چطور با نوآوری باز به کسب وکارهایمان رونق بخشیم؟

نوآوری باز در سازمان ها

نواوری باز
نواوری باز

در دنیای امروز با افزایش پیچیدگی، عدم قطعیت ، کوتاهی چرخه ماندگاری محصول و تغییرات سریع تمایل به روش های جدید در نوآوری افزایش یافته است. نواوری در گذشته نیازمند اتکا به منابع فکری درون سازمانی و تلاش برای توسعه آنها بوده است. این مساله همزمان با جلوگیری از اطلاع نیروهای برون سازمانی بوده است تا سازمانهای نوآور بیشترین ارزش را از نواوری خود بدست اورند. در حال حاضر، شرکتها برای افزایش شانس برنده شدن در دنیای نواوری چاره ای جز استفاده از خلاقیت ، متخصصان و استعدادهای خارج از شرکت و ایده ها تحت عنوان نوآوری باز در کسب وکار خود ندارند.

تعریف نوآوری باز

نوآوری باز مفهومی است که برای اولین بار توسط استاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا، پروفسور “هنری چسبرو” در سال ۲۰۰۳ مورد استفاده قرار گرفت. الگوی نوآوری باز در حقیقت نقطه مقابل مدل‌های سنتی است که در آن‌ها تولید یک محصول ناشی از تحقیق و توسعه در داخل شرکت‌ها می‌باشد. اگر بخواهیم مفهوم نوآوری باز را در یک جمله بیان کنیم،:

نوآوری باز یعنی استفاده از جریان‌های داخلی سودمند (دانش وایده‌های داخلی) و دانش خارج از شرکت به منظور شتاب دادن به نوآوری داخلی.

نوآوری باز الگویی است که به شرکت‌ها توصیه می‌کند تا همان مقدار که به ایده‌های داخلی شرکت بها می‌دهند به ایده‌هایی که در دنیای بیرون از شرکت وجود دارند و در جریان هستند نیز اهمیت دهند تا از این طریق به بازارهای مختلف دسترسی پیدا کرده و این الگو باعث پیشبرد تکنولوژی شرکت‌ها شود.

انواع نوآوری باز

نوآوری باز توانایی جذب دانش از بیرون سازمان را یک انگیزه برای ذقابت می داند. دانش خارجی به همراه تحقیق و توسعه در داخل ظرفیت بهره برداری را تا چندین درصد افزایش می دهد. در فرهنگ سازمانی دو نوع نوآوری باز به شرح زیر وجود دارد:

مبتکران: در این رویکرد، دانش از درون سازمان شما به بیرون از آن انتقال پیدا می‌کند.

پذیرندگان: در این نوع نوآوری، ایده‌ها و دانش، از بیرون سازمان به داخل سازمان شما آورده می‌شوند.

باز بودن در فرایند نوآوری معمولا در مرحله‌ی کشف ایده‌ها و مرحله‌ی توسعه‌ اتفاق می‌افتد.

هدف نوآوری باز

هدف از نوآوری باز توسعه محصول جدید از طریق مشارکت خارجی برد-برد و رسیدن به حداکثر ارزش تجاری سرمایه گذاری است. راههای مختلفی برای همکاریهای خارجی وجود دارد که از جمله آنها تشکیل پیمانهای استراتژیک، تشکیل کنسرسیومها، مشارکت با دانشگاهها، سازمان های تحقیقاتی، دانشجویان و مخترعین، حضور فعال در نمایشگاهها، همکاری با استارتاپ ها رصد و بهره برداری از ژورنالها و گزارشهای کنفرانسها و حتی مشتری ها و مصرف کنندگان و کمپین‌های همکاری از صنایع دیگر است.

نوآوری باز
عوامل موثر در نوآوری باز

روش‌های دستیابی به ایده‌ها و نوآوری‌های جدید

برای دستیابی به ایده جدید روش هایی وجود دارد که هریک را به اختصار شرح می دهیم:

۱-جست‌وجو در محیط اطراف:

به‌دست آوردن ایده‌های جدید از محیط اطراف برای تولید محصولات جدید و حل مسئله، کار نسبتا ساده‌ای است. برای این منظور می‌توانید از رویکرد‌های زیر استفاده کنید:

 •  جمع‌آوری اطلاعات: به شما کمک می‌کند که از هوش و دانش افراد بسیار زیادی استفاده کنید. با استفاده از پلتفرم‌های موجود یا مباحثه بر سر مفاهیم جدید، ایده‌های تازه تولید، ارزیابی و توسعه داده می‌شوند.
 •  برگزاری کارگاه: برگزاری کارگاه‌هایی با مشتری‌ها، متخصصان، کاربران پیشرو، تامین‌کننده‌ها یا محققان، به توسعه محصولات جدید کمک می‌کند.
 •  باز بودن ذهن: شرکت‌هایی که به‌عنوان شرکت‌های باز و دارای روحیه‌ همکاری و نوآور شناخته می‌شوند، خودشان نوآورانی هستند که ایده‌ها و تکنولوژی‌های جدید را فراهم می‌کنند.

