۷ گام اساسی در ساخت برند شخصی که باید بدانید

۷ گام اساسی که در ساخت برند شخصی باید بدانید

ساخت برند شخصی گام مهمی دررسیدن به اهدافی نظیر جستجوی شغل بهتر، ارتقاء شغلی، تغییر شغل یا حتی رشد شبکه شخصیتان است. ما برای محصولات و خدماتمان به دنبال بازاریابی هستیم اما فراموش می‌کنیم که باید از خودمان شروع کنیم. در مقاله قبلی لزوم پرسونال برندینگ را شرح داردیم.اینجا برای شروع فرایند ساخت برند شخصی ۷ مرحله زیر را دنبال کنید.

مرحله اول: ارزش‌ها و احساسات خود را تعیین و سپس اولویت‌بندی کنید

ساخت برند شخصی
ساخت برند شخصی

مرحله اول در ساخت برند شخصی تعیین ارزش‌هایی است که به اعتقادات شما و سبک زندگی و کارتان ربط دارند. درواقع این ارزش‌ها هسته اصلی شمارا تشکیل می‌دهند و اولویت‌هایتان را مشخص می‌کنند. نمونه‌هایی از این ارزش‌ها شامل دوستان ، خانواده ، صداقت ، اجتماع ، جاه‌طلبی و غیره است. معمولاً ما زمانی که با تصمیمات دشوار در زندگی‌مان روبرو می‌شویم به ارزش‌های عمیق خود تکیه می‌کنیم.

ارزش‌ها برای کسب‌وکارها نیز مهم هستند، به‌ویژه زمانی که به دنبال شغل هستید.اگر ارزش‌های یک متقاضی شغل مطابق با ارزش یک شرکت باشد ، احتمالاً استخدام بالا می‌رود. اولویت‌بندی ارزش‌هایتان به شما کمک می‌کند تا بتوانید چشم‌انداز برند شخصی خود را  هم تعیین کنید.

اینکه چطور وقت خود را می گذارانید و لذت می‌برید راهی برای شناخت علایقتان است. اصولاً علایق با ارزش‌ها متفاوت هستند اما گاهی هم همپوشانی دارند.برای ساخت برند شخصی خود گام اول شناسایی احساسات شخصی و حرفه­ای‌تان است. پس اول این احساسات را شناسایی کنید. علایق حرفه‌ای ممکن است شامل فناوری اطلاعات، اتوماسیون و یا حتی طراحی باشد، و در مقابل احساسات شخصی ممکن است شامل قدم زدن، بودن در کنار خانواده و بازی تنیس باشد. ارزش‌ها و علایق به شما کمک می‌کنند تا مسیر شغلی ایده آل خود را در طی دو، پنج یا حتی بیست‌وپنج سال آینده تعیین کنید.

مرحله دوم: صفات اصلی خود را تعریف کنید

در مرحله دوم از ساخت برند شخصی لازم است بدانید چه چیزی به شما کمک می‌کند تا در مقابل جمع ایستادگی کنید؟ این عناصر صفات بی‌نظیر شما هستند و به شکل‌گیری هویت شخصی شما کمک می‌کنند. پنج ویژگی شخصیت‌های بزرگ به‌صورت زیر شناخته‌شده‌اند:

 • استقبال از تجربه‌های جدید
 • داشتن وجدان کاری
 • برونگرایی
 • موافق بودن
 • عصبی بودن

هر یک از این صفات در مقیاس ارزیابی می‌شوند و جایی که شما در موقعیت قرار می‌گیرید شخصیت منحصربه‌فرد خود را نشان می دهید. می‌توانید از تست‌های شخصیتی استفاده کنید که به‌صورت رایگان در سایت‌ها وجود دارد. خبر خوش این است که برخی از این صفات قابل تغییر هستند. پس اگر نتایج را دوست ندارید می‌توانید برای تغییر خود قدمی بردارید. مثلاً اگر فکرتان بسته است می‌توانید چیزهای جدید را در محل کار و زندگی شخصیتان تجربه کنید.

برای اینکه بدانید امروز چه کسی هستید بینش عمیق­تری را نیاز دارید. می‌توانید از خانواده و دوستانتان صادقانه سؤال بپرسید و بخواهید تا با سه صفت شما را توصیف کنند. هنگامی‌که شما صفات اصلی خودتان را که در توصیفات دوستانتان هم مشترک است بیابید می‌توانید برند شخصی خود را تعریف کنید. «بهترین کیفیت از خودتان را در ساخت برند شخصی به خاطر داشته باشید». البته به عنوان نقطه‌ای برای شروع می‌توانید از همین صفات شروع کنید و به‌تدریج با شناخت نیازها و علایق خود آن را ویرایش کنید.

مرحله سوم: تصویر شخصی خود را توسعه دهید

وقتی ارزش‌ها ، احساسات و ویژگی‌های شخصیتی خود را شناختید زمان آن رسیده است که برای مرحله بعدی ساخت برند شخصی، این ویژگی‌ها را نشان دهید.  اینجا به چند روش برای شروع اشاره شده است:

 • از عکس‌های حرفه‌ای‌تان در پروفایل لینکداین و دیگر شبکه‌های اجتماعی‌تان استفاده کنید.
 • امضای ایمیلی را که مختص شماست ، پرورش دهید. ( و اگر نمی‌توانید امضای ایمیلی را که برای شرکت خود استفاده می‌کنید را ویرایش کنید). از ایمیل شخصی خود استفاده کنید و تمام اطلاعات تماس ، امضای خود ، نمادهای رسانه اجتماعی شرکت و وب‌سایت خود را درج کنید.
 • محتوای معتبر ایجاد کنید. از وبلاگ شخصی ، نمایه لینکداین یا ویرگول استفاده کنید تا پیام خود را در مورد موضوعات موردعلاقه خود انتشار دهید.
 • لباس‌هایتان را آماده کنید! با خریدن پیراهن تازه و شلوار آماده رفتن به رویدادها و جلسات بزرگ باشید.

مرحله چهارم: مخاطب هدف خود را تعریف کنید

راضی کردن همه افراد غیرممکن است پس چه دلیلی دارد که برای ساخت برند شخصی خود بخواهید همه را راضی کنید؟ تعریف مخاطب هدف برای همه سازمان‌ها و حتی افراد مهم است.

به دوران نوجوانی‌تان فکر کنید زمانی که دنبال تائید گرفتن از والدین خود بودید و زمانی موفق می‌شدید که آن‌ها در بهترین حالت یا مود رفتاری بودند. این مثال اساسی یک درس مهم را آموزش می‌دهد. بهتر است که وقت و انرژی خود را در مخاطبی سرمایه‌گذاری کنید که احتمالاً نتیجه دلخواهتان را به شما می‌دهد.

مخاطب هدف شما شامل موارد زیر است:

 1. افرادی که به شما حقوق می‌دهند: این شخص به‌طورمعمول رئیس ، سرمایه‌گذار یا مشتری است. توضیحی (واقعی یا ساختگی) درباره این شخص ایجاد کنید و تا آنجا که می‌توانید جزئیات بیشتری به آن اضافه کنید. سپس انگیزه‌های شخصی و حرفه‌ای این شخص را شناسایی کنید. هنگامی‌که انگیزه‌های او را درک می‌کنید ، می‌تواند به شما کمک کند تا با درک بهتر به این سؤال که «چگونه می‌تواند دررسیدن به اهداف کمکتان کند» و حتی «چگونه می‌توانید از او در تحقق اهداف خود کمک بگیرید» پاسخ دهید.

شاید رئیس شما که مدیر ارشد بازاریابی است دوست دارد وقت بیشتری را با خانواده‌اش بگذراند. شما می‌توانید با در دست گرفتن پروژه‌های اضافی یا ساده‌سازی روند کار ، اوقات او را آزاد کنید. سپس او در عوض با کمکی شما را خوشحال خواهد کرد! جلسه‌ای را تنظیم کنید تا اهداف خود را تشریح کنید و در مورد برنامه‌های زمانی خاص و موارد انجام‌شده برای دستیابی به آن‌ها صحبت کنید.

 1. شخصی که روی کسی که حقوق شما را می‌دهد اثرگذار است: کار را برای رئیس یا مشتری آسان کنید تا با تأثیرگذاری غیرمستقیم یا مستقیم، بازخورد خوبی بسازید. دستاوردهای فعلی خود را ترسیم کنید و اهداف خود را به‌طور واضح و مشخص شکل دهید. نشان دهید که چگونه در موقعیت فعلی خود بالاتر و فراتر رفته‌اید.

