توسعه بازار با وجود محدودیت های مالی و سیاسی موجود چطور موفق خواهد بود؟

امروزه بازاریابی با سبک زندگی انسان ها عجین شده است و بیشتر تصمیمات آن ها بر این اساس گرفته می‌شود. بازاریابی مجموعه ای از فعالیت های تولیدی، توزیعی و تجاری است که کالاها و خدمات را سریعتر و ساده تر به دست مصرف کننده نهایی برسانیم. هدف بازاریابی ایجاد فروش بیشتر و توسعه بازار است. بازاریابی در کسب و کار یکی از بخش های اصلی کسب و کار هاست که تمرکز آن بر نگه داشتن مشتریان فعلی و رسیدن به مشتریان جدید است. بازاریابی مشتری را درگیر می کند و روابط محکم با او ایجاد می کند.

همه ما محکومیم به بازاریاب بودن

بازاریابی با یک ایده یا محصول جدید آغاز نمی شود بلکه نقطه آغاز و پایان هر کسب و کاری است و محوریت بازاریابی را مشتری تشکیل می دهد. بازاریابی فرآیند مشتاق کردن مخاطبان به محصول یا خدمت شماست.
بازاریابی با همه جنبه های کسب و کار شما از توسعه بازار و تولید محصول تا روش های توزیع، قیمت گذاری، استراتژی های فروش، تبلیغات و … مرتبط است.
مشتریان شما فقط افرادی نیستند که محصول شما را از مغازه ها خریداری می کنند، بلکه توزیع کنندگان، خرده فروشان و سرمایه گذاران نیز مشتریان شما هم هستند.
بعضی افراد تبلیغات را با بازاریابی مترادف می دانند ولی اگر بازاریابی یکی از چرخ دنده های اصلی کسب و کار باشد، تبلیغات تنها جزئی از این چرخ دنده است. برخی هم فروش با بازاریابی برابر می دانند ولی بازاریابی و فروش به هیچ وجه یکسان نیستند و فروش بخشی از بازاریابی است.
اینترنت و تجارت آنلاین تأثیر زیادی روی بازاریابی کار داشته است و اکنون بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ جزء روش های اصلی بازاریابی محسوب می شود که شامل بازاریابی شبکه های اجتماعی،  ایمیلی، محتوایی و … می شود.

چرا بازاریابی در کسب و کار ما تا این حد مهم است؟

بازاریابی یکی از رکن های اصلی هر کسب و کار است که می خواهد به موفقیت برسد. توسعه بازار منجر به شناخت برند شما توسط افراد، افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
بازاریابی باعث اطلاع رسانی به مشتریان می شود و اطلاعات محصولات و خدمات شما را به مشتری می رساند.
بازاریابی به شما کمک می کند تا مشتری خود را بهتر بشناسید و بر اساس سلایق و نیازهای او به تولید محصول یا ارایه خدمات به آن ها بپردازید.

تحقیقات بازاریابی چیست؟

با این گزینه می توانید ذهن مشتری تان را در زمان ها و شرایط مختلف بخوانید تا بتوانید درست و اصولی کسب و کار خود را گسترش دهید و به ایده های جدید برسید.

 

توسعه بازار

مراحل بازاریابی

برای انجام فرایند بازاریابی باید این مراحل را انجام دهید:

 • شناخت مشتریان و محیط خارجی کسب وکار به جزئی­ ترین شکل ممکن
 • شناسایی فرصت ها و توسعه استراتژی برای سرمایه­ گذاری روی آن ها
 • استفاده از ابزارهای بازاریابی برای تحقق اهداف اصلی کسب و کار
 • سنجش نتایج فعالیت ها و تدوین فرایند بهبود مستمر به منظور توسعه کسب و کار

انواع بازاریابی

 حسی:

این بازاریابی به ۵ حس افراد و تحریک آن ها برای جلب توجه مخاطب متکی است.

هیجانی:

به عواطف و احساسات مخاطب از جمله ترس، عشق، دلسوزی و تنفر توجه می کند و احساسات افراد را تحت تأثیر قرار می دهد.

سببی:

 از عواملی که مورد توجه مصرف کننده است استفاده می کند تا توجه او را به سوی محصول یا خدمت مورد نظر جلب کند، مثلاً از فعالیت های خیرخواهانه استفاده می شود. کمپین هایی مثل کمپین حمایت از کودکان سرطانی نوعی از بازاریابی سببی است.

عصبی:

 در این بازاریابی بیشتر به ناخودآگاه افراد توجه می شود. غیر مستقیم به ذهن مشتری نفوذ می کند و بر تصمیم گیری های او تأثیر می گذارد.
بازاریابی چریکی یا همان هک رشد:

خلاقیت رکن اصلی در توسعه بازار است که به صورت غیرمنتظره و با کمترین هزینه ی ممکن توجه مخاطب را به برند شما جلب می کند. این بازاریابی تأثیر گذاری بالایی دارد و بیشترین نرخ تعامل مشتری با برند شما را دارد.

