ریشه و علل وقوع آزار جنسی و تجاوز در محیط کار

زمانی که کسی از آزار جنسی در محیط کار شکایت می کند، شما به عنوان یک همکار وظیفه دارید از نظر قانونی، اخلاقی و روابط کارمندی برای حل این مشکل اقدام و تحقیق کنید. البته تصمیم گرفتن در مورد این موضوع کار آسانی نیست. در ادامه این نیمو برد در مورد چگونگی برقراری امنیت روانی و جنسی و مدیریت آزار جنسی در محیط کار بیشتر صحبت می کنیم.

آزار و  اذیت جنسی در محیط کار چگونه رخ می دهد؟

در صورت بروز آزار جنسی در محیط کار، کارفرمای شما کسی است که وظیفه دارد شکایت را شنیده و در مورد آن تحقیق کند. این کار شامل شنیدن شایعات مربوط به تجاوز از دیگران و تحقیق از کارمندان دیگر است. همچنین ممکن است شکایت مشابهی توسط کارمندان دیگر به واحد منابع انسانی شده باشد. که در این مورد کارفرما موظف است به طور جدی چه آزار جنسی، چه تجاوز و یا هر نوع دیگری از آزار روانی و اذیت کارکنانش که در محل کار اتفاق افتاده است را پیگیری کند. البته اگر این آزار و اذیت از سوی خود کارفرما صورت نگرفته باشد. که در این صورت و چنانچه بخواهید دیه یا غرامت بگیرید، باید با شهود و مدارک محکم به شکایت کیفری از ایشان به دادسرا مراجعه کنید.

رسیدگی به مشکلاتی نظیر آزار و اذیت جنسی و روانی در محیط کار بیشتر بر عهده واحد منابع انسانی به ویژه درمانگر سازمانی یا روانشناس سازمان است. اعضای تیم منابع انسانی وظیفه دارند صحبت هایی که کارمندان در مورد امنیت جنسی شان یا هرگونه آزار و اذیت در حین کار را محرمانه تلقی کرده و برای برطرف کردن آن تلاش کنند. واحد منابع انسانی باید به کارمندان اطمینان دهد که تمامی صحبت ها و شکایت آن ها محرمانه باقی می ماند.

نحوه رسیدگی به آزار و اذیت جنسی در محیط کار

در صورتی که کارمندی جهت شکایت به واحد منابع انسانی مراجعه کرد، مدیر منابع انسانی باید اقدامات زیر را جهت حل مشکلات و پیامدهای آتی انجام دهد.

۱- قبل از بروز این گونه مسائل در محیط کار در هنگام استخدام، تمامی مسائل و اختلالات روانی کارمندان را توسط آزمون های شخصیتی و رفتاری ارزیابی کند. پس از آن اطمینان حاصل کرد که تمامی کارمندان از لحاظ رفتارهای سکسی و جنسی در وضعیت مناسبی هستند باید قوانین سازمان را در مورد آزار و اذیت جنسی به آن ها به شکل شفاف بگوید و به ایشان گوشزد نماید که در صورت بروز هرگونه مساله ای در مورد آزار و تجاوز به حریم خصوصی کارمندان با فرد خاطی به طور جدی برخورد می شود.

امنیت جنسی

۲- کارمندان باید بدانند در صورت بروز این مسائل چه اقدامی انجام دهند و شکایت خود را کجا و چگونه مطرح کنند. ممکن است فرد به دلایلی حتی با مدیر یا سرپرست خود احساس راحتی نداشته باشد. واحد منابع انسانی بهترین قسمت برای مطرح کردن مسائل روانی است.

۳- بهتر است یک پزشک یا یک روانشناس به صورت پاره وقت، در واحد منابع انسانی وظیفه انجام این کار را بر عهده داشته باشد. به شکایت در مورد امنیت جنسی کارمندان گوش دهد و در مورد سازمان و امنیت جنسی سازمان آگاهی کامل داشته باشد.

۴- با کارمندی که حس نارضایتی و عدم امنیت دارد صحبت کند. به اون اطمینان دهد که صبحت ها کاملا محرمانه است و تحقیقات به طور منصفانه و عادلانه انجام می شود. از او خواسته شود که خود نیز صبور باشد و موضوع را تا پایان محرمانه نگه دارد.

۵-  کارمند تمام حوادث را از قول خودش بگوید. مدیر منابع انسانی بایستی به صحبت های وی دقیق گوش دهد و مکالمه را مستند نماید.

۶- فردی که منجر به آزار و اذیت جنسی و روانی شده را فراخوانده و موضوع را به شکل شفاف با وی در میان بگذارد. به او نیز این اطمینان داده شود که بدون توجه به نتایج تحقیق پیش داوری انجام نمی شود. و درباره اش قضاوت نخواهید کرد.

۷- در صورت نیاز با دیگر کارمندان در مورد این مساله صحبت کند و به دنبال حقایقی باشد که بتوان این مساله را حل و فصل نمود.

۸- تمام اطلاعات مورد نیاز را جمع آورده کرده با دیگر کارمندان منابع انسانی مشورت کرده و تصمیم درست را بگیرد.

۹- بر اساس کلیه تحقیقات و مستندات خود و شهادت همکاران و نیروها در مورد این که آزار جنسی رخ داده است یا خیر تصمیم گرفته شود.

۱۰- این را بدانید که هیچ فردی کامل نیست. هیچ ادعایی کاملا قابل بررسی نیست. حتی ممکن است آزار و اذیت جنسی رخ داده باشد و یا مطمئن باشید که رخ داده ولی مدرکی بر این امر وجود ندارد. پس سعی کنید بهترین راه را برای مقابله با این موضوع انتخاب کنید. که منافع سازمان شما به خطر نیفتد.

آزار جنسی

نکاتی که باید در مورد آزار جنسی در محیط کار بدانید!

  • کارفرما و مدیران واحد منابع انسانی مسوول اعمال و چالش های روانی و جنسی در محیط کار هستند و نباید اجازه دهند چنین رفتارهایی در محیط کار وجود داشته باشد.
  • اعتماد کردن، روحیه دادن به کارمند آزار دیده از وظایف واحد منابع انسانی است.
  • آموزش جهت برخورد کارکنان با این قبیل مسائل در محیط کار بر عهده مدیران و کارمندان منابع انسانی است.
  • در صورت بروز آزار و اذیت جنسی، تمامی مدارک و شواهد را یادداشت کرده و به صورت مستند نگه دارید. کارمندانی که از نتایج تحقیقات ناراضی هستند، ممکن است اقدامات قانونی انجام دهند.

نتیجه گیری

ایجاد تعهد و رضایت شغلی در کارمندان نیازمند رسیدگی و احساس مسئولیت کارفرما به کارمندان است. اگر کارمندان خود را نادیده بگیرید و اقدامی برای ایجاد امنیت روانی و جنسی در محیط کار نکنید به زودی کارمند از کار در محیطی نا امن دلسرد شده و ممکن است بهترین نیروی کار خود را از دست بدهید. پس با فراهم کردن محیط کار سالم این اطمینان را به کارکنان خود بدهید که در صورت بروز هرگونه مسئله و آزار جنسی و روانی با آن به شدت برخورد شده و رضایت شغلی کارکنان خود را افزایش دهید.

چنانچه در این مورد نیاز به مشاوره های تخصصی دارید، مشاورین ما در حوزه مشکلات جنسی در محیط کار و چگونگی پیشگیری از آن ها تجارب خوبی برای انتقال به شما دارند. برای شروع می توانید همین لحظه از طریق فرم نیازسنجی موجود در نوار پیمایش وبسایت اقدام کنید.

منابع

  1. وب سایت thebalancecareers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.