نقش مهندسی سیستم ها و روش ها در کسب و کارهای نوپا امروزی

خیلی ساده خدمتتون عرض کنیم، امروزه مدیریت فرایندهای کسب و کار ، کلید موفقیت هر سازمان هستند، البته داشتن یک رویکرد مدیریت فرایندهای کسب و کار قوی در سازمان ها اهمیت بسیاری دارد. به این توجه کنید که در هر یک از فرایندها، افراد و سامانه ها نقش های متفاوتی دارند. مدیریت فرایندهای کسب و کار، سرمایه گذاری قوی در رویارویی سریع با تغییرات محیطی است و با داشتن الگوهای متعدد مورد نیاز سازمان ها، روشی یکپارچه و نظام مند را برای طراحی، اجرا و مدیریت مهندسی سیستم ها ارایه می نماید.

 

سیستم و مهندسی سیستم چرا و چگونه !؟

مهندسی سیستم ها به ما در خلق سیستم های پیچیده و هدایت آن ها در سراسر چرخه عمرشان کمک می کند. منظور از سیستم های پیچیده در اینجا، سیستم هایی هستند که تعداد اجزای زیادی دارند، ارتباطات بسیاری بین اجزا وجود دارد یا تخصص های زیادی در توسعه آن ها دخیل هستند.

توسعه و ساخت سیستم معمولا مستلزم همکاری افرادی با تخصص های فنی متنوع است اما مهندسی سیستم ها با فراهم کردن یک دید سیستمی (کل نگرانه) از کارهایی که باید انجام شود، یک تیم تشکیل می شود و فرآیند توسعه سیستم را ساختاردهی می کنند. به عبارت دیگر، مهندسی سیستم ها همواره کل مساله را، شامل کل چرخه عمر سیستم، کل ذینفعان و کل نیازهای فنی و نیازهای کسب و کار را در نظر دارد و مطمئن می شود که تمامی جنبه های احتمالی یک پروژه یا سیستم در نظر گرفته شده و در یک کل یکپارچه شده اند.

اگر بخواهیم بصورت خلاصه یک تعریف ساده برای شما ارائه دهیم مهندسی سیستم ها با فرآیندهای کاری، روش های بهینه سازی و ابزارهای مدیریت ریسک در چنین پروژه هایی سر و کار دارد.

در ادامه برخی از مشکلات سیستم های سنتی در سازمان ها را بیان کرده ایم:

 1. عدم تطابق سیستم های سنتی با نیازهای سازمان و یا از بین رفتن این تطابق به مرور زمان
 2. عدم توانایی تغییر مداوم رفتارهای سیستماتیک سازمان
 3. هزینه های بالاو زمان بر بودن تغییرات و هماهگی در سازمان
 4. جزیره ای بودن سیستم ها
 5. افزونگی اطلاعات و هدر رفت منابع
 6. عدم تمایل مدیران به ادامه تولید و تغییرات در سیستم ها
 7. عدم رضایت مشتری به دلیل کیفیت پایین خدمات
 8. عدم امکان بررسی و تحلیل کلی سازمان به دلیل نبود سیستم و اطلاعات یکپارچه
 9. عدم امکان گزارش گیری کلی سازمان

مدیریت فرایندهای کسب و کار

چرا نیاز به مهندسی سیستم ها و روش ها در سازمان ها احساس شد !؟

سه روند کلی وجود داشت که مهندسی سیستم ها بوجود آمدند ، این سه روند عبارتند از:

۱-پیشرفت تکنولوژی

پیشرفت های تکنولوژی نه تنها ذات محصولات را تغییر داد، بلکه روش های مهندسی، تولید و بکارگیری محصولات را نیز کاملا متحول کرد. تغییر روش های مهندسی و ساخت، مجددا امکان ساخت سیستم های پیچیده تر را فراهم نمود.

تکنولوژی های جدید معمولا ، مواد، فرآیندها و تجهیزات جدیدی را معرفی می کنند که مشخصات و ویژگی های آن ها کاملا اندازه گیری شده و شناخته شده نیست. البته بکارگیری این تکنولوژی ها در توسعه سیستم، این ریسک را دارد که با ویژگی های ناخواسته ای مواجه شویم که در کل میتواند عملکرد سیستم را مختل می کند. پس مجبوریم تغییرات پرهزینه و زمان بری را اعمال کنیم. این  را هم خاطر نشان کنیم، بکار نبردن تکنولوژی های جدید نیز ریسک های خودش را دارد.

بیایید یک نکته ی مهم را برایتان شرح دهیم آن هم اینکه اگر شرکت های رقیب بتوانند بر چالش های بکارگیری این تکنولوژی ها غلبه کنند، محصول بهتری را ارائه خواهند کرد و محصول شما قبل از گسترش در بازار، از رده خارج خواهد شد.

بنابراین یک سازمان نوآور باید با دقت ریسک های مربوط به تکنولوژی انتخابی را در نظر گرفته و با طراحی، مهندسی سیستم ها و مدیریت فرایندهای کسب و کار بر آن ها غلبه کند.

۲-افزایش رقابت

فضای امروز نسبت به گذشته بسیار رقابتی تر شده است و لذا نیاز به روش های جدیدی برای توسعه سیستم های باکیفیت در زمان و هزینه کمتر افزایش یافته است.

