مشکلات شتاب دهنده ها و مراکز رشد در ایران

در سال های اخیر شتاب دهنده ها توجه بسیاری از کسب و کارهای ایرانی را به خود جلب نموده اند. شتاب دهنده نام یک برنامه ای است که مراکز رشد به شرکت های نوپا یا استارتاپ های در حال توسعه ارایه می کنند که امکان دسترسی به سرمایه گذاران، حمایت های مالی و منابع آموزشی را به آنها می دهد. در ادامه توضیح می دهیم که شتاب دهنده برای شرکت شما مناسب است یا خیر؟

۱- چرا شتاب دهنده

شتابدهنده تلاش می کند تا شرکت های در حال توسعه ایده های خود را به اجرا تبدیل کنند. شرکت های نوپا برای مدت زمان مشخص وارد شتاب دهنده ها می شوند. برنامه های شتاب دهنده در تمام مراحل توسعه، منابع سودمندی را در اختیار تیم های نوپا قرار می دهد.

شرکت های نوپا که تصمیم دارند به یک شتاب دهنده بپیوندند، طرحی ارائه می دهند و در بازه های زمانی مشخصی در طول سال توسط شتاب دهنده پذیرفته می شوند. پس از پذیرش، شتابدهنده، منابع و خدماتی مانند ساعات مشاوره، میزان سرمایه مذاکره شده و مشخص و فضای کاری اشتراکی را به آن ها ارائه می دهد.

دوره های زمانی استقرار تیم ها که توسط شتابدهنده مشخص می شود معمولا تا ۶ ماه است. فعالیت شتابدهنده با ارائه نسخه آزمایشی از محصول(نسخه نیمه تجاری) به پایان می رسد و استارت آپ به فعالیت خود خارج از شتابدهنده ادامه خواهد داد و از شتاب دهنده مستقل می شود.

نمونه ای موفق از یک شتاب دهنده جهانی، سیلیکون ولی سنتر است که به گوگل، پی پال و زوسک کمک کرد تا ایده های خود را به مرحله اجرا برسانند.

۲- مرکز رشد یا همان انکوباتور را بهتر بشناسیم

مراکز رشد تجاری یا انکوباتور ، سازمان هایی هستند که برای سرعت بخشیدن به رشد و موفقیت شرکت های نوپا در مراحل اولیه تلاش می کنند. مراکز رشد خود را گاها شتاب دهنده نیز می نامند. آن ها احتمالا فرصت خوبی برای سرمایه گذاری یا پیوند کسب و کارها با منابع مالی هستند.

با وجود مراکز رشد، کسب و کار شما نه تنها به گزینه های احتمالی سرمایه گذاری دسترسی پیدا می کند، بلکه می توانید از مزایایی مانند مربی گری، آموزش، امکانات کار و …  استفاده کنید. انکوباتور تجاری به طور خاص برای کمک به شرکت های نوپا طراحی شده است. امکاناتی که مراکز رشد ارائه می دهند غاالبا به صورت زیر است:

 • فضاهای اجاره ای منعطف با هزینه پایین
 • استفاده رایگان از دستگاه های فکس و کپی
 • خدمات پشتیبانی مشاغل مبتنی بر هزینه مثل پاسخگویی تلفنی، دفترداری، منشی
 • خدمات مشاوره
 • کمک های تجاری و فنی
 • مشارکت در تامین سرمایه
 • شبکه سازی با کارآفرینان دیگر
 • خدمات عمومی
 • و…

مراکز رشد

۳- مشکلات کار کردن با شتاب دهنده ها و مراکز رشد

انکوباتور یا مرکز رشد راهی برای کمک به به کارآفرینان در مراحل اولیه توسعه و تقویت مشاغل و ارائه مشاوره به آن ها برای رسیدن به موفقیت است. وظیفه شتاب دهنده ها سرعت بخشیدن به پیشرفت شرکت های نوپا و کارآفرینان و فراهم کردن سرمایه برای آن هاست. مراکز رشد و شتابدهنده ها ، هر دو اهداف خوبی دارند هرچند ممکن است در پایان کارآفرینانی که به کمک آن ها احتیاج دارند را ناامید کنند.

دلایل زیر باعث دلسردی و نا امیدی کارآفرینان از ادامه کار با شتاب دهنده و مراکز رشد می شود:

۱- شناخته نشده اند

یکی از بزرگ ترین مشکلات مراکز رشد و شتابدهنده ها این است که معمولا در شهرهای بزرگ هستند. به این صورت برای بسیاری افراد در شهرهای کوچک هستند قابل دسترسی نیستند و بعضا شناخته شده نیستند و کمتر کسی آن ها را می شناسد. به صورت هنگامی که عدم دسترسی به آن ها وجود دارد، شرکت ها از همکاری با آن ها پشیمان می شوند.

۲- توافق بر سر هزینه ها

شتاب دهنده ها و انکوباتور ها تقریبا گران هستند و به کارآفرینان نیاز دارند. هزینه مراکز رشد بسیار متفاوت است. یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، میزان هزینه هایی است که باید صرف شود و توافق بین شرکت های نوپا و مراکز رشد که خدمات شتابدهنده را ارائه می دهد. سهامی که به شتاب دهنده ها واگذار می شود نباید بیش تر از ۵۰ درصد باشد و ممکن است مجبور شوند در ادامه مسیر کسب و کار از سرمایه گذاران دیگری استفاده کنند.

۳- تعداد کم

در حال حاضر تعداد کمی شتابدهنده در ایران وجود دارد که میزان پذیرش کمی نیز دارند. به این صورت فضای کافی برای حضور تمامی کارآفرینان و استارتاپ ها در آن ها وجود ندارد.

علاوه بر این مشکلات که مطرح شد، مشکلات دیگری هم برای شتاب دهنده ها و مراکز رشد وجود دارد که باید برطرف شود. اکثر مراکز رشد به سطح معینی از دانش تجاری مانند یک برنامه کاری کامل نیاز دارند که باعث دیده شدن و معروف شدن آن ها می شود. ساختار فعلی انکوباتور ها و شتاب دهنده های کشور، درصد زیادی از جمعیت کارآفرینی را از دست می دهند.

نتیجه بحث

همان طور که گفته شد، شتابدهنده ها  امکان رشد را برای کسب و کارهای نوپا فراهم می کند. وظیفه اصلی شتاب دهنده ها سرعت بخشیدن به رشد کسب و کار است. شتابدهنده ها باید دقت کنند که کجا وارد مسائل می شوند و چه کارهایی باید انجام دهند و حمایت کافی را از استارت آپ داشته باشند. استارتاپ های بسیاری هستند که در نیمه راه خسته شده و همکاری خود را با آن ها ادامه نمی دهند. شتاب دهنده دلسوزانه برای کسب و کار وقت گذاشته و به عنوان یک مشاور و بلد راه همراه آن ها پیش می‌رود. اگر هنوز در مورد یافتن راهی مطمین جهت توسعه و رشد کسب و کارتان تردید دارید ما در موتور توسعه نیمو با تیمی از متخصصین راه را برای شما هموار می سازیم. می‌توانید نیازمندی‌های خود را از طریق فرم نیازسنجی موجود روی سایت با ما درمیان بگذارید.

منابع:

 1. وب سایت searchcio
 2. وب سایت entrepreneur
 3. وب سایت hamdeneconomicdevelopment
 4. وب سایت medium

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.