توسعه فردی راهی برای درخشش شما در آینده

مقدمه:

توسعه فردی یک فرآیند مادام العمر است. توسعه فردی  روشی است که افراد می توانند مهارت ها و ویژگی های خود را ارزیابی کنند ، اهداف خود را در زندگی در نظر بگیرند و برای تحقق و به حداکثر رساندن پتانسیل خود اهداف تعیین کنند. کیفیت روابط شما با دیگران، خوشبختی و موفقیت در زندگی و حتی حساب بانکی شما چیزی نیست جز اندازه گیری زمانی که برای رشد شخصی سرمایه گذاری می کنید. افرادی که برای رشد شخصیت خود وقت نمی گذارند هرگز نمی توانند رشد کنند. و اگر رشد نکنند کوچک می مانند. بنابر این رشد فردی برای هر شخص ضروری است.

توسعه فردی

توسعه فردی چیست؟

گذراندن زندگی با موانع سختی که هر فرد پیش رو دارد چالش برانگیز است. اگر تصور می کنید که موانع موجود بر سر راه شما مانند دیوارهای بزرگی است ، پس رشد شخصی راهی برای شکستن این دیوارها و پاکسازی فضای روبروی شما است تا بتوانید زندگی خود را راحت تر و شاد تر  سپری کنید. رشد شخصی فقط راهی برای حل مشکلات زندگی شما نیست. این راهی برای رشد است. توسعه فردی روشی است برای داشتن زندگی بهتر و تبدیل شدن به یک نسخه بهبود یافته از خودتان است.

اهمیت توسعه فردی

رشد شخصی راهی برای درک بهتر خود ، شخصیت و توانایی های منحصر به فرد ، نقاط قوت و ضعف ، آرزوها و استعدادهای شما است قسمت مهم رشد شخصی ، خلاص شدن از شر هرگونه عادت منفی است. برای انجام این کار ، درک آن ضروری است نیازهای شخصیتی شامل نیاز به اطمینان ، نیاز به تنوع ، نیاز به اهمیت و نیاز به ارتباط و عشق است. اکثر مردم با برآورده کردن این ۴ نیاز زندگی می کنند. اما دو نیاز آخر نیازهایی است که موفقیت شما در زندگی را تعیین می کند. این دو نیاز آخر نیازهای معنوی هستند – نیاز به رشد و سهم. هنگامی که نیازهای خود را درک کردید ، اقدامات خود را درک خواهید کرد و اگر اقدامات خود را درک کنید ، عادت های خود را درک خواهید کرد.

چگونگی مدیریت توسعه فردی

گام های مختلفی برای توسعه فردی وجود دارد.با این گام ها و مراحل میتوانید توسعه فردی خود را مدیریت کنید.

 • چشم انداز شخص تان را مشخص کنید.

پیشرفت شخصی به سادگی می تواند برای سرگرمی باشد. اگرچه اکثر ما اگر هدفی از انجام این کار را داشته باشیم به راحتی می توانیم به خود انگیزه یادگیری و پیشرفت را بدهیم. توسعه چشم انداز شخصی خود – ایده ای واضح در مورد مکانی که می خواهید در طی چند ماه یا چند سال قرار بگیرید ، و دلیل اصلی آن – بخشی اساسی برای توسعه این هدف است.

 • برای توسعه فردی تان برنامه ریزی کنید

زمانی که در مورد جایی که میخواهید باشید کاملا آگاه شدید، میتوانید برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید، طراحی یک برنامه توسعه فردی به شما کمک میکند در روند برنامه ریزی واقع بینانه تر عمل کنید.

 

 • فرآیند توسعه را شروع کنید. منتظر نمانید استارت بزنید.

روش های مختلفی برای یادگیری وجود دارند که شما با به کار گیری این روش ها میتوانید یادبگیرید و پیشرفت کنید.

 • پیشرفت شخصی تان را ثبت کنید.

ایده ثبت رشد شخصی میتواند بسیار کمک کننده است.با نوشتن تحولات کلیدی در یادگیری و پیشرفت خود به محض وقوع ، می توانید موفقیت های خود را در آینده بررسی کنید.

 • برنامه های توسعه فردیتان را به صورت دوره ای و مداوم بررسی و بازنگری کنید

برای یادگیری موثر تر بهتر است تجربه های خود را بررسی کنید و هر آنچه تا کنون آموخته اید بازنگری کنید. بررسی منظم برنامه های توسعه فردی به شما این اطمینان را میدهد که از آنچه انجام داده اید درس گرفته اید؟

از کجا شروع کنیم؟

اگر در رشد شخصی تازه وارد هستید و می خواهید  شخصیت خود را رشد دهید ، ممکن است ندانید از کجا شروع کنید. اهمیشه استارت کار دشوار و پر چالش است زیرا شما گزینه های زیادی دارید. معمولاً وقتی گزینه های زیادی داریم ، هیچ گزینه ای را انتخاب نمی کنیم. توسعه شخصی یک صنعت عظیم است و از دوره های آنلاین ، کتاب ، یوگا ، برنامه های تناسب اندام و مدیتیشن گرفته تا مربیگری زندگی و مشاوره فردی چیزهای زیادی برای ارائه دارد. از کم شروع کنید. مهم این است که شروع کیند نه اینکه فقط به آن فکر کنید و هیچ وقت شروع نکنید.

