خانه / توسعه تیمی و فردی / پزشک سازمان / رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر بهبود عملکرد منابع انسانی
رؤیم غذایی سالم در سازمان ها
رؤیم غذایی سالم در سازمان ها

رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر بهبود عملکرد منابع انسانی

تغذیه سالم چه تاثیراتی بر سازمان ها دارد

افراد بخش قابل توجهی از وقت خود را عموما در محل کار می گذرانند . تقریباً یک سوم از روزهای کاری هفته خود را در دفتر می گذرانند ,دقیقا یک سوم وعده های غذایی آنها در ساعات اداری صرف می شود. با این اعداد ، ارزش ترویج تغذیه سالم و رژیم غذایی سالم  در محیط کار را نباید دست کم گرفت.

در این مقاله ما قصد داریم با بحث درباره چگونگی تغذیه با مواد غذایی سالم با بالابردن کیفیت تغذیه و بهبود زندگی شما عزیزان بپردازیم. هدف از انجام این کار ارائه راهنمایی و اطلاعاتی با هدف اشنایی با پتانسیل مواد غذایی، یادگیری تغذیه صحیح، جلوگیری از بیماری های مزمن، التیام بخشیدن به بیماری ها است.

چرا تغذیه سالم

در محیط کار، برنامه های غذایی و تغذیه سالم می تواند نقش اساسی در تقویت سلامتی کارکنان و ایجاد محیط حمایتی برای فرهنگ سازی رفتارهای غذایی سالم در محیط کار داشته باشد.

با استفاده از مباحثی که در مقالات تغذیه سالم مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته اند، در این مقاله روش هایی برای توانمندسازی نیروی کار خود با بررسی تغذیه سالم روزانه آنها وجود دارد.

موانع تغذیه سالم در محیط کار چیست

موانع تغذیه سالم در محیط کار چیست؟ برای بسیاری از کارمندان پر مشغله امروزی، کمبود وقت و عدم توجه به غذای سالم در کنار همه وظایف و مسئولیت های کاری فشرده انگیزه ای برای بررسی تغذیه سالم است.

براساس یک بررسی Ipsos ، نیمی از افراد (۴۹٪) درحین کار تغذیه با رژیم متعادل را به یک چالش تبدیل کرده اند. هنگامی که یک روز پرکار دارید و باید تا اخر وقت ان ها را تکمیل کنید. یا زمانی که گرسنگی کشیده اید و ضعف کرده اید، آسان تر است که به سراغ غذاهای فست و با سلامتی کمتر بروید.

گام هایی اساسی سازمان ها برای بهبود تغذیه کارمندان

یک رژیم غذایی مغذی برای سلامتی و رفاه و موفقیت کلی کارکنان بسیار مهم است، بنابراین سازمان ها باید زمان و منابع خود را برای اطمینان از تغذیه صحیح سرمایه گذاری کنند و این مساله را به عنوان یک مساله اساسی محیط کار در اولویت قرار دهند.

گام اول:

به عنوان اولین قدم، کارفرمایان می توانند محیط کار را مورد ارزیابی قرار دهند و تعیین کنند که:

  •  آیا وضعیت فعلی دفتر امکان انتخاب سالم را برای افراد آسان می کند یا خیر.
  • ایا مناطق مشخص شده برای نگهداری مواد غذایی در نظر گرفته شده است
  • ایا امکان دسترسی به آشپزخانه برای تهیه غذا وجود دارد؟

تمام موارد بالا کارکنان را تشویق می کند تا ناهار خود را همراه بیاورند یا در مکان تهیه کنند.

قدم دوم:

سازمان ها می توانند برای کمک به کارمندان خود وعده های غذایی سلامت بخش را  تعیین کنند. کارفرمایان می توانند آشپزخانه را با مواد مغذی پر کنند. در آشپزخانه های عمومی شرکت Rise، به کارمندان گزینه های مختلفی از جمله میوه و سبزیجات، ماست، آجیل، اسموتی و جو دوسر ارائه می شود.

نتایج تغذیه صحیح کارمندان

کارمندانی که به خوبی غذا می خورند، کارمندانی هستند که احساس بهتری دارند ، انرژی این افراد به صورت مداوم در حال افزایش است، روحیه شان بهبود یافته و استرس کمتری دارند و در کار خود پویا و کارآمد تر هستند.

رژیم غذایی سالم در سازمان ها
رژیم غذایی سالم در سازمان ها

برنامه های پیشنهادی برای ترویج تغذیه سالم

به عنوان یک سازمان، مسئولیت توسعه و ترویج سیاست های سالم در محل کار را بر عهده بگیرید. سیاست هایی که تأیید کننده سبک های زندگی سالم مانند تغذیه سالم است ،

۱-تعیین برنامه غذایی سالم سازمان براساس علایق کارمندان

هنگام معرفی برنامه های سلامتی، اطمینان حاصل کنید که ابتکار عمل با برنامه ها، نیازها، علایق و اهداف کارمندان شما باشد.

