خانه / برنامه نویسی / خلاقیت در شرکت اپل چگونه مدیریت می‌شود؟
خلاقیت در شرکت اپل
خلاقیت در شرکت اپل

خلاقیت در شرکت اپل چگونه مدیریت می‌شود؟

مدیریت خلاقیت در شرکت اپل

اپل ایده­ها را تولید می­کند، خلاقیت را مدیریت می­کند و سپس خلاقیت را به طور موثر انتشار می­دهد. این شرکت با انجام تحقیقات و توسعه موثر به دنبال فرصت­ها می­گردد. در واقع شرکت اپل دارای یک کارخانه خلاقیت است که همه آزمایشات را با استفاده از نبوغ کارمندان خود انجام می­دهد. اپل رقبای خود را دنبال می­کند و تلاش می­کند همیشه یک قدم جلوتر از آنها بماند.

فرصت­های خلاقیت در شرکت اپل

فرصت­های خلاقیت در شرکت اپل توسط خود شرکت ایجاد می شوند. در اپل ارتباطات موثر و شبکه­سازی بسیار مهم است زیرا اطلاعات معتبری را می­تواند از آنها کسب کند، از این رو روابط با تامین کنندگان، فروشندگان و شرکای دیگر باید حفظ شود. شرکت اپل به یادگیری و کارتیمی بسیار اعتقاد دارد. فرصت­های خلاقیت شرکت اپل از عدم اطمینان و رقبا ناشی شده­است. شرکت اپل در یافتن فرصت­های خلاقیت جدید بازار و سازماندهی مجدد نواحی که ناکارآمد هستند، نیز بسیار اثرگذار است. این ویژگی، شکاف موجود در بازار را پر می­کند. به عنوان مثال زمانیکه یک محصول جهت پر کردن شکاف بین کامپیوتر و تلفن همراه نیاز بود، اپل با آپد به بازار آمد.

عامل­های خلاقیت در شرکت اپل

اعتبار شرکت اپل بسیار بالا است، چراکه اپل یک شرکت قابل اطمینان است. اعتماد در فرهنگ یک سازمان عامل خلاقیت­ بیشتری در آن محیط می­شود و به این صورت مدیریت خلاقیت شکل می­گیرد. انتقاد مشتاقانه توسط مدیران شرکت اپل پذیرفته می­شود، زیرا این امر عامل خلاقانه دیگری در شکل دادن ایده‌های خوب و بزرگ است. نگاه کردن به خارج از سازمان نیز عامل خلاقیت بسیار مهم دیگری است، زیرا در داخل شرکت ممکن است همه چیزدرست باشد اما زمانی که موضوع با نتایج دیگران مقایسه شود، ممکن است موارد مورد انتظار را در خود نداشته باشد. علاوه بر این، هر بار که یک شرکت یک ایده یا محصول جدید را عرضه می­کند، نیازی به استفاده از فن آوری­های جدید نیست. چراکه محدودیت منابع خود عامل خلاقیت می­شود.

پیاده سازی خلاقیت در شرکت اپل

پیاده­سازی خلاقیت و استراتژی­های نوآورانه نیازمند ارتباط ایده با شرکت و جهان بیرون است. اطلاعات موجود و در دسترس اعضای تیم­های اپل، به طور موثر مدیریت، پیش بینی و برنامه­ریزی می­شوند. به منظور پیاده سازی خلاقیت، استفاده بهینه از منابع اپل در زمان و مکان درست انجام می­گردد و همچنین برنامه­ریزی پروژه­ها نیز به صورت مناسب انجام می­پذیرد. فعالیت های بازاریابی موثر، به منظور قرار دادن ایده یا محصول جدید در ذهن مشتری بشکل بهینه­ای در راستای پیاده سازی خلاقیت انجام می­شود. اپل در مقایسه با سایر رقبای خود در زمینه پیاده سازی خلاقیت پیشرو است و این چنین تقاضا­هایی را حتی قبل از تولید محصول برای محصولاتش توسعه می­دهد، برای مثال پیش رزرو محصول آیپد جدید حتی چند ماه قبل از راه­اندازی محصول، این موضوع را نشان می­دهد که اپل یکی از شرکت­های پیشگام در خلاقیت است.

عوامل توسعه خلاقیت در اپل

عوامل توسعه خلاقیت درشرکت اپل عبارتند از: فرهنگ سازمانی، مدیریت افراد، استراتژی خلاقیت و شایستگی­های خلاقیت. خلاقیت در شرکت اپل باید توسط همکاری، رهبری و فرهنگ یک سازمان به درستی مدیریت شود. فرهنگ تفکر خلاق اپل نیز فرایند خلاقیت را تقویت می­کند. علاوه بر این رهبری استیو جابز نیز در گذشته باعث توانمند ساختن این شرکت شده است، او از بسیاری از ایده­های جدید الهام گرفته و به فرایند اشتراک گذاری دیدگاه­های شرکت اپل کمک کرده است. عملکرد اپل بدون هیچ گونه بوروکراسی صاف و مشخص است. شرکت اپل توانسته است مدل­های تغییر و خلاقیت را از طریق تئوری سیستم­ها و استفاده از گروه­های متمرکز و آزمایش­های متعدد توسعه دهد.

