خانه / توسعه کسب و کار / چابک سازی / چگونه تمرین مداوم ماراتن دوی با مانع منجر به چابکی کسب وکارتان می شود؟
رضایت شغلی کارکنان

چگونه تمرین مداوم ماراتن دوی با مانع منجر به چابکی کسب وکارتان می شود؟

طبق مطالعات شرکت چند ملیتی توسعه کسب و کار مکنزی، امروزه کارمندانی که موانع و محدودیت های شغلی کمتری را تجربه می کنند، سه برابر بیشتر دارای رضایت شغلی کارکنان هستند، چهار برابر بیشتر به سازمان خود متعهد بوده و کمتر از نیمی از آن ها در مقایسه با کارمندانی که موانع را تجربه می کنند تصمیم به ترک کار می گیرند.

مثالی در رابطه با تغییر میزان رضایت شغلی کارکنان در مواجه با موانع کاری

چالشی که یک شرکت فناوری بزرگ جهانی با آن روبه رو شد:

چگونه می توانیم استخدام جدید را با سرعت بیشتری انجام دهیم به طوری که رضایت شغلی کارکنان نیز بالا باشد؟

ظاهرا مدیران این شرکت، همه ی راه ها را امتحان کرده بودند. پس چرا نتایج هنوز متناقض بود؟ وقتی این سازمان داده ها و اطلاعات موجود را بررسی کرد، به یک جواب مشخص نرسید، در عوض سه گروه رفتار کاملا متفاوت در بین کارمندان کشف شد:

 • گروهی از کارمندان همواره بسیار با انگیزه بودند و با مهارت و اعتماد به نفس بیشتری کار می کردند. که درصد این افراد نسبت به سایرین بسیار کمتر بود.
 • گروه دوم سریع مهارت های مهم را در خود تقویت می کردند، اما پس از دستیابی به موفقیت اولیه در کسب این مهارت ها، انگیزه آن ها جهت توسعه فردی کمتر می شد.
 • گروه سوم بیشتر درگیر وظایف و امور روزمره اداری می شدند و حتی زمان کافی جهت برقراری تماس با مشتری را نیز پیدا نمی کردند.

پس از بررسی این سه گروه و اجرای برنامه های توسعه ای و مهارتی، سازمان چابک به سه نتیجه زیر دست یافت:

 • گروه اول به توانایی های هدفمند دست یافتند.
 • گروه دوم فرصت های شغلی و پیشرفت را صرفا در مسیرهایی از پیش تعیین شده دریافت کردند.
 • و گروه سوم مدیریت زمان را یاد گرفتند.

در نتیجه، این شرکت پس از یک سال اجرای برنامه جدید، به حدود ۳۰ درصد افزایش درآمد و میزان زیادی افزایش رضایت شغلی کارکنان دست یافت.

این مقاله را نیز بخوانید: فرسودگی شغلی چطور باعث کاهش بهره وری پرسنل می شود؟

چگونه موانع در مسیر انجام کارها را از بین ببریم؟

این شرکت توانست تغییرات چشمگیری در رسیدن به اهداف و بر طرف کردن محدودیت ها و افزایش رضایت شغلی کارکنان در سازمانش را نشان دهد. بهتر است رهبران در سازمان چابک رویکردهای ویژه ای جهت بر طرف کردن موانع سر راه انجام کارهای کارمندانشان در سازمان در نظر بگیرند و به منظور ایجاد تغییر، به کارکنان آموزش های لازم را بدهند و این گونه رضایت شغلی کارکنان افزایش یابد.

مکنزی، تحقیقاتی را در مورد محدودیت هایی که ممکن است در کار برای کارکنان به وجود آید، انجام داد و با یک نظرسنجی از افراد شاغل در صنایع مختلف به سه حالت اصلی زیر دست یافت:

 • شخص قادر به درگیر شدن با یک موضوع خاص که ناشی از عدم استقلال، پشتیبانی مدیریتی و کمبود منابع یا زمان نیست.
 • فرد نمی تواند در یک رفتار خاص که ناشی از عدم دانش، مهارت و آموزش در مورد کارهای مربوط به شغل است، ایفای نقش کند.
 • شخص نمی تواند به یک رفتار خاص که ناشی از عدم پاداش های محسوس، واقعی بودن و لذت بردن از شغل یا کار خود است، تکیه کند.

 

گروه مکنزی با تجزیه و تحلیل این موارد به این نتیجه رسید که تمامی موانع شغلی به طور یکسان توسط همه کارمندان یک سازمان چابک تجربه نمی شوند. آن ها دریافتند که ۵۲ درصد از پاسخ دهندگان در نظر سنجی اظهار کردند که انگیزه ای برای پیشرفت در کارشان ندارند. علاوه بر این، انگیزه پایین اکثر کارمندان به علت عدم دریافت پاداش های واقعی و مشخص از دستاورهای شغلشان بود. ۳۷ درصد نیز عدم پشتیبانی و تزلزل مدیریتی را به عنوان عامل اصلی موانع کاری خود معرفی کردند. و ۲۱ درصد دیگر، به علت عدم دانش و آموزش کافی، نتوانستند کار خود را به خوبی انجام دهند.

گروه مکنزی با بررسی نتایج نظر سنجی های انجام شده و شناخت کارکنان، به این نتیجه رسیدند که: کارمندانی که موانع و محدودیت های کاری را تجربه نمی کنند، سه برابر بیشتر دارای رضایت شغلی کارکنان بوده و به سازمان خود متعهد تر و کمتر تصمیم به ترک کار می گیرند.

 

نتیجه گیری

داستان این شرکت فناوری، با تحقیقات گسترده در مورد موانع و محدودیت های کاری به فرصتی هیجان انگیز جهت نشان دادن چهره ای بهتر از کارمندان، خصوصا هنگام درک ذهن و تغییر رفتارها می پردازد. در دنیایی که مدیران بدون برنامه ریزی خاصی صرفا به نتایج کار خود فکر می کنند، نگاه به موانع درونی سازمان و سرمایه گذاری بر کارکنان یک عادت سالم جهت پیشرفت و دست یابی به نتایج بهتر و کاهش نارضایتی کارکنان در محیط کار است.

منبع:

 1. برگرفته از وب سایت مکنزی

درباره‌ی مهسا جعفری

من مهسا، علاقمند به فعالیت در زمینه دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا هستم، خوشحالم که با تیم نیمو آشنا شدم و در کنارشون فعالیت میکنم.

یک نظر

 1. تعقيب: محمدرضا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.