۲- توسعه تکنولوژی‌ها و محصولات جدید:

توسعه‌ نوآورانه‌ تکنولوژی‌ها و محصولات جدید، مستلزم دانش عملی ویژه و زمان کافی برای ایجاد یک رابطه‌ نزدیک با مشتری‌ها، مصرف‌کننده‌ها، سازمان‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌ها، تامین‌کننده‌ها، رقبا، شرکا یا مشاور‌های تکنیکی است تا پروژه‌های نوآورانه به‌خوبی و با دقت پیش بروند.

سه شیوه‌ مختلف برای همکاری تحقیق و توسعه وجود دارد:

 1. قرارداد تحقیق:‌ در این شیوه یک شریک برای توسعه یک راه‌حل به‌کار گرفته می‌شود و برای انجام این کار به او پول پرداخت می‌شود. راه‌حل ایجادشده و حقوق آن به شرکتی که شریک را به خدمت گرفته است، تعلق دارد. می‌توان این شیوه را با برون‌سپاری مقایسه کرد. برای مثال در یک همکاری در تحقیق و توسعه، یک دانشگاه برای کارخانه‌ خودرو‌سازی یک اسپری شیشه‌شوی تولید می‌کند.
 2.  همکاری: در این روش راه‌حل به‌صورت مشترک توسعه پیدا می‌کند. هزینه‌ها و منافع راه‌حل میان دو طرف تقسیم می‌شود. توسعه تکنولوژی‌های پایه توسط شرکت‌های رقیب، مثال خوبی از این نوع همکاری است.
 3. یکپارچگی کامل از طریق تملک و ادغام استارت‌آپ‌

۳- وارد کردن مشتری‌ها در فرایند نوآوری

مشتری به‌عنوان کاربر آینده نوآوری تصمیم‌ می‌گیرد آن را خریداری کند یا خیر و به این ترتیب روی موفقیت محصول تاثیر می‌گذارد. در نتیجه در نظر گرفتن نیازها، خواسته‌ها و گرایش‌های مشتری، عامل بسیار مهمی در فرایند نوآوری است.

وارد کردن مشتری‌ها و مصرف‌کننده‌ها در فرایند نوآوری تاثیر بسیار زیادی روی نرخ موفقیت نوآوری‌ها می‌گذارد. با توجه به قدرت و نقش مشتری‌ها، لازم است که موارد خاصی به آن‌ها اختصاص داده شود. همکاری با انواع مشتری‌ها (مشتری‌‌های مستقیم، مشتریِ‌ مشتری‌ها و مصرف‌کننده‌ها)، به‌صورت زیر اتفاق می‌افتد:

 • در اولین مرحله که تحقیقات بازار انجام می‌شود، نیاز به محصولات جدید مشخص می‌شود.
 •  مشتری‌ها تامین‌کننده ایده‌ها هستند و باید ایده‌پردازی کنند.
 •  بازخوردی که از مشتری‌ها گرفته می‌شود، اهمیت بسیار زیادی در سراسر فرایند نوآوری دارد. ایده اولیه، مفهوم اولیه و نمونه اولیه همگی باید توسط مشتری‌ها آزمایش شوند.

نکاتی که درنواوری باز باید مد نظر داشت

در هنگام استفاده از نواوری باز و شبکه ارتباطی به عنوان رابطی برای کسب دانش سه عوامل اساسی را باید مد نظر داشت:

 1. در ابتدا لازم است شرکتها پیوندهایی ایجاد کنند که گسترده و عمیق باشد
 2. شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که ارزش دانشی که رو به داخل شرکت در جریان است، بیشتر از ارزش دانش و تجربه رو به خارج و به سوی رقیبان احتمالی باشد.
 3. از همه مهم‌تر، وجود قوانین روشن، به‌ویژه برای اطلاعات محرمانه، پاداش دادن، بهره‌برداری وپتنت. بسیاری از همکاری‌ها به‌خاطر نبود این موارد با شکست روبه‌رو شده‌اند.

مزایای نوآوری باز

نوآوری باز مزایای بسیار زیادی برای شرکت‌ها به همراه دارد و تاثیرات مثبت بسیار زیادی روی نوآوری می‌گذارد، ازجمله:

 •  دسترسی به ایده‌های نوآورانه‌ بیشتر.
 •  دسترسی به دانش، برای مثال دانش درباره‌ مشتری‌ها، بازار و مواردی که از نظر تکنیکی امکان دستیابی به آن‌ها وجود دارد.
 •  دیدگاه‌های جدید و پرهیز از عمل کردن به شیوه‌ای ناآگاهانه.
 •  توسعه سریع‌تر.
 •  دسترسی به افراد ماهر و متخصص.
 •  ریسک توسعه کمتر.
 •  دریافت کمک‌های عمومی از طریق همکاری.
 •  کسب سود بیشتر از طریق همکاری.

کلام آخر

به منظور توسعه کسب وکار در سازمانها استفاده از دانش داخلی به تنهایی کافی نمی باشد. شرکت ها براساس عملکردشان می توانند از دانش برون سازمانی با رعایت یسری از قوانین به توانمندی بیشتری در عملکرد خود دست یابند. در این مقاله نواوری باز و جایگاه ان در کسب وکار امروز شرح داده شده است. راهکارهای که با استفاده از ان می توانیم نواوری باز را در سازمانمان وارد کنیم با توجه به مزایای ان در سازمان مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.