خانه / توسعه کسب و کار / استراتژی کسب و کار / نتایج عجیب تحلیل اماری شاخص کسب وکار ایران(۲)
تحلیل پایش کسب وکار
تحلیل

نتایج عجیب تحلیل اماری شاخص کسب وکار ایران(۲)

تحلیل آماری شاخص های محیط کسب و کار در ایران

به منظورشناسایی و معرفی شاخص های ملی پایش محیط کسب وکار در مقالات پیشین به معرفی مولفه های مورد استفاده در محاسبه شاخص ملی محیط کسب و کار در ایران و طرح نمونه گیری در محاسبه فضای کسب وکار ایران  پرداختیم. سپس با استفاده از روابط شاخص در فضای کسب و کار ایران  محاسبه شد. در بخش اول تحلیل اماری شاخص های بخش کلی، بخشی و استانی پرداخته ایم. اکنون در این مقاله قصد تحلیل اماری شاخص های بخش دیگر را داریم.

شاخص محیط کسب وکار بر اساس رشته فعالیت اقتصادی

در تابستان ۱۳۹۷ ، رشته فعالیت های:

 1. هنر، سرگرمی و تفریح
 2. عمده­فروشی و خرد هفروشی، تعمیر وسایل و…(صادرات و واردات)
 3. استخراج معدن

به ترتیب دارای نامساعدترین محیط کسب وکار و رشته فعالیت های

 1. مالی و بیمه
 2. املاک و مستغلات
 3. – آبرسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت­های تصفیه،

به ترتیب مساعدترین محیط برای کسب وکار نسبت به سایر رشته فعالیت های اقتصادی ارزیابی شده­ اند. لازم به ذکر است که از ۲۱ رشته فعالیت عمده اقتصادی، ۵ رشته فعالیت به دلیل قرارگرفتن در بخش عمومی و خانواری از چارچوب آمارگیری طرح حذف شده اند.

شاخص محیط کسب وکار بر اساس رشته فعالیت اقتصادی
شاخص محیط کسب وکار بر اساس رشته فعالیت اقتصادی

شاخص کسب و کار به تفکیک مولفه های پیمایشی و اتاق ها

در تابستان ۱۳۹۷ ، فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پایش، سه مؤلفه:

 1. غیرقابل پی شبینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات
 2. بی­ثباتی سیاستها، قوانین و مقررات و رویه های اجرایی
 3. دشواری تأمین مالی

را نامناسب ترین و سه مؤلفه :

 1. محدودیت دسترسی به حامل­های انرژی (برق، گاز، گازوئیل و…)
 2. محدودیتهای دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت
 3. محدودیت دسترسی به آب را

مناسب ترین مؤلفه های محیط کسب وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه­ ها ارزیابی نموده اند.

علاوه بر این، مهمترین موانع کسب وکار بیان شده توسط فعالان اقتصادی زیرمجموعه هریک از سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف ایران نیز درقالب سه اولویت نشان داده شده است.

اولویت اول در اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، تعاون ایران و اصناف ایران، غیرقابل پیش­بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات عنوان شده است.

اولویت دوم در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، بی ثباتی سیاست­ها، مقررات و رویه های اجرایی ناظر به کسب و کار، در اتاق تعاون ایران و اصناف ایران، دشواری تامین مالی از بانک­ها عنوان شده است.

اولویت سوم در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، دشواری تامین مالی از بانک­ها، در اتاق تعاون ایران، بی ثباتی سیاست ها، قوانین و مقررات و رویه های اجرایی ناظر به کسب و کار و در اتاق اصناف ایران کمبود تقاضا در بازار قرار گرفته اند.

