حفظ انگیزه کارمندان با شش استراتژی

شش استراتژی برای حفظ انگیزه کارمندان

حفظ انگیزه در سازمان ها یکی از مسایل مهم است. کارمندان با انگیزه از کار خود الهام می گیرند، آنها به سازمان خود اعتقاد دارند و حسی نسبت به کارشان دارند که براحتی می توانند با ان، ارتباط برقرار کنند. همه ما براحتی قادر به شناسایی کارکنان بسیار با انگیزه و درگیر هستیم. معمولا این افراد پربازده هستند و مدام در کارشان پیش می روند، هرگز به عقب برنمیگردند و راه های دیگر را هم امتحان می کنند اما چرا این افراد اینگونه اند؟

پاسخ ساده است این افراد انگیزه دارند. ان ها از کارشان الهام می گیرند، به سازمان خود اعتقاد دارند و با انچه می خواهند به دست اورند به راحتی ارتباط برقرار می کنند.

تصور کنید که در محیطی مشغول به کار هستید که همه افراد الهام بخش هستند وکاری را که هر روز انجام می دهند را دوست دارند. این مساله به نظر درست می رسد و البته درست هم هست اما اگر دقت کنید تیم هایی با عملکرد وکارایی بالا نظیر گوگل و مایکروسافت وجود دارند که به ما نشان می دهد عوامل دیگری نیز وجود دارد. یک مساله ای در این تیم ها مشترک است و ان مسئله رهبری است. رهبرانی که به طور مداوم باعث ایجاد انگیزه و الهام بخشیدن به کارمندانشان می شوند

شما به عنوان یک رهبر، چگونه می توانید محیطی فراهم کنید که ایجاد انگیزه کند؟ در اینجا شش راهکار برای کمک به تعامل در مسیر و الهام بخشیدن به کارمندان خود ارائه شده است.

 1. اهداف با معنا ایجاد کنید.

تعیین اهداف برای کارمندان باید به نحوی باشد که نقش های روزمره افراد معنا پیدا کند. کارمندانی که در مسیر اهداف خود حرکت می کنند، ۶/۳ برابرکارایی بیشتری نسبت به افرادی دارند که در مسسیر نیستند. اما برای ایجاد انگیزه در کارمندان چه کارهایی می توان انجام داد:

 • تعیین انتظاراتی که از کارمندان خود دارید.
 • به افراد کمک کنید تا تصور صحیحی از موفقیتی که در جایگاه شغلیشان بدست خواهند اورد داشته باشند
 • توضیح دهید هرکدام از افراد چه نقشی در ایجاد تغییرات تجارت ما دارند

ایجاد ارتباط بین اهداف افراد و اهداف سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به عنوان مثال، اگر چشم انداز سازمان شما “خدمات عالی برای مشتری” است، این ارزش برای کارمندی که در بخش مالی کار می کند چگونه منعکس می شود؟

هر یک از اعضای تیم دارای انگیزه های مختلفی هستند، تشخیص انگیزه ها و پیوند ان با اهداف کلی سازمان بسیار مهم می باشد. در واقع، بررسی ها نشان می دهد که ۵۵% از کارمندان – صرف نظر از سن ، جنس ، منطقه یا دوره تصدی-معتقد بودند که اهداف کاری و معنادار بودن کارشان انگیزه بیشتری به انها برای ادامه می دهد. حتی یک سوم به کارشان افتخار می کردند و حاضرند برای تکمیل کارشان ساعات اضافه وقت بگذارند.

 1. پیروزی های بزرگ و کوچک را جشن بگیرید

فقط پیروزی های بزرگ را نباید جشن گرفت، بلکه پیروزی های کوچک را هم به عنوان یک مرحله مهم قلمداد کنید و برایشان جشن بگیرید. این مسئله باعث می شود تا کارمندان در نقش های روزانه خود انگیزه بیشتری داشته باشند.

علاوه بر اهداف سالانه یا سه ماهه، اهداف هفتگی یا ماهانه را برای افراد تعیین کنید و بررسی کنید که به چه نتیجه ای باید برسند. این اهداف لزوما عملکرد محور نیستند بلکه می تواند اجتماعی یا فرهنگی باشد. حتی این اهداف می توانند بر توسعه شخصی متمرکز شوند. برای مثال تنظیم هدفی برای مقابله با چالش های سهامداران.

بررسی چالشهایی که مردم با ان روبرو هستند می تواند یک بهانه برای جشن گرفتن باشد. زمانیکه شما پیروزی های کوچک را نمی بینید، مواردی که تیم شما را به پیش می برد را نمی بینید و یک فرصت رشد را از تیم خود می گیرید.

 1. بازخورد معنی دار داشته باشید

تقدیر از افراد همیشه با استقبال روبرو می شود، اما وقتی با مثالهای با مفهوم ارتباط داشته باشد بسیار معنادارتر می شود. به عنوان نمونه ” ارایه شما عالی بود، خوب بود”بازخورد خوبی دارد اما جمله” ارایه شما عالی بود، توضیح شما در مورد چگونگی تأثیرگذاری بر مشتری، به بالا بردن وفاداری مشتری های ما کمک می کند.”.پس با ارائه بازخورد دقیق و هدفمند به تیم خود می گوید که به کار ان ها توجه می کنید.

این مساله در مورد گرفتن بازخورد سازنده از نقاط ضعف نیز صادق است: این بازخورد را در حوزه های شخصی و عملی پیاده کنید. نسبت طلایی ۵ به ۱ را در نظر بگیرید – اگرشما پنج بازخورد مثبت را همراه  با یک بازخورد منفی برای یک شخص بیان کنید، فرد احساس انتقاد بیش از حد نمی کنند. هدف از انتقاد باید کمک به رشد و توسعه افراد باشد. بنابراین ارائه بازخورد مداوم و به موقع بسیار مهم است.

راه های حفظ انگیزه کارمندان
راه های حفظ انگیزه کارمندان

       ۴- بالا بردن توانایی حل مسئله و یادگیری

برای افراد خود در سازمان فضایی را ایجاد کنید تا مشکلات خود را حل کنند. شما می توانید پشتیبانی و راهنمایی ارائه دهید، اما مهم این است که به کارمندان اجازه دهید با ایده ها و راه حل های خاص، خودشان را رهبری کنند. به این ترتیب، آنها می دانند که مهارت ها و دیدگاه هایشان ارزشمند است. از ۵۶۰ کارمند مورد بررسی در برنامه استعدادیابی Deloitte 2020 ، ۴۲٪ از پاسخ دهندگان که به دنبال شغل جدید بودند، چرا که معتقد بودند از مهارت ها و توانایی های خود در شغل فعلی شان به خوبی استفاده نمی شود. پرورش فرهنگی که در آن افراد برای حل مسئله و یادگیری تشویق شوند، این فرهنگ با موارد زیر تقویت می شود:

 • گوش دادن به ایده های تیم شما
 • استقبال از مهارتهای منحصر به فرد افراد سازمان
 • تشویق  به یادگیری متکی به خود
 • به افراد اجازه می دهد تا کار خود را به دست بگیرند
 • ایجاد یک فضای امن که در آن شکست به عنوان یک فرصت یادگیری تنظیم شود

        ۵- وعده ها را دنبال کنید

با ایجاد فضای اطمینان و اعتماد بین کارمندان که از بالا به پایین سازمان تزریق می شود، انگیزه کارمندان را حفظ کنید. به قولهایی که می دهید توجه داشته باشید: زیرا تأثیر مستقیمی بر اشتغال کارمندان می تواند داشته باشند. مدیر به عنوان نماینده سازمان است. غالباً ، کارمندان بین قول های یک مدیر و وعده های شرکت تفاوت قائل نمی شوند و از دست دادن اعتماد به یک مدیر می تواند به معنای از دست دادن اعتماد به کل سازمان است.

بیایین به نقض  وعده هایی که در قرارداد روانشناختی یک کارمند است نگاهی بیندازیم: این انتظارات نانوشته از روابط استخدامی است. قرارداد ضمنی به عنوان یک مبادله دو طرفه است: یک کارمند در ازای کار سخت، ارتقاء، افزایش فرصت های یادگیری، سفرهای کاری یا فرصتی برای شرکت در پروژه جالب را دارد. اما اگر کار سخت یک کارمند بدون پاداش وعده داده شده باشد، انگیزه ای برای تحمل آن وجود ندارد. این مساله می تواند منجر به احساس نارضایتی شود و نهایتا افزایش گردش مالی کارمندان می شود.

 1. آزمایش کنید و یاد بگیرید

هیچ فرمول جادویی برای حفظ انگیزه کارمندان که متناسب با همه افراد و تیم ها باشد وجود ندارد تا انگیزه کارمندان را حفظ کند. حفظ انگیزه افراد تیم یک کار مداوم است و مملو از فرصت هایی برای آزمایش و یادگیری کارهایی است که برای توسعه تیم شما است. این موارد تعدادی ازرویکردهایی است که باید در خاطر داشته باشید و به دنبال راههای بهتری برای شادابی و انرژی گرفتن کارمندان خود باشید.

کلام اخر:

بالابردن کارایی در سازمان ها یکی از نکات بسیار مهم می باشد که در سال های اخیر بیش از پیش به ان توجه می شود. در واقع با بالا بردن کارایی کارمندان می توان سازمان را به شکوفایی رساند. با رعایت یکسری نکات ظریف که شاید در نگاه اول برای مدیران بی اهمیت باشد می توان انگیزه کارمندان را حفظ کرد. با حفظ انگیزه کارایی و عملکرد کارمندان بالا میرود. در این مقاله عواملی که بر روی انگیزه کارمندان موثر است را بررسی کرده ایم.

منبع : اسکیلبک، ر،(۱۲ فوریه ۲۰۱۹) شش استراتژی برای حفظ انگیزه کارمندان، لینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.