جمله این که چند سال دارید؟ آیا معلولیت دارید؟ متاهل هستید یا خیر و …. پاسخ ندهید.

۴- مسائل مربوط به خانه را در خانه بگذارید.

سعی کنید زندگی شخصی خود را در خانه رها کنید و یک فرد کاملا حرفه ای در کار خود باشید. یک عادت ساده مثل پیاده روی کوتاه قبل و بعد از کار می تواند فاصله ای بین کار و زندگی خانه شما بیندازد و شما را از نظر ذهنی از این دو حوزه جدا کند.

به این صورت از زندگی شخصی خود در محل کار و صحبت کردن در مورد آن فاصله گرفته اید و به همکاران خود اجازه نمی دهید در مورد حریم شخصی تان از شما سوال بپرسند و حریم شخصی در محیط کار را حفظ نموده اید. با این روش ها حتی گاهی از بروز آزار جنسی در محیط کار پیشگیری کرده اید.

نتیجه بحث

دخالت در زندگی همکاران از نظر حرفه ای کاری کاملا زشت و ناپسند است و وظیفه ی حرفه ای هر فردی را مورد تاثیر قرار می دهد. سعی کنید تمام مسائل مطرح شده در محیط کار در حوزه کار باشد و اگر کسی قصد دخالت دارد به بحث با اون پایان دهید. به این صورت از حریم شخصی در محیط کار حفاظت نموده اید.

به همکاران بگویید که زندگی حرفه ای و حریم شخصی خود را جدا نگه می دارید و مودبانه به آن ها بگویید که سوالات نامربوط و غیر کاری شما را ناراحت می کند. هیچ چیز در کار مهم تر از داشتن آرامش روانی حین کار برای شما نیست. برای خود و اطرافیانتان احترام قائل باشید و نه در زندگی شخصی آن ها دخالت کنید و نه به آن ها اجازه دخالت بدهید.

منابع:

  1. وب سایت ویکی هو

One thought on “نکاتی برای حفظ حریم شخصی در محیط کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.