فشارهای ناشی از رقابت در سطوح مختلفی بر فرآیند توسعه سیستم تاثیر می گذارند. به دلیل رقابت موجود، همواره فشاری برای توسعه سیستم های جدید با قابلیت های بیشتر یا تقویت اساسی سیستم های فعلی وجود دارد.

اما منشا دیگر فشاری که معمولا برای کسب وکار ها ایجاد می‌شود چیست؟ رقابت برای اعطای قراردادهای توسعه سیستم های جدید. این موضوع باعث تشدید فشار ها شده و هر پیمانکار می کوشد در طول فرصتی که برای رقابت وجود دارد، کم هزینه ترین طرح را برای  ایجاد یک محصول بهتر پیشنهاد دهد.

در توسعه محصولات تجاری، تقریبا همیشه شرکت های دیگری وجود دارند که در یک بازار مشترک به رقابت می پردازند. در چنین مواردی، هدف بدین صورت است که یک محصول بهتر را سریع تر از رقبا تولید کنیم طوری که بتواند برتری خود را برای چند سال حفظ کند و بوسیله آن، افزایش سهم بازارمان را افزایش دهیم یا بازار جدیدی را ایجاد کنیم یا سهم بهتر و جدیدی تری از بازار را به دست آوریم.

۳-تخصصی شدن

وسعت و گوناگونی دانش مهندسی، که همچنان در حال رشد است، آموزش و کارهای مهندسی را به چندین تخصص مانند مکانیک، برق، هوافضا و غیره تقسیم کرده است. برای کسب عمق دانش لازم در هر یک از این حوزه ها نیز به تخصص بسیار بیشتری در زمینه های جزئی تری مثل رباتیک، طراحی دیجیتال یا سیالات نیاز است.

بنابراین، تخصصی شدن مهندسی را باید بعنوان یک وضعیت غالب در فرآیند توسعه سیستم بپذیریم. هر یک از تخصص های مهندسی تجهیزات و ابزارهای خاص خودش را ایجاد کرده است تا طراحی و ساخت محصولات موردنظرش را تسهیل کند.

مهندسی سیستم

مفهوم یکپارچگی در سازمان ها

یکپارچگی یعنی هر یک از بلوک های سازنده ی سیستم در هماهنگی و تناسب کامل با بلوک های همسایه و محیط بیرونی اش باشند. تناسب فیزیکی در مرزهای بین اجزای سیستم یا اصطلاحا “وجوه مشترک” اتفاق می افتد.

وظیفه ی تحلیل، مشخص کردن و تصدیق وجوه مشترک اجزا با یکدیگر و با محیط بیرونی، فراتر از دانش و مهارت متخصصین فنی است و لذا مسئولیت آن بر عهده ی مهندس سیستم قرار می گیرد.

یکی از پیامدهای مستقیم تقسیم سیستم ها به بلوک های سازنده شان، مفهوم “ماژولار بودن” است. ماژولار بودن شاخصی برای سنجش میزان مستقل بودن اجزای منفرد سیستم می باشد.

یکی از اهداف مهم مهندسی سیستم ها، افزایش میزان ماژولار بودن سیستم هاست تا وجوه مشترک و تعامل بین اجزای سیستم را تا حد امکان ساده تر کند و در نتیجه بتواند تولید، یکپارچه سازی سیستم، تست، تعمیرات و نگهداری، قابلیت اطمینان و امکان ارتقای سیستم را تسهیل کند.

سخن آخر

امروزه برای سازمان ها به ویژه سازمان های نوپا با ساختار های مدرن و امروزی نیاز ویژه ای به مدیریت فرآیند های کسب و کار است. هدف از مدیریت فرآند های کسب و وکار، تطبیق سازمان و اهداف سازمان با تغییراتی است که در محیط بیرون و داخل سازمان رخ میدهد. سازمان ها باید در سریع ترین زمان ممکن از تغییرات به وجود آمده آگاه شده و فعالیت های لازم برای تطبیق با تغییرات را انجام دهند.

با توجه به اینکه سیستم مدیریت فرایند کسب و کار بستری را فراهم می آورد تا انجام کلیه فرایندها در سازمان به صورت خودکار درآیند، همه راه ها در حال منتهی شدن به سیستم مدیریت فرایند کسب و کار به عنوان هسته اصلی سیستم های سازمانی جهت بهبود عملکرد سازمان ها می باشد. آنچه مهم است هزینه و زمان بر بودن این فرآیند ها و فعالیتها است در واقع تقسیم یک سیستم پیچیده به اجزای سازنده اش و سر و کار داشتن با این بلوک های ساده تر، کار ما را راحت می کند ولی هزینه های خودش را دارد. ما مشتاقانه منتظر کمک و راهنمایی شما در این زمینه هستیم. می توانید همین الان با پرکردن فرم مشاوره موجود در وب سایت از مشاوره تخصصی ما استفاده کنید.

منبع:

 1. نقش بکارگیری سیستم مدیریت فرایند کسب و کار در بهبود عملکرد سازمان ها
 2. صفرزاده حسین, قریشی معصومه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.