دیدگاه استراتژیک گوگل چیست؟

دیدگاه استراتژیک گوگل

آنچه که در این مقاله میخوانید، بیانیه­ ای رسمی­ است که گوگل منتشر کرده ­است. در آن بیانیه این گونه نوشته شده است: “بار اول وقتی تنها چند سال از عمر گوگل می گذشت این” ۱۰ اصل “را نوشتیم. هر از چند گاه به این فهرست مراجعه می کنیم تا ببینم آیا هنوز معتبرند یا خیر” در این مقاله میخواهم شما را با دیدگاه استراتژیک گوگل آشنا کنم.

توجه خود را به مشتری معطوف کنید بقیه موارد به خودی خود انجام می شود

گوگل ازهمان ابتدا، بر ارائه­ی بهترین تجربه ممکن برای کاربر تمرکز کرده­است. از طراحی یک مرورگر اینترنتی جدید تا تغییری کوچک در ظاهر صفحه اصلی، نهایت دقت را به عمل می آورد تا اطمینان حاصل گردد این موارد بیش از اینکه در خدمت اهداف داخلی با نتیجه مورد نظر باشد، در نهایت برای استفاده هرچه بهتر کاربران از آن­ها تعبیه شده است.

بطور نمونه رابط کاربری صفحه اصلی موتور جستجوی گوگل ساده و واضح است و صفحات فوراً بارگیری می شوند. جایگاهی برای آگهی ها در نتایج جست و جو هیچ گاه به کسی فروخته نمی شوند و تبلیغات نه تنها به صورت واضح به عنوان تبلیغ مشخص شده اند.

وقتی ابزارها و برنامه های کاربردی جدیدی را طراحی می شود، عملکرد این ابزارها و برنامه ها به حدی خوب است که تیم طراحی محصول گوگل، می تواند ادعا کند این محصولات بهترین علکرد را از خود نشان می­دهند.

بهترین کار این است که یک کار را واقعاً درست و خوب انجام دهیم

 محصول اصلی گوگل جست و جو است. با داشتن یکی از بزرگ ترین گروه های تحقیقاتی جهان که منحصراً در زمینه حل مشکلات موتور ما با پشت سر گذاشتن مشکلات سخت و بی شمار توانسته است با حل مسائل پیچیده، پیشرفت های مستمری را برای سرویسی ارائه دهد که در حال حاضر، یافتن اطلاعات را  برای میلیون ها نفر به یک تجربه سریع و یکپارچه تبدیل کرده  است.

تلاش های اختصاص داده شده به بهبود جست و جو کمک کرده­است تیم توسعه و طراحی محصول گوگل آنچه را که آموخته­است در محصولات جدیدی مانند GMail و google map به طور مستمر اعمال کند.

سرعت بهتر از حرکت آهسته است

شاید گوگل جزء معدود شرکتهایی در جهان باشد که هدفش این است که مردم هر چه سریع تر از وب­سایتش خارج شوند.

گوگل با حذف موارد اضافی از صفحاتش و افزایش کارآمدی محیط ارائه سرویس­هایش، رکورد سرعت خود را بارها شکسته­است، به طوری که متوسط زمان پاسخ دهی یک نتیجه جست وجو به کسری از ثانیه رسیده است.

گوگل در هر محصول جدیدی که منتشر می کند سرعت را در نظر دارد، خواه این محصول یک برنامه­ی کاربردی تلفن همراه باشد یا گوگل کروم.

در وب دموکراسی مؤثراست

جست وجوی گوگل به این دلیل کار می­کند که بر میلیون­ها پیوند پست شده­ی شخصی در وب سایت­ها تکیه دارد تا بدین وسیله به تعیین اینکه کدام­یک از سایت ها محتوای با ارزش­تری را ارائه می دهند، کمک کند.

ما اهمیت هر صفحه وب را با استفاده­ی بیش از ۲۰۰ سیگنال و انواعی از روشها، از جمله الگوریتم ثبت شده­ ی PageRank  ارزیابی می کنیم. این الگوریتم با استفاده از روش­های و متغیرهای مخصوص خود تجزیه و تحلیل می کند که کاربران به کدام­یک از صفحات وب به عنوان بهترین منابع اطلاعاتی رأی داده اند. همچنان که  وب بزرگتر می شود، این رویکرد نیز عملا ًبهبود می یابد، زیرا هر سایت جدید حاوی بخش دیگری از اطلاعات است و رأی دیگری در نتایج به حساب می آید.

