فرهنگ سازمانی، تغییری به سوی موفقیت سازمانی

اگر مدیر یک شرکت هستید، یا یک تیم کاری یا یک استارتاپ را رهبری می کنید، با مفهومی به نام فرهنگ سازمانی دست و پنجه نرم می کنید. این که چطور و چرا فرهنگ سازمانی به خصوص در کسب و کارهای موفق امروز نقشی به این پررنگی را ایفا می کند، می تواند موضوع جالبی برای شما باشد.

فرهنگ سازمانی به چه معنا و مفهوم؟

جو یا فرهنگ سازمانی، در اصل به نگرش شما به عنوان مدیر یک سازمان نسبت به افراد مشغول به کار در سازمانتان، نحوه رفتار آنها، نحوه رده بندی ها و رتبه بندی های افراد در سازمانتان، بروکراسی حاکم و حتی دیدگاه و نظر شما راجع به نوع پوشش این افراد گفته می شود. فرهنگ سازمانی درست همان چیزی ست که می تواند به سایرین نشان دهد که، شرکت شما چقدر پویا، شاداب و سرزنده و جوان ست، چقدر پیر فرسوده ست؛ چقدر سازمان خلاقی دارید، یا چقدر پرسنل شما مسئولیت پذیر و همدلند. فرهنگ سازمانی شرکت شما به طور غیر مستقیم هر آنچه در مورد اتفاقات سازمان شماست را به شما و اطرافیانتان یا به عبارتی شخص سومی که عضوی از سازمانتان نیست، منتقل می کند.

چه فرهنگ سازمانی برای شرکت شما مناسب تر است؟

پیش از هر چیز می توان این موضوع را بیان کرد که تغییر فرهنگ سازمانی به معنای تغییر نگرش ست. تغییر نگرش شما به عنوان مدیر یا رهبر تیم است که می تواند فرهنگ یک سازمان را دگرگون کند.مثل هر تغییر دیگری، برای تغییر فرهنگ سازمانی شرکتتان بهتر است از خود بپرسید، علت این تغییر چیست و دوست دارید پس ازین تغییر چه اتفاقی برای سازمان یا تیمتان رخ دهد.

اگر به دنبال افزایش خلاقیت پرسنلتان هستید!

سعی کنید به پرسنلتان آزادی عمل بیشتری بدهید، برای این که سازمانی خلاقی داشته باشید بهتر است مسیر انجام کار را برای پرسنلتان مشخص نکنید، نتیجه تعریف شده ای برای کاری که از آنها می خواهید داشته باشید که بتواند تصویر روشنی از خواسته تان ارائه دهید و اجازه دهید خودشان مناسب ترین مسیر رسیدن به این نتیجه را پیدا کنند. پرسنلتان را برای راهکارهای جدیدی که پیدا کرده اند، تشویق کنید. با آغوشی باز از فرصت ها و موقعیت های تازه و ایده های نو استقبال کنید. حتی بهترست برای داشتن فرهنگ سازمانی خلاق به پرسنلتان اجازه دهید پوشش م ورد علاقه خودشان را داشته باشند، آنها در تنگنای پوشش های رسمی و مشخص قرار ندهید.

Young employee workers having fun at urban alternative studio start up Premium Photo

اگر  به دنبال افزایش نشاط و رضایت افرادتان هستید!

زمانی که سعی دارید فرهنگ سازمانی را به سوی نشاط و رضایت پرسنلتان سوق دهید، خیلی مهم است که به نقششان در سازمان توجه کنید. ارزش گذاری پرسنلتان اولین گام در راستای داشتن فرهنگ سازمانی با نشاط و رضایت است. از یک روانشناس سازمانی یا مدیر منابع انسانی در مسیر فهمیدن علایق کارمندانتان کمک بگیرید. هویت سازمانی انها را به هر طریقی پررنگ کنید. برای تفریح و سرگرمی آنها برنامه ریزی کنید و جلساتی برای شنیدن مشکلات و حرفهایشان به صورت بی طرفانه تدارک ببینید.

اگر به دنبال افزایش بهره وری پرسنلتان هستید!

پیش از هر چیزی قطب نمایتان را روی  شناسایی و بررسی استعدادها و توانمندی های پرسنلتان تنظیم کنید. احتمالا در این موضوع نیز به یک مشاور و متخصص نیازمندید. یک سازمان با بهره وری بالا نیاز به فرهنگ سازمانی دارد که در آن مهمترین موضوع شناخت واضح و روشن همه توانمندی ها، مهارت ها، استعدادها و امکانات است. درست زمانی که به این شناخت می رسید، می توانید بازده بالا و هزینه کم را تجربه کنید.