توسعه بازار و استراتژی هایی که به توسعه کسب وکار شما کمک میکنند.

مقدمه:

همه ی سازمان ها افراد و شرکت هایی که تولید یا فروش محصولاتی را برعهده دارند در تلاش اند تا محصولاتشان را هر جه بیشتر به افراد بیشتری  به فروش برسانند. آنها همواره به دنبال یافتن مشتریان جدید و تبدیل مشتریان بهلقوه خود به مشتریان بالفعل هستند. چرا که مشتریان بیشتر برابر است با فروش بیشتر و در نتیجه سود بیشتری رابرای سازمان همراه خواهد داشت. سازمان ها به دنبال معرفی هر چه بیشتر و بهتر خود به بازار بوده و تمایل دارند  برند و در نتیجه آن میزان فروش خود در بازار  را  گسترش دهند. این اقدامات تحت عنوان توسعه بازار شناخته میشوند. به عبارت دیگر توسعه بازار یک استراتژی بازاریابی است که در آن یک شرکت تلاش می‌کند محصول موجود را به گروه جدیدی از مشتریان بفروشد. توسعه بازار   همه ی این اهداف و تصمیمات استراتژی های خاص خود را نیا دارند و سازمان ها به افرادی متخصص نیاز دارند که در راستای این تصمیمات و استراتژی ها به آنها کمک کند.

استراتژی توسعه بازار :

استراتژی توسعه بازار یک استراتژی بازار_محصول است که در آن سازمان محصولات و پیشنهادات خود را  به بازار و فعالان آن معرفی میکند. در بازار یابی جهانی، این استراتژی از طریق صدور مجوز صادرات، سرمایه گذاری مشترک  و یا سرمایه گذاری مستقیم  میتواند اجرا شود.

برای ایجاد استراتژی بازار چه باید کرد؟

زمانی که سازمان شما آماده  توسعه استراتژی های بازاریابی است عوامل و فاکتور های مختلفی وجود برای تدوین استراتژی توسعه بازار برای محصولاتتان دارند که باید در نظر بگیرید:
  • آیا جامعه هدف خاصی وجود دارد که هنوز خدماتی به /انها ارائه نشده است؟
  • آیا شما و یا تیم تان، قابلیت لازم برای ا ندازه گیری اثر بخشی یک استراتژی توسعه بازار را دارید؟
  • آیا تلاش شما برای دستیابی به این بازار هدف جدید، ارزش سرمایه گذاری از سازمان شمارا دارد؟

شرح فرآیند توسعه کسب وکار:

توسعه بازار یک فرآیند دو مرحله ای برای بهره برداری از بازار بکر و یافتن جایگاهی مناسب برای محصولات و خدمات سازمان در بازار است، این فرآیند با تحقیقات بازار شروع می شود. در واقع سازمان در تلاش است مشتریان جدیدرا برای استفاهد از محصولات یا خدمات خود جذب کند، سازمان باید بازار کشف نشده خود را پیدا و از آن بهره برداری کند. در این فرآیند تیم بازار یابی بازار را بر اساس جغرافیا و سطوح در آمد تقسیم بندی میکند. سازمان با انتخاب بخش مناسب برای توسعه بازار در گام بعد به ایجاد و یا انتخاب استراتژی تبلیغاتی مناسب می پردازد، در این راستا سازمان از رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی برای تبلیغا   ت بیشتر استفاده خواهد کرد تا محصول عمیق تر وارد بازار شده و استراتژی های تبلیغاتی کامل و درست اجرا شوند. مرحله دوم قیمت گذاری محصول است، برای قیمت گذاری محصول عوامل مختلفی از جمله قیمت رقبا باید در نظر گرفته شود. شاید لازم باشدبرای به دست آوردن سهم بازار، قیمت محصول خود را کمتر از قیمت رقیب اعلام کنید. همچنین گاهی برای پیشبرد این بخش، سازمان نیازمند سرمایه گذاری است، چرا که توسعه بازار بخشی پرهزینه است. بنابراین  اگر سرمایه مورد نیاز این بخش به موقع در اختیار سازمان قرار نگیرد، تمام تلاش سازمان در این راستا بی فایده  بوده است.

۳ نمونه از استراتژی های توسعه بازار:

  • گسترش جغرافیایی:

یکی از راه های جذب مخاطبان جدید برای محصولات و خدمات سازمان، گسترش جغرافیایی است. در این استراتژی سازمان باید محدوده جغرافیایی هدف خود را گسترش دهد و شهر ها و یا دیگر کشور ها را بسته به گستره ی جغرافیایی کنونی که در آن فعالیت میکند، نیز مورد هدف برای فعالیت و گرفتن سهم بازار برای محصولات خود قرار دهد. همچنین اگر در حال حاضر فقط بخشی از یک بازار خاص را در اختیار دارید بهتر است فعالیت خود در بخش های دیگر را به صورت گسترده تر مورد هدف و بررسی قرار دهید.
  • مشتریان فعلی:

مشتریان بالقوه فعلی شما که از محصول و خدمات شما بهره مند شده اند میتوانند کمک بزرگی به شما در گسترش بازار تان داشته باشند. آنها در صورت رضایت از محصولات و خدمات شما میتوانند ناخواسته و با بازار یابی دهان به دهان، نقش  بزرگی  در کمک به شما  به منظور گسترش سهمتان از بازار داشته باشد.
  • سهم بازار رقبا :

چه کسان دیگری محصولات شما را تولید میکنند؟ به عبارت دیگر چه کسانی رقیب شما محسوب می شوند؟ شما باید بتواند ابتدا سهم بازار رقبای تان را شناسایی کرده و با استفاده از تکنیک هایی مانند قیمت گذاری پایین تر، تبلیغات گسترده تر  و اعلام رضایت مشتری ، ارائه محصولا و خدمات با کیفیت تر مشتریان  رقیبتان را قانع کنید به سمت شما مهاجرت کنند. توسعه کسب وکار

 حرف آخر نیمو:

توسعه بازار با آنکه پر هزینه و زمان بر است اما اکر به درستی و توسط تیمی حرفه ای انجام شود بازگشت سرمایه و سود آوری زیادی را برای سازمان به همراه خواهد داشت. تحقیقات بازار، بازار یابی، برندیگ و غیره از اقدامات لازم و موثر  در انجام تحقیقات بازار هستند. سازمان ها موظف اند تمام گام های قبلی را کامل و درست با همکاری یک تیم حرفه ای انجام دهند و به نتیجه برسانند تا توسعه بازار بتواند برای انها یک استراتژی اثر بخش باشد. در واقع سازمان اگر بتواند در هر یک از گام ها و مراحل ذکر شده موفقیت خود را تضمین کند، زمانی که میخواهد سهم بازار خود را گسترش دهد میتواند تصمیمات دقیق تری گرفته و با انجام اقدامات موثر تر، موفقیت خود را تضمین کند. تیم موتور توسعه نیمو با افراد متخصص در این زیمنه فعالیت داشته و میتوناد شمارا در هر یک از گام های ذکر شده یاری کند تا بتوانید سهم بزرگی از بازار را برای خود داشته باشید و طعم شیرین سودآوری را به خوبی حس کنید.کافیست از نیمو بپرسید. https://quitoffer.com/business-strategy/what-is-market-development-strategy-with-example/        

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.