چگونه تغییرات در کسب و کار را هنرمندانه مدیریت کنیم؟

اگر تصمیم دارید تغییرات پیچیده ای در سازمان خود پیاده سازی کنید، بهتر است برای کشف ذهنیت ها، استفاده از الگوهای تاثیرگذاری برای تغییر ذهن و رفتارها و برای دستیابی به موفقیت نهایی تلاش کنید. اگر حس می کنید که تغییر در سازمان و مجوعه تان غیرممکن است، در این شرایط مدیریت تغییرات سازمان بسیار دشوار خواهد بود.

و اما چگونه یک سازمان و تیم های بزرگش با وجود هزاران کارمند اطمینان داشته باشد که با وجود برنامه های مختلف جهت پیاده سازی تغییرات در اجزای مختلف سازمان، تغییرات جدید را می پذیرند؟ در ادامه این نیمو بورد سه نکته از تجربه موفقیت آمیز مدیریت تغییرات در یک شرکت بزرگ تجهیزات پزشکی را بیان می کنیم.

 

تمرکز محض بر موفقیت در اجرا، تاثیر نتیجه را کم می کند!

معمولا وقتی برنامه و پلن پروژه آماده می شود، اعضای تیم خود به خود به سمت اجرایی کردن پروژه و دستیابی به موفقیت در فرایندهای اجرایی هستند. در صورتی که هدف اصلی سهامداران، دستیابی به نتیجه و چشم انداز نهایی پروژه است. که در واقع برای آن ها همان موفقیت نهایی است. برای مثال، گاهی تیم ها صرفا بر ایجاد سیستم های جدید در مدیریت تمرکز کرده و ایجاد اطمینان از استفاده منظم افراد از آن سیستم و روش جدید برای آن ها مهم نیست. اگرچه ممکن است این موضوع در ابتدای کار امری ساده باشد، اما تفاوت بین این دو بسیار زیاد است. تمرکز محض بر نتیجه نیز می تواند منجر به غفلت از استراتژی های ارتباطی در طول و بعد از شروع پروژه شود، که جهت دستیابی به نتیجه مطلوب و تغییر به سیستم جدید بسیار مهم است.

در مورد شرکت تجهیزات پزشکی، اولین کاری که تیم مدیریت سازمان انجام داد، شناسایی هدف نهایی پروژه بود. سپس اطمینان حاصل کرد که آیا هر قسمت از پروژه در راستای تحقق آن اهداف در حال انجام است یا خیر.

ساده ترین کارها و فعالیت نیز می تواند یک تغییر بزرگ ایجاد کند

در حالی که معمولا پروژه ها نیاز به تغییراتی در ذهن و رفتار تیم پروژه دارند، اما برخی از تغییرات تکنیکی تر هستند. صرف نظر از نوع تغییر، تغییر در فعالیت های اساسی توسط ذی نفعان و شبکه ای که سازمان با آن در ارتباط است بسیار مهم است. متاسفانه این اصول در اکثر مواقع توسط مدیران چندان مورد توجه قرار نمی گیرند و یا فرض می شود که ذهنیت همه پیش، پس و بعد از شروع تغییرات یکسان است و همه چیز در جای خود قرار دارد.

تلاش برای تغییر بدون در نظر گرفتن این واقعیت مانند ساختن دیوارهای خانه بدون ستون است که باعث فروپاشی ساختار و سازه می شود. در این شرکت تجهیزات پزشکی با اصلاح و بازسازی فرآیندها، لیست جدیدی از فعالیت های اساسی و قابل انجام تشخیص داده شد و با مدیریت آن ها تیم مدیریت اطمینان حاصل کردند که ستون ها به درستی سر جایشان محکم ایستاده اند و ساختار سازمان هرگز سقوط نخواهد کرد.

البته با پیچیده شدن تغییرات، متد خاص و متفاوتی مورد نیاز است، اما این روش ها نیز به تنهایی کافی نیستند. فرض کنیم برای چابک سازی یک سازمان صرفا بخواهیم از متد مشخصی مانند اسکرام ، کنبان و… بدون در نظر گرفتن ذهنیت اعضای سازمان بهره ببریم. قطعا در این مرحله، شرکت ها باید برای کشف ذهنیت ها و استفاده از الگوهای تاثیرگذار جهت تغییر ذهنیت ها ، رفتارها و رسیدن به موفقیت نهایی بی وقفه تلاش کنند.

 با بازاریابی کسب و کار در کسب و کار آشنا شوید!

بهتر است برنامه های تغییر به مرور زمان کامل شوند. تغییرات ناگهانی ممنوع!

پروژه ها معمولا مانند بازی مار و پله فرض می شوند. زمانی که پروژه به یک راه پیش بینی نشده برسد، پروژه سقوط می کند و به مربع شروع مدیریت پروژه می رود. اما تیم ها معمولا برنامه های مدیریت تغییر در کسب و کار غیرقابل تغییر و بدون هیچ گونه چابکی ای دارند که از برنامه و رخدادهای پویای پروژه طبعیت نمی کنند. در صورت پویا و چابک بودن تغییرات و ناگهانی نبودن آنها مدیر پروژه می تواند حین هر تغییر و حتی به محض تمام شدن یک فعالیت، تغییرات را در همان مربع بررسی کرده و سپس به سمت مربع بعدی حرکت می کند و اینکار را بارها و بارها تا رسیدن به نتیجه نهایی انجام می دهد. با این روش بازی مجددا از مربع اول مارو پله پروژه شروع نخواهد شد.

مدیریت تغییر و تغییر در کسب و کار

هنگامی که در شرکت تجهیزات پزشکی، دامنه تغییرات پروژه گسترش یافت، طرح و برنامه پروژه به سرعت آماده شد. اما از آنجا که اقدامات و تسک های تعریف شده برای مدیریت تغییر به پلنی ثابت و تقریبا غیرقابل تغییر اختصاص یافته بود، تیم مدیریت با ذی نفعان برای تغییر در برنامه به تفاهم نرسیدند.

اما این شرکت با حرکت به سمت جلو، یک تغییر یکپارچه، در قالب یک طرح تعریف کرد و فعالیت های مدیریت تغییر را به نقاط عطف پروژه و یک برنامه اجرایی پویا و چابک مبدل کرد.

نتیجه تغییر در سازمان

با بررسی مدیریت تغییر در سازمان و  کسب و کار ، متوجه شدیم که تغییر اگرچه سخت است و پیچیدگی آن به شدت قابل لمس است، اما با این حال در پایان هر روز، تمرکز بر اصولی جزیی و حتی کوچک می تواند باعث تحول در سازمان شما و رسیدن به سطح کاملا جدیدی از پویایی و عملکردی شود. البته که طی این مسیر به مشاوره ها و استفاده از نظرات افراد خبره نیاز دارد. شما چنانچه قصد ایجاد تغییر در عملکرد منابع انسانی و فروش در سازمانتان را دارید میتوانید از طریق فرم نیازسنجی موجود در منوی وبسایت نیمو همین الان قدم اول را بردارید. اگر به دنبال رسیدن به یک تغییر و تحول بزرگ در سازمان خود هستید. ما آماده اجرا و مدیریت برنامه های تغییر موفق در سازمان و کسب و کار شما هستیم.

منابع:

  1. برگرفته از مجموعه مقالات وب سایت mckinsey

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.