مدیر منابع انسانی در سازمان های موفق ایرانی چه کار می کند؟

این که چقدر نقش یک مدیریت منابع انسانی می توانند در موفقیت و بهبود عملکرد کارکنان سازمان ها پررنگ باشد و حضور مدیران منابع انسانی چه اتفاقی را در راستای این موفقیت رقم می زند، سوالی است که ذهن بسیاری از مدیران کسب و کارهای بزگ و کوچک را به خود مشغول می کند.

نقش های مدیر منابع انسانی در سازمان

۱- مدیر منابع انسانی بیش از هر چیز یک شریک تجاری است.

مدیریت منابع انسانی به عنوان شریک تجاری در قبال موفقیت سازمان با مدیر اجرایی مجموعه مسئولیت های یکسانی دارد. وی می بایست تمامی فرصت های کسب و کار و پیشرفت و آینده نگری های لازم را انجام دهد و بداند که منابع انسانی چگونه به تحقق هدف های کسب و کار سازمان کمک می کنند. مدیر منابع انسانی تمامی فعالیت های خود را زیر نظر مدیران ارشد کسب و کار انجام می دهد و این اطمینان را می دهد که برای تحقق اهداف بلند مدت مجموعه در حال تلاش است.

۲- مدیر منابع انسانی به عنوان یک عامل تغییر است.

انسان ها و متعاقب آن سازمان ها دائما در حال تغییر و تنوع و پیشرفت هستند. به علت پیشرفت در ارتباطات و دنیای فناری و اطلاعات این تغییرات روز به روز افزایش می یابد. مدیریت منابع انسانی وظیفه دارد این تغییرات را در راستای به روزرسانی نیروی انسانی سازمان به کار گیرد. اعمال این تغییرات مرحله به مرحله، شامل تغییر مدل کاری در تمامی بخش ها، حمایت از تغییرات در سازمان، حل مسائلی که از اعمال این تغییرات ممکن است پیش آید و در نهایت نهادینه کردن این تغییرات در فرهنگ سازمانی است.

۳- مدیر منابع انسانی، متخصص انجام امور جاری پرسنلی در سازمان است.

معمولا مدیر منابع انسانی بیشتر وقت خود را به کارهای روزمره مربوط به پرسنل اختصاص می دهد. وظیفه هر روز مدیر منابع انسانی در شرکت های موفق کشور رسیدگی به امور جذب نیرو، استخدام، پرداخت حقوق و پاداش و مزایا، آموزش، ثبت، نگهداری و تمامی فرایندهای دیگری که در ارتباط با کارکنان و نیروی انسانی شرکت است، می باشد. مدیر منابع انسانی باید تمامی این فرایندها را کنترل و ردیابی کند تا به صورت بهینه و کارآمد پیش بروند. پس باید در اموری این چنین، تخصص کامل و کافی داشته باشد.

۴- یک مدیر منابع انسانی حامی کارکنان است.

حامی  یا مدافع بی طرف تمامی کارکنان بودن یکی از نقش های اصلی مدیر منابع انسانی است. مدیر منابع انسانی نماینده کارکنان در کسب و کارهاست. از علائق آن ها حمایت می کند و اطمینان حاصل می کند که استعدادها و توانمندی های کارکنان، به خوبی با وظایف و کارشان متوازن شده اند.

مدیر منابع انسانی به عنوان صدای کارکنان محسوب می شود تا شکاف های بین فرهنگ سازمان و فعالیت ها و تصمیم های مدیریتی  را به صورتی متناسب و منصفانه پر کند. او با استفاده از دوره های آموزشی و توسعه فردی راه را برای بهبود مهارت ها و شایستگی های کارکنان هموار می کند. همچنین مسائل انضباطی را در جهت اطمینان از رضایت کارکنان نسبت به رفتار عادلانه از سوی مدیران، مدیریت می کند.

