منابع انسانی مرکز توجه مدیران کسب وکار های موفق

امروزه تک تک اعضای تیم  جایگاه ویژه ای در بین کسب وکارهای روز دنیا پیدا کرده است. هر شرکت فرهنگ منحصربه فرد خود را دارد. منظور از فرهنگ، ارزش ها، چشم اندازها، ایده آل ها، هنجارها، زبان کار، سیستم و عادت های منحصر به فرد تیمی است. مدیریت منابع انسانی وظیفه دارد فرهنگ شرکت را توسعه داده و از آن حراست کند. وظایف سنتی این واحد نظیر: استخدام ها، تعدیل نیرو ها، رسیدگی به وضعیت حقوق و مزایا، آموزش و توسعه فردی، در راستای موفقیت کسب و کار با وظایف و نقش های جدیدی گره خورده است. که در ادامه این نیمو بورد در رابطه با همین مبحث و  کسب و کارهای امروزی صحبت کرده ایم.

مدیران منابع انسانی در یک کسب و کار سنتی چه کاری انجام می‌دهند؟

مدیران منابع انسانی وظیفه مصاحبه، غربالگری و استخدام نیروهای یک شرکت را بر عهده دارند. وظایف یک کسب و کار سنتی، رسیدگی به روابط کارمندان، حقوق و دستمزد، مزایا و آموزش را شامل می شود. مدیران منابع انسانی وظایف واحد اداری یک سازمان را نیز برنامه ریزی، هدایت و هماهنگ می کنند. وظیفه نظارت و ایجاد ارتباط بین مدیران ارشد و کارمندان نیز بر عهده واحد منابع انسانی است.

با توجه به جایگاه ویژه این بخش در کسب و کارهای امروزی، شرکت های کوچک نیز معمولا دارای یک یا دو نیروی متخصص در حوزه های متختلف منابع انسانی هستند، در حالی که شرکت های بزرگتر خدمات و جایگاه خاص و ویژه تری برای این پست در نظر می گیرند.

یک روز عادی در واحد منابع انسانی یک کسب و کار سنتی چه طور می گذرد؟

یک مدیر منابع انسانی ممکن است در یک شرکت یا کارخانه که به روش سنتی اداره می شود یک روز پر مشغله و پر چالش را پشت سر بگذارد. در واحد منابع انسانی ، مدیران وظایف و فعالیت های متفاوتی را در یک روز کاری انجام می دهند. برخی از فعالیت های منابع انسانی در کسب و کارهای سنتی به شرح زیر است:

۱- مدیر واحد منابع انسانی برای شناسایی نیازها غالبا با مدیران صحبت می کند.

۲- آگهی های استخدام مطابق با شرح شغل ها، شناسه شغل ها و مسوولیت های کلیدی(البته اگر چنین چیزی از قبل وجود داشته باشد!) را آماده و در سایت ها و روزنامه های مختلف منتشر می کنند.

۳- پس از بررسی تجربه، تحصیلات و مهارت های افراد، قرارهای مصاحبه را تنظیم می کنند.

۴- با افرادی که برای مصاحبه حاضر شده اند صحبت کرده، پس از آنالیز نیرو، جزئیات شغل مانند مزایا و شرایط کار را به وی اطلاع می دهد.

۵- نامزدهای واجد شرایط را استخدام و یا ارجاع می دهد.

۶- جهت گیری کارمندان جدید را انجام می دهد.

۷- برای هماهنگی بین نیروی کار جهت استفاده بهتر از استعدادهای کارمندان برنامه ریزی می کند.

۸- واحد منابع انسانی به حل مسائل بین مدیریت و کارمندان می پردازد.

۹- در مورد مسائلی مانند فرصت شغلی برابر و آزار و اذیت جنسی در محیط کار با مدیران صحبت می کند.

۱۰- ایجاد هماهنگی و بر کار نیروها و کارمندان نظارت می کند.

۱۱- به آیین نامه ها و قوانین انضباتی کارمندی و کارگری رسیدگی می کند.

۱۲- برای کلاس های آموزش و ایجاد انگیزه در بین نیروها برنامه ریزی می کند.

منابع انسانی امروزی

واحد منابع انسانی در کسب و کارهای مدرن و پیشرو چه جایگاهی دارد؟

سازمان های امروزی به این نتیجه رسیده اند که این بخش می تواند به لطف پیشرفت هایی در زمینه روانشناسی، تجزیه و تحلیل داده ها و استخدام، گام های موثری در جهت پیشرفت و توسعه کسب و کار بردارد.