شاخص ملی محیط کسب وکار براساس مدل کارافرینی شین

 شاخص ملی محیط کسب وکاربراساس نماگرهای مدل کارافرینی شین
شاخص ملی محیط کسب وکاربراساس نماگرهای مدل کارافرینی شین

بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب­وکار ایران در تابستان ۱۳۹۷ ، عدد ۴۲ / ۶ (عدد ۱۰ بدترین ارزیابی است) را نشان می­دهد به طوری که میانگین ارزیابی محیط نهادی (شامل محیط سیاسی، محیط آموزشی و علمی، محیط فرهنگی، محیط فناوری و نوآوری، محیط حقوقی و ساختار دولت( عدد ۳۱ / ۶ و میانگین ارزیابی محیط اقتصادی )شامل محیط اقتصاد کلان، محیط مالی، محیط جغرافیایی و ساختار تولید( عدد ۵۵ / ۶ است. نگاه اجمالی نشان می­دهد همانند فصل گذشته محیط جغرافیایی با عدد ۴۹ / ۵ و محیط مالی با عدد ۷۳ / ۸ به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده اند.

بررسی­ ها نشان می­دهد که مؤلفه غیرقابل پیش­بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات بیشترین سهم را در ایجاد محیط نامناسب برای فعالان اقتصادی در محیط مالی داشته است.

با توجه به جدول بالا، شاخص ملی کارآفرینی شین نسبت به فصل بهار ۱۳۹۷ ، دارای درصد تغییرات ۹۱ / ۱ است که به معنی بدتر شدن در شرایط کارآفرینی در فصل تابستان سال ۱۳۹۷ نسبت به فصل بهار ۱۳۹۷ بوده است. همچنین تغییرات نسبت به فصل مشابه سال قبل ( ۴۵ / ۸%) نشان می دهد شرایط کارآفرینی نامساعدتر شده است.

شاخص محیط کسب و کار براساس تعداد کارکنان بنگاه های اقتصادی

 شاخص محیط کسب و کار به تفکیک مولفه های پیمایشی و تعداد کارکنان بنگاه
شاخص محیط کسب و کار به تفکیک مولفه های پیمایشی و تعداد کارکنان بنگاه

عدد شاخص محیط کسب و کار در بنگاه های دارای ۶ تا ۱۰ کارکن، ۵۷ / ۶ محاسبه شده است که نشان دهنده وضعیت کسب و کار نامساعد در این بنگاه­ها نسبت به سایر بنگاه های اقتصادی است و عدد شاخص محیط کسب و کار در بنگا هها با تعداد ۱۰۱ تا ۲۰۰ کارکن، ۱۶ / ۶ محاسبه شده است که این بنگا هها دارای وضعیت بهتری در محیط کسب و کار نسبت به سایر بنگاه ها ارزیابی شده اند.

شاخص محیط کسب­وکار بر اساس سابقه فعالیت بنگاه­های اقتصادی

برای نخستین بار در پایش تابستان ۱۳۹۷ ، سال تأسیس بنگاه های اقتصادی از فعالان پرسیده شده است. در بنگاه هایی که فعالیت اقتصادی آنها زیر دو سال است. مساعدترین محیط کسب و کار نسبت به سایر بنگاه ها با میانگین ۳۱ / ۶ اعلام شده و بنگاه های اقتصادی با ۱۱ تا ۱۵ سال سابقه فعالیت اقتصادی هم، دارای نامساعدترین وضعیت ( ۴۷ / ۶) محیط کسب و کار هستند.

 کلام اخر

در این مقاله به تحلیل شاخص های کسب وکار بر اساس رشته فعالیت اقتصادی،مدل کسب وکار شین ، تعداد کارکنان بنگا های اقتصادی و سابقه فعالیت بنگاه ها اقتصادی پرداخته شده است. نتایج نشان از نامساعد بودن بنگاه های اقتصادی قدیمی و بنگا های اقتصادی با تعدا کارکن زیر ۱۰عضو دارد. بررسی این نتایج به صاحبان کسب وکار برای راه اندازی کسب وکارها بسیار کمک می کند.

 

 

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.