تحقیقات بازار و اهمیت آن در کسب وکار شما

مطالعات بازار را سرسری نگیرید

همانطور که میدانید یکی از گام های اعتبار سنجی ایده، مطالعات بازار است.برای  ورود به عرصه کسب وکار و افزایش میزان موفقیت کسب و کارتان  باید دو مقوله آشنایی داشته باشید

اول شناخت کامل  کسب وکار و بعد از آن شناخت کامل بازار.به منظور شناخت کامل بازار مربوط به کسب و کارتان باید تحقیقات بازار را به شیوه ای کاملا علمی و تخصصی انجام دهید.

تحقیقات بازار از راهی است که اگر به درستی انجام شود شما را به موفقیت نزدیک می کند.

مطالعات بازار چیست؟

جمع آوری، تحلیل و تفسیر اطلاعات در مورد بازار و مشتریان کنونی یا بالقوه و خصوصیات  آنها، نیاز های بازار هدف، رقبا و ویژگی ها وسایر موارد. مطالعات بازار است.

با تحقیقات بازار  میتوان نگاهی عمیق تر به بازار داشت و با الگو های مصرفی مشتریان آشنا شد و برنامه بازار یابی اصولی و متناسب با کسب و کار را طرحی کرد. همچنین به تعیین شیوه ی عرضه ی حصول در بازار کمک میکند.

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

انواع تحقیقات بازار

 • تحقیقات اولیه:

  اطلاعاتی دست اول در مورد بازار هدف و مشتریان شما که توسط کسب و کار خودتان  به صورت مستقیم جمع آوری شده است.

 • تحقیقات ثانویه:

  تمام داده ها و پرونده های عمومی است که در اختیار شما قرار می دهد تا نتیجه گیری را انجام دهید. این شامل گزارش های روند، آمار بازار، محتوای صنعت و داده های فروش شما در حال حاضر در کسب و کار شما است.

در تحقیقات بازار چه چیزی را باید برسی کنیم ؟

 

تحقیقات-بازار
تحقیقات-بازار
 • اطلاعات بازار:

         اطلاعاتی در رابطه با قیمت کالاها، وضعیت عرضه و تقاضا و از این قبیل را باید بررسی کنید.

 

 • بخش بندی بازار:

  باید بازار را به بخش های مختلف تفکیک کنید، آن بخش از بازار را که با ویژگی های محصول و بازار مورد نظر ما مطابقت ندارد را باید حذف کنیم و آن بخش از بازار را که بیشترین احتمال خرید در آن وجود دارد را حفظ و برسی کنیم.

  تفکیک بازار بر مبنای تفاوت جغرافیایی، شخصیتی، روانشناختی، جنسیتی انجام میشود.

 

 • روند بازار:

  روند صعودی یا نزولی بازار را باید داشته باشیم(اگر کسب و کارتان نوآورانه و خلاقانه است میتوانید این اطلاعات را مشتریان بالقوه به دست آورد)

 

 • تحلیل :SWOT

  تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدید ها در مورد یک کسب و کار است، این تحلیل نه فقط در مرحله ی راه اندازی که در کل چرخه ی عمر کسب و کار باید انجام شود.

 

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

 

فرآیند مطالعات بازار

 • احساس نیاز به تحقیق بازار:

  شما هر زمان که میخواهید کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید، هر زمان که میخواهید محصول خود را به بازار عرضه کنید. هر زمان که در روند کسب و کارتان و ارائه محصول به بازار دچار مشکل شدید به تحقیقات بازار نیازمندید.

 

 • تعریف مساله:

  باید مساله را مشخص کنید! برای این منظور باید بیان کنید چه مشکلی وجود دارد؟ چرا این مشکل وجود دارد؟ تعریف دقیق و درست مساله بخش مهمی در آغاز روند تحقیقات بازار است.

 

 • هدف تحقیق:

  برای حل مشکل مشخص شده چه چیز هایی نیاز دارید؟ مشکل بیان شده به چه شیوه ای حل خواهد شد؟

 

 • جمع آوری اطلاعات:

  حالا که مسئله  و هدف شما مشخص است باید به جمع آوری اطلاعات بپردازید، شیوه مناسب و مکان مناسب برای جمع آوری اطلاعات را انتخاب کنید تا اطلاعات مفیدی کسب کنید و در این راه زمان و هزینه خود را تلف نکنید.

 

 • تحلیل داده های به دست آمده:

  باید داده های جمع آوری شده را بررسی کنید، خطاها باید کشف شوند، داده ها دسته بندی شده و تست های آماری روی آنها پیاده سازی شود.

 

تکنیک-مطالعه_بازار

 

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

 

هدف از تحقیقات بازار این است که تقاضای محصول را بشناسیم و بدانیم چه کسانی به دنبال خدمات یا محصولاتی  که ما ارائه میدهیم هستند.

ما باید  بدانیم مشتریان بالقوه و بالفعل چه واکنشی نسبت به محصول دارند .با مطالعات بازار میتوانیم مشتریان را شناخته و ارزشی را ارائه کنیم که هیچ کسب و کار دیگری در حال حاضر ارائه نکرده است.

تحقیقات بازار باید به صورت کاملا حرفه ای انجام شود، تحقیقات حرفه ای، علمی را به کار میبردکه سالها توسط متخصصین دانشگاهی  در صنایع گوناگون مورد آزمایش قرار گرفته  و نقص های ان شناسایی و برطرف شده اند.

به همین جهت تحقیقات بازار درست و اصولی از گام های مهم در راه اندازی کسب و کارتان است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.