رشد سازمان و چالش های رهبری یک کسب و کار دهه هفتادی!

رشد سازمان:

در دنیای تجاری امروز برای رشد سازمان ، محیط های کسب و کار پیچیده با کارمندانی کم سن و سال، نیازمند رویکردهای جدیدی برای رهبری و مدیریت است. از دید شرکت مکنزی این رویکردها در قالب ۴ نقش جدید رهبری برای پیشرفت سازمان ارایه شده است. در ادامه در مورد این نقش ها بیشتر توضیح می دهیم.

نقش رهبران در سازمان های سنتی

در سازمان های سنتی، تمرکز رهبران افزایش و به حداکثر رساندن ارزش سهم برای سهامداران است. با پیشرفت سازمان برای رسیدن به این هدف، معمولا رهبران نقش برنامه ریز (توسعه استراتژی و تبدیل آن به برنامه) را بازی می کنند. در واقع مدیر نقش تعیین مسئولیت و کنترل کننده را دارد. کنترل کننده به این معنا که اطمینان حاصل می کند، هرکس به تمام وظایف خود عمل کند.

نقش جدید رهبران در کسب و کارهای امروزی

محیط های کسب و کار امروزی، خواستار رویکردهای جدیدی برای رهبری هستند. این رویکرد معمولا بر ایجاد ارزش های معنادار برای کلیه ذی نفعان متمرکز است. در واقع ارزش برای ذی نفعان تمامی سهامداران، مشتریان، کارمندان، شرکا و …. را دربرمیگیرد. در یک سیستم و کسب و کار، همه باید پیروز شوند، در غیر این صورت اعضای تیم، به ویژه متولدین دهه هفتاد و نسل جدید، یک به یک و به سادگی کسب و کار را ترک کرده و به سراغ سازمان های دیگری می روند.

از دید شرکت مکنزی در سبک جدید رهبری و مدیریت، ۴ نقش رهبری شامل تغییر چشم انداز، معمار بودن، مربی گری و کاتالیزور بودن است که در ادامه به توضیح هریک پرداخته ایم.

برای مطالعه بیشتر بخوانید: بازاریابی کسب و کار در کسب و کار تنها راه نجات در شرایط فعلی

۱- دوراندیش بودن!

برای پیشرفت سازمان رهبران به عنوان افرادی دوراندیش، ظهور یک هدف و دیدگاه واضح و قانع کننده را تشکیل می دهند که در کل سازمان مطرح است. این موضوع در سالن اجتماعات و سخنرانی به نتیجه نمی رسد. در واقع مدیران در سازمان های جدید با مشاهده و گوش دادن به افراد در کل سیستم، ارائه ایده هایی برای ملاحظه و ادغام دیدگاه های دیگران با تفکر اصلی خود، رشد سازمان را بهبود می بخشند. رهبران نیز با دید باز با تیم ها همکاری کرده تا دیدگاه خود را به نتایج قابل اندازه گیری تبدیل کرده به نحوی که تیم های توانمند می توانند در آن کار کنند.

پیشرفت سازمان

۲- بنایی و معماری

رهبران با شفافیت در مورد آنچه باید انجام شود، در نقش یک معمار عمل می کنند. در واقع رهبران به جای ایجاد برنامه ها، نقش پیچیده تری را در طراحی سازمان به عنوان یک سیستم باز، خلاق و توانمند بر عهده می گیرند. مدیران در نقش معمار، قادر به برنامه ریزی مداوم، اجرا و تنظیم جریان منابع در چرخه های کاری کوتاه تر در راستای دستیابی به هدف و رشد سازمان خود هستند.

با بررسی دقیق تر طرح های سیستم در هسته اصلی سازمان باعث ایجاد فضایی برای ارتقا و تولید محصولات جدید و چگونگی تولید محصولات شوید. برای تحقق این امر، لازم است فرضیات و عقاید محدود کننده را کنار گذاشته شده تا شکل های جدیدی از مدل های کسب و کار در سازمان پدیدار شود.

۳- مربی گری و آموزگاری

از آنجا که افراد برای دستیابی به اهداف سازمانی و رشد سازمان دور هم جمع شده اند، مجبور هستند مهارت های شغلی بیشتری را در خودشان توسعه دهند. یاد بگیرند که استراتژیک فکر کنند و توانایی همکاری خود با دیگران را عمیق تر کنند. توانمندسازی فردی، تغییر ذهنیت ها و توسعه دانش و مهارت، موضوعات مهم و حیاتی اند که رهبران در کسب و کارهای امروزی باید به آن بپردازند.

این کار را با تشویق طیف گسترده ای از خلاقیت های رسمی و غیررسمی کارکنان و ترویج فرهنگ یادگیری در سراسر سازمان انجام دهید. محیط هایی ایجاد کرده که کارکنان در آن راحت باشند و به راحتی در مورد این که چه چیزی به خوبی پیش رفته و چه چیزی می تواند بهتر پیش برود، بحث کنند. بهتر است برای رشد سازمان تان به جای پرسیدن سوالات بیشتر، به دنبال آموزش و مربی گری در تعامل تیمی خود بوده و به دنبال چندین دیدگاه برای گسترش فضای کاری خود باشید.

۴- کاتالیزوری

رهبران در کسب و کارهای امروزی برای رشد سازمان به عنوان یک کاتالیزور، انرژی خود را در کل سیستم جاری می کنند. در واقع این کار را با چهار روش زیر می توان انجام داد:

  • موانعی که مانع از تحقق ایده های تیم تان هستند را حذف کنید.
  • برای رشد سازمان در سراسر سازمان بین اعضا و تیم ها ارتباط برقرار کنید.
  • به کارکنان کمک کنید تا با نقشی که در آن کار می کنند و با توجه به دید سازمان، ارتباط مداوم و درستی برقرار کنند.
  • و سرانجام در جهت پیشرفت سازمان از محیطی آزاد استقبال کنید، فرهنگ و محیط کاری که افراد می توانند در آن خود را به اصالت و تکامل برسانند، پر انرژی کار کنند، با ثبات باشند و طیف وسیعی از اهداف شخصی و حرفه ای خود را دنبال کنند.

در نتیجه‌ی تغییر نقش های رهبری

در مجموع با پیاده سازی این چهار نقش در سازمان های جدید و امروزی، یک رهبری بسیار متفاوت و قدرتمند را در سازمان خود پیاده سازی خواهید کرد. طبق مطالعات انجام شده توسط شرکت مکنزی، رهبران و تیم هایی که تحت رهبری آن ها هستند، این رویکرد جدید را بسیار موثرتر می دانند، زیرا اشتیاق و پتانسیل تمامی ذی نفعان در انجام کارها در این سیستم افزایش می یابد.

ما نیز در موتور توسعه نیمو جهت رشد سازمان و تغییر رویکرد و تمرین این ۴ نقش، در کنارتان هستیم. میتوانیم همین الان از طریق فرم نیازسنجی این کار را با هم شروع کنیم!

منبع:

  1. مجموعه مقالات مکنزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.