ایجاد انگیزه در تیم و سازمان به روش آبیاری قطره ای

انگیزش و راه های ایجاد انگیزه در کارکنان یک سازمان یکی از مهم ترین عوامل مولد برای منابع انسانی و یا به عبارت بهتر سرمایه های انسانی آن سازمان است. مدیران با مهارت خاص خود و با استفاده از دانش و سایر منابع در راستای رسیدن به اهداف سازمانی، در کارمندان خود انگیزه ایجاد می کنند.

و اما چه عواملی برایجاد انگیزش کارکنان و نگهداشتن آن ها برای ادامه کار تاثیر می گذارد و چه راهکارهایی برای ایجاد انگیزه وجود دارد؟ در ادامه شرح خواهیم داد.

انگیزش چیست؟

به زبان ساده، انگیزش به معنای نیرو بخشیدن به رفتار شخص است. آنچه رفتار فرد را هدایت می کند و به آن جهت می دهد. یکی از دلایل ایجاد انگیزه در کارکنان ، بهبود عملکرد آن ها است. مزایایی که شرکت برای کارکنان در نظر می گیرد مانند مراقبت های بهداشتی، بیمه عمر، تقسیم سود، برنامه های مالکیت سهام کارمندان، امکانات ورزشی، برنامه های غذایی یارانه ای، استفاده از اتومبیل های شرکت و … برای ایجاد انگیزه و تلاشی برای خوشحال نگه داشتن کارمندان است.

نگهداشت چیست؟

تلاش یک کسب و کار برای ایجاد یک محیط کاری، که از باقی ماندن و حفظ کارکنان فعلی در شرکت پشتیبانی می کند. بسیاری از شرکت ها، از سیاست های حفظ و نگهداری، با هدف رفع نیازهای مختلف کارکنان برای افزایش رضایت شغلی آنها و همچنین کاهش هزینه های قابل توجه استخدام و آموزش کارمندان جدید بهره می گیرند.

چگونه انگیزش باعث نگهداشت در سازمان می شود؟

نگهداشت دراصل شامل مراحل مختلف برای حفظ کارمند و انگیزه در کارکنان که تمایل به ادامه دارد. یک کارمند باید بتواند عملکرد خود را به چالش بکشد، طبق علایق خود نحوه انجام کارش را انتخاب کند و برای بیشتر ماندن و ارتقای حرفه ای در سازمان تلاش کند. مدیریت، نقش مهمی در حفظ کارمندان با استعدادی که با شرایط کار سازمان آشنا هستند و در نتیجه عملکرد بهتری نسبت به کارمندان تازه وارد دارند، ایفا می کند.

انگیزه نقش مهمی در رضایت کارکنان و در نهایت حفظ کارمندان دارد.

هیچ چیز بهتر از ایجاد انگیزه در کارکنان کار نمی کند. انگیزه به عنوان یک عامل موثر در موفقیت یک فرد عمل می کند. رهبران و مدیران تیم باید مدام به کارمندان انگیزه دهند تا بهترین نتیجه را از آن ها دریافت کنند. یک نکته کلیدی، اگر یک کارمند خوب عمل کرده است از او قدردانی کنید.

کلمات ساده مانند “خوب انجام شده” ، “آفرین” و … راهی مناسب برای ایجاد انگیزه در کارمندان است. کارمندان باید این حس را داشته باشند که برای سازمان ضروری هستند. مهم است که کارکنان به سازمان خود وفادار باشند تا بهترین سطح خود را ارائه دهند.

برای ایجاد انگیزه در کارکنان بهتر است مدیران ایمیل ها یا پیام های انگیزشی برای تیم خود ارسال کنند. پوسترهای الهام بخش و عکس ها را در تابلوی اعلانات نمایش دهند تا کارمندان بخوانند و با انگیزه بمانند. گاهی ممکن است اعضای تیم احساس کنند که نمی توانند ادامه دهند، اینجاست که روحیه بخشی مدیر معنا پیدا می کند و آن ها را به مسیر خود بازمیگردانند. هیچ فردی را نباید نادیده گرفت و مورد انتقاد نادرست قرار داد، این دقیقا همان چیزی ست که آنها را از بین می برد. اگر یک بار موفق به انجام این کار نشدند، به آنها انگیزه و فرصتی دیگر بدهید.

 

حفظ کارکنان

فعالیت ها و رویداد های مختلفی را در محل کار ترتیب دهید.

از هر کدام از افراد بخواهید مسئولیت چیزی یا فرد دیگری را بر عهده بگیرند. آنها را در کارهایی که لازمه پیشرفت کلی آنهاست، درگیر کنید.

مدیریت باید مراقبت و نگرانی خود را نسبت به همه کارکنان نشان دهد. زمانی که کارکنان در محیط کار احساس امنیت کنند، انگیزه خود را حفظ می کنند.

هر زمان که قرار است سیاست های شرکت تدوین شود، بهتر است نظر هر کارمند مورد توجه قرار گیرد و او در طراحی دستورالعمل های سازمان حرفی برای گفتن داشته باشد. پیشنهادات آن ها را بخواهید و به آن ها آزادی بیان بدهید.

زمانی که ابزارهایی مانند تشویق، پاداش، جوایز نقدی و … را درست و در زمان مناسب به کار بگیرید، روشی ماندگار و اثرگذار برای ایجاد انگیزه در کارکنان هستند.

ارزیابی، یک روش مهم برای ایجاد انگیزه در کارمندان است.

عملکرد کارمندان باید در فواصل منظم ارزیابی شود. رشد شغلی یک روش مهم برای حفظ کارمندان با استعداد است. به آن ها قدرت تصمیم گیری در مورد خودشان را بدهید اما مراقب آن ها باشید تا از قدرت خود سواستفاده نکنند!!

بدون ایجاد انگیزه، منصفانه نیست انتظار بهترین نتیجه را از کارمندان داشته باشید. هیچ فردی دوست ندارد سازمانی را که در آن به خوبی با او رفتار می شود، ترک کند.

 

نتیجه بحث

همان طور که اشاره کردیم هرچه کارمندان کمتر مشغول کار باشند، احتمال دارد به دنبال فرصت شغلی دیگری باشند. اما این را نیز باید در نظر گرفت که اگر فردی احساس کند باید کار را ترک کند، بهترین کار برای هر دو طرف این است که این کار را انجام دهد و شرکت کارمندی متعهدتر را جایگزین کند. به این صورت هزینه ای که صرف نگه داشتن یک کارمند بی انگیزه می شود برابر با جایگزینی کسانی است که به آنها ایمان دارید و مشتاق کار هستند.

ایجاد انگیزه در کارکنان و نگه داشتن نیروی کار متعهد و با انگیزه ارزش صرف هزینه و انرژی را دارد ولی به جای نگه داشتن کارمندان بی انگیزه وقت، پول و انرژی خود برای جایگزین کردن آن ها صرف کنید.

منابع:

  1. وب سایت managementstudyguide
  2. وب سایت businessdictionary
  3. وبلاگ capterra
  4. وب سایت inc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.