خانه / توسعه کسب و کار / نوآوری در سازمان و راهکارهایی جهت افزایش نوآوری
نوآوری سازمانی
نوآوری سازمانی

نوآوری در سازمان و راهکارهایی جهت افزایش نوآوری

ایجاد نوآوری در سازمان‌ها

نوآوری سازمانی

در دنیای امروز با کمبود استعدادها، مدیران باید آماده شوند تا شرکت خود را در این رقابت به پیش ببرند. اما چگونه این کار را می کنید؟ برای رسیدن به نوآوری در سازمانتان نه تنها باید هزینه بپردازید و به سرعت حرکت کنید و از برنده های برتر استفاده کنید، بلکه باید شرکت خود را به عنوان یک سازمان زیرک و متفکر معرفی کنید. اگر اهمیت نوآوری را پایین بیاورید، در واقع استعداد های خود را از دست میدهید.

چرا نوآوری در سازمان ها اهمیت دارد؟

اخیرا نظرسنجی از کارکنان شرکت جهانی رابرت هال در مورد این موضوع انجام گرفته است. در این نظرسنجی کارفرمایان در، ۸۷٪ اظهار داشتند که اعتبار یک شرکت از لحاظ نوآوری هنگام ارزیابی کارمندان بالقوه، بسیار مهم و اثر گذار است. بنابراین در هنگام بررسی پیشنهاد شغلی شما توسط تحلیلگر مالی، مطمئن باشید که آنها  تمام رقابت ها و توانمندی ها را در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، آنها به این مساله توجه می کنند که سازمان شما چه اندازه خلاق و رو به جلو بوده است. اما مساله این است که در راه نوآور بودن، موانعی وجود دارد.

موانع نوآوری چیست؟

موانع نوآوری سازمانی
موانع نوآوری سازمانی

برای درک این موضوع، رابرت هال از بیش از دو هزار مدیر ارشد مالی سوال پرسید که چه چیزی مانع ابتکار عمل در شرکت آنها می شود. پاسخ دهندگان موارد زیر را ذکر کردند:

موانع نوآوری

میزان تاثیر بر سازمان

بوروکراسی*** بیش از حد

۳۰ درصد

افتادن در عادت انجام وظایف روزانه

۲۷ درصد

کمبود ایده های جدید

۲۵ درصد

 

چطور می توان نوآوری را در سازمان بوجود آورد؟

در اینجا هشت ایده برای ایجاد نوآوری برای شرکت شما ارائه شده است.

۱-نوآوری را به هنجار جدیدی در سازمانتان تبدیل کنید.

تجارت به طور معمول شما را در بازی نگه می دارد، در حالی که پرورش یک فرهنگ خلاقیت می تواند شما را در این رقابتها به جلو ببرد. به روش های بسیار ، به کارمندانتان بگویید که چقدر برای ایده هایشان ارزش قائل هستید. نوآوری را به یکی از ارزشهای شرکت خود تبدیل کنید. در جلسات کارمندان و همه جلسات شرکت، در مورد آن صحبت کنید. جلسات ایده آل را منظم برگزار کنید.

۲-افراد را با هم جمع کنید.

اگرچه ممکن است نوآوری در یک خلاء اتفاق بیفتد، اما بیشتر اوقات به همکاری نیاز ندارد. از بالا بردن سطح معاشرت نترسید. یکی از روندهای طراحی محل کار ایجاد مراکزی است که کارمندان بتوانند ایده های خود را کنار بگذارند و از آن استفاده کنند. گوشه های دنج و یا اتاق های کنفرانس صمیمی را مجهز به تخته سفید، تجهیزات AV ، صندلی های راحت و قهوه زیادی کنید.

۳-فرآیندهای تصویب را ساده کنید.

