فرسودگی شغلی، چطور باعث کاهش بهره وری پرسنل می شود؟

فرسودگی شغلی یا خستگی کاری نوع خاصی از استرس ناشی از فشارهای موجود در محیط کار است. حالت خستگی جسمی یا عاطفی که باعث کاهش موفقیت و از بین رفتن هویت شخصی می شود.

در واقع فرسودگی شغلی یک مشکل یا بیماری نیست. برخی از متخصصان فکر می کنند که شرایط دیگر مانند افسردگی باعث فرسودگی شغلی می شود. تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد بسیاری از افرادی که علائم فرسودگی و حالت خستگی را تجربه می کنند، این باور را ندارند که شغل آن ها علت اصلی خستگی و فرسودگی آن ها است. بدیهی است فرسودگی شغلی می تواند بر سلامت جسمی و روحی و بهره وری شما در محیط کار تاثیر منفی بگذارد.

علائم فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی یک فرایند تدریجی است، که یک شبه رخ نمی دهد. علائم و نشانه های فرسودگی شغلی ابتدا ممکن است به چشم نیایند اما با گذشت زمان بدتر می شوند. اگر به این علائم توجه نداشته باشید ممکن است به تدریج بهره وری شما در انجام کارها و پروژه های محوله در محیط کار کاهش یافته و از کار خود دلسرد و زده شوید.

از خودتان سوال کنید:

 1. آیا به کار خود بدبین یا دچار بحران کاری شده اید؟
 2. آیا هر روز به زور به سمت کار می روید و برای شروع کار مشکل دارید؟
 3. آیا در ارتباط با همکاران یا مشتری ها، بی حوصله هستید؟
 4. آیا برای انجام کارهای روزانه دفتر فاقد انرژی هستید؟
 5. آیا نمی توانید به درستی تمرکز کنید؟
 6. آیا در دستاوردهای کسب وکاری خود رضایت ندارید؟
 7. آیا از شغل خود احساس نا امیدی می کنید؟
 8. آیا برای ایجاد حس و حال خوب از سیگار یا الکل استفاده می کنید؟
 9. آیا عادات خواب شما تغییر کرده است؟
 10. آیا دچار سردرد، مشکلات گوارشی یا سایر مشکلات جسمی شده اید؟

اگر به هریک از این سوالات پاسخ مثبت دادید، ممکن است دچار فرسودگی شغلی شده باشید. سعی کنید با یک پزشک یا درمانگر مخصوصا پزشک سازمانی (چنانچه یک پزشک در کسب وکار و محل کار شما حضور داشته باشد) صحبت کنید. این علائم می تواند بر سلامتی شما در ارتباط با افسردگی تاثیر داشته باشد.

فرسودگی چگونه رخ می دهد؟

همانطور که از نام آن نیز مشخص است، فرسودگی شغلی اغلب ناشی از شغل شماست. فرسودگی شغلی همچنین می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله موارد زیر باشد:

۱- عدم کنترل وظایف

عدم توانایی در تصمیم گیری هایی که بر شغل شما تاثیر می گذارد. برنامه وظایف کاری یا میزان کار شما می تواند منجر به فرسودگی شغلی شود. بنابراین بهتر است برای کار خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

۲- انتظارات شغلی نامشخص

اگر در مورد میزان اختیارات خود یا این که سرپرست یا دیگران از شما چه انتظاری دارند، بلاتکلیف هستید، به احتمال زیاد در کار احساس راحتی نمی کنید.

۳- محل و محیط کار نامناسبت

شاید حس می کنید که در محل کاری هستید که کار شما نسبت به بقیه ضعیف است. یا کارتان به چشم کارفرما نمی آید. این موضوع می تواند به استرس شغلی کمک کند.

۴- فعالیت بیش از حد

هنگامی که کاری یکنواخت یا بیش از حد سر شما را شلوغ کرده باشد، نیاز به یک انرژی ثابت دارید تا متمرکز شوید. این فرایند نیز منجر به خستگی و فرسودگی شغلی می شود.

۵- عدم حمایت اجتماعی

اگر در محل کار و زندگی شخصی خود احساس انزوا می کنید، ممکن است احساس استرس بیشتری داشته باشید.

