برنامه بازار یابی چه کمکی به توسعه و پیشرفت کسب وکار شما میکند؟

برنامه  بازار یابی چیست؟

ضرورت برنامه بازاریابی

بدون بازاریابی مطمئن باشید  کسب و کارتان با شکست رو به رو می شود.هنگام ارائه یک محصول یا خدمت، بازاریابی بخش حیاتی برای موفقیت یک کسب وکار است چرا که بدون بازار یابی مردم در مورد شما و کسب و کارتان چیزی نمیدانند پس مشتری نخواهید داشت و یک کسب وکار بدون مشتری خواهد مرد.بنابر این بازار یابی برای سازمان امری است حیاتی و سازمان برای انجام موفق بازاریابی به داشتن برنامه بازاریابی(مارکتینگ پلن) درست و اصولی نیاز دارد.

برنامه بازاریابی

برنامه بازار یابی یا مارکتینگ پلن،یک سند کسب و کار است  که استراتژی بازار یابی کسب و کارتان را مشخص میکند و انواع اطلاعات مرتبط با ابزار یابی را پوشش میدهد. .برنامه بازار یابی معمولا به یک دوره ی زمانی خاص و مشخص تعلق دارد.

مارکتینگ پلن سند عملکرد سازمان برای تبلیغات ،به منظور دست یابی به بازار هدف کسب و کاراست.

به طور کلی برنامه بازار یابی ،برنامه مربوط به بخش بازار یابی و کل سازمان و کسب و کاردر رابطه با فرآیند مارکتینگ در بلند مدت است

برنامه بازاریابی و نقش اساسی آن  در کسب و کارها

مارکتینگ پلن باید بتواند با استفاده از امکانات سازمان برنامه جامعی را برای پر کردن مسیر فروش در رابطه با مشتری و برنامه های فروش تدوین کند.مارکتینگ پلن شامل شناخت بهتر نیاز های جامعه و مشتریان،دستیابی به میزان فروش مورد انتظار در سازمان،دستیابی به سهم بازار مورد نظر در سازمان برای عرضه محصولات و خدمات جدید،پشتیانی از محصولات ارائه شده می باشد.

برنامه بازار یابی، برنامه ها و فعالیت های سازمان را برای حداقل یک سال آینده مشخص میکند.مارکتینگ پلن یک کسبو کار مشخص میکند چه فعالتی در چه زمانی و توسط چه کسی باید انجام شود

استراتژی بازار یابی چیست؟

یک سازمان چگونه باید یک ماموریتو هدف خاص را تحقق بخشد؟استراتژی بازار یابی مشخص می کند به واسطه کدام کمپین ها،کدام کانال ها ی ارتباطی،کدام یک از انواع محتوا،و یا نرم افزار های بازار یابی برای تحقق اهداف و ماموریت های سازمان باید استفاده شود.

بخش ها و فعالیت های اصلی مارکتینگ پلن

 • تحقیقا بازار :باید در مورد روند قیمت ها،عرضه و تقاضا در بازار و کواردی از این قبیل اطلاعات کامل داشته باشید.
 • بازار هدف :باید مشتریان اصلیو خریداران اصلی خود را بشناسید.
 • تحلیل رقبا :باید رقبای خود را بشناسید وبدانید آنها در چه شرایطی هستند،همچنین در مورد تفاوت های خودتان و رقبا بدانید،اینکه شما چه چیزی را فراتر یا چه چیزی را کمتر ارائه میدهید؟
 • استراتژی بازاریابی :مسیر دستیابی به اهداف فروش را استراتژی بازاریابی میگوییم.به چه شیوه ای مشتریان را جذب میکنیم؟
 • بودجه بندی:بودجه و برنامه های بودجه باید کاملا مشخص باشد و محدودیت هاو حد ومرز های لازم را  باید واضح بیان کنیم

چگونه برنامه بازار یابی بنویسیم؟

برای نوشتن برناهمه بازار یابی گام های مختلفی را باید پشت سر بگذارید،موارد مختلفی را باید تعیین کنید تا در نهایت پلن درست و کاملی را نوشته تا در توسعه ی کسب و کارتان به شما کمک کند.

 • ماموریت و هدف سازمان را مشخص کنید:

باید ماموریت اصلی و هدف اصلی سازمان را مشخص کنید.ماموریت سازمان باید منحصر به فرد و قابل دستیابی باشد.در برنامه بازار یابی  ابید در مورد چگونگی دستیابی به مشتریان جدید و انجام ماموریت توضیح دهید.

 • KPI ها را برای این ماموریت مشخص

یک برنامه بازاریابی کامل و درست باید مشخص کند سازمان چگونه به اهداف خود دست می یابد و همچنینی پیشرفت های سازمان در راستای انجام ماموریت را به درستی نشان دهد.برای اینکار باید KPI های سازمان برای مدت کوتاهی تعیین شوند.KPI  ها شاخص های فردی هستند

 

پرسونای مخاطب

 • پرسونای خریداران و مشتریان و مخاطبانتان را مشخص کنید

شما باید توصیفی واضح از شخصیتی که میخواهید او را به عنوان مشتری جذب کنید داشته باشید.در واقع خریداران باید به مشتریان بهالقوه برای کسبو کارتان تبدیل شوند بنابراین مهم است که رهبران کسبو کارها از چرسونای مخاطبان خود آگاه باشند

 • استراتژی محتوای تان را شرح دهید

انواع محتوا و انواع کانال برای اشتراک گذاری برای اشتراک گذاری انواع محتوا وجود دارد.این مهم است که بدانید چه نوع محتوایی را میخواهید به اشتراک بگذاریدو کانال های اشتراک گذاری مناسب برای هر نوع از محتوا را باید به درستی بشناسید تا بتوانید کانال مناسب و درست را انتخاب کنید.در استراتژی محتوا باید موارد زیر را مشخص نمایید:

 • نوع محتوایی که میخواهید تولید کنید.
 • حجم حتوایی که میخواهید در واحد های زمانی مشخص (هفته/ماه/سال) تولید کنید
 • اهدف و KPI هایی که برای هر نوع ازمحتوا در نظر گرفته شده است(این اهداف شامل صفحاتی هستند که از آنها عبور میکنیم مانند صفحات محصول یا صفحات فرود)
 • طرح هایی که نادیده گرفته اید را بیان کنید

برنامه بازار یابی باید مشخص کند تیم بازار یابی قرار است روی چه چیزی تمرکز کند ولی در عین حال باید آنچه را که تیم بازاریابی در نظر ندارد روی آن تمرکز کندرا نیز باید مشخص کرده و شرح دهد.

 • بودجه بازار یابی را مشخص کنید

هر چند که استراتژی محتوا از کانال های اجتماعی رایگان استفاده میکند اما به طور کلی بازاریابی هزینه هایی را شامل میشود که برخی از این هزینه ها هزینه های پنهان هستند و باید در نظر گرفته شوند تا بودجه لازم برای بازاریابی دقیق محاسبه شود.

 • رقابی خود را آنالیز کنید

ابتدا رقبای خود را بشناسید و در مورد رقبایتان اطلاعات لازم را داشته باشید،  باید بدانید  رقبا در چه موقعیتی هستند،با چه چالش هایی روبه رو هستند و در مقایسه باشما از چه نقاط ضعف یا قوتی رو به ور هستند.

 • مسئولیت هر شخص را تعیین کنید

رهبر تیم بازاریابی باید مسئولیت تک تک اعضای تیم را مشخص کند.در واقع باید مشخص شود کدام شخص زیر نظر کدام رهبر،کدام فعالیت را در چه زمانی باید انجام دهد.

سخن نهایی

زمانی که کسب و کاری راه اندازی می شود یا قرار است خدمات و محصولات جدیدی را ارائه بدهد باید از راهی درست و اصولی انی خدمات و محصولات به جامعه و مخاطبان معرفی شود. افراد باید بدانند که قرار است چه خدماتی با چه کیفیتی و توسط چه سازمانی ارائه شود،حال یا نیازی از آنها را برآورده میکند و میشوند مشتریان کسب و کار یا سازمان ذکور یا از کنار آن رد می شوند و ردی از از خدمات ارائه شده در ذهن انها باقی میماند.

این روش دست و اصولی بازاریابی است که بازاریابی نیز به برنامه ریزی نیاز دارد.در واقع شما افرادی را نیاز دارید تا بتوانند برای فعالیت های بازاریابی شما برنامه ریزی کرده و تعیین کنند که چگونه میخواهید خدمات و محصولات خود را معرفی کنید و مشتری جذب کنید.برنماه بازاریابی برای توسعه و دوام کسب وکار ضروری بوده و هدف از برنامه بازاریابی جذب مشتری و ایجاد سودو  مشتریان پایداراست در برنامه های بازار یابی مشتری در مرکز تصمیم ها و برنامه ها قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.