برخی بوروکراسی ها یک بررسی ضروری و متعادل هستند، اما خط قرمزهای بیش از حد می تواند نوآوری را خدشه دار کند. تعداد مراحلی که برای طی کردن فرایند جوانه زدن ایده تا اجرا بکار می رود، کاهش دهید. شما می توانید یک مدیر برای رهبری کردن این فرآیند باروری بکار بگیرید، یا یک مسیر سریع برای پیشنهادهای ویژه و امیدوارکننده ایجاد کنید. هدف این است که ابتدا اجازه دهید ایده های خوب به سرعت به بالا برسند و سپس مسیرهای روشنی برای اجرای آنها ایجاد شود.

۴-حجم کار را کم کنید.

اگر کارمندان وظایف روزانه بالا داشته باشند و ساعات طولانی کار خود را انجام دهند، نوآوری نمی تواند ریشه دار باشد. وقتی افراد مشغول کار هستند اما زیاد غرق نیستند، در سطح خلاقیت خود قرار می گیرند. اطمینان حاصل کنید که شرکت یا بخش شما به اندازه کافی کارمند دارد بنابراین کارمندان از فضای ذهنی و انرژی لازم برای مبتکر بودن برخوردار هستند.

۵-در دسترس باش.

آیا شما و سایر مدیران غالباً در گوشه دفاتر خود پنهان می شوید؟ اگر چنین است، وقت آن است که با تیم خود در تعامل باشید و بیشتر شما را مشاهده کنند. برای اینکه کارکنان شما واقعاً مبتکر باشند، آنها به همکاری، مشاوره و مشارکت شما نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که در دسترس هستید. و حتی یک قدم جلوتر بیاید و سخنان تشویقی بیان کنید. به آنها بگویید که از کنار انها بودن و کمک به یافتن ایده هایشان، خوشحال هستید.

۶-تنوع و چرخش خلاقیت.

هرچه بیشتر با تنوع و نقطه نظرات کارمندان خود روبروشوید، احتمال خلاقیت و نواوری در کارمندان بیشتر می شود. شما می توانید کارمندان را با مفاهیم جدید و روش های تفکر با چرخش شغل آشنا کنید و اطمینان حاصل کنید که تیم های افراد با پیشینه متفاوت و از نسل های مختلف را درگیر کنید. پس تنوع را به حداکثر می رسانید، و در نهایت نوآوری را به حداکثر می رسانید.

۷-به نوآوری پاداش دهید.

هنگامی که شما افرادی را که خلاقیت خود را نشان می دهند به دیگران نشان می دهید، توجه سایر کارمندان جلب می شود ان ها به تکرار چنین رفتاری ترغیب می شوند. این مسئله بسیار مهم است که افراد خلاق تیم خود را معرفی کنید و این اشخاص را به رسمیت بشناسند و به رقابتی تر شدن محیط شرکت کمک کنند.

۸-خون جدید به تیم تزریق کنید.

حتی بهترین تیم برای ایجاد چشم اندازهای جدید به یک نیروی خارجی احتیاج دارد. یکی از راه های انجام این کار، استخدام کارمندان جدید است که سابقه آنها با کارمندان موجود شما متفاوت است.

در نتیجه 

خلاقیت مانند عضله است، اگر مرتباً با آن ورزش کنید، قوی تر می شود. در این مقاله به بررسی موانع خلاقیت در سازمان ها پرداختیم. پس از شناسایی این عوامل راه حل هایی کاربردی برای افزایش خلاقیت در سازمانتان ارایه شده است. بنابراین موانع را بردارید و تقویت نوآوری در محیط کار خود را آغاز کنید.

*** بروکراسی از دو کلمه‌ی “برو” به معنی دفتر کارکنان سازمان‌های دولتی و نیز میزتحریر اطلاق می شود و “کراسی” که معنای یونانی دارد به مفهوم حکومت و اداره کردن است. در این نوشته عنوان شده است: بوروکراسی به صورت یک نظام فوق‌العاده موفقیت‌آمیز جهت سازماندهی موسسات اداری و خدماتی ارایه شده است

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.