خانه / توسعه کسب و کار / سازمان را تغییر ندهید، ذهنیت کارکنان سازمان را تغییر دهید!
رشد سازمان

سازمان را تغییر ندهید، ذهنیت کارکنان سازمان را تغییر دهید!

پرداختن به این موضوع که هر سازمان چه طرز فکر و رویکردی دارد، تاثیر به سزایی بر رشد کسب و کار و کسب و موفقیت سازمان دارد. اما چگونه می توان با تغییر طرز فکر به موفقیت و پیشرفت در یک سازمان رسید؟ در ادامه این نیمو بورد با ذکر دو مثال برای شما توضیح خواهیم داد.

چگونه یک تغییر مثبت در سازمان خود ایجاد کنیم؟

یک نمونه از تغییر طرز فکر در سازمان

یک تولید کننده کالای مصرفی در آمریکای لاتین، اعضای سازمان خود را تحت فشار قرار داد تا عملکرد خود را پس از یک دوره عدم کارایی ارتقا دهند. مدیر ارشد در این سازمان، تغییری اساسی در اهداف بلند مدت ایجاد کرد و با ایجاد فشار بر کارکنان در یک هفته ابتکار عمل اعضای تیم را با دقت بیشتری بررسی کرد.

در ابتدا، اعضای تیم به سختی کار کردند. برخی از KPI ها بهبود یافتند. اما همه ی این ها انرژی بیشتری را نسبت به نتایج آن می گرفت. خیلی زود مشخص شد اعضای تیم با زیاد کار کردن مدت طولانی دوام نخواهند داشت و شروع به اعتراض و استعفا کردند.

این سازمان نمونه ای بود تا نشان دهد بسیاری از تغییر و تحولات در سازمان ها بر تغییر معیارهای شغلی و در بهترین حالت بر رفتارهای کارمندان متمرکز است و نه طرز فکری که توسط مدیران ارشد و به صورت ناگهانی ایجاد شده است. بسیاری از این تصمیم ها و تغییرات سریع شکست خورده اند. علت عدم موفقیت این قبیل شرکت ها، مقاومت و اینرسی کارکنان است.

برای رشد سازمان و پیشگیری از این اتفاق ها و کاهش نرخ عدم رضایت کارکنان، مدیریت سازمان بهتر است بیش از هر چیز بر اعضای تیم ها و افراد سازمان تمرکز کند.

بازاریابی آفلاین در شرایط فعلی کسب و کارهای امروزی

رفتارهایی از قبیل این که:

  • آن ها چه رفتاری و چرا آن رفتار را داشتند؟
  • چه چیزی باعث خوشحالی آن ها می شود؟
  • چه چیزی (انگیزه ای) باعث ایجاد یک تغییر و تحول مفید از سوی آن ها خواهد شد؟
  • و …

با پاسخ دادن به این سوالات، مشخص می شود که حتی اگر مدیریت سازمان به وعده های خود نیز عمل نکرده باشد، باز هم نیروها و اعضای تیم با انگیزه بهتری کار خواهند کرد. کارکنان حس می کنند که اهداف فردی آن ها برای شرکت مهم تر از اهداف خود شرکت است. به آن ها اهمیت بیشتری داده می شود و کارها و اعمالشان دیده می شود. این ها باعث تغییر و تحول شرکت شده و کارمندان را ترغیب خواهد کرد که آنها نیز در این مسیر گام بردارند.

در این شرکت با تصمیمانی هدفمند، ذهنیت کارکنان تغییر یافت و این ذهنیت در آن مدیران و رهبران آن ها ایجاد شد که تمرکز بر رضایت مشتری صرفا نتایج کوتاه مدت به همراه خواهد داشت. بدیهی است که چنانچه موفقیت تک تک اعضای هر سازمانی برای آن شرکت مهم باشد،  در آن صورت همه می دانند در صورت عدم موفقیت شرکت، افراد نیز به موفقیت شخصی دست پیدا نمی کنند. سازمان موفق می داند که باید بر پتانسیل افراد جهت تحقق اهداف تمرکز کرد. مدیران این شرکت به کارمندانشان توضیح دادند که چرا این تحولات برای همه لازم است و با ایجاد ذهنیتی درست، کارمندان را با سطحی کاملا جدید از انرژی درگیر کردند.

پس به دنبال تحقق این اهداف، تنها پس از چند ماه سازمان توانست سه ماه سقوط خود را جبران کرده و روند فعالیت رو به رشد خود را مجددا ادامه دهد.

نمونه ای دیگر از تغییر طرز فکر مدیران

یک شرکت دیگر، با بررسی فرایند مدیریت سازمان به این نتیجه رسید که مدیران بیشترین بررسی عملکرد را صرف توضیح روند رتبه بندی پیچیده کارمندان به جای گرفتن بازخورد از خود آنها می کنند. بنابراین فرایند و سیستم رتبه بندی را ساده تر کردند و با کارکنان بیشتر به صحبت پرداخته و آموزش های لازم را جهت ارائه بازخورد در اختیار کارکنان قرار دادند.

تغییر فرایندهای اجرایی این شرکت به این صورت بود که، ابتدا مدیران روش مرسومشان در بررسی عملکرد را لغو کرده و برای صبحت های کوتاه با کارکنان وقت بیشتری صرف نمودند. در واقع از صحبت های طولانی و خسته کننده هم پرهیز کردند و گرفتن بازخورد را مطابق با روند کارها اجرا نمودند. آنها اعتقاد داشتند که مکالمات طولانی و انتقاد کردن به روابط و فرهنگ کاری شان آسیب می زند. هنگامی که روابط محکم همراه با صداقت بین تمامی اعضا و مدیران برقرار شد، مدیران شروع به گفت و گوهای منظم، صادقانه و شجاعانه تر کرده و کم کم بازخورد خود را مطابق با عملکرد اعضا متمرکز کردند.

و در نهایت

پرداختن به طرز فکر و رشد سازمان اصلی ترین راه برای رسیدن به موفقیت سازمان است. برای رسیدن به موفقیت به جای تغییر در سازمان، سعی کنید ذهنیت کارکنان خود را تغییر دهید. اگر در این مسیر نیاز به کمک و مشاوره های تخصصی دارید تحلیل گران کسب و کار ما در تیم نیمو شما را راهنمایی می کنند. برای این کار میتوانید از بخش فرم نیازسنجی موجود در سایت اقدام کنید.

منابع:

  1. مجموعه مقالات وب سایت mckinsey

درباره‌ی مهسا جعفری

من مهسا، علاقمند به فعالیت در زمینه دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا هستم، خوشحالم که با تیم نیمو آشنا شدم و در کنارشون فعالیت میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.