توسعه فردی

فرآیند توسعه فردی:

 • هر روز ۱۵ دقیق برای رشد شخصی زمان بگذارید.

تصمیم بگیرید، انجام دهید و هر روزتان را با یک کار مثبت شروع کنید. اگر هر روز حداقل ۱۵ دقیقه وقت خود را صرف یادگیری چیز جدیدی می کنید ، این بدان معناست که شما در حال سرمایه گذاری وقت خود هستید. سرمایه گذاری های خوب بازدهی دارند. بازده این سرمایه گذاری کیفیت زندگی بهتری خواهد داشت.

 • با ترس های خود رو به رو شوید.

نکته مهمی که در طول روند رشد شخصی باید روی آن کار کنید این است که یاد بگیرید چگونه بر ترس خود غلبه کنید.

 • در یک رویداد زنده شرکت کنید

بهترین کار برای توسعه فردی میتواند شرکت در یک رویداد باشد چرا که در این رویداد ها میتوان از افراد متخصص و سایر افراد شرکت کننده موارد زیادی اموخت، فرصت زیادی برای سوال پرسیدن دارید، انرژی کاملا مسری است، انرژی یک رویداد ۱ یا ۲ روزه می تواند آنقدر انرژی به شما بدهد که تا ماهها بعد از انرژی که به دست آوردید میتوانید الهام بگیرید.

 

مزایای توسعه فردی:

کار بر روی پیشرفت شخصی شما نه تنها برای خودسازی شما ضروری است ، بلکه می تواند به پیشرفت حرفه ای شما نیز کمک کند.

در اینجا چهار مزیت اصلی رشد شخصی وجود دارد

 • میدانید چه کاری میخواهید انجام دهید.

با داشتن پیشرفت شخصی مداوم در توسعه فردی، در رابطه با توانایی ها  و مهارت ها و اهداف خود آگاه تر خواهید شد و میدانید در چه سطحی قرار دارید.

 • میتوانید اهداف واضح و روشن تری تعیین کنید.

هر چه درمورد خودتان آگاه تر باشید  خدتان را بیشتر بشناسید اهداف واضح تر و درست تری را میتوانید تعیین کنید. گسترش دانش شما بهترین راه  برای کمک به شما در تصمیم گیری خوب درباره آینده شما است.

 • انگیزه بیشتری میگرید:

با داشتن اهداف مشخص و قابل دستیابی ، انگیزه بیشتری برای تحقق آنها خواهید داشت – خصوصاً اگر برای پیشرفت خود برنامه توسعه شخصی دارید. این بدان معناست که شما در انجام وظایفی که خود تعیین کرده اید ، بهره وری بیشتری خواهید داشت (اعم از محل کار ، تحصیل یا خانه) – و احتمال اینکه آنها را در حد استاندارد بالا به اتمام برسانید بسیار زیاد است.

 • تعادل بهتر در کار و زندگی:

اگر در شغل فعلی خود احساس رضایت نمی کنید ، اجازه دادن به خودتان برای توسعه شخصی یک راه عالی برای بهبود تعادل کار و زندگی است. با انجام یادگیری و پیشرفت خود ، نه تنها روحیه ، اعتماد به نفس و دانش خود را ارتقا می دهید ، بلکه می توانید چشم اندازهای شغلی خود را بهبود ببخشید – خواه این کار برای ارتقا ، شغل جدید یا تغییر شغل است

 • بهبود آینده ی شغلی:

و فقط آنچه یاد می گیرید نیست که می تواند در پیشرفت کار به شما کمک کند. با روشن ساختن تعهد خود به توسعه شخصی برای کارفرمایان ، شما قادر خواهید بود از خود گذشتگی و توانایی یادگیری و رشد را نشان دهید. با توجه به اینکه بیشتر کارفرمایان به دنبال نامزدهایی هستند که مایل به پیشرفت در یک صنعت هستند ، می توانید در مسیر رسیدن به نقش رویایی خود به خوبی پیش بروید.

خدمات نیمو:

موتور توسعه نیموبا تیم منابع انسانی حرفه ای ومتخصص خود به افراد در راستای توسعه فردی و بررسی و تعیین اهداف و راههای رسیدن به تهداف افراد را یاری میکند. خدمتی که تیم منابع انسانی نیمو در ان راستا ارائه میدهد عبارتند از:

 • بررسی ابعاد شخصیتی
 • بررسی استعداد های فردی
 • بررسی زمینه شغلی متناسب با فرد
 • کمک به افراد برای تعیین ویژن ها
 • کمک به تعیین اهداف شخصی
 • برنامه ریزی برای توسعه فردی
 • برنامه ریزی و تعیین راه های رسیدن به اهداف

سخن آخر:

رشد شخصی فرآیند خودسازی است ، که در ایجاد آگاهی ، دانش و مهارت خود و همچنین احساس کلی هویت متمرکز است. فعالیت های معمول می تواند شامل مواردی از رشد استعداد یا تحقق آرزوهای شخصی ، تا بهبود سلامتی و سبک زندگی یا یادگیری مهارت جدید باشد. توسعه فردی  بخش  حیاتی رشد و پیشرفت افراد است. افراد با آگاهی بیشتروکشف جنبه های مختلف مربوط به شخصیت خود در زندگی شخصی خود احساس رضایت می کنند – و حتی می تواند از دیدگاه حرفه ای برای افراد سودمند باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.