مهارت هایی که شما را به یک مدیر نو اور تبدیل می کند

پنج مهارت مشترک مدیران نوآور جهان

مدیریت نواوری
مدیریت نواوری

نوآوری در جوامعی که مبتنی بر دانش هستند موضوع حیاتی است. رشد سازمانی، تولید محصولات جدید و توسعه روش‌های جدید برای ارائه ارزش به مشتریان جزو ملزومات لاینفک سازمان های امروزی هستند. امروزه شرکت‌ها در کشورهای توسعه یافته جهان سالانه بیش از ۱۴۵ میلیارد دلار صرف واحدهای تحقیق و توسعه خود برای مدیریت نواوری می‌کنند. با این حال، با وجود اهمیت این موضوع هنوز نوآوری قطعه گم شده بسیاری از شرکت‌ها و رهبرانی است که به دنبال بهترین کیفیت خدمات و محصولات هستند. در ادامه­ی ویژگی مشترک مدیران نوآور جهان آورده شده است.

موسسه ایکس بی اینسایت اطلاعات بیش از ۵۰۰۰ شرکت را در سرتاسر جهان جمع آوری کرده است و به ۵ ویژگی مشترک دست یافته است که هر مدیری در هر جایگاهی که باشد می‌بایست این ویژگی‌ها را دارا باشد تا بتوان او را مدیری نوآور توصیف کرد.

۱– تبحر در مدیریت ریسک

مدیران نوآور ۲۵٪ بیشتر از بقیه مدیران در مدیریت ریسک تبحر دارند. مدیران نوآور جهان در مواجهه با تولید یک محصول جدید همواره تمامی وجوه موضوع را در نظر می‌گیرند و بعد وارد عمل می‌شوند. زمانی که سازمان‌ با ریسک مواجه می‌شود مدیران نوآور این قدرت را دارند که طوری برنامه ریزی کنند که کمترین میزان لطمه به شرکت وارد شود. مدیران نوآور برای اینکه بتوانند رفتار بهتری در مدیریت ریسک از خود بروز دهند می‌بایست:

 • محدودیت زمانی در تصمیم‌گیری‌ها قائل ­شوند تا بارها مجبور به تغییر تصمیمات خود نباشند.
 • مسیر پیش روی ریسک سازمان را همچون برنامه­ی استراتژیک سازمانی مستند کنند.
 • صبر کرده و به نقاط منفی ریسک تصمیم خود توجه نمایند، اگر قادر به تحمل این شرایط هستند تحلیل و بررسی را کنار گذاشته و با جدیت تصمیم بگیرند.

۲–  کنجکاوی نسبت به یادگیری

مدیران نوآور جهان عطش شدیدی در یادگیری موضوعات جدید دارند. آن‌ها همواره در حال یادگیری هرآن چیزی هستند که آن‌ها را به اهداف سازمان‌شان نزدیک‌تر می‌کند. به روز نگه­داشتن مهارت‌ها و دانش در مدیران نوآور مزیت رقابتی بزرگی نسبت به رقبا ایجاد می‌کند.  این مدیران نوآور مهارت­های عملی زیر را بکار می­گیرند:

 • مهارت‌ها و دانش خود را ارزیابی کرده و از خود می­پرسند که این مهارت چگونه می‌تواند به من در دست‌یابی به اهداف بلند مدت کمک کند؟ سپس مهارت‌های لازم را شناسایی کرده و یادگیری را شروع می­کنند.
 • در سازمان خود جریانی از دانش ایجاد کرده که همگان را تشویق به مطالعه می­کنند.
 • برای توسعه فعالیت‌های خود وقت می­گذاند و در کلاس‌ها و کارگاه‌های مختلف شرکت می­کنند.

۳با شهامت سازمان خود را رهبری می‌کنند

مدیران نوآور جهان سازمان خود را با اعتماد به نفس و قدرت رهبری می‌کنند. مدیران نوآور رخدادهای سخت را به موقعیت‌های بزرگ تبدیل می‌کنند و با شجاعت مسئولیت تصمیمات سختی که بر عهده گرفته‌اند را می‌پذیرند. چنین مدیران نوآوری توجه عموم را در جلسات همگانی به خود جذب می‌کنند و هیچوقت در مقابل تفاوت‌های فکری گارد نمی‌گیرند و خوب گوش می‌دهند.

