استراتژی فروش: پاسخی به سوال مصاحبه “این خودکار را به من بفروش”

نکاتی برای پاسخ دادن به سوال مصاحبه “به من بفروش”

تابحال برای شغل فروش یا بازاریابی به مصاحبه رفته اید. این سوال برایتان اشناست:”این خودکار را به من بفروش“. مصاحبه کنندگان برای ارزیابی مهارت فروش شما، ممکن است در بخشی از مصاحبه،  می خواهند روش خود را برای فروش محصول نشان دهید.در واقع مدیر استخدام، در مورد نحوه فروش و راهکارهای بستن معامله اطلاعاتی را می خواهد به دست اورد.

با این اوصاف اگر از قبل برای فروش اماده شوید، امکان موفقیت بیشتری دارید- تا از استراتژی مورد نظر برای فروش محصولات مشابه که از شما خواسته می شود استفاده کنید- و مصاحبه موفق تری خواهید داشت.

انچه مصاحبه کنندگان می خواهند بدانند.

افراد مصاحبه کننده معمولا از این سوال یا سوالات مشابه برای فروش، بازاریابی و مشاغل مرتبط استفاده می کنند. درواقع سوالاتی را مطرح می کنند تا توانایی شما را در فروش ارزیابی کنند. زیرا می خواهند بدانند ایا شما می توانید بفروشید و از چه روش هایی برای فروش استفاده می کنید.

نشان دادن توانایی فروش یک جانب قضیه است. مصاحبه کنندگان می خواهند توانایی شما در فکر کردن در حوزه فروش را درک کنند. پاسخ شما مهارتهای ارتباطی شما را نشان می دهد.

توجه داشته باشید که در مصاحبه ها همیشه سوال درباره خودکار نیست. خودکار گزینه سنتی دراین زمینه است، اما مصاحبه کنندگان ممکن است از شما بخواهند که هر کالایی را در ان زمان بفروشید، از جمله کالایی که ان شرکت تولید می کند. هدف مصاحبه کننده این است که متوجه شود شما چقدر خوب می توانید بفروشید.

نکته: اگر برای شغلی مبتنی بر فروش یا بازاریابی مصاحبه می کنید، باید برای فروش یک محصول یا خدمت آماده باشید.

مصاحبه کنندگان چه می خواهند
مصاحبه کنندگان چه می خواهند

چگونه می توانم در مصاحبه شغلی  به سوال”من را بفروشید” پاسخ دهم؟

مصاحبه گر ممکن است از شما بخواهد که یک قلم، مداد یا هر چیز دیگری را بفروشید. مانند سایر سؤالات فرضی، پاسخ صحیحی وجود ندارد. اما کارفرما روند فروش شما دنبال می کند، و به مهارت های ارتباط کلامی و اشتیاق و خلاقیت شما علاقه مند است.

در پاسخ به این سؤال چند راهکار وجود دارد:

مثبت و علاقه مند باشید.

هنگام معرفی محصول، درباره ان مثبت و هیجان زده باشید. ممکن است چیزی مثل این بگویید ، “من هیجان زیادی دارم که درمورد این قلم و اینکه چطور به خوانا ، جذاب و کارآمد نوشتن شما کمک میکند توضیح بدم.” فیزیک و حالات شما به همان اندازه کلمات بسیار مهم هستند، بنابراین مطمئن شوید که محصول را با صدای مشتاقانه و حالت های صورت براق می کنید. حرکات دست به شما در انتقال هیجان کمک میکند و به اعتمادتان در مورد ارزش محصول تأکید دارد.

ویژگی هایی که مصاحبه کننده بر روی ان ها تأکید دارد، مد نظر قرار دهید.

مرحله اساسی فرایند فروش، آشنایی با مشتری است، پس سعی کنید از مصاحبه کننده بخواهید تا بگوید از این محصول چه استفاده های دارد.

از پرسیدن چند سوال نترسید.

هرچه بیشتر درباره نیازهای مصاحبه کننده خود آگاهی داشته باشید، بهتر خودتان را نشان می دهید. براساس پاسخ مصاحبه شونده، به برخی ویژگی های خودکار تأکید کنید که ممکن است به او در فعالیت هایش کمک کند. به عنوان مثال، اگر مصاحبه کننده یادداشت برداری در جلسات را به عنوان اولویت ذکر کند، ممکن است بگویید که خودکار شما دارای ویژگی خوبی است که جوهر بدون لکه دارد که باعث می شود یادداشت های خوانا داشته باشید. اگر مصاحبه‌کننده شما خودکاری نیاز دارد که روی سطوح خاصی بنویسد یا جوهر به سرعت از بین نرود، می توانید تأکید کنید که چقدر جوهر خودکار شما ظرفیت هایی فراتر از خودکارهای موجود دارد.

نکته پرسیدن سؤال به شما امکان می دهد تا قدم های خود را شخصی سازی کنید، و از لیست کردن ویژگی های قلم فراتر بروید.

آماده فروش باشید.

ممکن است برخی از مصاحبه کنندگان به تلاش شما برای فهمیدن اولویتهای شان توجه نکنند. بنابراین آماده فروش محصول بدون گرفتن ورودی از مصاحبه شونده باشید. به ویژگی های محصول و مزایایی که مشتری با داشتن و استفاده از آن بهره می برد، تأکید کنید. موقع مصاحبه، به تجربه تان درباره محصول و تجربیات احتمالی سایر کاربران فکر کنید.

بررسی محصول یا خدمات ان.

انتخاب یک محصول و پاسخ به سوالات مربوط به یک محصول نکته مهمی در روند فروش است. پس از بیان فواید محصول، از مصاحبه کننده بپرسید که آیا نگرانی برای خرید این محصول دارد یا خیر. می توانید بپرسید، “بعد از شنیدن صدای من، آیا مشکل یا سوالی برای خرید این خودکار دارید؟” اگر مصاحبه کننده چیزی راجع به تخفیف ذکر کرده است، پس با جملاتی نظیر”من میتونم در صورت سفارش سه مورد یا بیشتر از خودکارهای ما، ۲۰٪ تخفیف را به شما ارائه دهم. ما همچنین ضمانت رضایت بازپرداخت پول را داریم.” یا می توانید با مقایسه در باره محصول صحبت کنید. به عنوان مثال، بگویید، “من می دانم که پرتقال یک میان وعده مورد علاقه شماست. اما، سیب راحت تر مصرف می شود، بدون اینکه باعث چسبندگی دست های شما شود و نیازی به اب برای پاک کردن ان داشته باشید.”

سعی کنید به مشتری نزدیک شوید. فروشندگانی که ارتباطات مؤثر و راهبردی دارند، بیشترین تقاضا را دارند. در پایان صحبت های خود با مصاحبه کننده در مورد شغل خود توضیح دهید. در انتها توضیحاتی درباره کارها و خدماتی که می توانید به مشتری ارایه دهید داشته باشید.

از اینکه خلاق باشید نترسید.

مصاحبه کنندگان از شما انتظار ندارند که جواب شما، ۱۰۰٪ صحیح باشد، بنابراین تا زمانی که ادعاهای قابل قبول دارید، خلاقانه صحبت کنید. به یاد داشته باشید که اطمینان به کیفیت محصول برای فروش مؤثر است.

نمونه هایی از بهترین پاسخ ها

برای اینکه بتوانم به شما کمک کنم بهتراست درک بهتری از اینکه محصول من چطور به شما کمک میکند داشته باشم. دوست دارم در مورد نحوه استفاده از خودکار در طول روز شما اطلاعات بیشتری داشته باشم. چه موقع از روز بیشتر از خودکار استفاده می کنید؟ آخرین باری که از خودکار استفاده کرده اید کی بود؟ چه تجربیات رضایت بخشی داشتید؟ چه نواقص و کمبودهایی حس کردین؟

چطور کار می کند: شما باید جواب «مصاحبه» را پس از شنیدن پاسخ مصاحبه کننده دنبال کنید. شروع پاسخ شما با سوال های مشتری نشان می دهد که شما درک کرده اید که بخش اصلی فروشندگی خوب، درک نیازهای مشتری و استفاده از مهارت های شنیداری است

نکاتی برای ارائه بهترین پاسخ

سوال کردن را جدی بگیرید. چگونه روند فروش را در زندگی واقعی اداره می کنید؟ تمام تلاش خود را بکنید تا استراتژی مورد استفاده را در پاسخ خود نشان دهید.

سعی کنید ممکن است تلاششما برای سوال پرسیدن از  مصاحبه گر موفقیت امیز نباشد. اما نامید نشوید و ادامه دهید. اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. اگر مشتری هنگام تماس تلفنی چالشیی یا ساکت بود، همچنان پاسخ دهید.

فراموش کنید که قرارداد بسته شود. سعی کنید واقعاً قرارداد را امضا کنید. خبر خوب این است که مصاحبه واقعیت نیست. بنابراین اگر فکر می کنید تاکتیک خوبی دارید، می توانید در معاملات واقعی از ان برای فروشو کمک به مشتری بهره بگیرید.

چه چیزی هایی را نباید بگوییم

من برای انجام این کار راحت نیستم. شما باید به سؤال پاسخ دهید. بنابراین هر واکنشی که مانع پاسخ به سوال می شود را حذف کنید.- با گفتن اینکه برای جواب دادن راحت نیستید، یا این که نمیدونید چطور در دنیای واقعی این فروش را انجام می دهید- اصلا صحیح نخواهد بود.

از توصیف ویژگی ها فراتر بروید. مصاحبه کننده می داند مردم چه  قلمی استفاده می کنند (یا چرا مردم سیب می خورند). در پاسخ خود، هدف از برقراری ارتباط – جذابیت خودکار برای مشتری یا ارتباط با نیازهای مصاحبه شونده را دنبال کنید. همیشه می توانید حدس بزنید که چرا مصاحبه کننده دنبال خودکار است – پس فقط به لیست ویژگی های ذکر شده بسنده نکنید و از ان فراتر بروید تا پاسخ بهتری بگیرید، این تاکتیک بهتری است.

در نتیجه:

فروش بخشی از زندگی روزمره همه ما است. در زندگی ما همه فروشنده هستیم. در این مقاله نکات لازم در سوال معروف مصاحبه های فروش و بازاریابی را شرح داده ایم تا با اطمینان و خلاقیت بیشتری برای جلسه مصاحبه شاماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.