حتما بخوانید !
خانه / نوآوری سازمانی / نوآوری باز یا نوآوری بسته، کدام مناسب کسب وکار شما است؟
نوآوری باز یا نوآوری بسته؟
نوآوری باز یا نوآوری بسته؟

نوآوری باز یا نوآوری بسته، کدام مناسب کسب وکار شما است؟

نوآوری باز یا نوآوری بسته

نوآوری باز یا نوآوری بسته؟
نوآوری باز یا نوآوری بسته؟

درسالهای اخیر تغیراتی در نوآوری سازمانی شکل گرفته است که منشا ان به سال ۲۰۰۳  در امریکا بر میگردد. این نوآوری که نوآوری باز نامیده می شود سطح مدیریت را به طرز چشم گیری تغییر داده است. در گذشته تحقیق و توسعه درونی مهمترین منبع نوآوری سازمانی بود که نوآوری بسته نامیده می شود.  این روزها نوآوری باز شرکت ها را دعوت می کند در کسب و کار خود از ایده ها و فناوری های بیرونی بیشتر بهره ببرند و به دیگر شرکت ها هم اجازه دهند از ایده های نوآورانه آنها بهره مند شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی هر کدام از این نوآوری ها در کسب وکارها بپردازیم، تفاوت این دو نوآوری را درک کنیم

تفاوت بین نوآوری بسته و نوآوری باز چیست؟

تمایز بین نوآوری باز و نوآوری بسته در نحوه ایجاد نوآوری مشخص می شود. در حالی که نوآوری بسته در محیط شرکت به صورت خودمحور توسعه می یابد ، نوآوری باز دانش خارجی را در مدیریت نوآوری در اختیار دارد.

 1. نوآوری بسته

نوآوری بسته بر اساس این دیدگاه است که نوآوری ها توسط خود شرکت ها ایجاد می شوند. از تولید ایده ها تا توسعه و بازاریابی ، فرایند نوآوری منحصراً در داخل شرکت صورت می گیرد.

جایگاه نوآوری بسته= درون سازمان

همان طور که می بینید باز کردن راه نوآوری به بیرون غیرممکن است. نوآوری ها فقط در مرزهای مشخص در شرکت تعریف می شوند. دانش ، فناوری ، فرآیندها و مالکیت معنوی کنترل شرکت نوآورانه باقی مانده است. عملکرد در سازمان های با نوآوری باز به صورت زیر می باشد:

 • شرکت ها مبلغ زیادی را برای تحقیق و توسعه داخلی (R&D) سرمایه گذاری می کنند تا بتوانند آن را به عنوان یک مرکز دانش بنیان مستقر کنند.
 • این بخش تحقیق و توسعه اختراعات، فنآوری قابل توجهی را ارائه می دهد که منجر به محصولات و راه حل های نوآورانه می شوند.
 • در نتیجه ، فرایند نوآوری با یک سیستم بسته ، با مرزهای شرکت ثابت و فعالیت های تحقیق و توسعه داخلی مشخص می شود.

نکته : توجه داشته باشید که برای اجرای موفقیت آمیز نوآوری بسته در کسب وکارتان، باید فاکتورهای خاصی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال نوآوری بسته ، تقاضاهای بسیار بالایی را برای کارمندان ایجاد می کند ، بنابراین شرکت همیشه باید برای استخدام کارمندان با مهارت بالا تلاش کند. همچنین محافظت از مالکیت معنوی خود بر این اساس نیز حائز اهمیت است.

 1. نواوری باز

نوآوری باز به معنای باز کردن فرایند نوآوری فراتر از مرزهای شرکت با هدف افزایش پتانسیل نوآوری کسب وکار با استفاده از فعالیت های استراتژیک محیط است. بدین ترتیب نوآوری از طریق تعامل ایده های داخلی و خارجی ، فناوری ها ، فرایندها و کانال های فروش با هدف شرکت برای توسعه محصولات ، خدمات یا مدلهای تجاری نوید بخش بوجود می آید. کارمندان ، مشتریان ، تأمین کنندگان ، کاربران اصلی ، دانشگاه ها ، رقبا یا شرکت های صنایع دیگر می توانند یکپارچه شوند.

جایگاه نوآوری باز=کمپانی های درونی و بیرونی

نکته: دقت داشته باشید، تبادل دانش و شبکه سازی دانش بنیان در نوآوری آزاد به معنای دسترسی آزاد و کامل به دانش و فناوری یک شرکت نیست. این اصطلاح فقط مربوط به شبکه های مشترک است. در نتیجه نوآوری باز می تواند هزینه های بالایی را برای استفاده از مجوزها و سایر دارایی های معنوی شامل شود.

نوآوری باز یا نوآوری بسته؟
نوآوری باز در مقایل نوآوری بسته

یک نمونه از نوآوری موفقیت آمیز ، پلتفرم IBM InnovationJam است که بصورت شبکه ای با سایر شرکت ها و دانشگاه های کشورهای مختلفی از جمله سوئیس و عربستان سعودی همکاری می کند.

 

نوآوری باز

نوآوری بسته

فلسفه شرکت بهتر از هرجای دیگه

ورود و خروج آگاهانه دانش برای بهبود و سرعت بخشیدن به نوآوری های خود.

ما می توانیم آن را انجام دهیم ، این کار را خواهیم کرد

نوآوری ها از منابع داخلی شرکت پدید می آیند.

ایده های نواورانه تبادل باز ایده ها در ورای مرزهای شرکت ایده های داخلی
نقش مشتری همکاری نواورانه فعال گیرندگان منفعل
تحرک کارکنان بالا پایین
سرمایه گذاری نقش مهمی دارد فقط نقش جزئی بازی می کند
افراد واجد شرایط این شرکت با  افراد با ذهنهای یاز و خلاق در داخل و خارج از شرکت کار می کند. مهم این است که خلاقترین ذهن در صنعت برای شرکت کار کند. کارمندان بسیار ماهر ، به ویژه محققان و توسعه دهندگان ، مهمترین منبع ایده های نوآورانه هستند.
نقش تحقیق و توسعه نوآوری می تواند از داخل و خارج به وجود آید. تحقیق و توسعه خارجی می تواند مقدار قابل توجهی ایجاد کند ، اما بازهم تحقیق و توسعه داخلی برای گرفتن بخشی از این مقدار مورد نیاز است. طراحی ، توسعه و بازاریابی نوآوری های داخلی: ایده های نوآورانه ، فن آوری ها ، فرایندها و بازارها یک مزیت رقابتی بلند مدت را ارائه می دهند.
رقابت برای رهبری در رقابت ، ارائه بهترین ایده ها لازم نیست ، بلکه از ایده های داخلی و خارجی بیشترین استفاده را می کنید. برای رهبری در رقابت ، ارائه بهترین ایده ها لازم است.
  ایجاد یک مدل شغلی بهتر از اولین حضور در بازار از اهمیت بیشتری برخوردار است. برنده کسی است که ابتدا نوآوری را به بازار عرضه می کند.
مالکیت معنوی برای سودآوری از آن نیازی به ایجاد نوآوری نیست. یک مزیت رقابتی می تواند ایجاد شود و سود با استفاده از مالکیت معنوی خود توسط دیگران ایجاد شود و شرکت مالکیت معنوی شخص ثالث را بدست آورد. برای محافظت از آن و جلوگیری از سوار شدن رایگان توسط رقبا ، با دانش محرمانه رفتار می شود. ثبت اختراعات ، حق چاپ و حمایت از مالکیت معنوی برای محافظت از ایده های شرکت و تحقیقات در مقابل سرقت ایده های شرکت های دیگر در نظر گرفته شده است.

 

چرا اهمیت نوآوری باز به طور مداوم در حال رشد است

در سالهای اخیر ، نوآوری بسته اهمیت کمتری پیدا کرده است. به گفته هنری چزبرو ، عوامل زیر باعث پیشرفت نوآوری باز هستند:

 1. در دسترس بودن و تحرک متخصصان بسیار ماهر در حال افزایش است.
 2. در دسترس بودن سرمایه گذاری در حال افزایش است.
 3. محیط خلاقانه یک شرکت فرصت های بیرونی را برای نوآوری های بالقوه استفاده نشده فراهم می کند.
 4. تعداد فزاینده مشتریان مورد اعتماد و تأمین کنندگان متخصص در دسترس به عنوان شریک همکاری

بنابراین محیط نوآورانه یک شرکت اهمیت بالایی پیدا می کند و کیفیت و کمیت دانش خارجی به طور مداوم در حال افزایش است.

نوآوری باز یا نوآوری بسته؟

اگرچه اهمیت نوآوری باز در حال افزایش است ، ممکن است منطقی باشد که یک شرکت به دنبال رویکرد نوآوری بسته یا ترکیبی از نوآوری باز و بسته ادامه دهد. این که آیا یک شرکت نوآوری های باز یا بسته را به عنوان بخشی از استراتژی نوآوری خود ترجیح می دهد ، به طور خاص به سه عامل بستگی دارد.

 1. نوآوری پیچیده: اگر فن آوری ها بسیار نزدیک به هم باشند ، نوآوری باز می تواند خطرات خاصی را به همراه داشته باشد: عناصر نامناسب می توانند باعث اسیب به فرایند نواوری شوند یا حتی تأثیر منفی بر کل محصولات بگذارند. نمونه بارز این شرکت اپل با دامنه محصولات کاملاً یکپارچه و هماهنگ است. بنابراین این شرکت تمایل بیشتری به نوآوری بسته دارد.
 • نوآوری منحصر به فرد: نوآوری بسته معمولاً زمانی ترجیح می شود که یک نوآوری پیشرفتهای اساسی در فن آوری ایجاد کند که به شرکت مزیت غیرقابل دستیابی نسبت به رقبا می دهد. در این حالت نوآوری باز در بهترین حالت کار می کند.دقت کنید که نوآوری فرایندی مداوم است که از طریق آن می توان مزایایی ایجاد کرد.
 1. رقابت زیاد: در صنایع با رقابت فشرده ، معمولاً نوآوری بسته مناسب است تا از مزایای خود شرکت استفاده کند.

نتیجه گیری: ترکیب دو اصل مکمل

نوآوری باز شامل پتانسیل های نوآوری است که در آن ها می توانند دانش خود را بهبود بخشند. در این حالت  نوآوری باز نه تنها “جایگزین” برای نوآوری بسته است ، بلکه باید به عنوان مکمل هم تلقی شود. فعالیت های نوآوری عوامل خارجی مانند مشتریان ، تأمین کنندگان ، دانشگاه ها یا شرکت های دیگر باید به عنوان مکمل فرآیندهای نوآوری خودشان تلقی شوند. با این حال ، پیش نیاز برای باز کردن به دنیای خارج ، ساختارها و فرآیندهای نوآوری داخلی پایدار با هدف ادغام موفقیت آمیز و استفاده از دانش خارجی است.

 

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

حتما ببینید

ایجاد مسیر شغلی

ایجاد مسیر شغلی برای سازمان ها در ۴ گام

 برنامه ایجاد مسیر شغلی مسیر شغلی فرایندی است طی ان برای یک کارمند دوره ای …

ترسیم مسیر شغلی

ترسیم مسیر شغلی گامی در راه افزایش کارایی سازمان

چگونه با ترسیم  مسیر شغلی قدرتمندی را برای کارمندان می توان کارایی  را افزایش داد؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *