چه طور خلاقیت و نوآوری منجر به بهبود عملکرد تان می شود!

اگر به دنبال ابتکار عملی برای بهبود و بررسی عملکرد و سلامتی سازمان خود هستید، بهتر است یک روند خاص را دنبال کرده تا حداکثر تاثیر آن را ببینید…

در آشپزی، اگر سرآشپز، تازه کار باشد، نتیجه کار چندان خوش آیند نخواهد بود. برنامه های بهبود عملکرد تقریبا مشابه دستورالعمل های آشپزیست. اما وقتی شرکت باید برای افزایش بهره وری تعداد زیادی متغییر را بررسی کند، دستیابی به موفقیت بسیار دشوار خواهد شد.

مثال زیر را در نظر بگیرید

یک تولید کننده اتومبیل لوکس جهانی را در نظر بگیرید که دچار عملکرد عملکرد سازمانی ضعیف شده است. استانداردهای تولید و فروش آن کاهش یافته و این برند تمایز خود را در بازار از دست بدهد. سپس یک تیم جدید مالکیت اتومبیل سازی را به دست گرفت و با هدف های بلندپروازانه شروع به کار کرد. به این صورت این تولید کننده اتومبیل تبدیل به پیشرفته ترین برند اتومبیل لوکس جهان شد.

و اما چگونه؟

مالکان ابتدا یک ارزیابی سلامت سازمانی را برای ارزیابی نقطه شروع و چالش های خودروسازان انجام دادند. پس از ارزیابی و نظرسنجی، شرکت در رده سوم قرار گرفت و مدیر عامل جدید اعلام کرد: “ما سالم نیستیم، ما مرده ایم!”.

واضح است که فقط یک کتاب از استانداردهای عملکرد برای رسیدن به اهداف عالی کافی نیست. ارزیابی نشان می دهد که خودروساز اگر بخواهد به هدف والای خود برسد، باید به سلامت سازمانی، فرهنگ سازمان، ذهن و رفتارهای کارمندان خود بیشتر اهمیت دهد.

بسیاری از شرکت های در حال تلاش با این چالش روبه رو هستند: چگونه سلامتی سازمان باعث بهبود فرایند عملکرد می شود؟ در چنین مواردی، ترتیب و اولویت کارها در سازمان بسیار مهم است.

 

اولویت بندی، یک فرآیند سه مرحله ای

از آنجا که رهبران زودتر از هر کس دیگر برای توسعه کارایی و سلامت سازمان، دست به کار می شوند، بهتر است فرایندی را برای اولویت بندی فرصت ها و سرمایه گذاری ها برای تاثیر بیشتر برنامه هایشان در نظر بگیرند.

۱- حوزه های فعالیت را به شکل شفاف مشخص کنید.

مدیریت معمولا با شناسایی اصول راهنمایی سازمان جهت دستیابی به اهداف تجاری آن آغاز می شود. برای مثال کارخانه سازنده اتومبیل های لوکوس، عملکرد و تلاش های خود را به چهار حوزه موضوعی تقسیم کرد:

 • بهبود سودآوری و بهره وری
 • احیای برند
 • تقویت نقاط قوت محصول
 • تقویت رشد جهانی و منابع

 

۲- اقدامات حمایتی مشخصی را تعریف کنید.

تیم اجرایی موظف است مجموعه مشخصی از اقدامات را مشخص کند. به عنوان مثال، برای حفظ نقاط قوت محصول، سازنده خودرو سه ابتکار عمل زیر را برای توسعه سازمان استفاده کرد:

 • استراتژی تولید وسیله نقلیه الکتریکی
 • بهبود کیفیت و تجدید معماری اتومبیل
 • کارمندان

طبق تحقیقات، ابتکار و اقداماتی که کارمندان در توسعه آن مستقیما سهیم هستند، ۳.۴ برابر بیشتر احتمال موفقیت دارند.

 

۳- برنامه ای برای پیشروی مدام داشته باشید.

برای تحقیق مجموعه ابتکار عمل ها و عملکرد سازمانی ، سازمان ها بهتر است معیارهای اولویت بندی هایی را انتخاب کنند که نشان دهنده اهداف تجاری آن ها است. برخی سوالات که برای تعیین معیارهای مشترک به کار می رود شامل:

 • آیا ابتکار عمل ها به هم وابسته است؟
 • کدام یک از طریق برنده های سریع پتانسیل حرکت می کنند؟
 • کارمندان چه اولویت هایی دارند و چگونه شرکت می تواند تغییرهای منسجمی برای آن ها ایجاد کند؟

مدیریت این اطمینان را می دهد که خلاقیت دارای یک مالک مشخص است که وظیفه آن تدوین برنامه اجرایی دقیق و اطمینان از اجرای آن است.

 

سازمان هایی که به ابتکار عمل برای به حداکثر رساندن تاثیر و افزایش تجربه کارکنان اهمیت می دهند، به موفقیت های بیشتری دست پیدا می کنند.

 

شفافیت چه تاثیری بر بهبود عملکرد دارد!

بهتر است شرکت ها شفافیت را در اجرای برنامه های اجرایی لحاظ کنند. بسیار مهم است که مدیران فرهنگ سازمان خود را به طور مداوم گسترش دهند. برای مثال، از طریق الگوسازی نقش ها و داستان پردازی، مکانیسم های تقویت کننده (مانند تغییر در ساختار، فرآیند، سیستم ها و مشوق ها) و ایجاد مهارت زمانی که به طور صحیح ساختار یافته باشند. برنامه بهبود عملکرد سازمانی همچنین باعث ایجاد یک تجربه مشترک شده که این امر، ارتباط بین تمامی بخش ها را تقویت می کند.

 

نتیجه بحث!

مراقبت دقیق از اقدامات و بررسی عملکرد سازمان بسیار قابل توجه  و مهم است. در واقع در سال ۲۰۱۸، همان شرکت اتومبیل سازی لوکس که به آن اشاره کردیم به بالاترین سود سه ماهه عملیاتی خود تا به امروز دست یافت. با اولویت بندی درست اقدامات خود به توانایی های سازمانتان دست می یابید.

اگر در این مسیر نیاز به کمک و مشاوره های تخصصی دارید، تحلیل گران کسب و کار ما در تیم نیمو شما را راهنمایی می کنند. همین حالا از طریق فرم نیازسنجی موجود در سایت درخواست خود را ثبت کنید.

 

منابع:

 1. برگرفته از مجموعه مقالات مکنزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.