خانه / توسعه کسب و کار / استراتژی کسب و کار / چطور محیط کسب و کارمان را نوآورانه و خلاق بسازیم؟
محیط نوآورانه

چطور محیط کسب و کارمان را نوآورانه و خلاق بسازیم؟

محیط نوآورانه در کسب وکار ها بسازیم؟

 

نوآوری در سازمان ها
نوآوری در سازمان ها

 

یکی از مهمترین چالش های هر سازمان، فهمیدن چگونگی مدیریت مؤثر نوآوری و ارتقاء در کسب وکاراست.  با بررسی هایی که در کسب وکارها بر روی خلاقیت سازمانی انجام شده است، مساله ای که برای هر کسی واضح است، این است که نوآوری سازمانی توسط شانس هدایت نمی شود. سازمان هایی که به طور مداوم قادر به نوآوری در سیستم خود هستند، این کار را از طریق مدیریت هدفمند در فرایندهای نوآوری خود انجام می دهند. در این مقاله پنج موضوع اصلی که در فرایند ایجاد نوآوری و محیط نوآورانه بسیار ضروری و تاثیر گذار هستند را شناسایی کرده ایم. هر مدیری و به ویژه کارافرینان می تواند با تکیه بر این اصول محیطی نوآورانه در کسب وکار خود ایجاد کنند. این اصول عبارتند از:

  1. نوآوری کار هر شخصی می تواند باشد.

شما دنباله شونده هستید یا دنبال کننده؟ بیشتر افراد در سازمان ها خود را دارای خلاقیت نمی دانند. در حقیقت، بطور معمول مدیران تیمهای خود را از روشهای جدید در انجام کارها منصرف می کنند – آنها به دنبال روشهای موجود و ماندن در دستورالعملهای از پیش تعیین شده هستند، وکارمندان از ترس به چالش کشیده شدن و رسیدن به شرایط بحرانی دنبال رو مدیران می شوند.

آنچه که سازمانهای آینده نگر با هم مشترک هستند این واقعیت است که آنها فقط به تعداد کمی از افراد در بخش های تحقیق و توسعه یا واحدهای نوآوری خود برای ارایه ایده های جدیدی متکی نیستند. بلکه، آنها فرهنگی را ساخته و پرورش می دهند که در آن به همه افراد وظایفی واگذار شده و همه افراد توانسته اند نوآوری کنند.

نوآوری فقط در آزمایشگاه ها اتفاق نمی افتد و در توسعه محصول متوقف نمی شود. نوآوری در همه بخش ها اتفاق می افتد و شامل فرآیندهای جدید، مدل های تجاری، خدمات، مشارکت ها، محل کار و امور بشردوستانه است.

درگیر شدن همه افراد درفرایند نوآوری سازمان خود نه تنها منجر به نتایج بهتری می شود بلکه منجر به افزایش رضایت مشتری، تجربه شخصی مشتری، رضایت کارمندان، مشارکت های جدید و درآمد بالاتر می شود. با درگیر شدن همه کارمندان خود، ایده هایی را ایجاد خواهید کرد که با نوآوری سنتی با آنها روبرو نمی شوید.

  1. ایجاد توانایی برای یادگیری و نوآوری

نوآوری بدون یادگیری اتفاق نمی افتد. فرایندهای یادگیری پیشینه های مهم نوآوری هستند و چندین مرحله وجود دارد که باید قبل از آنکه سازمان شما بتواند سفر جدید را شروع کند، اتفاق بیفتد. در پاراگراف قبلی، بیان شد که نوآوری شغل همه است ، اما برای اینکه بتوانیم همه این شغل را بدست آوریم، باید اطمینان حاصل کنیم که یک محیط کار احساسی مثبت و تعامل زیاد در بین کارمندان داریم. در صورت عدم اطمینان از فرهنگ یادگیری که توسط “اجازه صحبت آزادانه” ایجاد می شود، کارمندان شما در ابتکار نوآوری شرکت نخواهند کرد.

هر سازمانی که می خواهد فرهنگ نوآوری را تغییر دهد، باید فرهنگ درون سازمانی، رفتارهای رهبری، ساختار، سیاست های منابع انسانی و پاداش ها را، برای ارتقاء رفتارهای یادگیری ایجاد کند. فرآیندهای گفتگو و همکاری با کیفیت بالا را ایجاد کند. در نتیجه پیشرفت چشمگیری در مورد فرآیندهای نوآوری خود مشاهده خواهید کرد.

  1. همکاری و کشف کنید

فناوری به تنهایی کافی نیست تا شرکت شما به مرحله بعدی سفر تحول برسد. کلید موفقیت همکاری است. همکاری و ذهنیت آزاد برای کشف روشهای جدید تفکر و کار باعث افزایش سطح مشارکت و انگیزه می شود. این مساله افراد را به هم می رساند و زمینه ای برای آزمایش و تقویت نوآوری فراهم می کند.

