مهارت های نرم و راهکارهایی جهت توسعه آنها در ما

امروزه مهارت های جدیدتر به سرعت در حال رشد است. به همین دلیل لازم است تا سازمان ها فرصت توسعه را برای منابع انسانی خود جهت حفظ و ماندگاری کسب وکارشان در عرصه رقابت تقویت کنند و گسترش دهند. هرچند اتوماتیک سازی و هوش مصنوعی روش انجام کارها را به طرز چشمگیری تغییر داده اند، کارکنان باید همانند گذشته مهارت های اجتماعی و عاطفی را به طور کامل بیاموزند. برای تشویق این رفتار، مدیران موظف هستند روش های ارزیابی، آموزش و پاداش نیروی کار خود را روی مهارت های نرم مانند همکاری، ارتباطات و تفکر انتقادی تنظیم کنند.

اما مهارت نرم دقیقا چیست و سازمان ها چطور این نیازها را برآورده می کنند؟ در ادامه این نیموبورد در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

مهارت های نرم چیست؟

مهارت های نرم معمولا به عنوان مهارت های غیرفنی تعریف می شوند و از طریق آن می توانید به طور موثر و هماهنگ با دیگران تعامل داشته باشید. توسعه مهارت های نرم در تک تک نفرات، برای سازمان ها بسیار حیاتی است و فرهنگ، ذهنیت، رهبری، نگرش و رفتارهای سیستم را به شدت تحث تاثیر قرار می دهد.

مهارت های نرم در دسته های اصلی زیر قرار می گیرند:

  • مهارت های پیشرفته ارتباطی و مذاکره
  • مهارت های بین فردی و همدلی
  • مهارت های رهبری و مدیریت
  • کارآفرینی و ابتکار عمل
  • سازگاری و مهارت یادگیری مداوم
  • مهارت های تدریس و آموزش

چگونه آموزش های لازم در سازمان را انجام دهیم؟

 توسعه مهارت ها مورد نیاز و اطمینان از کارمندان در سازمان ها به نوبه خود برای موفقیت تنظیم نشده است. در عوض بهتر است شرکت، فرایندها و رفتارهای کارکنان خود را تغییر دهد که این کار بسیار سختی است.

انجام ارزیابی در مراحل اولیه بسیار مهم است. اندازه گیری اختلاف و نیازسنجی مهارت های نرم بسیار چالش برانگیز است. زیرا آن ها معمولا فاقد مکانیسم ارزیابی دقیق و مدونی هستند. دپارتمان های منابع انسانی معمولا به چارچوبی مجهز می شوند که مهارت های نرم را ارزیابی کرده و معیارهای ارزیابی مربوط به آن ها را تعیین کنند.

مثالی در ارتباط با مهارت های نرم

برای مثال، چندین بنگاه اروپایی برای ایجاد یک سکوی دیجیتالی جهت کمک به کارکنان در ارزیابی مهارت های نرم خود، شناخت نقاط قوت و نیازهای توسعه فردی، دستیابی به آموزش های خاص، از طرح هایی به نام پله سنگی استفاده می کنند.

انجام کارهای جدید نیازمند دوره های یادگیری به روز و ترکیبی است که شامل یادگیری سنتی از جمله آموزش، دوره های دیجیتالی و کمک های شغلی که با روش های غیرمتعارفی مثل مربیگری ترکیب شده است. یکی از غول های خرده فروشی بیش از ۱۷۰۰۰ هدست واقعیت مجازی توزیع کرد که کارمندان را در موقعیت های ناآشنا مانند روز اول فروش در جمعه سیاه ارزیابی کند. به این صورت آموزش های لازم در زمینه فن آوری، مهارت های نرم و اصول جدید به کارکنان آموزش داده شد.

مردم به طور طبیعی با تشویق و ایجاد انگیزه زندگی و فعالیت می کنند. در واقع برای گرفتن پاداش کار می کنند. برای تشویق کارکنان خود تنها به یادگیری مهارت های نرم اکتفا نکرده و دادن پاداش و انگیزه به آن ها بسیار مهم است.

به تازگی یک شرکت بزرگ مشاوره برای پاداش افرادی که جلسات آموزشی خاصی را پشت سر می گذارند، یک سری نشان های دیجیتالی را اعطا می کنند. به این صورت زمانی که کارآموز در یک موضوع خاص به یک متخصص تبدیل شده، ترغیب می شود تا بیشتر در مهارت های کلیدی و نرم در خود سرمایه گذاری کند.

در نهایت

با توجه به نیاز اساسی به توسعه مهارت های نرم در حال حاضر و آینده، آموزش های سنتی و کلاسیک فعلی کافی نیستند. بهتر است اطمینان حاصل کنید نیروهای جدیدی که استخدام کرده اید با مهارت های اولیه که برای سازمان لازم است، آشنا هستند. ارزیابی مهارت های نرم در بدو استخدام کار بسیار دشواری است اما به طور کلی شامل مصاحبه های ساختاری است که پاسخ هایی شامل جزئیات مربوط به کار قبلی و تجربیات زندگی افراد که در گذشته با آن ها مواجه بوده اند را در بر دارد. به این صورت فرد مصاحبه شونده را در سناریوی فرضی خاصی قرار می دهند تا ببینند چگونه با آن شرایط برخورد می کند.

کارفرمایانی که به آموزش مهارت های نرم توجه بیشتری دارند، تاثیرات مثبت بر نیروی کار خود، از جمله بهره وری بالاتر و نتایج بهبود یافته را مشاهده خواهند کرد. به این دلیل که امروزه مهارت ها به سرعت در حال تغییر هستند، لازم است سازمان ها روش های مشخصی برای توسعه مهارت های نرم جهت ماندگاری در فضای رقابتی تجارت و کسب و کار خود تقویت کنند و گسترش دهند. چنانچه در این مسیر به کمک متخصصین نیاز دارید ما در موتور توسعه نیمو کنارتان هستیم. کافی است از طریق فرم نیاز سنجی موجود در وبسایت اقدام کنید.

منابع:

  1. مجموعه مقالات مکنزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.