کارآفرینی و نظریه اسکات شین در مورد کار آفرینی

نظریه عمومی کارآفرینی اسکات شین

اسکات شین برنده جایزه جهانی تحقیقات کارآفرینی ۲۰۰۹ و ارایه دهنده نظریه عمومی کارآفرینی شین است. حوزه فعالیت او بسیار وسیع می باشد و تعیین یک یا دو حوزه از کار وی دشوار است.د راین مقاله به شرح نظریات اسکات شین می پردازیم.

نطریات اسکات شین و کارافرینی

نظریات شین بسیار متنوع هستند اما می توان آنها را در سه نقطه زیر خلاصه کرد.

  • اسکات شین نگاه مان را به سمت بحث کارافرینی برد و بر جنبه های ان تاثیرگذاشته است. او یکی از پیشروان در زمینه تحقیقات کار افرینی بوده است و نظریات بسیاری از جمله نظریه عمومی کارآفرینی شین را ارایه داده است.
  • اسکات شین دیدگاه ما را نسبت به کار افرینی تغییر داد. تحقیقات اسکات شین در زمینه کارافرینی به طور مسلم صرفا تئوری های نظری نیستند و به جایگاه عمل رسیده اند. بدین طریق دیدگاه ما را نسبت به کار افرینی توسعه می دهد که به طور قابل توجهی درک ما را بهبود می بخشد.
  • اسکات شین در انجام تحقیقات کارآفرینی کمک بزرگی کرده است.اسکات شین پیشگام در بررسی واحدهای مرتبط تجزیه و تحلیل است که نمونه گیری انها دشوار است. طرح های پژوهشی و پایگاه های داده ای که به طور خاص برای مطالعه فرایندهای کارآفرینی طراحی شده اند و روش های تحلیلی پیچیده ای دارند. این امر به پیشرفت در زمینه روش شناسی در کارآفرینی و ارایه نظریه عمومی کارافرینی شین کمک کرده است.
اسکات شین محقق برتر در زمینه کارآفرینی
اسکات شین محقق برتر در زمینه کارآفرینی

تعریف اسکات شین از فرصت های کارآفرینی

اسکات شین فرصت های کارآفرینی را اینگونه تعریف می کند:”موقعیتی که در آن فرد می تواند از طریق بازترکیب منابع چارچوب جدیدی از وسیله-هدف را خلق کند و انتظار دارد که برای او سود به همراه داشته باشد.” بر اساس این تعریف فرصت کارآفرینی موقعیت بالقوه ای است.

در این موقعیت محصولات یا خدمات جدید، مواد اولیه جدید، بازار جدید و روش های سازمان دهی جدید ارائه می شود. این تعریف فرصت های کارآفرینی را از مجموعه وسیعتر فرصت های کسب سود متمایز می کند.

طبق این تعریف فرصت کارآفرینی لزوماً نیازمند کشف (یا خلق) رابطه ای جدید بین وسیله- هدف است؛ درحالی که دیگر فرصت های سودآوری از طریق بهینه سازی در چارچوب های موجود حاصل می شوند.

از نظر اسکات شین یک موقعیت محیطی صرفاً یک فرصت به وجود نمی آورد، بلکه فرصت های متعددی امکان شکل گرفتن پیدا می کنند. چون هر شخص با توجه به ذهنیت خود به نحوی اطلاعات موجود و جدید را تفسیر می کند و با توجه به انتظاراتش نسبت به آینده، ترکیب جدیدی از منابع را در ذهنش طراحی می کند و ایده فرصت را شکل می دهد.

در همه فرصت های کارآفرینی درجه ای از نوآوری وجود داشته باشد و چارچوب جدیدی از وسیله هدف به وجود بیاید. فرصت کارآفرینی نمی تواند تقلید -کامل از کاری باشد که قبلاً انجام شده است.

چارچوب کارآفرینی از نگاه اسکات شین

کارآفرین از طریق جستجوی هدفمند یا به دلیل هوشیاری بالاتر، موقعیت در شبکه اجتماعی یا دانش پیشین خود اطلاعات مربوط به نواقص بازار و شوک های برون زا را از محیط دریافت می کند و بر اساس تجربیات و دانش خود تفسیر می کند.

این اطلاعات و تفسیر کارآفرین از اطلاعات با انتظارات و تصورات خلاقی که درباره آینده در ذهن کارآفرین وجود دارد همراه می شود و ایده اولیه ای از چارچوب جدید وسیله هدف در ذهن کارآفرین شکل می گیرد. این ایده با اقدام کارآفرین در یک فرایند تعامل اجتماعی رفت و برگشتی، ارزیابی و اصلاح شده و به تدریج تبدیل به فرصت کارآفرینی می شود.

چارچوب مفهومی کارآفرینی اسکات شین

اسکات شین تجزیه و تحلیل کارآفرینی را با ارائه یک چارچوب مفهومی به شیوه ای منسجم شرح می دهد. این چارچوب  جامع که شامل تجزیه و تحلیل بخش های مختلف فرایند کارآفرینی و فرصت ها، افرادی که به دنبال آنها هستند است. این چارچوب حتی مهارت ها و استراتژی های مورد استفاده برای سازماندهی و بهره برداری از فرصت ها و شرایط محیطی مناسب برای آنها را شامل می شود.

براساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، می­توان دو مجموعه عوامل محیطی معین را به محیط اقتصادی و محیط نهادی تفکیک کرد.

عوامل محیط اقتصادی شامل محیط اقتصاد کلان، محیط مالی، ساختار تولید و محیط جغرافیایی و عوامل محیط نهادی شامل محیط سیاسی، محیط حقوقی، محیط فرهنگی و محیط آموزشی و علمی، محیط فناوری و نوآوری و ساختار دولت می­شود. نظریه عمومی کارآفرینی شین این دو مجموعه عوامل بر کسب و کارهای موجود و بر فرآیند کارآفرینی که در واقع نقطه آغازین کسب وکار است، اثر می­گذارند.

هر چه محیط کسب وکار (محیط نهادی و اقتصادی) شرایط بهتری داشته باشد، بهره­برداری از فرصت های کارآفرینی بیشتر است. هر چه بهره برداری از فرصتهای کارآفرینی در جامعه ای بیشتر باشد، عملکرد اقتصاد آن کشور و خلق ارزش و ثروت در آن جامعه بیشتر می شود.

 نظریه عمومی کارآفرینی شین
مدل مفهومی بسط یافته محیط کسب وکار بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین

 

در این مقاله اسکات شین و نظریات وی در حوزه کارافرینی معرفی شد. اسکات شین با نظریات خود دری جدید به مقوله کارافرینی باز کرده است. چارچوبی که در حوزه کارافرینی معرفی کرده است باعث تحولی در حوزه کارافرینی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.