چگونه چک لیست کسب و کار خود را بسازیم؟

چک لیست راه اندازی کسب و کار کمک می کند تا کسب و کارهای کوچک خود را به راحتی و در اسرع وقت شروع کنید. هنگامی که ایده کسب و کار خود را تدوین کردید، قدم بعدی تهیه چک لیست کسب و کار و پیروی از راهکارهایی است که ما در این مطلب برای شروع کسب و کارتان در اختیارتان گذاشته ایم.

چک لیست کسب و کار چیست؟

چک لیست کسب و کار لیستی از گام هایی است که برای راه اندازی و توسعه کسب و کار خود به روشی صحیح باید بردارید. در واقع چک لیست راه اندازی کسب و کار به معنای یادآوری وظایفی ست که در هنگام شروع کار باید انجام دهید.

برای کسب و کارهای کوچک لازم نیست که به طور کامل همه مراحل را انجام دهید. برای مثال نیاز نیست که از همان ابتدا نام تجاری شرکت خود را ثبت کنید. شما می توانید پس از فرآیند راه اندازی و پا گرفتن شرکت این کار را انجام دهید.

موارد موجود در یک چک لیست راه اندازی کسب و کار

پس از این که ایده کسب و کار تایید شد و تحقیقات بازار را مورد بررسی قرار داده شد، نوبت به چک لیست راه اندازی کسب و کار است. مواردی که در یک چک لیست کسب و کار موجود است را به این صورت شرح داده ایم:

۱-  انتخاب یک نام و ساختار قانونی

قبل از هرکاری باید یک نام برای کسب و کار خود و متناسب با آن انتخاب کنید. نام تجاری آن چیزی است که در ذهن مخاطب هدف شما باقی می ماند و با آن می توانید توجه آن ها را جلب کنید. سپس بررسی کنید که با قوانین ثبت نام تجاری همخوانی داشته باشد.

۲- نوشتن برنامه کسب و کار

برای نوشتن یک برنامه کسب و کار باید ابتدا کسب و کار خود را در حال حاضر خلاصه کنید و دیدگاه خود را برای چگونگی عملکرد آن در آینده ترسیم کنید.

بخش نوشتن برنامه کسب و کار را مطابق لیست زیر کامل کنید:

 • خلاصه کارهای اجرایی خود را بنویسید.
 • نمای کلی شرکت را بنویسید.
 • محصولات و خدمات خود را بررسی کنید.
 • مشکلات حل شده و نیازهای آینده شرکت را برآورده کنید.

شروع کسب وکار

 

۳- باز کردن حساب بانکی برای شرکت

مورد سوم که در چک لیست کسب و کار قرار داده ایم باز کردن حساب بانکی برای شرکت است. حتی اگر تازه کار را شروع کرده اید از حساب شخصی خود استفاده نکنید. بهتر است امور مالی خود را جدا کنید و یک حساب بانکی مجزا برای شرکت خود باز کنید.

۴- اجاره دفتر و مکانی برای افتتاح شرکت

بسته به نوع راه اندازی کسب و کار خود، ترتیب اجاره فضای اداری را بدهید. یک ملک تجاری و یا یک دفتر انتخاب کنید و حتما لوازم و مبلمان اداری را تهیه کنید.

۵- دریافت مجوزهای مورد نیاز برای ادامه کار

بسته به صنعت و حرفه ای که انتخاب کرده اید و مکانی که در آن قرار دارید، ممکن است به مجوزهای مختلفی برای شروع کسب و کار خود نیاز داشته باشید. حتما مجوزهای لازم را کسب کنید تا بتوانید مراحل راه اندازی کسب و کار را به خوبی و بدون دردسر پیش ببرید.

۶- استخدام کارمندان و جذب نیرو

استخدام کارمندان مناسب مهمترین مورد در چک لیست کسب و کار شما است. ممکن برای شروع کار بتوانید تنها یک یا دو کارمند استخدام کنید ولی بسیار مهم است که افراد را به خوبی استخدام کرده و مناسب کار شما باشند و در راستای پیشرفت اهداف شما قدم بردارند.

۷- تنظیم سیستم حسابداری

پس از تنظیم حساب بانکی، یک برنامه حسابداری انتخاب کنید. حسابدارن و مشاوران مشاغل کمک می کنند تا راهنمای کاملی برای شروع کار فراهم کنید. با تنظیم سیستم حسابداری موارد مربوط به پیش بینی بودجه ها، تعیین قیمت و بررسی هزینه های صرف شده را ثبت و برای آن ها برنامه ریزی کنید.

اسناد شرکت به طور کلی لازم است به مدت ۳ سال نگه داشته شود. از جمله: لیستی از کلیه دارندگان و آدرس ها، کپی از کلیه اسناد تشکیل، صورت های مالی، گزارش های سالانه، اصلاحات یا تغییرات در شرکت و کلیه پرونده های مالیاتی و شرکتی باید حداقل ۳ سال نگهداری شود.

۸- سیستم سازی و سازمان دهی

کسب و کار خود را به گونه ای آماده کنید که گویی قرار است شخص دیگری آن را اداره کند. این بدان معناست که روشی برای پردازش سفارشات، پرداخت قبوض، پرداختی های کارمندان، پرداخت مالیات، حفظ مجوزهای خود و… در نظر گرفته باشید. سعی کنید جنبه عملیاتی کسب و کار خود را به صورت خودکار و کارآمد انجام دهید تا بتوانید در رشد شغلی خود متمرکز شوید.

۹- ایجاد هویت تجاری

در این مرحله نوبت طراحی آرم تجاری شماست. برای سفارش کارت ویزیت و موارد مربوط به تبلیغات خود در شبکه های اجتماعی و هرچه که باعث برندسازی کار شما می شود برنامه ریزی کنید.

۱۰- بازاریابی و کسب درآمد

آخرین مرحله ای که در چک لیست راه اندازی کسب و کار شما قرار می گیرید ایجاد یک برنامه بازاریابی است که باید با آن مشتری ایده آل خود را هدف قرار دهید.

به این صورت بازاریابی خود را برنامه ریزی کنید:

 • یک برنامه بازاریابی ایجاد کنید.
 • کسب و کار خود را در حیطه مخاطبین هدف بازاریابی کنید.
 • با افراد در ارتباط با کار خود صحبت کنید.
 • وب سایت خود را طراحی کنید.
 • در شبکه های اجتماعی شروع به برندسازی کنید.

کلام پایانی

کارآفرینان موفق هنگامی که افراد دیگر تسلیم می شوند ادامه می دهند. نگاه شما به تعیین موفقیت کسب و کار یا عدم موفقیت شما کمک می کند. با تهیه چک لیست کسب و کار خود شروع کنید سپس با سخت کار کردن، گرفتن تصمیمات هوشمندانه و انتخاب کارمندان عالی ادامه دهید. باهوش باشید و برای چالش ها آماده باشید، به این صورت به اهداف کسب و کار خود خواهید رسید.

چک لیست شما ممکن است طولانی تر از این موارد که بیان کردیم باشد، سعی کنید تمامی کارهایی که باید انجام شود را از قبل سازماندهی کنید و اولویت کارهای خود را تعیین کنید.

منابع:

 1. وب سایت مای کمپانی ورکز
 2. وب سایت بیزینس نو
 3. برگرفته از مقالات آرتیکل پلن
 4. وب سایت زیرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.