 

منابع انسانی

 

۱۱ کاری که یک مدیر منابع انسانی برای یک کسب و کارهای موفق در ایران انجام می دهد

مدیریت منابع انسانی سعی می کند، با انجام یا مشارکت در انجام کارهای زیر در محیطی آرام و با بالاترین بهره وری، کارکنانی خوشحال و پر انرژی داشته باشد و در مسیر شغلی خود با بهترین ساختار سازمانی گام بردارد. .

۱- افزودن یک روانشناس سازمانی متخصص به تیم منابع انسانی

هدف اصلی روانشناسان سازمانی بررسی و درک رفتار انسان در محیط کار است. بخشی از وظایف روانشناس سازمانی مطالعه نگرش و رفتار کارکنان، ارزیابی شرکت ها و آموزش در سازمان است. مدیران منابع انسانی با افزودن یک روانشناس سازمانی به تیم خود سعی دارند مشکلات و مسائل فردی کارکنان را بررسی و آن ها را کاهش دهند و توانمندی و میزان تناسب این توانمندی ها با شغلشان را به طور دقیق تری درک کند. مدیریت منابع انسانی به همراه روانشناس سازمانی می تواند برنامه مناسب تری جهت افزایش بهره وری کارکنان طراحی و اجرا کند.

۲- افزایش انگیزش و نگهداشت و خلق نشاط در سازمان

انگیزش و راه های ایجاد انگیزه در کارمندان یک سازمان یکی از مهم ترین وظایف مدیر منابع انسانی جهت حفظ سرمایه های انسانی آن سازمان است.

روش های بسیاری وجود دارد که بهتر است برای افزایش انگیزه، نشاط و اثربخشی روزانه کارکنان انجام شوند. به این امید که یک نیروی کار موثر و مستعد را حفظ کرده و با کمک وی به اهداف شرکتتان برسید.

۳- افزایش بهره وری

بهره وری به معنای به حداکثر رساندن استفاده از منابع، ابزار، نیروی انسانی با روشی علمی به منظور کاهش هزینه ها و افزایش رضایت کارکنان و مدیران یک سازمان است.

یکی از عوامل موثر در افزایش بهره وری، استخدام و حفظ کارکنانی است که بیشترین بازدهی را برای سازمان شما دارند. مدیریت منابع انسانی همراه با تیمش با ارائه گام هایی به شما کمک می کند که بهره وری نیروهای سازمان خود را افزایش دهند و با قدرت به مسیر خود ادامه دهند.

۴- مشاوره مسیر شغلی

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که مسیر فعلی شغلی شما صحیح است یا خیر؟ بین حرفه و شغلی که فکر می کنید مناسب کارکنان شماست و حرفه ای که در واقع در آن هستند می تواند اختلاف وجود داشته باشد. مدیر منابع انسانی یکی از افرادی است که کمک می کند این فاصله کم و کمتر شود.

۵- تحلیل و ارزیابی عملکرد

ارزیابی عملکرد در تسهیل اثربخشی سازمانی، یک وظیفه مهم و حیاتی مدیریت منابع‌انسانی تلقی می‌شود.

مدیر منابع انسانی ارزیابی های عملکرد را برای شناخت دستاوردها، ارزیابی پیشرفت شغلی و آموزش به منظور توسعه بیشتر مهارت ها و شناخت نقاط ضعف و قوت کارکنان انجام می دهد. ارزیابی های مکرر کمک می کند مدیران توانایی های هر کارمند و نحوه ارتقا منافع کارمندان را بهتر درک کنند.

۶- پزشک و درمانگر سازمان

ایمنی و سلامت در سازمان یک جنبه ضروری و اساسی برای افزایش بهره وری در سازمان است. پزشک تیم به منظور شناسایی و پیشگیری از بیماری ها در کنار شماست تا سازمانی سالم و کارکنانی با بهره وری بالا در اختیار داشته باشید. این سبب می شود کارکنان با این دیدگاه به فعالیت خود ادامه دهند که سلامتی آن ها برای مدیران شان اهمیت دارد و مدیریت حاضر است برای سلامتی کارکنانش از هیچ تلاشی دریغ نکند.

