سازمان چابک و نحوه افزایش سرعت رشد در سازمان ها

امروزه سرعت رشد سریع در سازمان ها و تبدیل شدن به یک شرکت چابک به یک مولفه مهم در بازار مصرف تبدیل شده است. فناوری های جدید، روندها و روش های خرید جدید بسیاری از مسائل قدیمی کار در سازمان ها را تغییر داده اند. اما چیزی که برای رشد سریع سازمان و یک مدل عملیاتی چابک مهم است تمرکز بر روی کارکنان سازمان است. مهم ترین دارایی هر شرکت و سازمانی، یک نیروی کار چابک است. در ادامه این نیمو برد راهکارهایی برای افزایش متابولیسم و رشد سریع سازمان ها ارائه داده ایم.

۶ راهکار برای افزایش رشد سریع سازمان

بسیاری از شرکت ها در راستای تبدیل شدن به یک سازمان چابک در مقیاس جهانی برای کاهش زمان مورد نیاز برای توسعه محصول، کوتاه کردن دوره های بازپرداخت در سرمایه گزاری و گرفتن روند بازار و فروش از رقبا تلاش می کنند. در اینجا به شش مورد از راهکارهایی که شرکت های برای رشد و ساماندهی سریع سازمان بهتر است از آن ها استفاده کنند اشاره می‌کنیم:

۱- به کارکنان خود قدرت دهید.

شرکت های موفق از کارمندان خود می خواهند که در تصمیم گیری ها شرکت کنند و ایده های خود را مطرح کنند و در جهت موفقیت سازمان گام بردارند. بهترین روش هدایت سازمان، تکه تکه کردن تصمیم گیری ها و کاهش سرعت کار است و به تیم های چابک اجازه دهید تا اختیار لازم را برای انجام کارها در دست گیرند.

۲- ذهن کارآفرین پرورش دهید.

تیم های کوچیک تر عملکردی بهتر دارند. هرچه به افراد آزادی بیشتر و مسئولیت بیشتری بدهید ایده پردازی و خلاقیت بالاتر می رود. شرکت های سریع و موفق به کارکنان خود اختیار عمل بیشتری می دهند. این شرکت ها از کارمندان خود سوال می کنند: اگر شما مالک شرکت بودید، چه می کردید؟ به این صورت از ایده ها و خلاقیت کارکنان در راستای پیشرفت و رشد سریع شرکت بهره می برند.

۳- باعث ایجاد تغییر شوید.

برای چابک سازی سازمان مدل های متفاوت و الهام بخش ایده ها را به روشی معنادار و قابل مشاهده تجسم کنید. آنچه در ابتدا ممکن است به عنوان شعار بازاریابی تلقی شود، (مانند کارآفرینی با تمرکز بر روی مشتری) با نمایش حضوری به صورت زنده اجرا کنید.

۴- تغییرات را روایت کنید.

روایتی مناسب از چگونگی برنامه ریزی شرکت برای تغییر مدل خود به کارکنان ارائه دهید. این روایت به کارکنان کمک می کند تا آنچه که باید برای شرکت تغییر دهند و باعث بهبود آن شوند را درک کرده و از روند تحول و تغییر پشتیبانی کنند.

شرکت چابک

۵- فعالیت ها را سامان دهی کنید.

جلسات، رویدادها و مسافرت های غیرضروری را حذف کنید. به کارکنان خود این امکان را بدهید که بر روی آنچه واقعا مهم است تمرکز کنند. جلسات را سازماندهی کنید و از همه افراد بخواهید در آن شرکت کنند. در صورت امکان جلسات و کنفرانس های آنلاین برگزار کنید.

۶- “ساده گرفتن” به روش سالم:

برای داشتن یک سازمان چابک در صورت لزوم، کنترل برندها، بودجه بازاریابی و حقوق تصمیم گیری از منظر جهانی را در دست بگیرید. در صورت امکان ، به کشور خود اجازه دهید تا از طریق فعالیت های محلی و کارآفرینی از فرصتهای ترقی پایه ای استفاده کنند.

با سفر به یک سازمان چابک، اطلاعات بیشتری در مورد چابک سازی سازمان ها به دست آورید.

نتیجه گیری

تبدیل شدن به یک شرکت سریع و چابک سخت است. چابکی کسب و کار نیاز به تغییرات شدید در مدل و ایجاد یک وقفه فرهنگی دارد. تغییر ذهنیت، رفتارها و شیوه های کار، راه های رسیدن به یک شرکت چابک است. کارمندان هنگامی که پیشرفت بهتر و قدرتمندی از خود در روند کار می بینند، اشتیاق بیشتری برای ادامه فعالیت دارند. برای رسیدن به شرکتی چابک از این انرژی استفاده کرده تا سازمان خود را به سمت موفقیت سوق دهید.

تحلیل گران کسب و کار ما در تیم نیمو آماده کمک و مشاوره های تخصصی در این زمینه هستند. برای این کار می توانید از بخش فرم نیازسنجی موجود در سایت اقدام کنید.

منبع:

  1. برگرفته از وب سایت mckinsey

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.