۲-تشکیل کمپین های معرفی غذای سالم

بخش سلامت و تندرستی شما می تواند وظیفه داشته باشد تا کارمندانی را برای جمع آوری اطلاعات به منظور توسعه و اجرای کمپین های آگاهی بخش مناسب که مفاهیم تغذیه سالم را معرفی میکند جمع آوری کند. به عنوان مثال ، شرکت شما می تواند خبرنامه های داخلی را با محتوای مرتبط با سلامتی ارسال کند ، مانند مقالاتی درباره دستور کار غذای سالم و راهنمایی ها، دستور العمل های تغذیه سالم.

۳- آموزش و ایجاد مهارت پخت غذای سالم

این کار می تواند با فراهم اوردن فرصت آموزش برای ایجاد مهارت و دانش در هنگام تغذیه سالم شما را در برداشتن قدم های بعدی یاری می کند. برای مثال میزبانی جشن های پخت و پز با یک سرآشپز محلی است که در آن افراد شما یاد می گیرند آشپزی کنند، غذاهای جدید را امتحان کنند و تغذیه سالم به شیوه ای کاربردی و جذاب را یاد بگیرند و همچنین یک ناهار آسان را با راهنمایی های یک متخصص تغذیه یاد بگیرند. اینکه چگونه یک رژیم غذایی مغذی می تواند به پیشگیری از بیماری های مزمن مانند دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی، کاهش خطر سکته مغزی و برخی از انواع سرطان ها ، و بیماری های سلامتی و استرس کمک کند.

۴-غذا خوردن کارمندان بر سد یک میز و همزمان

براساس نظرسنجی Ipsos ، ۳۰٪ پیدا کردن فرصتی برای خوردن وعده های غذایی در شرکت را یک چالش می دانند. با این وجود، کنارهم غذاخوردن بسیار مهم است زیرا افراد را به هم وصل می کند، سر صحبت را باز می کند و به افراد کمک می کند تا رژیم غذایی متعادل تر داشته باشند. در محل کار ، می توانید با تشویق به خوردن غذای عمومی، نیروی کار خود را در وعده های غذایی دور هم جمع کنید.

۵- اگاهی از مشکلات غذا خوردن در میز کار

برای شروع ، خط مشی های ناهار شرکت خود را مرور کنید. مساله مثبت اگاهی از این واقعیت است که خوردن ناهار در میز کار شما تأثیر منفی بر سلامتی و بهره وری شما دارد. اما آیا این مساله برای کارمندان روشن است؟ پرخوری و مصرف غذاهای ناسالم هنگام کار در میز یک نفره آسان است. کارمندان خود را ترغیب کنید تا ناهار خود را به دور از میزهای خود میل کنند تا بتوانند هنگام غذا خوردن ، ذهن آگاهی، آرامش و لذت بیشتری داشته باشند.نکاتی که برای غذا خوردن بر روی میز کار باید رعایت شود در این مقاله ذکر شده مطالعه کنید.

۶-تهیه غذای سالم در میان وعده ها برای اعضای تیم

علاوه بر این ، شما می توانید با تهیه غذای سالم در جلسات و گردهمایی های تیم ، افراد را به صرف داشتن وعده های غذایی و میان وعده های غذایی مشترک دعوت کنید. در برخی شرکت ها، هر ماه یک گردهمایی ناهار سالم را ترتیب می دهد تا اعضای تیم را ترغیب کند تا غذاهای خانگی را از طرف همکارانشان امتحان کنند.

۷- راه اندازی چالش های سلامتی در محیط کار

برای رسیدن به سطحی از سلامتی، برنامه ریزی در مورد سرگرمی و چالش های سلامتی در محیط کار انجام دهید تا تیم روحیه رقابتی بدست آورد و آنها در مورد زندگی سالم و خوردن غذا و یادگیری بیشتر با همکاران خود اطلاعات بیشتری کسب می کنند.

شرکت شما با ابتکاراتی برای کمک به همکاران در جمع آوری مواد غذایی ، به شما کمک می کند تا از طریق فرصت هایی برای پیوند تیمی و ایجاد تیم ، به افراد شما در بخشی از یک جامعه کاری کمک کنند.

۸-مدیران الگویی برای بکارگیری سبک زندگی سالم

آنچه که می تواند به شکل گیری عادات سبک زندگی سالم نیروی کار خود کمک کند داشتن سفیران و رهبرانی در شرکت برای مدلسازی رفتارها است، زیرا تغییر از بالا شروع می شود. کمیته های بهداشتی و درمانی شما، مدیران منابع انسانی و حتی تیم اجرایی شما می توانند مراقبت از سلامتی و رفاه شخصی خود را با نوشیدن اب در طول روز، آوردن غذای خانگی برای ناهار ، و وقت کافی برای داشتن میان وعده های سالم در طول روز نشان دهند. .

سخن آخر

رسیدن به سبک صحیح در سلامتی با فرهنگ سازی در سازمان ها آغاز می شود. کارمندانی که به خوبی غذا می خورند، کارمندانی هستند که احساس بهتری دارند ، انرژی این افراد به صورت مداوم در حال افزایش است، روحیه شان بهبود یافته و استرس کمتری دارند و در کار خود پویا و کارآمد تر هستند. امروز با کمک کارمندان خود در بکارگیری سبک غذایی سالم، به زودی تأثیرات فوری بر روی تجارت خود و در نهایت بر سلامتی افراد در طولانی مدت خواهید داشت.

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.