راهکارهای عملی مدیران نوآور جهت ایجاد شهامت در کارها به شرح زیر است:

 • در مواجهه با مشکلات و تصمیم‌گیری های سخت مسئولیت را بر عهده می­گیرند، به راه‌حل‌های جایگزین فکر می­کنند، متوجه ریسک‌ها و میزان خطر آن‌ها هستند و خود را برای عکس‌العمل بقیه در مقابل تصمیم خود آماده نگه داشته­اند.
 • به دنبال فرصت‌هایی هستند که در طی آن نقطه نظرات و احساسات خود را با تیم و اعضای شرکت خود به اشتراک بگذارند.
 • تفاوت میان مدیریت با اعتماد بنفس و مدیریت با اجبار را دریافته و مدیریت صحیح با اعتماد بنفس در وضعیتی است که دیدگاه خود را به اشتراک می­گذارد ولی هیچگونه اجباری نمی‌کند. چنین مدیران نوآوری به این دلیل موفق می‌شوند و تاثیرگذار هستند که حتی اگر سخنی برخلاف آن‌ها زده شود محترمانه با آن برخورد می‌کنند.
 • ویژگی‌های مثبت رهبران دیگر را به خوبی تحلیل و هوشمندانه از آنان تمجید می­کنند.

۴همواره در جستجوی فرصت هستند

مدیران نوآور لجام مدیریت سازمان خود را خود به دست می­گیرند. این مدیران موانع بالقوه را از قبل می‌بینند و برای آن‌ها برنامه ریزی می‌کنند. مدیران نوآور قادرند مدت‌ها با کمترین میزان حمایت به کار خود ادامه دهند و به سرعت مسیر خود را برای دستیابی به موقعیت‌های جدید تغییر دهند.

مدیران نوآور از اصول زیر جهت یافتن فرصت‌های جدید در سازمان خود استفاده کرده­اند:‌

 • مزیت‌های تغییر وضعیت و شرایط جدید را می­بینند.
 • فرصت‌های گذشته‌ای که از دست داده­اند را یادآوری می­کنند. این فرصت‌ها چه ویژگی مشترکی با یکدیگر دارند؟ چه چیزی آن­ها را از تصمیم‌گیری برای فرصت‌های گذشته مرعوبمی‌کرد؟
 • به یاد دارند که لازم نیست تمام تصمیمات را به تنهایی اتخاذ کنند. از کارمندان باتدبیر خود در این زمینه مشورت می­گیرند.

۵دورنمای استراتژیک برای کسب‌وکار خود دارند

مدیران نوآور نسبت به دیگر مدیران دورنمای استراتژیک برای کسب و کار خود می‌بینند. آن‌ها هرآن‌چیزی که در صنعت متداول شده است را به خوبی بررسی می‌کنند و گام‌های بعدی را بر اساس این دانسته‌ها می‌چینند. مدیران نوآور به خوبی کسب‌وکار خود را درک می کنند، وضعیت بازار را می‌فهمند و تهدید‌هایی که کسب‌وکارشان با آن مواجه هستند را می‌شناسند. برای بدست آوردن چنین دورنمایی می‌بایست:

 • در کمیته‌های مشترک میان صنایع مختلف حضور پیدا کرد.
 • یک ارزیابی SWOT از دانش سازمان تهیه کرد تا هم این دانش را با رقبا مقایسه کرد و هم اینکه میزان دانش مورد نیاز برای دستیابی به اهداف استراتژیک را مورد ارزیابی قرار داد.
 • افراد بیشتری از از داخل سازمان در فرایند طراحی استراتژی دخیل کرد.

خلاصه و جمع بندی:

این تحقیقات به ما نشان می‌دهند که مدیران نوآور جهان در مقابله با ریسک‌ها، آن‌ها را پس نمی‌زنند بلکه مدیریتش می‌کنند. این دسته از مدیران به شدت کنجکاو و فرصت‌طلب هستند. مدیران نوآور در تصمیمات خود بیشترین نوآوری را دارند به لحاظ شخصیتی افراد بسیار تاثیرگذار و اقناع کننده‌ای هستند که در تصمیمات خود اعتماد به نفس و شهامت بسیاری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.