در همین راستا، گوگل عمدتا در برنامه نویسی نرم افزارهای Open Sourse فعال است، جایی که تلاش های جمعی تعداد زیادی از برنامه نویسان به ابتکار منجر می شود.

برای حصول نتیجه صرفا نیازی نیست که پشت میز خود بنشینید

جهان به طور فزاینده­ای در حال حرکت است. مردم می خواهند به اطلاعات در هر مکانی که هستند و در هر زمانی که به آن نیاز دارند دسترسی داشته باشند. گوگل از پیشگامان فناوری های جدید است و راه حل های جدیدی برای خدمات دستگاه های همراه ارائه می دهد که به مردم در سراسر جهان کمک می کند تا کارهای زیادی را در تلفن همراهشان انجام دهند.

از چک کردن ایمیل و رویدادهای تقویم گرفته تا تماشای ویدیو، امکاناتی هستند که علاوه بر روش های مختلف دسترسی به جست وجوی گوگل در یک تلفن همراه در اختیار دارند. علاوه براین، امیدواریم که با پلتفرم رایگان و منبع باز تلفن همراه Android باعث نوآوری های عالی تری برای کاربران دستگاه های همراه در همه جا شود.

اندروید نه تنها به نفع مصرف کنندگان است، چراکه باعث می شود انتخاب بیشتر و تجربه های مبتکرانه جدید بیشتری در دستگاه  همراه داشته  باشند، بلکه فرصتهای درآمدزایی را نیز برای شرکت های و تولیدکنندگان و برنامه نویسان فراهم می آورد.

 

دیدگاه استراتژیک در گوگل

می توانید با روش­های جدیدتری کسب درآمد کنید

گوگل یک کسب و کار عمدتا آنلاین در حوزه فناوری اطلاعات است. درآمد سالانه­اش عمدتا بواسطه­ ی ارائه فناوری جست وجو به شرکت ها و ارائه خدمات بازاریابی دیجیتال به دست می آید.

صدها هزار تبلیغ کننده در سراسر جهان از گوگل AdWords جهت بهبود محصولاتشان استفاده می کنند؛

صدها هزار ناشر از برنامه Adsense جهت ارائه­ی تبلیغات مرتبط با محتوای سایتشان بهره می برند. گوگل به منظور اطمینان از ارائه خدمات مناسب به کاربران (خواه تبلیغ کننده باشند یا نباشند)، مجموعه­­های کاملی از اصول راهنما را در اختیار ایشان قرار داده است.

همیشه اطلاعات بیشتر از نیاز ارائه می­دهیم

به محض اینکه، گوگل نسبت به هر سرویس جست و جوی دیگری، صفحات HTML بیشتری را در اینترنت فهرست بندی کرد، کاربران توجهشان را به سمت اطلاعاتی معطوف کردندکه به آسانی برای همه قابل دسترس نبودند. گاهی اوقات این توجه صرفا معطوف به یکپارچه سازی داده­های جدید در فرآیند جست و جو نظیر افرودن جست و جوی شماره تلفن، آدرس و فهرست کسب و کار می­باشد. گاهی نیز تلاش­های دیگر مستلزم ابتکار بیشتری مثل افزودن توانایی جست و جو در بایگانی­های خبری، حق ثبت­ها، مجلات دانشگاهی، میلیاردها تصویر و میلیون­ها کتاب و سایر منابع موجود بوده است. تیم­ کاری گوگل همچنان درحال بررسی روش هایی است که بتوان همه­ی اطلاعات جهان را در دسترس افرادی قرار داد که به دنبال پاسخ هستند.

نیاز به اطلاعات همه­ ی مرزها را پشت سر می گذارد

شرکت گوگل در کالیفرنیا تأسیس شد، اما تسهیل دسترسی به  اطلاعات برای همه­ی مردم دنیا و به هرزبانی فراهم است. بیش از ۱۸۰دامنه اینترنتی را اداره می­کند و بیش از نیمی از نتایج جست وجوها را به افرادی که در خارج از ایالات متحده زندگی می کنند ارائه می دهد. رابط جست و جوی گوگل در  بیش از ۱۳۰ زبان دنیا خدمات خود را ارائه می دهد و به مردم امکان محدود کردن نتایج به محتوای نوشته شده به زبان خودشان را داده است.

هدف گوگل این است که برنامه ها و محصولات را به بیشترین زبان های ممکن و قالب های قابل دسترسی ارائه دهد. مردم با استفاده از ابزار ترجمه­ی گوگل، می توانند محتوای نوشته شده در سراسر جهان را به زبان هایی که خودشان صحبت نمی کنند کاوش نمایند.

با این ابزارها و همکاری مترجمان داوطلب، گوگل توانسته است تنوع و کیفیت سرویس هایش را به مقدار زیادی بهبود بخشد. سرویس هایی که حتی در اختیار مردم دورافتاده ترین نقاط کره زمین نیز قرار دارد.

شما می توانید بدون پوشیدن کت و شلوار هم جدی باشید

 بنیان گذاران شرکت گوگل را بر پایه این عقیده که کار باید چالش برانگیز باشد و چالش باید مفرح و سرگرم کننده باشد بنا نهادند. آنان عقیده دارند احتمال وقوع چیزهای بزرگ و خلاقانه در یک فرهنگ صحیح شرکتی بیشتر است.

در این محیط بر دستاوردهای تیمی تاکید می شود و در کنار آن نیز از موفقیت های فردی که به موفقیت کلی گوگل کمک می کند، تقدیر می شود. گوگل روی کارکنان خود، افرادی پرانرژی و علاقه مند با تجربه های مختلف، با رویکردهای خلاقانه به کار، بازی و زندگی، سرمایه گذاری بزرگی انجام داده است.

شاید فضای کاری گوگل عادی و غیر رسمی باشد، اما به محض اینکه ایده­ای جدید در یک صف غذاخوری، در یک جلسه­ی تیمی یا  در باشگاه ورزشی به ذهن خطور کند، این ایده ها به اشتراک گذاشته می شوند، مورد آزمایش قرار می گیرید و با روند و سرعت خارق العاده­ای عملی می شوند و ممکن است سکوی راه اندازی یک پروژه­ی جدید با هدف استفاده جهانی باشند.

عالی بودن به حد کافی خوب نیست

گوگل به عالی بودن در هر چیزی به عنوان نقطه­ی شروع و نه نقطه پایان نگاه می کند. از طریق نوآوری و تکرار، سعی در دستیابی به مواردی دارد که به خوبی کار کنند، و به روش­های غیر منتظره، آنها را بهبود می بخشد.

به عنوان مثال، زمانی که یکی از مهندسان در گوگل متوجه شد که جست و جو  برای واژه های دارای املای صحیح به خوبی عمل کرد، به جست و جوی راهی برای جست و جوی واژه های دارای غلط املایی گشت. این امر باعت شد تا غلط گیر املایی قابل فهم و مفیدتری ایجاد کند.

در گوگل حتی اگر دقیقاً ندانید که به دنبال چه چیزی هستید، یافتن پاسخ در وب مشکل گوگل است نه کاربران. گوگل سعی می­کند نیازهایی را که هنوز مخاطبین جهانی بیان نکرده­اند پیش بینی کرده و محصولات و سرویس هایی به آنها ارائه دهد که استانداردهای جدیدی را به وجود می آورد.

گوگل زمانی که جی میل را راه اندازی کرد، نسبت به هر سرویس ایمیل موجود دیگری، از فضای ذخیره سازی بیشتری برخوردار بود. اینها نمونه هایی از تغییراتی هستند که گوگل به دنبال ایجاد آنهاست و همچنین همیشه به دنبال امکانات جدیدی برای ایجاد نوآوری  است.

جایگاه خلاقیت و افراد خلاق در گوگل

کارمندان گوگل افراد نسبتاً متفاوتی هستند. این افراد با خطر کردن مخالف نیستند و وقتی که نوآوری های جسورانه آنها شکست میخورد، به تنبیه می شوند و نه به شکل دیگری عقب نگه داشته می شوند.

این افراد در قید و بند تعاریف کلیشه ای با ساختارهای سازمانی مرسوم قرار ندارند. این افراد وقتی با چیزی مخالف باشند، سکوت نمی کنند، به راحتی حوصله شان سر می رود و کارها را زیاد تغییر می دهند. آنها چند بعدی هستند و معمولاً دانش فناوریک خود را با نام کسب و کار و خلاقیتشان ترکیب می کنند.

مدیریت منابع انسانی در گوگل

کارمندان خاص گوگل

کارمندان گوگل نوع جدیدی از موجودات هستند؛ نوعی که به آن “اخلاق باهوش” می گوییم. این کارکنان «کلید دستیابی به موفقیت در قرن اینترنت هستند (دقت کنید که این فقط برای گوگل مطرح است و نه شرکت دیگری.) یک خلاق باهوش، یک خلاق خطر پذیر است!

او از شکست نمی ترسد، زیرا اعتقاد دارد در شکست معمولاً چیزی وجود دارد که می تواند از آن پاداش بگیرد.

او آن قدر اعتماد به نفسش زیاد است که حتی در صورت شکست هم می تواند خودش را بالا بکشد و دفعه بعد مشکل را حل کند.

او یک خلاق خود هدایتگر است. صبر نمی کند تا به او بگویند چه کار کند و اگر با دستورها موافق نباشد گاهی به آنها اعتنا نمی کند.

او براساس نوآوری خودش، وارد عمل می شود و این موضوع بسیار مهمی است. خلاق های باهوش، سخت تلاش می کنند و وضعیت موجود را زیر سؤال می برند.

ویژگی تعریف کننده شرکت های موفق در عصر اینترنت، توانایی آنها در ارائه محصولات عالی به صورت مداوم است و تنها راه دستیابی به این هدف، جذب خلاق های باهوش و خلق محیطی است که آنها بتوانند در آن به درجهای از موفقیت دست یابند.

چگونه گوگل، گوگل شد؟

در سایت گوگل نوشته شده و تمام پژوهش ها در مورد گوگل نیز این نوشته را تایید می­کند که  افراد هستند که گوگل را به شرکتی که اکنون هست تبدیل کرده­اند. گوگل افراد باهوش و مصمم را به کار می گیرید و توانایی­های فردی را به تجربه­ی او ترجیح می دهد.

گرچه کارمندان گوگل اهداف و دیدگاه­های مشترکی برای شرکت دارند، گوگل از تخصص ها و نژادهای مختلف در انجام پروژه­هایش بهره می برد که طبیعتا زبان های مختلفی نیز در محیط کاری آن صحبت می­شود.این مسئله منعکس کننده­ی تفکر و عملکرد گوگل در سطح جهانی است.

سخن نهایی

حین کار، کارمندان گوگل می­توانند علایق خود را دنبال کنند که این موارد از دوچرخه سواری تا پرورش زنبور عسل، از پخت و پز و حتی نظافت محوطه متغیر است. سیستم مدیریتی گوگل تلاش می­کند فرهنگ آزادی را که از همان ابتدای کار اجرا می­شود را حفظ نماید.

در این فضا، هرکسی از به اشتراک گذاشتن عقاید و نظراتش احساس خوشنودی می کند. در جلسات هفتگی همگانی TGIF کارمندان گوگل، سؤالات خود و هر تعداد از مسائل شرکت را مستقیماً از لاری و سرگئی و دیگر مدیران اجرایی می پرسند که این علاوه بر مواردی است که از طریق ایمیل یا در محل های اجتماعات از آن­ها سؤال می شود.

دفاتر و محل های اجتماعات به گونه ای طراحی شده اند که کارمندان یک تیم با تیم های مختلف گوگل به تعامل با یکدیگر تشویق شوند و جرقه­ی مکالمه درباره کار و مسائل مختلف دیگر زده شود.و همهی این موارد را می توان از جمله دلایل رشد و جهانی شدن گوگل برشمرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.