مدیر این بخش  وظیفه دارد برای ایفای نقش های استراتژیک یا ذی نفعان مذاکره کند. یعنی نه تنها مدیریت استخدام و حقوق و دستمزد را انجام دهد، بلکه سیاست هایی نوین را برای چگونگی انجام این کار و نحوه مدیریت عملکرد افراد را نیز در نظر بگیرد و برای آن برنامه ریزی کند. جایگاه واحد منابع انسانی در کسب و کارهای امروزی به شرح زیر است.

۱- تدوین و بروز رسانی استراتژی‌ها

با استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها، مدیران منابع انسانی در مورد آینده سازمان و موضوعاتی مانند برون سپاری کارها، مدیریت هزینه و بسیاری از مسائل جدید برنامه ریزی و تحقیق کنند. با تکیه بر داده ها، تجزیه و تحلیل و مشاوره به مدیران و با دانستن اوضاع فعلی کسب و کار، مدیر واحد منابع انسانی در مورد وضعیت آینده به تصمیمات استراتژیک سازمان جهت دهی می کند.

۲- مدیریت و توسعه نیروهای مستعد

موفقیت در یک کسب و کار نیازمند حفظ استعدادهای برتر در آن زمینه است. این وظیفه مهم نیز در حیطه وظایف فعلی منابع انسانی در کسب و کارها تعریف می شود.

برام لوسکی، معاون اجرایی گروه آمریکا در زمینه مدیریت استعدادها و ارائه دهنده راه حل های نیروی کار به این موضوع اشاره دارد که امروزه فقدان مهارت و استعداد در یک کسب و کار بسیار خطرناک است. این موضوع قطعا برای یک کسب و کار نوپا امری ضروری است که بر روند توسعه و پیشرفت کسب و کار تاثیر ویژه ای داد.

مدیر منابع انسانی وظیفه دارد نیازهای نیروهای مستعد سازمان را درک کرده و آن ها را پیش بینی کند. بداند که چگونه این استعدادها را پیدا کند و در حفظ و نگهداشت این استعدادها گام بردارد. امروزه واحد منابع انسانی در حال تحول است تا به دلیل کمبود مهارت و استعدادها، به طور متفاوتی فعالیت کند و نیازهای این افراد را در اولویت قرار دهد.

۳- ارزیابی و تقویت سازمان

بهبود فرایندهای داخلی، ایجاد نردبان رشد، توسعه حرفه ای، آموزش و ارتقا شرکت اهمیت ویژه ای دارد. روشی که امروزه برای رسیدن به این اهداف می توان استفاده کرد، استفاده از روانشناسی صنعتی و سازمانی برای ارزیابی و تقویت سازمان است.

۴- بازاریابی و جذب استعدادهای پنهان

در نهایت، مدیران منابع انسانی تبدیل به یک بازاریاب می شوند. این بخش فرآیندهای جدیدی را طراحی می کند. امروزه واحد منابع انسانی به یک نهاد خاص تبدیل شده است. کارمندان مشتری های سازمان هستند و منابع انسانی باید برنامه ها، فرآیندها و آموزش های لازم را به آن ها بفروشد. متخصصان منابع انسانی وظیفه دارند هزینه فرصت تصمیمات را بشناسند تا ایده ها و فرآیندهای جدید را بازاریابی و به جامعه هدف ( نیرو ها و هم تیمی های جدیدشان) معرفی کنند.

نتیجه بحث

در دنیای کسب و کارهای امروزی جایگاه این بخش  به شدت پر رنگ است و حتی برای یک کسب و کار کوچک نیز جایگاه ویژه تری دارد. پس ما در نیمو به شما توصیه می کنیم که به دنبال ساخت و توسعه یک واحد منابع انسانی حرفه ای برای سازمان خود باشید. اگر در این زمینه نیاز به کمک و مشاوره های خاصی دارید، متخصصین ما در تیم نیمو مشتاقانه آماده راهنمایی شما هستند. برای این کار می توانید همین لحظه از بخش فرم نیازسنجی موجود در نوار پیمایش سایت اقدام کنید.

منابع:

  1. وب سایت allbusinessschools
  2. وب سایت businessnewsdaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.