ویروسی:

به بازاریابی دهان به دهان نیز معروف است. در این بازاریابی، روش های عجیب و خنده دار برای برقراری ارتباط با مشتری به کار می رود. اگر پیامی جذاب باشد و توجه مخاطب را جلب کند، آن پیام را پخش می کند و این تکرار بارها ادامه دارد و این گونه برند، محصول یا خدمت شما دهان به دهان می چرخد.

تبدیلی:

این شیوه توسعه بازار زمانی به کار گرفته می شود که برای کالاها و خدمات عرضه شده شرکت، تقاضای منفی وجود داشته باشد یعنی مردم تمایلی برای خرید و استفاده آن ها نداشته و نگرش منفی نسبت به به آن کالا ها دارند حتی حاضرند با پرداخت مبلغی از خرید و مصرف آن صرف نظر کنند.

 انگیزشی:

بازاریابی انگیزشی یا تحریکی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که تقاضا برای کالا وجود ندارد و مردم نسبت به محصول بی اعتنا باشند.

توسعه ای:

این نوع بازاریابی به منظور پاسخگوئی به تقاضای نهان یا پنهان مصرف کننده بالقوه به کار گرفته می شود. تقاضای پنهان حالتی از تقاضا است که کالا یا خدمتی مورد نیاز عده زیادی از مردم است.

 مجدد:

در بعضی از مواقع ممکن است تقاضا برای محصول مورد نظر کمتر از دوره های قبل پیش بینی شود و در صورت ادامه روند فعلی کالا یا خدمت مورد نظر، شرکت تعدادی از مشتریان خود را از دست بدهد، چرا که تمام اشیاء، خدمات، ایده ها، تفکرات، مکان ها و سازمان ها در نهایت تقاضای متزلزل و تنزلی را تجربه خواهند کرد.

 همزمانی:

در بعضی از مواقع عرضه و تقاضا با هم برابر نیستند یعنی ممکن است در بعضی از فصول سال عرضه بیشتر از تقاضا و بر عکس در فصول دیگر، تقاضا بیشتر از عرضه باشد. برای مثال هتل های موجود در مناطق گرمسیر، در فصل تابستان کمتر از ظرفیت و در فصل زمستان بیش از حد رزرو می شوند.

 محافظتی:

مطلوبترین حالتی از تقاضا که شرکت ها با آن روبرو می شوند، حالت تقاضای کامل است که در آن سطح عرضه و تقاضا در زمان معینی با هم برابرند. البته این از مواردی است که به ندرت پیش می آید.

تضعیفی (بازاریابی برای کاهش تقاضا):

در بعضی از مواقع، تقاضا برای یک محصول یا خدمت خیلی بیشتر از عرضه آن است. این حالت که به تقاضای بیش از حد معروف است، نوعی از تقاضا است که معمولاً در شرایط جنگی و یا در هنگام بحران های اقتصادی و سیاسی ناگهانی و غیرمنتظره اتفاق می افتد.

بازاریابی مقابله ای:

در بازاریابی مقابله ای، مدیران سعی در از بین بردن تقاضا دارند و می کوشند کالا را به طور ذاتی نا مطلوب جلوه دهند که این بازاریابی را اصطلاحاً بازاریابی مقابله ای، بازاریابی مخالف، عدم فروش و یا ضد بازاریابی می نامند.

بازاریابی در کسب و کار

بازاریابی آفلاین نیز امروزه به نجات بسیاری از کسب و کارها کمک کرده که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید.

کانال های اجرای اقدامات لازم

– کانال های ارتباطی:

از این این کانال ها، پیام هایی به خریداران هدف ارسال می شود و پیام های آن ها دریافت می شود. این کانال ها شامل شبکه های اجتماعی، ایمیل ها، روزنامه ها، مجلات، رادیو، تلویزیون، پست، تلفن، تابلوهای نمایش، پوسترها، وبسایت ها و … می شوند.

– کانال های توزیع:

 بازاریابان از این کانال برای به نمایش گذاشتن یا تحویل کالاها و خدمات فیزیکی خود به خریدار یا مصرف کننده نهایی استفاده می کنند. این کانال شامل کانال های توزیع فیزیکی و کانال های توزیع خدماتی می شود که از انبار و وسایل حمل و نقل کالا گرفته تا کانال های تجاری همانند پخش کنندگان کالاها، عمده فروشان و خرده فروشان و حتی وبسایت های فروش و عرضه خدمات آنلاین به برخی از مشتریان را در بر می گیرد.

– کانال های فروش:

 بازاریابان حتی از کانال های فروش (که واسطه خریدار و کسب و کار شماست) نیز به منظور تحت تأثیر قرار دادن خریداران بالقوه برای ترغیب به خرید بیشتر یا خرید یک کالا یا خدمت دیگر استفاده می کنند. کانال های فروش نه تنها شامل پخش کنندگان و خرده فروشان کالاها و خدمات مختلف است، بلکه بانک ها و مؤسسات بیمه را که باعث تسهیل در انجام برخی معاملات می شوند را نیز در بر می گیرند.