۷- بهبود ارگونومی

ارگونومی به علم تناسب محل کار با نیاز های کاربر گفته می شود. هدف از ارگونومی افزایش بهره وری و کاهش ناراحتی در محیط کار است.

مدیران هر سازمان برای داشتن یک محیط کار ارگونومیک نیازمند رعایت یک سری اصول هستند که با رعایت این اصول و فرایندها تاثیر مثبتی بر کل تجارت و سازمان خود می گذارند. مدیران منابع انسانی با بررسی و پیاده سازی این اصول محیطی ایمن و مورد رضایت کارمندان را فراهم می کنند.

مدیر منابع انسانی

۸- ارتقای مهارت فردی/ شغلی

در اکثر حرفه ها ارتقا مهارت های کارکنان برای کارفرما بسیار ارزشمند است و به عنوان یک الزام برای کارفرما محسوب می شود. با داشتن متخصصین در مدیریت منابع انسانی خبره و کاربلد آموزش های لازم را در راستای افزایش مهارت های فردی و شغلی مدیران و نیروهایتان قرار دهید.

۹- جذب و تیم سازی

در یک تیم افراد مختلفی برای انجام نقش مشخص و با هدف مشترک دورهم جمع می شوند. در تیم سازی همه ی افراد هدف مشترکی دارند اما وظیفه افراد با یکدیگر متفاوت است در نهایت با همکاری این افراد هدف تعیین شده، محقق خواهد می شود.

مدیریت منابع انسانی با دقت کافی تمامی موارد را برای جذب کردن یک تیم موفق ارزیابی می کند و در نهایت با انجام مصاحبه شغلی و بررسی ویژگی های رفتاری و سوابق آن ها فرد مناسب را انتخاب می کند. .

۱۰- بهبود ساختار سازمانی

ساختار سازمانی سیستمی است که چگونگی هدایت برخی از فعالیت ها را برای رسیدن به اهداف سازمان تشریح می کند.

تقریبا تمامی مشاغل کوچک با یک یا تعداد کمی کارمند شروع می شوند. همه این افراد برای مدیریت کارهای تولیدی، فروش، بازاریابی و حسابداری تلاش می کنند. با رشد شرکت نیاز به استخدام افرادی برای پاسخ به نیازهای فوری و همچنین توجه به ساختار بلند مدت احساس می شود، بخشی ازین کار به عهده مدیر منابع انسانی سازمان است.

۱۱- پیاده سازی استانداردها

استاندارد یک روش توافق شده برای انجام کاری است. این امر می تواند در مورد تولید یک محصول، مدیریت یک فرآیند، ارائه خدمات یا تهیه مواد باشد. استانداردها می توانند مجموعه گسترده ای از فعالیت های انجام شده توسط سازمان ها و موارد مورد استفاده توسط مشتریان را تحت پوشش قرار دهند.

اجرای استانداردها منابع انسانی تحت نظر مدیریت منابع انسانی می تواند هزینه ها را کاهش دهد، بهره وری را بالا ببرد و سود را بهبود بخشد. از جمله استانداردهایی که مدیر منابع انسانی از آن ها استفاده می کند، ایزو ۱۰۰۱۵ آموزش و ایزو ۳۴۰۰۰ منابع انسانی است.

نتیجه گیری

در این مطلب به وظایف مدیر منابع انسانی در سازمان های موفق ایرانی پرداختیم. مدیر منابع انسانی برای ایجاد اثربخشی و ارتقا سطح سنتی و معمولی مجموعه در سازمان فعالیت می کند. نتیجه گیری کلی که از مباحث مطرح شده به دست می آید این است که در یک مجموعه سازمانی، نکات و ظرائف کاری وجود دارد که یک مدیر موفق سازمان  باید به آن ها توجه کند و این امر فقط با وجود یک مدیر منابع انسانی کاربلد تحقق می یابد. چنانچه شما هم قصد توسعه واحد منابع انسانی در سازمان خود را دارید می توانید با ما در موتور توسعه نیمو از طریق فرم نیاز سنجی موجود در سایت در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.