تاثیر ویرانگر دروغگویی بر کار تیمی و محیط کار

تیم شامل تعدادی از افراد است که برای رسیدن به یک هدف مشترک در تلاش هستند. البته این بستگی به شخصیت افراد دارد که دوست داشته باشند در کار تیمی شرکت کنند یا از آن متنفر باشند. کار در یک تیم می تواند یک تجربه یادگیری باورنکردنی باشد و افراد تجارب خود را باهم به اشتراک بگذارند. هر عضو به یکدیگر اعتماد و پشتیبانی می دهد و در هنگام بحران در کنار هم می ایستند. با این حال وقتی یک تیم بزرگ می شود، ممکن است دچار آسیب هایی نظیر بروز دروغگویی در کار تیمی شود. ما در این مقاله به این موضوع می پردازیم که دروغ در کار چه آسیب هایی به اعضای تیم و در نتیجه بدنه­ ی کسب و کار شما می رساند.

نقش دروغ در کار تیمی

یکی از آسیب های مهم در کار تیمی ایجاد فرهنگ دروغگویی در کار تیمی در محیط کار و بین اعضای تیم است. حتی دروغ های کوچک می توانند باعث از بین رفتن آبرو و آرامش در شما و سایر هم تیمی هایتان شوند و یک چرخه بی اعتمادی در کل تیم و شبکه تجاری شما ایجاد شود.ولی دروغ چه نقشی در کسب و کار شما دارد و چه خطراتی برای کسب و کار شما ایجاد می کند؟

۱- دروغ بر سلامتی شما تاثیر منفی دارد

اگر دروغ کوچکی به مشتری یا هم تیمی های خود بگویید، عمل دروغگویی حالت ذهن شما را تغییر می دهد. حتی دروغ های به ظاهر ناچیز هم سلامت شما را به خطر می اندازد. منظور از به خطر افتادن سلامتی یعنی این که برای حفظ دروغ و واقعی نشان دادن آن، انرژی جسمی و روانی منفی زیادی لازم است.

این انرژی می تواند صرف کار برای ایجاد راه حل های خلاقانه برای کسب و کار شود. بسیاری از مشکلات جسمی نیز از ذهن دروغگو پدیدار می شوند. تحقیقاتی که در این رابطه صورت گرفته نشان می دهد هرچه بیشتر دروغ بگویید، سطح استرس، میزان ضربان قلب و فشار خون در بدن شما نیز افزایش می یابد.

دروغ در کسب و کار

۲- مشتریان خود را از دست می دهید.

گاهی فکر می کنید اگر به مشتریان تان دروغ بگویید از حقیقت رها شده اید و آن ها بدون هیچ قید و شرطی حرف شما را باور می کنند، اما زبان بدن شما قطعا حقیقت را به مشتری خواهد گفتو اگر مشتریان شما کمترین شکی در مورد صداقت شما پیدا کنند، ترجیح می دهند پول خود را در جایی که صداقت بیشتری دارند خرج کنند. وقتی مشتریان، صداقت را در تجارت شما می بینند، به هواداران وفادار کسب و کار شما تبدیل می شوند.

۳- ایجاد بی اعتمادی بین اعضای تیم

صداقت در کار به معنای به اشتراک گذاشتن همه چیز نیست. اشکالی ندارد که از پاسخ دادن به سوالات نامناسب و مسائلی که مربوط به حریم خصوصی شماست خودداری کنید. مدیران منابع انسانی نیز وظیفه دارند با این مسائل برخورد کنند. فایده ی داشتن صداقت در انجام کارهای مشترک تیمی این است که در صورت فقدان آن و مخفی کردن حقایق، بی اعتمادی و هرج و مرج بین اعضای تیم ایجاد شده و در نتیجه آسیب های جدی به کسب و کار شما وارد خواهد شد.

گفتن بعضی مسائل (هرچند دشوار) همیشه بهتر از پنهان کردن آن و یا پیچاندن موضوع و تغییر حقیقت با هدف رسیدن به منافع شخصی شماست. پنهان کردن حقایق شاید به طور موقت منجر به شهرت و اعتبار برای شما شود ولی احساس ضعف و نامردی را در وجود خود حس خواهید کر، و در آینده ای نزدیک با کشف حقیقت تمام اعتباری که برای خود دست و پا کرده اید نقش بر آب خواهد شد و شما به عنوان یک دغل باز و فریبکار بین هم تیمی هایتان و کل سازمان شناخته خواهید شد

۴- پدیدار شدن دروغ های بزرگتر از دروغ های کوچک

گاهی در حین کار اعتقاد دارید که همه ی اعضای تیم باید با شفافیت کامل و دانستن تمام حقایق کارشان را انجام دهند ولی خود شما هنگام کار مساله ای را پنهان می کنید، در واقع قوانین خود را زیرپا می گذارید و این باعث فشار روانی در شما می شود. این ناهماهنگی و فشار روانی بر توانایی شما در تمرکز، تصمیم گیری و اجرای مهارت های دیگر تاثیر منفی می گذارند. در ادامه شروع به توجیه اقدامات خود می کنید تا آن ها را با عقاید خود تطبیق دهید. بنابراین اگر به خود بگویید که دروغ های کوچک بی ضرر هستند، چه چیزی شما را از گفتن دروغ های بزرگتر باز می دارد؟

کلام پایانی

بیشترین آسیب دروغگویی در کار تیمی از بین رفتن اعتماد بین اعضای تیم است. دروغ گفتن برای جلوگیری از مشکلات مثل اعتیاد در شما رسوخ می کند و شما را مست و معتاد می کند، ممکن است مدتی آن را فراموش کنید و یا ذهن افراد را از آن دور کنید ولی این یک راه حل موقت است. مشکلات شما هنوز وجود دارند و حتی بزرگتر نیز شده اند، زیرا اکنون دیگر در محیط کار و حتی جمع دوستان به شما اعتماد نمی شود.

اگر به خود، هم تیمی های خود و مشتریان خود قول می دهید که همیشه راستگو باشید، حتی اگر انجامش کار سختی باشد، شروع به ساختن شهرت و کسب و کاریبر اساس صداقت کرده اید. برای مشتریان هیچ چیز بهتر از صداقت و راستگویی در کسب و کار شما نیست. به این صورت در پایان هر روز  کاری، افرادی که با آن ها کار و ارتباط برقرار می کنید شما را دوست خواهند داشت و الگویی برای سایر افراد تیم می شوید تا آن ها نیز صداقت را پایه و اساس کار تیمی خود قرار دهند و به این صورت باعث افزایش بهره وری تیم نیز خواهید شد.

 

منابع:

  1. content.wisestep.com
  2. businesscollective.com
  3. josephsononbusinessethics.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.