حتما بخوانید !
خانه / استراتژی کسب و کار / استراتژی مدیریتی گوگل، استراتژی تمرکز
استراتژی گوگل
استراتژی در شرکت گوگل

استراتژی مدیریتی گوگل، استراتژی تمرکز

استراتژی شرکت گوگل

قبل از ورود به بحث استراتژی گوگل مقالات تحلیلی بر استراتژی های مدیریتی و دیدگاه استراتژی گوگل را بررسی میکنیم. یکی از عوامل مهم در مدیریت استراتژی، استراتژی تمرکز است. عنصری که در مدیریت به عنوان یک اصل اساسی وجود دارد و خدشه ناپذیر نیز هست. اما در ادامه ممکن است این سؤال پیش بیاید که تمرکز استراتژیک در گوگل چه می­شود؟. در این مقاله قصد بررسی استراتژی گوگل را داریم.

استراتژی گوگل
استراتژی در شرکت گوگل

گوگل و تمرکز استراتژیک

در ظاهر به نظر می رسد که در شرکت گوگل اصلاً تمرکز استراتژیک وجود ندارد. این مساله، دغدغه استیو جابز هم بود. لری پیج، موسس گوگل در دیداری با استیو جابز خالق اپل داشته است. این دیدار چنین روایت شده است:

پیج آمد، در اتاق نشیمن خانه جابز نشست، و به ایده های او برای ساختن محصولات عالی و شرکت های ماندگار، گوش کرد. جابز آن روز را خوب به خاطر می آورد. «خیلی راجع به استراتژی تمرکز صحبت کردیم، و همین طور راجع به انتخاب افراد. اینکه چطور افراد قابل اعتماد را شناسایی کنیم. تیمی از معاونین قابل اتکا را بسازیم. راجع به محدودیت و ممنوعیت­هایی گفتم که باید رعایت شود تا شرکت را از پراکندگی حفاظت کند. تعیین اینکه گوگل میخواهد دردوران بلوغ خود چگونه باشد. همه چیز را پیش چشمش آوردم. بعد گفتم کدام پنج محصول هستند که می خواهی روی آنها متمرکز شوى ؟ باقی را دور بریز. چون گوگل را غرق و تبدیل به مایکروسافتی دیگر می کند. محصولاتی بیرون می‌دهد که موثرند، ولی عالی نیستند!

استراتژی مدیریتی شرکت گوگل در گذشته

گوگل از زمانی به بعد یاد گرفته است، نقاط تمرکز خود را مشخص کند به یک استراتژی تمرکز دست یابد. رئیس دپارتمان خرید و توسعه گوگل که وظیفه اش خرید دیگر سازمان ها است می­گوید. او هر روز با جوانان بسیاری دیدار میکند.ایده پردازان، مدیران شرکتهای تازه تاسیس و جوانهایی که آرزوی استیو جابز، بیل گیتس یا زاکربرگ شدن دارند. آنها در این دیدارها باید با پرسش های سخت او روبه رو شوند، اما برای این تازه واردها به دنیای فناوری، این ملاقات ها بهترین فرصت برای معرفی ایده هایشان است و شاید این امید وجود داشته باشد که آنها یک شبه به ارزویشان برسند و بتوانند بخشی از یک گوگل بزرگ بشوند.

از نظر وی گوگل پیش از این یک شرکت نامنظم و تجربه گرا بود. در واقع شرکت گوگل تمرکز استراتژیک را در محصولاتش دنبال نمی­کرد. شرکت گوگل، شرکتی بود که بسیاری از ابتکارهایی را که شروع کرده بود با یکدیگر هم پوشانی داشتند و این مساله تعجب برانگیز نبود. در واقع تا جایی که فکر می کردید هیچ متصدی مشخصی نداشت و تمرکز استراتژیک­ی یافت نمی­شد، درحالیکه اکنون گوگل منظم­‌تر شده است.

