تفاوت متدولوژی اسکرام و متدولوژی کنبان در مدیریت پروژه

بسیاری از تیم ها از متدولوژی اسکرام و متدولوژی کنبان به عنوان فرآیندی بصری و ابزاری برای مدیریت پروژه استفاده می کنند. البته اکثر تیم ها مخصوصا در ایران به دلیل ابهام کمتر و توسعه دهندگان بیشتری که اسکرام دارد، ترجیح می دهند از روش اسکرام در مدیریت پروژه هایشان استفاده کنند. اگر می خواهید بدانید که کدام یک از روش های اسکرام یا کنبان برای مدیریت پروژه بهتر است باید نکات زیادی را جهت انتخاب بین این دو رعایت کنید که ما سعی کرده ایم در این مقاله به برخی از مهترین آن ها اشاره کنیم.

اسکرام در یک جمله

اسکرام یک فرآیند مدیریت پروژه است که در یک چارچوب کاملا مشخص در کمترین زمان به پیشبرد کارها و وظایف تیم اسکرام کمک می کند. در این روش در بازه های زمانی مشخصی مراحل پیشرفت کار که به صورت تیمی انجام می شود، بررسی و یا اصلاح می شود.

 

کنبان در یک جمله

کنبان ابزاری است در مدیریت پروژه که به منظور کارایی و سازماندهی کارها استفاده می شود. مانند متدولوژی اسکرام ، روش کنبان کار را به بخش های قابل کنترل شکسته و از هیئت مدیره کنبان استفاده می کند و کارها را با بصری سازی کردن راحت تر پیش می برد.

مقایسه متدولوژی اسکرام و متدولوژی کنبان

روش اسکرام و کنبان هر دو سیستمی هستند متکی به جریان فرآیند و هدف اصلی آن ها کاهش خطاها در مدیریت پروژه و مدیریت بهینه منابع است. با این حال چند تفاوت اصلی بین این دو روش وجود دارد:

ارکان اصلی

ویژگی های متدولوژی کنبان

ویژگی های متدولوژی اسکرام

قوانین و مسئولیت ها

هیچ نقش از پیش تعریف شده ای برای تیم وجود ندارد. ممکن است مدیر پروژه داشته باشد ولی در صورت حذف شدن یک عضو از پروژه، همکاری های لازم بین تیم کماکان اجرا می شود.

هر فرد نقش از پیش تعریف شده ای دارد. مدیر اسکرام یا اسکرام مستر با همکاری تیم اسکرام زمان بندی ها را انجام می دهد.

مالک محصول غالبا مسوول تعین اهداف است و اعضای تیم اسکرام کارها را انجام می دهند.

زمان بندی تحویل

محصولات و فرآیندها به صورت مداوم بر اساس نیاز و در موعد مقرر تحویل داده می شوند.(اصطلاحا ریلیز می شوند)

تحویل در بخش ها و دوره های مشخص تعیین شده است. که در آن باید مجموعه ای از کارها تکمیل شود و برای بررسی آماده باشند.

اولویت بندی

از سیستم گردش کاری منظم استفاده می کند. به اعضای تیم اجازه می دهد فقط پس از اتمام کار قبلی، وظیفه جدید بردارند.

هر فرد می تواند یک فرآیند جدید را قبل از اتمام کار قبلی داشته باشد.

تغییرات

امکان تغییر در پروژه وجود دارد. قبل از اتمام پروژه امکان پیشرفت و تکرار هست.

امکان تغییرات در طول اسپیرینت ها سخت است. و طبق فرایند مشخصی انجام می شود.

بررسی میزان بهره وری

بررسی میزان بهره وری با استفاده از مقدار زمان لازم برای تکمیل قسمتی از پروژه از ابتدا تا انتها است.

اندازه گیری بهره وری با استفاده از سرعت اسپیرینت هاست. موفقیت هر اسپیرینت بسته به موفقیت اسپیرینت قبلی است.

مناسب چه پروژه ای بهترین گزینه برای پروژه هایی که دارای اولویت گسترده هستند.

برای تیم هایی که دارای اولویت پایدار هستند و با گذشت زمان تغییر نمی کنند، بهترین گزینه است.

تفاوت های دیگر روش اسکرام و کنبان

در متدولوژی اسکرام ، تمام فعالیت ها بر اساس یک طرح و طبق برنامه از قبل تعیین شده انجام می شود. همه با یک برنامه بزرگ که به بخش های کوچکتر تقسیم می شود، موافق هستند. تیم یک سری مجموعه فعالیت ها را در چرخه های مشخصی انجام می دهد. روش اسکرام در اکثر مواقع خوب عمل میکند، اما اگر در پروژه تاخیر به وجود آید، ممکن است کل پروژه متوقف شود.

در متدولوژی کنبان، معمولا فعالیت ها و تسک ها به گونه ای با هم گره خورده اند. تیم ها از روش کنبان به عنوان ابزاری جهت مدیریت و پیش بردن سریع و بهتر کارها استفاده می کنند. در روش کنبان نیز مطابق روش اسکرام وظایفی که اولویت بنده شده اند، ابتدا به پایان می رسند زیرا تیم به طور جمعی و با استفاده از تخته کنبان تصمیم می گیرند.

یک تفاوت اصلی بین متدلوژی اسکرام و کنبان این است که، اسکرام میزان زمان مجاز برای انجام کار خاص را محدود و مشخص می کند و کنبان به جای زمان، میزان کار مجاز در هر شرایطی را محدود می کند. البته که تیم ها می توانند همزمان هم از اسکرام و کنبان در کنار هم استفاده کنند.

مدیریت پروژه با متدولوژی کنبان

آیا روش کنبان و روش اسکرام یکی است؟

بدیهی است که مدیریت پروژه با استفاده از روش اسکرام و کنبان یکی نیست. بین متدولوژی اسکرام و متدولوژی کنبان تفاوت های زیادی هست هرچند که هر دو روش جهت مدیریت پروژه مناسب هستند.

امروزه در تیم ها از روش کنبان برای بهبود بسیاری موارد از جمله افزایش بهره وری، زمان فرایند و کیفیت کارهای تیمی استفاده می شود. همچنین از متدولوژی کنبان جهت بصری سازی و بهبود جریان کار، بدون در نظر گرفتن روش مورد استفاده برای انجام کار، استفاده می شود. کنبان را می توان به گونه ای تنظیم کرد که متناسب با فرآیندها و سیستم های کاری فعلی تیم یا شرکت شما باشد. این کار را می توان با استفاده از تخته کنبان و بهبود مداوم جریان کارها انجام داد.

متدولوژی اسکرام یک روش کار تکراری و افزایشی است. تیم های اسکرام، فرایندها و نقش ها را تعریف می کنند. در روش اسکرام ، کار به اسپیرینت شکسته شده و مقدار مشخصی از زمان انجام کار باید قبل از شروع اسپیرینت بعدی به پایان برسد. اسپیرینت ها معمولا دو هفته ای یا ۳۰ روزه هستند. به روزرسانی ها در اسکرام طی جلسات اولویت بندی توسط مدیر اسکرام و با هماهنگی مالک محصول و تیم اسکرام در جلسات مشخصی انجام می شود.

نتیجه بحث

هر دو روش اسکرام و کنبان به تیم ها در انجام پروژه هایشان کمک می کنند. در حالی که شیوه های بکارگرفته شده بین متدولوژی اسکرام و کنبان متفاوت هستند، اصول و بنیاد کلی آن ها تا حدود زیادی یکسان است. در واقع هر دو به شما در مدیریت پروژه ها و ساخت محصولات و ارائه خدمات بهتر به مشتریان کمک می کنند. چیزی که مهم است، این است که بدانید چه روشی برای پروژه شما با توجه به منابع و محدودیت های موجود بهتر است و پس از یک دوره آزمایشی از آن استفاده کنید.

منابع:

  1. وب سایت leankit.com
  2. وب سایت atlassian.com
  3. وب سایت cprime.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.