فرایند خلاقیت در شرکت اپل

در فرایند خلاقیت شرکت اپل با شعار خود، همه افرادی که در سازمان کار می­کنند را به نوآورانه بودن تشویق می­کند. شرکت اپل همه نوآوران در سازمان را تشخیص، حفظ و تشویق می­کند. شرکت اپل نظیر بسیاری دیگر از شرکت­های پیشرو منابع زیادی را در فرایند خلاقیت پروژه­ها سرمایه گذاری کرده­است چرا که خلاقیت نیازمند منابع مالی زیادی است و فقدان آن می­تواند مانع خلاقیت باشد. شرکت اپل تنوع در نیروی کار خود را در راستای فرایند خلاقیت ترویج می­دهد. زیرا افراد با پس زمینه های مختلف، چیزهای مختلفی را درک می­کنند، بنابراین تفسیر و ایده­های جدید با تفکر متنوع ایجاد می­شود.

ارزیابی مقایسه­ای می­تواند باعث اموزش مطالب مختلفی از دنیای خارج است و تغییرات را در سازمان ایجاد میکند. خلاقیت درشرکت اپل در همه­ی افراد و کارمندان یک مورد درونی است، و به عنوان نقش هرکس قلمداد می­گردد. اپل به طور مرتب همه پروژه­های در حال اجرا را ارزیابی می­کند. زیرا تجزیه و تحلیل فعالیت­های فعلی در فرایند خلاقیت شرکت اپل ضروری است.

کارکنان بهترین منبع خلاقیت شرکت اپل

کارکنانی که در تماس مستقیم با مشتریان و مدیران هستند، به احتمال زیاد آغازگرو منبع خلاقیت در شرکت اپل هستند. بنابراین آنها باید به درستی انتخاب و مدیریت می­شوند، زیرا کسانی هستند که بسیار مقاوم در برابر تغییرند. همچنین دیدگاه سهام­داران شرکت اپل در تصمیم­گیری­ها در نظر گرفته می­شود زیرا آنها نیز منبع خلاقیت هستند. کارکنان اپل قادر به کنترل ریسک بوده و تلاش می­کنند که به سرعت از اشتباهات خود درس بگیرند. عامل دیگرمنابع مالی است که به عنوان منبع خلاقیت به شرکت اپل کمک می­کند. بهترین منابع شرکت اپل، منابع انسانی است که آنها را یک قدم جلوتر از بقیه نگه می­دارد، چراکه جایگزینی برای دانش و استعداد وجود ندارد، مگر اینکه اپلِ نوآور سعی در ارائه یک جایگزین برای اعضای تیم­هایش داشته باشد!

پیاده سازی خلاقیت در شرکت اپل

پیاده سازی خلاقیت امر بسیار مهمی است، زیرا آزمایش مناسب کار و اثربخشی آن باید انجام شود، پس از آن است که تلاش می­تواند موفقیت آمیز باشد. خلاقیت باید به خوبی بهره برداری شود تا بتواند بیشترین سود را با انجام فعالیت­های پشتیبانی مانند تولید، فروش، بازاریابی و خدمات پس از فروش موثر، داشته باشد.

موانع خلاقیت در شرکت اپل

شرکت اپل با چند مانع مواجه است که قابلیت خلاقیت را محدود می­کنند. اپل همیشه یک ایده جدید را خیلی زود راه اندازی می­کند و حتی تاریخ عرضه محصول در آینده را اعلام می­کند. در همین راستا فعالیت بازاریابی را  نیز شروع می­کند. بنابراین شرکت اپل باید برای رسیدن به این مهلت کارآمد باشد. در نتیجه این مسئله مانع خلاقیت و هر گونه تغییرات نوآورانه­ای در تولید محصول می­شود، زیرا تمرکز فقط به سمت تولید می­رود. علاوه بر این، محصولات تحت فشار تحویل به موقع، به جای اینکه مقرون به صرفه باشند، پر هزینه­تر هستند.

فرایند تحویل به موقع باعث افزلیش فشارهای اداری بر کارمندان افزایش می شود و کارمندان متفاوت فکر کردن را متوقف می­کنند. تحت این فشار روزانه برای رعایت مهلت زمانی و بودجه، خلاقیت رتبه اول را از دست می­دهد. اپل گاهی سعی می‌کند از ریسک اجتناب کند، اما ریسک کم منجر به پاداش­های کم نیز می­شود، بنابراین اپل چنانچه بدنبال دستاورهای کلان است، باید هزینه­ی برخی از خطرات محاسبه­شده را بپردازد، و اپل می تواند چنین کاری را انجام دهد. ­

برخورد با مشتریان  وحفظ خلاقیت در شرکت اپل

مشتریان اپل گاهی در مورد سودمندی برخی از محصولات اپل شک دارند و انتظار بیشتری از این محصولات دارندکه بار مسئولیت اپل را به شدت افزایش داده­است. گاهی اوقات اپل سعی می‌کند هویت مشهور خود را محافظت کند تا صرفا اعتبار و ارزش شرکت را افزایش دهد، بنابراین محدودیت­هایی را ایجاد و مسئولیت ها و قوانینی را تنظیم می­­کند. اپل در حال حاضر گویا به جای دنبال کردن مشتریان، آنها را رهبری می­کند. تحقیقات بازار اپل محدود است و این می‌تواند سازمان آن­ها را تحت تاثیر قرار دهد؛ چرا که مشتری حاکم است و نه اپل و باید به نیازهای آنها اهمیت بیشتری داده شود. اپل به منطق­های بسیاری تکیه دارد، اما خلاقیت از منطق استخراج نمی­شود.

در نتیجه

خلاقیت دراپل یک شعار نیست. عوامل خلاقیت در اپل : فرهنگ سازمانی، مدیریت افراد، استراتژی خلاقیت و شایستگی­های خلاقیت است. خلاقیت در شرکت اپل با همکاری، رهبری و فرهنگ سازمانی به درستی مدیریت می‌شود.

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *