چطور مسیر شغلیمان را مشخص کنیم؟(با مثال های عینی)

تعریف مسیر شغلی با مثال

مسیر شغلی یک توالی از شغل هایی است که برنامه شغلی شما را تشکیل می دهند. مسیر شغلی و برنامه شغلی ممکن است مشابه هم به نظر برسند اما در اصل چنین نیست و کاملا متفاوت اند. یک برنامه شغلی شامل اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است که منجر به حرفه ای ایده آل می شود. در حالی که یک مسیر شغلی به طور خاص شامل مشاغلی است که فرد را به سمت اهداف خود سوق می دهد.

قبل از هر چیز به این سوال پاسخ دهید آیا در مورد اینکه یک مسیر شغلی چطور عمل می کند، کنجکاو هستید؟ اولین چیزی که باید بدانید این است که مسیر شغلی در عین اینکه شامل یکسری مشاغل می شود، باید رسیدن به هدف نهایی شغلی را نیز در نظر داشته باشد. یک مسیر شغلی لزوما یک خط مستقیم نیست. هیچ طرح یا تقویم زمانی برای بالا رفتن از نردبان شغلی وجود ندارد.

مسیر شغلی برای هر شخصی مختص خود شخص است. شما ممکن است مسیری بسیار متفاوت از همکاران خود طی کنید و در نقطه متفاوتی ان را به پایان برسانید.

یک مسیر شغلی شامل چیست؟

مسیرهای شغلی در اصل و از قدیم به صورت رشد عمودی یا پیشرفت به سطوح بالاتر است. این رشد گاهی در طول مسیر لازم است بصورت افقی و دارای حرکت جانبی در داخل یا در صنعت مورد نظر باشد. بسته به اینکه چه مدت برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارید، یا اینکه اگر در طول مسیر اهداف خود را تغییر دهید، می تواند برای هر فرد، کمی متفاوت باشد.

واقعیت این است که شما ممکن است هر چند وقت یکبار شغلتان را تغییر دهید. افراد به طور متوسط در طول عمرشان شغل خود ۱۰ الی ۱۵ بار تغییر می دهند و بعضی اوقات این تغییرات باعث ایجاد موقعیت های مختلف در صنایع مختلف می شود. برخی از مسیرهای شغلی دارای فراز و نشیب بسیاری هستند و در حقیقت، برخی افراد حتی برنامه ریزی حرکت روی یک پله پایین تر از نردبان شغلی را نیز دارند.

به عنوان مثال، ممکن است برخی افراد در دوران میانسالی تغییر شغلی داشته باشند، یعنی نیاز داشته باشند از جایی که در آنجا بودند به سطوح پایین تر بیایند تا بتوانند آموزش و تجربه مورد نیاز را برای حرکت به بالای نردبان را بدست اورند.

شخص از هر راهی ممکن است که مسیر شغلی اش را طی کند. ولی این نکته را باید بداند که مسیر شغلی در اصل با هدف بالا بردن میزان رضایت افراد از اهداف و ارزش های شغلی طراحی شده است. نیاز است که کارمند در طی مسیر رضایت بیشتری از ارزش ها و نیازهای شغلی خود بدست اورد. رضایت شغلی یکی از مهمترین کلیدها برای شغلی شاد و طولانی است.

مسیر شغلی در سازمان ها

مسیر شغلی بعضی اوقات بخشی از فرایند توسعه کارکنان در سازمانها است. در این حالت، یک کارمند و یک ناظر یا نماینده منابع انسانی در مورد پیشرفت شغلی کارمندان در چارچوب سازمان صحبت می کنند.

مسیر شغلی ممکن است به عنوان بخشی از فرایند ارزیابی عملکرد باشد و علایق، دانش و مهارت های کارمند را در نظر بگیرد. تحصیلات، آموزش و یا مسئولیت های شغلی به عنوان شرایط پیش فرض برای کارمندان در نقش های بعدی مسیر شغلی در نظر گرفته می شود. مسیر شغلی سازمانی که توسط نیروی انسانی و مدیریت برنامه ریزی می شود در این مقاله شرح داده شده است.

حتی در بسیاری موارد، فرد بدون همکاری و نقش داشتن کارفرمای خود، یک مسیر شغلی را توسعه می دهد و عملی می کند. این کارمندان به طور مستقل یا با کمک یک مشاور شغلی، مربی یا مشاور شخصی درگیر روند کشف مسیر شغلی خود خواهند شد.

مثال هایی  از مسیر شغلی

نمونه هایی از مسیرشغلی می تواند به مرور برای شناسایی زمینه های مختلف کاری کمک کند. به خاطر داشته باشید که برخی از مسیرهای شغلی مستقیم هستند و شامل مشاغل مشخصی هستند. فرد را به سمت نردبان شغلی سوق می دهد تا این مسیر را به ترتیب دنبال کند. سایر مسیرهای شغلی ممکن است غیرمستقیم باشند و شامل کار در صنایع مختلف یا انواع مشاغل باشد.

ادارات : معاون اداری – معاون اجرایی – مدیر اداره

تبلیغات : هماهنگ کننده تبلیغات – دستیار اجرایی تبلیغات – مدیر تبلیغات – مدیر اجرایی اصلی

ارتباطات : معاون روابط عمومی – نماینده روابط عمومی – دستیار مدیر روابط عمومی – مدیر ارتباطات

خدمات مشتری / فروش: نماینده خدمات مشتری – نماینده فروش داخل – فروشنده خارجی – فروشنده عمده – مدیر فروش منطقه ای

تحریریه: دستیار تحریریه – دستیار سردبیر – ویراستار دانشیار – سردبیر – سردبیر ارشد – مدیر تحریریه

آموزش و پرورش: معلم – استاد معلم – هماهنگ کننده برنامه درسی – دستیار اصلی – مدیر

مهندسی: مهندس جوان – مهندس ارشد – مدیر پروژه – مشاور مهندسی

کارآفرین: فروشنده- مدیر فروش – صاحب مشاغل

منابع انسانی: معاون منابع انسانی – مصاحبه کننده – دستیار دستمزد و مزایا – متخصص دستمزد و مزایا – معاون مدیر منابع انسانی – مدیر منابع انسانی

خرده فروشی: منشی خرده فروشی – معاون مدیر – مدیر گروه – مدیر فروشگاه – مدیر منطقه ای

فروش در بخش بازاریابی: فروشنده -مدیر ارشد کسبو کار- دستیار مدیر برند – مدیر برند – مدیر گروه – مدیر بازاریابی

نکاتی برای یافتن مسیر شغلی شخصی

همیشه در حال یادگیری باش: بازار کار امروز به سرعت در حال رشد است. برای پیشرفت در کارتان، باید آماده باشید تا مرتباً به مهارت های خود بیفزایید. ممکن است ندانید کدام مهارت در صنعت شما بیشترین تقاضا را دارند؟ به پروفایل های LinkedIn همکاران خود نگاهی بیندازید، به ویژه افرادی که جایگاه شغلی بالاتر از شما دارند. از مهارت های سخت و نرم را که برای پیشرفت باید به ان ها برسید اگاه باشید.

به اخبار صنعت تان توجه کنید: شغل شما در پنج یا ۱۰ سال اینده به چه صورت خواهد بود؟ هیچ کس با اطمینان نمی داند، اما اگر اخبار را دنبال کنید. چشم انداز شغلی خود را پیدا خواهید کرد.

شبکه ، شبکه ، شبکه: شبکه فقط برای جویندگان کار جدید نیست. بلکه ارتباط با همکاران می تواند به شما در شناسایی مسیرهای کاملاً جدید حرفه تان کمک کند، حتی اگر در حال حاضر علاقه ای به ترک شغل نداشته باشید.

برنامه ریزی کنید (اما انعطاف پذیر باشید): همزمان با پیشرفت درمسیر شغلی خود، خیلی محکم به برنامه شغلی تان پابند باشید. در را به روی فرصت ها باز کنید و اهداف نهایی خود را در خاطر داشته باشید. چه چیزی برای شما مهم است؟ از شغل و حرفه خود به چه اندازه لذت می برید، ترجیح می دهید در گام بعدی خود چه چیزی را به حداقل برسانید؟

برای تغییر شغل آماده باشید. شاید کار شما در یک صنعت رو به کاهش باشد یا اینکه کاری که انجام میدهید برایتان طولانی به نظر می رسد و یا حتی از انجام کارهای تکراری خسته هستید. وقت آن است که در مورد حرفه خود فکر کنید، و در جهت دیگری حرکت کنید.

از حرکت جانبی نترسید: بعضی اوقات، برای پیشرفت باید به سمتی دیگر یا حتی عقب حرکت کنید. اگر شغلی، فرصتی برای پیشرفت مهارت ها یا ارتباطات به شما ارائه می دهد که بعدا برای شما ارزشمند خواهند بود، بهتر است یک حرکت جانبی داشته باشید.

در نتیجه:

مسیر شغلی یک توالی از شغل هایی است که برنامه شغلی شما را تشکیل می دهند. در واقع مسیر شغلی براساس اهداف شغلی مشخص می شود. می توان به صورت شخصی برای مسیر شغلی برنامه ریزی کرد یا ممکن است برخی از افراد خود مسیر شغلیشان را تعیین کنند که هر کدام فرایند متفاوتی دارد. ممکن است شخص در مسیر شغلیش شغل های بسیاری را تجربه کند. این در حالی است که مسیر شعلی سازمانی با هدف نگه داشت کارمندان وکتهش هزینه است و افراد درون سازمان فعالیت هایشان پیشرفت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.