فروش موفق ،۳ نکته مهم جهت فروش در کسب و کارها

راهکارهایی جهت داشتن فروش موفق به شرکت ها و سازمان ها

فوش موفق
فروش موفق

فروشی فرایندی است که طی ان محصول و مشخصات ان  به مشتری معرفی می شود تا مشتری انتخاب درستی داشته باشد. رقابت شدید و سرعت تغییرات در بازارها و روندهای پیش بینی نشده اقتصادی باعث شده تا اهمیت توجه به بازاریابی و فروش نسبت به چند سال گذشته دو چندان گردد. داشتن یک فروش موفق هدف هر سازمان است.

حفظ بقاء و سودآوری سازمان ها در دنیای کسب و کار امروزی تا حد زیادی وابسته به عملکرد واحد فروش است. ارتباط مستقیم واحد فروش با اصلی ترین رکن هر کسب و کار ، یعنی مشتری، باعث افزایش ارزش و اهمیت این واحد شده است.  در این مقاله ما سعی داریم فروش وعوامل موفقیت ان را از نگاه یک فروشنده موفق بررسی کنیم.

آیا فروش به سازمان های کوچک و بزرگ تفاوت دارد؟

فروش به سازمان های بزرگ و کوچک تفاوت بزرگی دارد و برای هرکدام نیاز به بررسی متفاوتی است. در فروش های کوچک روش های سنتی، با استفاده از  درگیر کردن احساس خریدار خیلی زود به هدف فروش دست می یابند، اما در فروش های بزرگ علاوه بر این که استفاده از روش های جدید و خلاق لازم است نیاز است منطق و استدلال بیشتری را بکار گرفت. در همین راستا از روش اسپین که یکی از روش های موفق در این حوزه است استفاده می شود که در فروش به سازمان های بزرگ شرح داده ایم.

فروش موفق در فروش های بزرگ 

موفقیت در فروش نیاز به برنامه فروش، مدیریت فروش و یک فروشنده حرفه ای دارد. فروش مانند هر حرفه دیگری اگر از روی علاقه و همراه با یادگیری مهارت های این حرفه باشد بسیار شیرین است. موفقیت در فروش فرایندی است که با علاقه شخصی اغاز می شود و با بالابردن توانایی ها در زمینه فروش به نتیجه می رسد. هر فروشنده ای لازم است پیش از فروش از کالا یا خدماتی که ارایه می دهد اطلاعات کاملی داشته باشد تا بتواند به صورت حرفه ای و صحیح محصول را ارایه دهد و توجه و اعتماد مشتری را به خود جلب کند. دانش فروش بخشی دیگر از فروش موفق است.

بخش های اساسی در یک فروش موفق

برای فروش در هر حوزه ای سه مرحله اساسی وجود دارد که هر فروشنده ای نیاز به دانستن ان دارد. این سه بخش به صورت زیر تعریف شده اند:

مهارت های فروش موفق
مهارت های فروش موفق

 ۱-شناسایی مشتریان هدف

اولین قسمت از مراحل فروش مشخص کردن مشتریان هدف است. مشتریان هدف کسانی هستند که در حال حاضر مشتری ما نیستند اما ما می‌خواهیم با توانایی بازاریابی و فروش خود ان ها را در لیست مشتریان خود قرار دهیم. پس لازم است ببینید به کدام مشتریان قصد عرضه محصولات و خدمات خود را دارید.  فروش بدون انتخاب بازار هدف مانند تیراندازی بدون نشانه گیری و بی هدف است.

مساله انتخاب بازار هدف درست با شناخت و مطالعه درست بدست می آید. این شناخت در حوزه های زیر فروشنده را در تصمیم گیری خود موفقتر می سازد.

  •  تحقیق درباره مشتریان و بازار مورد نظر.
  • تقسیم بندی بازار براساس متغیرهای تقسیم بندی بازار(متغیرهای جغرافیایی ،متغیرهای  جمعیت‌شناختی،رفتاری)
  • توجه به منابع و موارد دیگر و انتخاب یک یا چند بخش مورد نظر.

۲-جذب مشتری جدید

در قسمت دوم از مراحل فروش باید بتوانید مشتریان بازار هدف را جذب کنید.  اما چطور این فرایند جذب مشتری را انجام دهیم؟

  1. بدست آوردن اطلاعات تماس مشتریان یا ایمیل آن‌ها
  2. برقراری تماس تلفنی تیم فروش و یا برقراری ارتباط از طریق ایمیل مارکتینگ
  3.  قرار حضوری در صورت امکان
  4.  تبلیغات

نکته: برای تبلیغات موثر باید علایق ،تفریحات، مکان های حضور مشتریان هدف را بدست آورید و سپس تبلیغات خود را در آن مکان‌ها قرار دهید. به عنوان مثال اگر مجله خاصی را مطالعه می کنند تبلیغ خود را در آن مجله قرار دهید.

۳-حفظ مشتریان فعلی

در آخرین قسمت از مراحل فروش به شما گفته می‌شود که مشتریان فعلی ارزش بسیار بالایی دارند و در دراز مدت بقا و رشد کسب و کار شما را تضمین می کنند. حتی در مشاغلی که محصولشان برای یکبار به فروش می‌رسد مثل برخی تجهیزات صنعتی. رضایت مشتریان فعلی باعث می‌شود آن‌ها برای شما تبلیغات دهان به دهان مطلوب داشته باشند. همچنین فقط فروش شامل حال مشتریان جدید نمی‌شود و برای افزایش فروش به مشتریان فعلی نیز باید تلاش کنید. شما م یتوانید مشتریان فعلی را متقاعد به خرید محصولات جانبی و ختی استفاده از خدمات شما کنید یا پیش فروشی برای رضایت مشتریان در نظر بگیرید.

نتیجه گیری:

فروش محصول یا خدمات بخش مهمی از هر کسب وکاری در دنیای تجارت است. مدیران وصاحبان مشاغل بر روی این بخش سرمایه گذاری میکنند تا بتوانند فروش بهتری داشته باشند. فروشنده به عنوان بخش مهمی از فرایند فروش لازم است اساس این کار را بداند و برای ارتقا اگاهی خود تلاش کند. در این مقاله اطلاعات لازم برای هر فروشنده موفقی بیان شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.