۶- عدم تعادل بین کار و زندگی شخصی

اگر کارتان آنقدر از وقت و تلاش شما را بگیرد که شما انرژی لازم برای گذراندن وقت خود با خوانواده و دوستان خود را نداشته باشید، به سرعت فرسوده شده و دچار افسردگی خواهید شد.

کاهش بهره وری

 

عوامل خطر فرسودگی شغلی

اگر شما فرسودگی شغلی را تجربه کنید، قطعا میزان بهره وری شما در انجام پروژه ها و کارها کاهش یافته و ممکن است دچار شدن به خستگی و فرسودگی مشکلات زیر را برای شما در انجام کارها به دنبال داشته باشد:

 • شما آنقدر با کار درگیر می شوید که نمی توانید بین زندگی کاری و زندگی شخصی تعادل برقرار کنید.
 • شما یک حجم کار بالا از جمله اضافه کاری را تجربه می کنید.
 • سعی می کنید فقط برای دیگران باشید و نه خودتان.
 • حس می کنید کنترل کمی بر کار خود دارید.
 • شغل شما یکنواخت می شود.

پیامدهای فرسودگی شغلی

اگر به فرسودگی شغلی توجه نشود ممکن است عواقب قابل توجهی برای سلامتی جسم و روح شما به دنبال داشته باشد، از جمله:

 • استرس بیش از حد
 • خستگی
 • بی خوابی
 • غم، عصبانیت یا تحریک پذیری بیش از حد
 • سوء مصرف الکل یا مواد
 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع ۲
 • آسیب پذیری در برابر بیماری ها

چگونه از فرسودگی شغلی پیشگیری کنیم؟

اگر می خواهید دچار فرسودگی شغلی نشوید، سعی کنید اقدامات زیر را انجام دهید. برای شروع:

۱- صحبت در مورد مشکلاتتان

در مورد نگرانی های خود با سرپرست یا مدیر خود صحبت کنید. شاید بتوانید به کمک هم انتظارات را تغییر داده و به سازش یا راه حل برسید. سعی کنید برای آنچه باید انجام شود و آنچه که دارید انجام می دهید، اهدافی تعیین کنید.

۲-  انتخاب یک فعالیت آرامش بخش

یک ورزش یا فعالیتی که باعث می شود در کار خود آرامش داشته باشید، پیدا کرده و در کنار کار خود به آن ها بپردازید. فعالیت بدنی منظم می تواند به شما در مقابله بهتر با استرس کمک کند. همچنین ذهن شما را از کار دور می کند.

۳- استراحت و خواب کافی

خواب مناسب و منظم باعث حال خوب شما شده و به سلامتی شما کمک می کند. برای اطلاعات بیشتر در این موضوع میتوانید به پزشک شخصی خود یا پزشک سازمانی تان مشورت کنید.

۴- داشتن ذهن آگاهی

ذهن آگاهی، تمرکز روی جریان زندگی شماست و آگاهی شدید از آنچه در هر لحظه احساس می کنید. بدون تفسیر و بدون قضاوت. در یک شغل، این عمل شامل روبه رو شدن با موقعیت هایی با صراحت و صبر و بدون قضاوت است.

نتیجه گیری

هرکسی که به کار خود بیش از حد و به صورت کنترل نشده اهمیت دهد، در معرض خطر فرسودگی روحی و جسمی که اصطلاحا فرسودگی شغلی نامیده می شود خواهد بود. از کارگر زحمت کشی که سال هاست مرخصی نداشته، گرفته تا مادر شاغلی که بخش زیادی از وقت خود را در خانه صرف نگهداری از فرزندان، کارهای خانه و والدین پیر خود می کند. اما فرسودگی صرفا ناشی از کار استرس زا یا مسئولیت های بیش از حد نیست. عوامل دیگری از جمله سبک زندگی نیز در آن نقش دارند که در این مقاله به آن ها پرداختیم.

این را بدانید فرسودگی شغلی ممکن است باعث کاهش بهره وری شما در محل کار شود و قطعا به کار شما ضربه می زند. پس همین الان برای آن برنامه ریزی کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید. برای این کار میتوانید روی کمک ما در موتور توسعه نیمو نیز حساب ویژه ای باز کنید.

 

فرسودگی شغلی موتور توسعه نیمو

 

منابع:

 1. وب سایت mayoclinic
 2. وب سایت helpguide

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.