استراتژی مدیریتی گوگل در دهه های اخیر

مدیرعامل جدید، پروژه های زیادی را که در مرکز اهداف و وظایف شرکت گوگل نبودند تعطیل کرد. رئیس دپارتمان خرید و توسعه گوگل می­گوید که گوگل درحال حاضر بر هفت کسب وکار مشخص متمرکز است، و به زودی هم قصد دارد مورد جدیدی به آن اضافه کند. از نظر او وقتی تیم مدیرعامل جدید کارش را شروع کرد، بیشتر کارکنان گوگل به دنبال یک ایده استراتژی مدیریتی بودند. درحالیکه در دهه گذشته گوگل فراتر از یک موتور جست و جو در انواع محصولات و خدمات جدید وارد شده بود. این شرکت استراتژی مدیریتی خاصی نداشت، و این احساس وجود داشت که تمرکز استراتژیک شرکت از دست رفته است. اما هفت کسب و کاری که تیم مدیریتی جدید برای تمرکز انتخاب کردند:

  1. موتور جست و جو
  2. تبلیغات دیجیتال
  3. شبکه­ی اجتماعی
  4. اندروید
  5. کروم
  6. یوتیوب
  7. تجارت مبتنی بر مکان در موبایل

استراتژی تمرکز درشرکت گوگل و کسب وکارهای جدید

مدیرعامل شرکت گوگل می­گوید حالا وقتی با یک استارت آپ روبه رو می­شود مسئله ای که فکر می­کند این است که آیا این کسب وکارها در ترکیب با اهداف مشخص ما باعث کمک خواهند شد یا نه. اگر این طور باشد به آنها علاقه مند می­شوم و اگر نه، برای گوگل اهمیتی نخواهند داشت. او در مورد تملک دیگر شرکت­ها می­گوید: دیگر آن روزهایی که گوگل شرکتها را فقط برای ناپدید کردن – بدون به وجود آوردن یک محصول می خرید – سپری شده است. مدیر عامل جدید پس از ورود به استراتژی تمرکز از بخش توسعه سازمانی انتظار گزارش های مرتب درباره وضعیت شرکت هایی که به تازگی خریداری شده اند را دارد.

مدیرعامل جدید کاملا با سماجت منطق استراتژی تمرکز را در همه معامله ها پیگیری می کند تا مطمئن شود که با درک درستی این کار انجام شده است. البته برای یک شرکت بزرگ تمرکز استراتژیک مسئله عجیبی نیست، اما برای گوگل کاری غیرمعمول محسوب می شود. شرکتی که به این معروف شده بود که وارد هر ایده­ای می شود – فقط چون جالب و خلاقانه به نظر می رسد، حتی اگر بازدهی نداشته باشد. سبک مدیریت مدیرعامل جدید با استراتژی تمرکز نشان می­دهد که آن دوران تمام شده اند. این روزها گوگل، یعنی تمرکز.

در نهایت

تمرکزاستراتژیک یکی از الزامات در هر شرکت برای توسعه است. شرکت گوگل با مدیریت لری پیچ  اشفتگی که با محصولات متنوع خود داشت را با تمکز بر روی ۷ شاخه شاخص بهبود داد. مدیریت با استراتژی تمرکز از بخش توسعه سازمانی انتظار گزارش های مرتب درباره وضعیت شرکت هایی که به تازگی خریداری شده اند را دارد. این رازی برای موفقیت شرکت های بزرگ است.

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

حتما ببینید

تغییر فرهنگ

فیلی که در اتاق حبس شد! باغ وحشی به نام فرهنگ سازمانی

در تمامی سازمان ها، مدیران با چالش های ایجاد تحول در فرهنگ محیط کارشان آشنا …

بازاریابی پزشکان

۱۰ استراتژی بازاریابی برای پزشکان

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و انجام کارها به صورت آنلاین، در بسیار موارد حتی دیگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *