خانه / توسعه کسب و کار / استراتژی کسب و کار / نتایج عجیب تحلیل اماری شاخص کسب وکار ایران(۱)
تحلیل پایش کسب وکار
تحلیل

نتایج عجیب تحلیل اماری شاخص کسب وکار ایران(۱)

تحلیل آماری شاخص های محیط کسب و کار در ایران

به منظورشناسایی و معرفی شاخص های ملی پایش محیط کسب وکار در مقالات پیشین به معرفی مولفه های مورد استفاده در محاسبه شاخص ملی محیط کسب و کار در ایران و طرح نمونه گیری در محاسبه فضای کسب وکار ایران  پرداختیم. سپس با استفاده از روابط شاخص در فضای کسب و کار ایران  محاسبه شد. اکنون در این مقاله قصد تحلیل اماری شاخص های بخش کلی، بخشی و استانی پرداخته ایم.

شاخص کل محیط کسب وکار

جدول ۱-شاخص کل محیط کسب و کار در ایران

پاییز۹۵ زمستان۹۵ بهار۹۶ تابستان۹۶ پاییز۹۶ زمستان۹۶ بهار۹۷ تابستان۹۷ درصد تغییرات فصل تابستان نسبت به
فصل گذشته فصل مشابه سال اینده
۸۶/۵ ۸۳/۵ ۶۹/۵ ۷۷/۵ ۸۵/۵ ۸۰/۵ ۱۵/۶ ۴۰/۶ ۰۸/۴ ۹۵/۱۰

نتایج پایش ملی محیط کسب وکار ایران در تابستان ۱۳۹۷ ، عدد ۴۰ / ۶ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) را به عنوان شاخص کل به دست می­دهد که نامساعدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (بهار ۹۷ با میانگین ۱۵ / ۶) است. این ارزیابی بیانگر آن است که از نظر فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پایش، وضعیت بیشتر مؤلفه­های مؤثر بر محیط کسب وکار ایران در تابستان ۱۳۹۷ نامساعدتر شده است.

عدد شاخص در تابستان ۱۳۹۷ نسبت به فصل مشابه سال قبل ( ۹۵ / ۱۰ %) تغییر محسوسی را نشان می­دهد. لازم به ذکر است که این شاخص از طریق ادغام اطلاعات حاصل از مولفه­ های پیمایشی ( ۲۸ مؤلفه) و داده­های مؤلفه­ های آماری ( ۴۲ مؤلفه) به نسبت ۸۰ و ۲۰ محاسبه شده است.

 روند شاخص کسب و کار ایران
روند شاخص کل در کسب و کار ایران

شاخص بخشی محیط کسب و کار

شاخص محیط کسب و کار برحسب بخش های عمده اقتصادی

بخش تابستان۹۶ بهار۹۷ تابستان۹۷ درصد تغییرات فصل تابستان نسبت به
فصل گذشته فصل مشابه سال گذشته
کشاورزی ۵۹/۵ ۱۲/۶ ۳۷/۶ ۰۸/۴ ۰۵/۱۴
صنعت ۷۳/۵ ۲۴/۶ ۴۲/۶ ۹۵/۲ ۰۶/۱۲
خدمات ۷۱/۵ ۱۹/۶ ۴۱/۶ ۶۱/۳ ۳۴/۱۲
*مثبت بودن درصد تغییرات به معنای بدتر شدن وضعیت نسبت به دوره گذشته است

با توجه به تقسیم رشته فعالیت­ها در سه بخش عمده کشاورزی، صنعت و خدمات، فعالان اقتصادی سراسر کشور در تابستان۱۳۹۷، وضعیت محیط کسب­وکار بخش کشاورزی و بخش صنعت را به ترتیب، مساعدترین و نامساعدترین محیط کسب وکار ارزیابی نموده­ اند.

نمودار بخشی محیط کسب و کار
نمودار بخشی محیط کسب و کار

با بررسی اطلاعات مشخص شد که، در بخش­های کشاورزی، صنعت و خدمات غیرقابل پیش­بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات نامساعدترین و در بخش صنعت و خدمات محدودیت دسترسی به حامل­های انرژی (برق، گاز، گازوئیل و…) و در بخش کشاورزی محدودیت دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت، مساعدترین مؤلفه (مانع)در ۲۸ مؤلفه پیمایشی پرسش­شده از فعالان اقتصادی مشارکت کننده در طرح ارزیابی شده ­اند. علاوه بر این، مهمترین موانع کسب وکار بیان شده توسط فعالان اقتصادی هریک از سه بخش عمده اقتصادی درقالب جدول  نشان داده شده است.

 مهم ترین موانع کسب و کار بیان شده توسط فعالان اقتصادی به تفکیک بخش های عمده اقتصادی
مهم ترین موانع کسب و کار بیان شده توسط فعالان اقتصادی به تفکیک بخش های عمده اقتصادی

هما نطور که در جدول  مشاهده می­شود اولویت دوم در بخش­های کشاورزی، صنعت و خدمات، بی ثباتی سیاست ها، مقررات و رویه های اجرایی ناظر به کسب و کار عنوان شده است. اولویت سوم در بخش کشاورزی، صنعت و خدمات، دشواری تأمین مالی از بانک ها قرار گرفته اند.

شاخص استانی محیط کسب وکار

نتایج ارزیابی طرح پایش در تابستان ۱۳۹۷ نشان میدهد که از منظر وضعیت مؤلفه­های محیط کسب و کار، استان های گیلان، آذربایجان شرقی و زنجان دارای محیط کسب وکار مساعدتر و استان های لرستان، کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری دارای محیط کسب وکار نامساعدتری نسبت به سایر استان ها بوده اند. قابل ذکر است که عدد شاخص برای حدود ۴۵ درصد استان های کشور از عدد شاخص ملی فضای کسب­وکار بالاتر بوده است که در نمودار ۴ قابل مشاهده است. همچنین اختلاف عدد شاخص وضعیت محیط کسب وکار در بهترین و بدترین استان حداکثر معادل ۷۷ / ۰ واحد است که نشانگر عدم وجود تفاوت قابل توجه در وضعیت عدد شاخص استا نها نسبت به یکدیگر است.

نتیجه: در این بخش به مشاهده نتایج و امار شاخص ها در بخش های کلی و ملی و استانی اشاره شده است و حتی مهم ترین موانع کسب و کار بیان شده توسط فعالان اقتصادی به تفکیک بخش های عمده اقتصادی بررسی شده است. بررسی نشان دهنده نتمساعدتر شدن مولفه ای شاخص در تابستان ۹۷ و به ویژه در بخش صنعت بوده است. حتی مهمترین موانع کسب وکار شناسایی شده اند.

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *