روابط عمومی سازمانی چه نقشی در مدیریت دارد؟

روابط عمومی سازمانی

کیفیت رابطه‌ای که ما با دیگران داریم در سرنوشت، آینده و در شکل گیری روابط بعدی ما به شدت موثر است. هر چه قدر این روابط محکم‌تر باشد ما به اهدافمان نزدیک‌تر خواهیم شد. ارتباطات در سازمان ها نیز به همان اندازه دارای اهمیت می باشد و یکی از اصول مدیریتی سازمان ها است. در همین جهت اکثر سازمان ها و شرکت ها بخشی را به نام روابط عمومی دارند که دریچه ای برای ارتباط شرکت با افراد و دنیای خارج از سازمان است.

اصطلاح روابط عمومی، ترجمه واژه انگلیسی public Relations برای نخستین بار در آمریکا در اتحادیه راه آهن به کار برده شد و در ایران نخستین بار در شرکت نفت به کار رفته است.

تعریف روابط عمومی

تعاریف گوناگونی از روابط عمومی از سوی صاحبنظران، کارشناسان و مؤلفان کتاب های این رشته بیان شده است از جمله رکس هارلو از پیشقدمان روابط عمومی در جهان می گوید:

روابط عمومی دانشی است که به وسیله آن سازمان ها آگاهانه می کوشند، بر مسئولیت اجتماعی خویش عمل کنند تا بتوانند، تفاهم و پشتیبانی کسانی را که برای توسعه اهمیت دارد، به دست آورند.

به زبان ساده تر روابط عمومی یک سازمان، شرکت، دولت یا فرد تلاش می‌کند داستان‌هایی را به گوش مردم و جوامع برساند؛ با این هدف که در آن‌ها حس مثبتی نسبت به اهداف، موفقیت‌ها، موقعیت یا محصول خاصی ایجاد شود.

روابط عمومی چه نقشی در سازمان دارد؟

رنقش وابط عمومی سازمانی چیست
نقش وابط عمومی سازمانی چیست

روابط عمومی به یک فرد یا سازمان کمک می‌کند که رابطه‌ای سازنده و مثبت با عموم جامعه داشته باشد. این کار از طریق ارتباطات، رسانه‌های سنتی، شبکه‌های اجتماعی و برخوردهای حضوری  نظیر سخن‌رانی‌ها، دیداره انجام می‌پذیرد. علاوه بر این، دفاع از شهرت و محبوبیت سازمان در جریان بحران‌های مختلف نیز بر عهده‌ی روابط عمومی‌ست.

تنها وظیفه‌ی روابط عمومی، ایجاد روایت‌های مثبت نیست. کنترل خسارت‌هایی که به شهرت یک فرد یا سازمان وارد می‌شود نیز از جمله اهداف روابط عمومی‌ست.

روابط عمومی فقط برای کنترل یا روایت داستان بعد از اتفاق افتادن آن نیست. بلکه برای ساختن درست داستان هم ضرورت دارد. حرفه‌ای‌های روابط عمومی باید به مدیران سازمان مشاوره دهند تا اهداف و سیاست‌ها به بهترین شکل ممکن تبیین شوند، تصمیمات مهم در موقعیت‌های مختلف به درستی اتخاذ شوند و برنامه‌های جانبی مناسبی برای حفظ ارتباط سازنده با جامعه طراحی و اجرا شوند.

علاوه بر این‌ها، روابط عمومی زبان پاسخ‌گوی سازمان نیز هست. و باید آماده‌ی توضیح درمورد تمام عمل‌کردها باشد و بتواند موضع سازمان در برابر مسائل مختلف را بیان کند. طبیعتا برای این کار، هماهنگ بودن مسئولین روابط عمومی با مدیران سازمان و دپارتمان‌های دیگر-به خصوص بازاریابی و فروش- حیاتی‌ست.

ساختن درست داستان سازمان با دادن مشاوره به مدیران سازمان تا اهداف و سیاست‌ها به بهترین شکل ممکن تبیین شوند، تصمیمات مهم در موقعیت‌های مختلف به درستی اتخاذ شوند و برنامه‌های جانبی مناسبی برای حفظ ارتباط سازنده با جامعه طراحی و اجرا شوند.

وظایف و اهداف روابط عمومی سازمانی چیست؟

  1.  ایجاد تفاهم و رفع سوء تفاهم ها
  2. بیان و تبلیغ کارها و اقدامات خوب و مفید انجام گرفته در سازمان
  3.  پاسخگویی به انتقادات وشبهات مطرحه در رسانه ها، جامعه و درون سازمان درباره عملکرد سازمان
  4.  بررسی بازخورد اقدامات و فعالیت های سازمان در جامعه و درون سازمان و انتقال آن به مدیران
  5.  تولید رضایت در کسانی که به نوعی با سازمان در ارتباطند
  6. برقراری روابط درون سازمانی و برون سازمانی
  7.  آماده نمودن اذهان عمومی در اجرای طرح ها و برنامه ها
  8.  سخنگویی سازمان

هدف روابط عمومی  سازمانی

هدف روابط عمومی ارتباط با جامعه بزرگ، افزایش آشنایی مخاطبین با برند و بعد ایجاد اعتماد است

روابط عمومی با تبلیغات تفاوت دارد!!!

با شنیدن تعریف روابط عمومی ممکن است که مفهومی به نام تبلیغات به ذهن شما برسد. این دو مفهوم که اکثر موارد با هم اشتباه گرفته می شوند کاملا متفاوت می باشند و این تفاوت ها در زیر امده است:

۱- تبلیغات جامعه‌ی هدف بسیار مشخصی دارد که حاضرند برای یک محصول پول پرداخت کنند اما روابط عمومی -همان‌طور که از اسم‌اش پیداست- با عموم مردم و کل جامعه سر کار دارد.

۲-تبلیغات فرآیندی است یک سویه که تنها به سود سازمان خود فکر می کند در حالیکه در روابط عمومی به دنبال سود دوطرفه هستند.

۳-جامعه‌ی هدف در تبلیغات کوچک‌تر است و با دقت بیش‌تری انتخاب می‌شود تا به فروش منجر شود. روابط عمومی با عموم مخاطبین سر و کار دارد و جامعه‌ی هدف را خیلی محدود نمی‌کند.

۴-هدف روابط عمومی افزایش آشنایی مخاطبین با برند و بعد ایجاد اعتماد است. هدف تبلیغات، افزایش فروش است.

۵-در تبلیغات شما روی تمام مراحل و محتوا کنترل دارید. در روابط عمومی، شروع کار از سمت شماست اما کنترل نتیجه و محتوای منتشرشده در اختیار رسانه‌هقرار دارد.

۶-نگاه روابط عمومی بلندمدت و استراتژیک‌تر از تبلیغات است.

۷-محتوای تبلیغات همیشه قابل باور نیست و اعتماد مخاطبین به آن کم‌تر است. اعتماد به رسانه‌ها و محتوایی که در اثر فعالیت‌های روابط عمومی منتشر می‌شود، بیش‌تر است.

اگر خیلی مختصر تفاوت این دو را بیان کنیم تبلیغات می‌گوید: «محصول ما را بخرید»، اما روابط عمومی می‌گوید: «چرا باید محصول ما را بخرید». تبلیغاتچی‌ها آنچه را که مخاطب مایل به شنیدنش است، بازگو می‌کنند در حالی‌که دوستان روابط عمومی آنچه را که مخاطب نیاز دارد بشنود، گوشزد می‌کنند.

نتیجه

روابط عمومی به عنوان یکی از عناصر مهم و اساسی در مدیریت سازمانی مطرح می باشد. کیفیت ارتباطات با واحدهای برون از سازمان با واحدی به نام روابط عمومی اغاز می شود. واحد روابط عمومی به عنوان سخنگوی سارمان می‌کند داستان‌هایی را به گوش مردم و جوامع می رساند؛ با این هدف که در آن‌ها حس مثبتی نسبت به اهداف، موفقیت‌ها، موقعیت یا محصول خاصی ایجاد شود. این بخش در سازمان ها برای ایجا اعتماد با مخاطب بسیار اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.