چالش های بازاریابی در مراحل مختلف کسب و کار

 1. مرحله آغاز و شروع کسب و کار

مرحله آغاز مرحله ای است که ایده کسب و کار در ذهن شما در حال پرورش است و در حال بررسی شرایط برای پیاده کردن ایده تان هستید. این مرحله ابتدای چرخه کسب و کار شماست. در این مرحله مواردی مثل تحلیل صنعت، پرس و جو از دوستان، اطرفیان، همکاران و متخصصان حوزه کاری شما انجام می شود. بعد از این امکان سنجی اولیه می توانید تعیین کنید که ایده شما ارزش اجرایی شدن را دارد یا خیر. این تحقیقات سرنخ هایی را در اختیار شما قرار می دهد که تشخیص بدهید کدام رسانه های تبلیغاتی، بهتر برای شما جواب می دهد. براساس این مطالعات باید بتوانید برنامه بازاریابی کسب و کارتان را تدوین کنید.

 1. مرحله استارت آپ (نوپا)

  وقتی به این مرحله رسیدید، یعنی متوجه شده اید که ایده شما ارزش تبدیل شدن به کسب و کار را دارد و طرح کسب و کارتان را هم نوشته اید. محصول یا خدمت شما نیز آماده است و قدم بعدی این است که وارد حوزه توسعه بازار و فروش بشوید. در این مرحله، براساس بازخوردهایی که از مشتریان و بازار دریافت می کنید، محصول یا خدمت خود را بهبود می بخشید. مدل کسب و کارتان را نیز باید اصلاح کنید. در مرحله استارت آپ، اندازه بازار کوچک و میزان فروش نیز کم خواهد بود ولی هزینه رونمایی از محصول یا خدمت و هزینه های دیگر، گران تمام می شود.

 2. مرحله رشد کسب و کار (بقا)

  در این مرحله کسب و کار شما از تلاطم های اولیه گذشته و به مرحله رشد رسیده است. توسعه بازار در این مرحله سود خوبی برای شما دارد و مشتریان جدید سراغ شما می آیند. دوباره باید سراغ طرح کسب و کارتان بروید و قبل از وارد شدن به بازار انبوه، از عملکرد مدل های بازاریابی خود مطمئن شوید. در این مرحله، رقبای شما با پیشنهادهای مشابه و حتی بهتر از شما و پیش از شما وارد بازار شده اند. برای رقابت با آن ها باید کیفیت و قیمت محصول یا خدمت را حفظ کنید تا بتوانید در بازار زنده بمانید. اگر تقاضا برای کالا یا خدمت شما بیشتر شد، باید کانال های توزیع را نیز همزمان افزایش دهید.

 3. مرحله توسعه (رشد سریع)

  کسب و کار شما در حال رشد و پیشرفت است. باید سهم بازار خود را افزایش دهید و به درآمدهای بیشتر برسید. باید مدل های بازاریابی مناسبی داشته باشید تا سریع تر به سود و درآمد بیشتر برسید. می توانید پول بیشتری صرف فعالیت های دیگر کنید تا رشد بیشتری را تجربه کنید.

 4. مرحله بلوغ کسب و کار

  اگر کسب و کار شما توسعه موفقی داشته باشد می تواند جایگاه محکمی به دست آورد. هرچند در مراحل پایانی چرخه کسب و کار قرار دارید ولی همچنان رشد کسب و کارتان ادامه دارد. در این مرحله باید تصمیم بگیرید می خواهید از مرحله توسعه عقب نشینی کنید یا به دنبال استراتژی خروج خوب باشید. در مرحله بلوغ، محصول یا خدمت شما جایگاهی تثبیت شده دارد و باید سهم بازار حفظ شود. این مرحله رقابتی ترین مرحله کسب و کار شماست و باید استراتژی های مناسبی انتخاب کنید.

با بازاریابی کسب و کار در کسب و کار بیشتر آشنا شوید.

جمع بندی و نتیجه گیری:

همان طور که گفتیم مشتریان شما فقط افرادی نیستند که محصولات شما را می خرند. تبلیغات و فروش جزئی از بازاریابی در کار شما هستند. در دنیای امروز نیز اینترنت و کسب و کارهای آنلاین تاثیر به سزایی در بازاریابی دارند و بازاریابی دیجیتالی جز روش های بازاریابی اصلی محسوب می شوند. ما در نیمو آماده هرگونه کمک و مشاوره تخصصی به شما در زمینه بازاریابی و فروش هستیم. اگر در این مسیر نیاز راهنمایی و مشورت داشتین همین حالا از فرم نیازسنجی موجود در سایت اقدام کنید.

منابع

 1. وب سایت college
 2. وب سایت modir
 3. وب سایت modireweb
 4. سایت denako

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.