یک روانشناس چه طور به بهبود و توسعه تیم های کاری کمک می‌کند؟

هدف روانشناس سازمانی ایجاد یک زندگی کاری شاد و سالم برای کارمندان در محیط کار است، به طوری که هریک از کارمندان در نقش خود در تیم، به حداکثر بهره وری ممکن دست یابند. دستیابی به وضعیتی که کارمندان و هم مدیران از وضعیت خود و شرکت راضی هستند، کار نسبتا سختی است که نیاز به توجه ویژه به بسیار نکات و مسایل کوچک و بزرگ دارد. در این مقاله همراه ما باشید تا با نقش روانشناس سازمانی یا درمانگر سازمانی بیشتر آشنا شوید.

روانشناس سازمانی یا مربی روح و روان کارکنان کیست؟

روانشناسی سازمانی حوزه ای از روانشناسی است که بر مطالعه افراد در محیط کار تمرکز دارد. درمانگر یا روانشناس سازمان کسی ست که بر پویایی سازمان و ساختارهای سازمانی نظارت دارد و در نهایت باعث موفقیت سازمان است.

استفاده از ابزاری به اسم روانشناسی سازمان برای بهبود و توسعه عملکرد انسان در محیط کار بسیار مهم است. وجود یک روانشناس در سازمان کمک می کند تا مدیران در تمامی سطوح و تیم های سازمان، کارکنان را انتخاب، پشتیبانی، ایجاد انگیزه و آموزش دهند. همچنین یک روانشناس متخصص در حوزه تجارت به کسب و کارها کمک می کند تا محصولات و خدمات بهتری به مشتریان ارائه دهند، فضا و محیط کاری بهتری داشته باشند و رفتارهای سالم در محیط کار تقویت شود.

یک روز عادی برای روانشناس سازمانی

وظایف و فعالیت های روانشناس سازمان بسیار متنوع است و طیف گسترده ای از فعالیت ها را شامل می شود. یک روز عادی برای درمانگر روان در سازمان بسیار متفاوت است. یک روان شناس سازمانی هر روز از اصول روان شناسی و تکنیک های متفاوتی برای کمک به حل مشکلات و بهبود کیفیت زندگی کاری در بخش های مختلف یک شرکت استفاده می کند.

فعالیت هایی که یک درمانگر سازمان در طول روز ممکن است بیشتر درگیر آن ها باشد، به شرح زیر می باشند:

۱- غربالگری کارمندان

غربالگری کارمندان شامل مشاهده و یادداشت برداری در مورد سبک های مختلف کار کارمندان است. درمانگر سازمان به صورت مداوم به تک تک کارمندان در محیط کار صحبت می کند تا از احساس آن ها نسبت به محیط کار و حال روزانه اش باخبر شود. روانشناس سازمانی وظیفه دارد کارمندان را ارزیابی کرده و بر اساس نتایج، توصیه های کاربردی به آنها داشته باشد تا بتوانند عملکرد ایده آلی را تجربه کنند. یک درمانگر همچنین در صورت نیاز آزمون ها و تست های شخصیتی جهت سنجش رفتار و ویژگی های شخصی هر یک از اعضا را انجام داده و ایده هایی برای بهتر کار کردن کارمندان با یکدیگر یا به صورت به آن ها می دهد.

پزشک سازمانی

گاهی اوقات غربالگری کارمندان فعلی منجر به توصیه روانشناس برای استخدام کارمندان جدید با مهارت متفاوت است. به این صورت، شیوه های استخدام به طور مداوم بررسی شده و در صورت نیاز اصلاح می شوند.

۲- آموزش و توسعه

درمانگر سازمان وظیفه دارد جلسات آموزشی را ارزیابی کند و در صورت لزوم برای رسیدن به نتایج بهتر کلاس های آموزشی با کیفیت بالاتری تدارک ببیند. این برنامه های آموزشی ممکن است در زمینه های مانند توسعه فردی و شغلی، اصول مدیریت، کار تیمی، رهبری یا جاری سازی استراتژی های جدید سازمانی و … باشد. روانشناس در سازمان وظیفه دارد نحوه ایجاد انگیزه در منابع انسانی را بررسی و جهت رسیدن به این هدف تلاش کند.

۳- برنامه ریزی و تجدید نظر

در صورت لزوم، روانشناسان سازمانی تغییراتی را در سیاست ها و رویه های فعلی سازمان می دهند که ممکن است این تغییرات به علت ناکارآمد شدن و پایین آمدن روحیه کارمندان باشد. به این صورت باعث ایجاد انگیزه و افزایش کارایی کارمندان سازمان هستند.

۴- بازسازی سازمان و برنامه ریزی برای آینده

درمانگر سازمان گاهی اوقات با همکاری مدیران به بازسازی سازمان و برنامه ریزی جدید برای تغییر در شرکت می پردازد که باعث افزایش بهره وری کارکنان است. بازسازی از بالا به پایین، یعنی از مقامات بالا و مدیریت براساس مدل های تجاری موفق در شرکت های مشابه، باعث بروز نقش های جدید در شرکت می شود.

پیش از اجرای یک طرح، درمانگر سازمان وظیفه دارد در ارتباط با آن طرح با کارمندان صحبت و وظایف آن ها را با آن ها درمیان بگذارد.

درمانگر سازمانی

۵- ارگونومی

یکی از نقش های اصلی روانشناس سازمان ، ارگونومی یا فراید طراحی تجهیزات و رویه های کاری است. این بخش مربوط به توانایی ها و محدودیت های نیروی انسانی است.

درمانگر سازمانی وظیفه دارد با کمک متخصصین ارگونومی محیط کار را به گونه ای طراحی کند که برای همه ایمن بوده و بهره وری کارکنان به حداکثر برسد. به عنوان مثال روانشناس به بررسی ارتباط بین رایانه و تجهیزات مرتبط با آن متناسب با توانایی های جسمی کارکنان می پردازد.

نتیجه بحث

همان طور که گفته شد، روانشناس سازمانی به عنوان مشاور سازمان فعالیت می کند. نقش ها و وظایف درمانگر سازمان بسیار متنوع است. هر روز اهداف و چالش های مختلفی را تجربه می کند. بدیهی است کارکنانی که در محل کار احساس راحتی، امنیت و خوشحالی می کنند، کارآمدتر هستند و میتوانند به رسیدن کسب و کار به اهداف وبرنامه هایش کمک بیشتری بکنند

اگر احساس می کنید از نیروی کار خود بهره وری کافی دریافت نمی کنید از یک روانشناس و درمانگر سازمانی کمک بگیرید. ما در تیم نیمو با بهره گیری از روانشناسانان ماهر آماده راهنمایی و ارائه راهکارهای کاملا اجرایی به بخش منابع انسانی در کسب و کار شما هستیم. برای این کار با پر کردن فرم نیازسنجی موجود در سایت در اسرع وقت از مشاوره تخصصی ما بهره مند خواهید شد.

منابع:

  1. وب سایت tuw
  2. سایت apa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.