همکاری در عصر مدرن فقط به ذینفعان داخلی محدود نمی شود. موفق ترین سازمان ها موفق به ایجاد روابط مشترک همکاری با شرکای خود، مشتریان، فروشندگان و سایر ذینفعان خود شده اند. دقت داشته باشید که فنآوری برای کمک به شما در نوآوری کافی نیست، در واقع آینده متعلق به سازمانی است که بتواند در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به یادگیری، رقابت و سرمایه گذاری بپردازد، همکاری را به سطح بعدی برسانند که انسانها و ماشینها بتوانند با هم همکاری کنند.

۴- شبکه های بهتری ایجاد کنید

چگونه بخش های مختلفی از تجارت را بهم وصل می کنید؟ آیا سکویی دارید که تیم های شما را قادر به همکاری کند؟ سازمانها نیازدارند در حال تحول و نوآوری باشند تا با توجه به آنچه در صنایع و شرکا و مشتریان شان اتفاق می افتد، بتوانند جایگاه پایداری داشته باشند.

برای بسیاری از بنگاهها، ایجاد شبکه به معنای جابجایی کارمندان در مشاغل و کشورها است. البته واقعاً نمی توان از این رویکرد انتقاد کرد، زیرا این امر باعث پیشرفت شغلی می شود و نشان می دهد که سازمان ها روی رشد کارمندان خود سرمایه گذاری می کنند.

درعوض، شرکتها باید در نظر بگیرند که چگونه فناوری همکاری می تواند آنها را قادر به ایجاد شبکه های بهتری کند و به کارمندان خود اجازه دهد که به روش خلاقانه تری کار کنند.

با داشتن بستر مناسب، دیگر نیازی به ساختار رهبری یا پیش انتخاب اعضا، برای ایجاد شبکه نیست. مسئله مهم این است که با یک بستر مناسب، شروع به رشد “ارگانیک” شبکه ها در حوزه علاقه تان یا موضوعات خاص خواهید کرد. شبکه ها ستون فقرات اند که ارائه همکاری موفق را مقدور می سازندو منجر به ایجاد یک محل کار باز، جذاب و خلاقانه می شود.

۵- اهداف را تعیین کنید و پیشرفت را اندازه بگیرید

اکنون که فرهنگ نوآوری را ایجاد کرده اید و همه را درگیر کرده اید ، موفقیت را چگونه می سنجید؟ اندازه گیری نوآوری همیشه مشکل بوده است. اندازه گیری رشد درآمد یا ROI کارآیی ساده نیست.

همانطور که در تصوریر زیر مشاهده می کنید مراحل اندازه گیری نواوری در سازمانها امده است. نوآوری یک فرایند است و در سازمان ها برای رسیدن به کارایی بالا بسیار مورد توجه است.

نوآوری در سازمان ها
پیاده سازی فرایندنوآوری در کسب وکار

سعی کنید ابتدا به نتایج مورد نظر برای سازمان خود و مراحل مختلفی که در آن نوآوری اتفاق می افتد فکر کنید. ایده، ارزیابی، انتخاب، تکرار مجدد، توسعه، اجرا مراحل فرایند نوآوری در سازمان ها هستند. براین اساس، می توانیم تعدادی از ایده ها را ایجاد کنیم، کیفیت آن ایده ها، اینکه چه تعداد از ایده ها پیاده سازی شده یا منجر به تکرار فرآیند ها شده اند، و در آخر اینکه نهایتا چه نتیجه ای گرفته اید. اینها ایده هایی در مورد چگونگی اندازه گیری  نوآوری در سازمان شما هستند.

نتیجه

نوآوری برای تمام کسب وکار ها به ویژه کارآفرینان در اولویت است. هدف نهایی اکثر نوآوریهای باید کاملاً بر تجربه کارمندان در محیط تأثیر بگذارد. اگر شما علاقه مند به ایجاد فرهنگ نوآوری در سازمان خود هستید ، توجه به هریک از مراحل ذکر شده در نوآوری ضروری است. نوآوری یک فرهنگ است که باید در سازمان پایه گذاری شود و با رشد این فرهنگ رشد سازمانی نیز رخ می دهد.

در صورتی که به مباحث نوآوری در کسب وکار علاقمند هستید، مطالعه مطالب زیر بسیار پیشنهاد می شود:

موثرترین راه‌های افزایش نوآوری سازمانی

نوآوری باز یا نوآوری بسته، کدام مناسب کسب وکار شما است؟

 چطور با نوآوری باز به کسب وکارهایمان رونق بخشیم؟

 

 

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *