تفکر سیستمی به عنوان یک رویکرد سازنده در کار تیم

تفکر سیستمی به عنوان رویکردی جهت حل مسئله تعریف شده است که تلاش دارد تعادلی بین تفکر کل‌ نگر و تفکر جز نگر برقرار کند. با لحاظ کردن کل سیستم علاوه بر اجزاء سیستم در تحلیل همان سیستم، طراحی با استفاده از این دانش با این هدف است که از ایجاد عواقب ناخواسته توسط افراد و اقداماتشان، پیشگیری شود. قدرت تفکر سیستمی برای حل مشکلات پیچیده و رسیدن به راه حل های پایدار به کار می آید. در ادامه بیشتر در مورد تفکر سیستمی و چگونگی استفاده از آن برای توسعه کسب و کار و رشد کار تیمی توضیح داده ایم.

تفکر سیستمی چیست؟

رشته تفکر سیستمی شامل بررسی دقیق مسائل قبل از اجرا و اقدام صحیح برای اجرای آن هاست. به کارگیری تفکر سیستمی در سازمان باعث می شود با دید جامع تر و بهتر مسائل موجود را حل کنید و این امکان را برای شما فراهم کرده است تا سوالات بهتری برای رسیدن به نتیجه یا تصمیم گیری آگاهانه مطرح کنید.

رویکرد تفکر سیستمی شامل مشاهده داده ها، شناسایی الگوهای رفتاری با گذشت زمان و یافتن ساختارهای اساسی است که همان الگوها را هدایت می کند. این فرایند به منظور همکاری با سیستم ها برای بهبود کیفیت کار انجام می شود. در واقع تفکر سیستمی به این صورت است که به فرآیندها نگاه کرده و تحلیل می کند چه کارهایی را انجام دهید یا چه کارهایی را اصلا نباید انجام دهید.

تفکر سیستمی یک نظم و انضباط برای دیدن کل افراد و یک چارچوب برای دیدن روابط متقابل بین اجزای سیستم است.

اهمیت تفکر سیستمی در توسعه کسب و کار

تفکر سیستمی باعث می شود تا افراد بدانند که تصمیم آن ها در سایر زمینه های کار تاثیر می گذارد. تفکر سیستمی باعث پیشرفت کاری تیمی شده و به آن ها کمک می کند تا موضوعات را به روش های جدید بیان کنند.

ثابت شده است که، تفکر سیستمی در رابطه توسعه کسب و کار و مشکلات طولانی مدت در کسب و کار، ذینفعان متعدد و عقاید و علایق متناقض و مشکلاتی که افراد سعی در رفع آن دارند، اما شکست خورده اند، بسیار راه گشا است.

از توسعه کسب و کارهای حوزه سلامت گرفته تا راه حل های پیشرفته فن آوری، کسب و کارهایی که از رویکرد تفکر سیستمی برای پایدار بودن و دستیابی به توسعه کسب و کار استفاده کرده اند، درک بهتری از چگونگی ارتباط عناصر کسب و کار باهم دارند.

هنگامی که شما تفکر سیستمی را برای خود و اعضای تیم تان پیاده می کنید، در واقع سیستم خود را کنترل کرده و می توانید از تفکر سیستمی برای توسعه کار تیمی استفاده کنید. تفکر سیستمی تیم را قادر ساخته به صورت تیمی و با همکاری هم در جهت توسعه کسب  و کار تلاش کنند.

برای نمونه:

تصور کنید هم تیمی هایی دارید که با چالش هایی در کسب و کار روبه رو هستند. این قدرت تفکر سیستمی است که باعث می شود کل سازمان شما دنبال حل چالش ها به عنوان فرصت های هیجان انگیز باشند. در تفکر سیستمی، سرزنشی وجود ندارد. در عوض تیم شروع به مشاهده شکست به عنوان بخشی از فرآیند یادگیری می کنند و از اشتباهات موجود به عنوان سیگنال اصلاح کننده در جهت رفع موانع و توسعه کسب و کار استفاده می کند.

توسعه کسب و کار و توسعه کار تیمی

چگونه از تفکر سیستمی برای توسعه کسب و کار استفاده کنیم؟

جهان دائما در حال تحول است. تبدیل و به روز رسانی فرآیندهای تجاری برای حفظ و پیش برد کارها بسیار مهم است.

لوئیز پاستور، یک متفکر سیستمی، می گوید: “ثروت از ذهن آماده است. پرورش محیط تفکر سیستمی، جایی که تیم های شما دائما فرآیندها و مفاهیم خود را بهینه می کنند و به سطوح جدیدی از کارآیی می رسند، با انجام موارد زیر شروع می شود”:

۱- شروع به تشویق هم تیمی هایتان در جهت ارائه بازخورد کنید.

اگر یک کارمند متوجه موضوعی ناکارآمد شود، باید کاملا احساس راحتی کرده و نظر خود را به روشی غیرچالش برانگیز با دیگران به اشتراک بگذارد. در واقع منظور از غیرچالش برانگیز این است که افراد از این که دیگران در برابر نظر او حالت تدافعی گرفته و او را تخریب کنند، نترسد.

روش های مختلفی برای گرفتن بازخورد از اعضای تیم وجود دارد. برای مثال برگزاری جلسات ارائه بازخورد منظم و جلسات طوفان فکری که به خوبی جواب می دهد.

۲- تغییرات را به موقع اعمال کنید.

بسیاری از افراد تغییر را دوست ندارند. حتی ممکن است متوجه نشوند که تغییر را دوست ندارند  و عدم تمایل به تغییر می تواند بزرگترین مانع بهینه سازی فرآیندها در جهت توسعه کسب و کارتان باشد.

شما وظیفه دارید به عنوان یک مدیر، پذیرای تغییر و تنظیم مراحل اولیه توسعه کسب و کارتان باشید و آن ها را مرحله به مرحله برای اجرای فرایندها طی کنید. برای نظارت بر تغییرات، افرادی را مامور کنید و بازخورد منظم را حین اجرا و بعد از آن در بین اعضای تیم تشویق کنید.

۳- به طور منظم وضعیت کسب وکارتان را تحلیل کنید.

تحلیل سیستم ها و فرآیندهای کسب و کار به طور منظم به بروزرسانی آن ها در راستای استراتژی ها و فن آوری های جدید به توسعه کسب و کارتان کمک بزرگی می کند. تفکر سیستمی به کارمندان این امکان را می دهد که روش های جدید برای انجام کارها ارائه دهند. از آن ها بخواهید توضیحاتی راجع به کارشان بدهند. یک روش مبتکرانه برای ساده سازی یک فرآیند می تواند منجر به صرفه جویی در وقت و منابع گسترده شرکتتان شود.

نتیجه بحث:

ویژگی‌های تفکر سیستمی باعث شده است تا دشوارترین نوع از مسائل به روشی اثربخش‌ تر حل شوند. تفکر سیستمی به تحلیل مسائل پیچیده، مسائلی که به شدت به گذشته و عوامل متعددی وابسته هستند و مسائلی که ریشه در ناهماهنگی‌های عناصر سیستم دارند، می‌پردازد. یکی از مزایای مهم تفکر سیستمی، توانایی روبه رویی اثربخش با مسائل غیرقابل پیش بینی و ارتقای تفکرات به سطحی است که باعث کسب نتایجی مطلوب در شرایط پیچیده در جهت رشد و توسعه کسب و کار می شود.

اگر در این مسیر نیاز به کمک و مشاوره های تخصصی دارید تحلیل گران کسب و کار ما در تیم نیمو شما را راهنمایی می کنند. برای این کار میتوانید از بخش فرم نیازسنجی موجود در سایت اقدام کنید.

منبع:

  1. وبلاگ hellostepchange

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.