۳- طرفداران شما: پیام‌های شما برای چه کسانی در نظر گرفته‌شده است؟ چه کسی بیشتر از دیدن آن‌ها سود خواهد کرد و آنچه را که می‌خواهید به شما ارائه می‌دهد؟ این مخاطب هدف شما از حامیان است. اگر قصد دستیابی به شغل جدید یا ارتقاء رادارید ، حامیان شما می‌توانند کسانی باشند که با ارائه توصیه‌های عالی به شما کمک ‌کنند تا به هدف خود برسید.

مرحله پنجم: حضور خود را آنلاین بسازید

از توییتر گرفته تا پادکست‌ها ، وبلاگ‌ها تا فیس‌بوک ، برای ساخت برند شخصی ، باید صدای خود را از همه جا به مخاطبتان برسانید. اول ، باید URL ها ، نام های کاربری را انتخاب کنید که بهترین معرف برای برند شخصی­تان باشد، و شامل وب‌سایت شخصی شما و هر شبکه اجتماعی است که شما آن را انتخاب می‌کنید.

نکته:اگر به دنبال بهبود وضعیت شغلی خود را هستید یا به دنبال مشتری می‌گردید، لینکداین یکی از بهترین مکان‌ها برای شروع به کار است و پس‌ازآن توییتر ، فیس‌بوک و اینستاگرام شبکه‌های اصلی دیگری هستند که باید نگاهی به آن‌ها داشته باشید. نام کاربری خود را در این مکان‌ها ثبت کنید و با ساخت پروفایل‌های خود را در شبکه (های)  اجتماعی به نحوی  مناسب شروع کنید که به پیشرفت برند شخصی شما کمک کند.

با قرار دادن نمونه کار در سایت شخصی خود مطمئن شوید بهترین کارکرد را دارید. اگر نویسنده یا طراح هستید ، یک نمونه کار را ایجاد کنید. اگر گوینده هستید، یک پادکست تهیه کنید یا فیلم خود را که در یک کنفرانس صحبت می‌کند قرار دهید.

مرحله ششم: وبلاگ نویسی را شروع کنید!

بسیاری از بازاریابان، وبلاگ نویسی را بهترین راه برای ایجاد یک تجارت می‌دانند که می‌توانند هنگام ساخت برند شخصی نیز اثرگذار باشد. در وب‌سایت خود با وبلاگ نویسی به ایجاد مخاطبان وبلاگ کمک کنید. با ایجاد پست های مداوم، برند شخصی‌تان پایدار می شود. برخی از بهترین استراتژی‌ها برای جلب مخاطبانی که شما را دنبال می کنند:

 • نوشتن درباره اینفلوئنسرها و ترغیب آن‌ها به اشتراک‌گذاری پست‌های شما
 • استفاده از دکمه‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی در وبلاگ خود
 • پیوستن به انجمن‌های آنلاین مناسب
 • لینک دادن در محتوای خود
 • تکرار مطالب خود در شبکه های اجتماعی مختلف

پس از ایجاد مخاطب، به‌طور مرتب پست بگذارید، بهترین شیوه‌های سئو را دنبال کنید و به بهترین روش نتیجه را  برای مخاطبان خود  ارائه دهید و این  روش‌ها را ادامه دهید.

مرحله هفتم: قدم‌های یک متخصص را دنبال کنید

چه کسی را در داخل یا خارج از صنعت‌کاری خودتان تحسین می‌کنید؟ این افراد را شناسایی و دنبال کنید. توجه داشته باشید که چگونه این افراد خود و کارهای خود را ارائه می‌دهند.

سخن نهایی

ساخت برند شخصی یکی از راه های موثر در بیشتر شناخته شدن و ساخت برند خودتان است. این مساله به ارتقا شغلی و تغییر شغلی و رشد شبکه فردی کمک شایانی میکند. در این راه برداشتن ۷ گام بسیار اساسی و مهم است. اولین گام با شناخت شخصی و توسعه فردی شروع می شود و با استمرار در هدف یه پایان می رسد. این مقاله این ۷ گام را با ذکر مثال هایی روشن شرح می دهد. برای اطلاع از دلایل و چرایی ساخت شبکه اجتماعی این مقاله را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.