سفر به یک سازمان چابک، فقط با یک لبخند!

تحول در سازمان

با چابک شدن سازمان ها، نیروهای انسانی برای نسل های بعدی نیز چابک می شوند. استخدام استعدادهای برتر، بهبود مدیریت عملکرد و آموزش نیروی کار، اولویت های اصلی یک سازمان چابک است. با چابک سازی، تحول در سازمان و کسب و کارتان ایجاد کنید. در ادامه شما را با یک مدل سازمانی چابک بیش تر آشنا خواهیم کرد.

چگونه یک سازمان چابک داشته باشیم؟

مدیری به نام چرو، متوجه شد که به یک مدل منابع انسانی چابک و همچنین ایجاد سطحی از هیجان و انگیزه بین کارکنان سازمانش نیاز دارد.

او در قسمت منابع انسانی، مجموعه ای از مشاوران داخلی را برای پشتیبانی از اولویت های کسب و کارش قرار داد. سپس تیم های هدفمندی برای پاسخ به این نیازها اختصاص داد که این تیم ها بعد از تحقق اهداف تعیین شده، منحل می شدند تا در الویت های بعدی دوباره شروع به کار کنند. کارمندانی که تمایل داشتند به این مجموعه بپیوندند و با این مدل کار کنند، سه برابر پذیرفته شده ها و یک سوم آن ها خارج از بخش منابع انسانی بودند. این موضوع نشان داد که از مدل جدید استقبال بیش تری شد.

در یک تحول سازمانی چابک که به خوبی مدیریت شود، کارمندان در سازمان بیشتر درگیر شده و به اولویت ها سریع تر پاسخ می دهند.

بیشتر بخوانید: تیم های چابک چگونه تیم سازی می کنند؟

 

در یک مدل منابع انسانی چابک، به نیازهای کسب و کار اهمیت بیشتری داده می شود و باعث ایجاد نتایج زیر می گردد:

  • ابتکار و خلاقیت رشد کرده و نتایج بهتری از کارها حاصل می شود و مدیریت تحول در سازمان با سرعت بیشتری انجام می شود
  • کارشناسان منابع انسانی می توانند با پرورش مجموعه ای از مهارت ها، باعث افزایش تاثیر کارکنان در سازمان شوند. طبق تحقیقات مکنزی، با استفاده از یک مدل چابک و یک سازمان چابک، ۲۰ درصد بهره وری کارکنان افزایش می یابد.
  • کارکنان انعطاف پذیرتر باعث می شوند، نیاز کمتری به نیروهای دیگر باشد و در نتیجه از منابع موجود استفاده بهینه تر و با بهره وری بالاتری بشود. این کار تنها از طریق تکنیک های مدیریت تحول در سازمان چابک امکان پذیر است. برای مثال، زمانی که یک بانک اروپایی از این مدل استفاده کرد، بهره وری منابع انسانی ۲۵ درصد افزایش یافت.
  • یک مجموعه از متخصصان منابع انسانی با دید چابک، امکان توسعه و ابتکار عمل افراد را فراهم می کنند. این روش باعث می شود بروکراسی ها که معمولا در سازمان های سنتی دیده می شوند، از بین برود.

در سطح بنیادی، یک سازمان چابک می تواند توانایی نیروی انسانی را به سرعت اندازه گیری کرده و در رسیدن به اهداف کلیدی سازمان پیشرفت کند. این مساله با وظایف منابع انسانی رابطه مستقیم دارد.

چه بخش هایی از منابع انسانی، نیازمند چابک سازی است؟

مکنزی پس از تحقیق در این زمینه، به این نتیجه رسید که فعالیت ها در دو بخش نیاز است تا چابک شوند:

۱- فعالیت های اجرایی

هر بار به طور منظم فرایندها اجرا می شوند. تمامی فرایندها به طور مکرر توسط متخصصان به روز رسانی می شوند.

۲- فعالیت های ساخت

منابع انسانی، به دنبال بهبود برنامه ها، قابلیت ها و استعدادها از طریق یک برنامه یادگیری جدید است. همه ی این ها برای داشتن یک سازمان چابک مهم است.

مدیریت تحول در سازمان

مدل سازمانی استاندارد منابع انسانی

مدل سازمانی استاندارد منابع انسانی معمولا دارای سه ستون اصلی است:

  • مراکز تعالی (COE)
  • شرکای تجاری منابع انسانی
  • عملیات/ خدمات مشترک

فعالیت های اجرا و ساخت، می توانند با دو مورد اول ترکیب شوند. بنابراین مدل منابع انسانی چابک به دو سوال زیر پاسخ می دهد:

۱- چند نفر بر اجرا و پشتیبانی از  عملیات تمرکز دارند؟

تعداد انگشت شماری از افراد ممکن است تخصص فوق العاده ای را ارائه دهند، اما یک کارمند چابک، قدرت عملیاتی بیشتری دارد.

۲- از میان شرکای تجاری، چه تعداد ارزشی که اجرای برنامه برای آن ها ایجاد می کند را درک کرده و چند نفر با ابتکار عمل کافی در مواجهه با چالش های اجرایی حین انجام پروژه ها آماده  شده اند؟

متخصصان منابع انسانی در سازمان چابک با هم کار کرده و ترکیبی از دانش تجاری و منابع انسانی را به همراه تخصصشان که راه حل های خلاقانه ای به همراه دارد، ارائه می دهند. در عین حال مهارت های کلیدی برای همه افراد سازمان و انعطاف پذیری بیشتری برای حل مسائل دارند.

در شکل زیر، نحوه استفاد از یک بانک اروپایی از مدل چابک آورده شده است: در این سازمان، نیمی از افراد مشغول به کار به مجموعه مشاوران داخلی که در اولویت های بانکی کار می کردند، منتقل شدند. این گروه مراکز عالی و شرکای تجاری خود را نگه داشته و با پیدا شدن اولویت های تجاری، مجموعه متخصصان نیروهای انسانی این نواحی را پشتیبانی می کنند.

 

تحول سازمانی

نتیجه و جمع بندی

در هنگام ایجاد یک مدل منابع انسانی چابک، باید موارد بسیاری که نیاز به برنامه ریزی کامل و مدیریت تحول در سازمان در داخل و خارج از بخش منابع انسانی است، مورد بررسی قرار بگیرد. این مساله باعث ایجاد اختلال در طولانی مدت می شود. اما سازمان هایی که چابک شده اند نشان می دهند که بیشتر فواید تبدیل آن به عنوان یک مولفه اصلی منابع انسانی، برای نسل های بعدی است.

اگر تمایل دارید در مورد سازمان چابک بیشتر بدانید، با متخصصین ما در تیم نیمو مشورت کنید. برای این کار میتوانید از بخش فرم نیازسنجی موجود در سایت اقدام کنید.

منبع:

  1. مجموعه مقالات مکنزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.