تیم های چابک چگونه تیم سازی می کنند؟

در بسیاری از کسب و کارها و بخصوص در دنیای امروز، دیگر تک روی پاسخگو نیست. خیالتان را راحت کنیم اگر می خواهید خودتان باشید و خودتان، هیچ پیشرفت قابل توجهی نخواهد داشت در خوشبینانه ترین حالت اگر شاهد شکست خود نباشید، درجا زدن را در کسب و کارتان تجربه خواهید کرد. همانطور که یک آشپز، نجار، صنعتگر و یا یک طراح می داند که هیچ جایگزینی برای مواد اولیه و متریال کارش وجود ندارد. به عنوان بنیانگذار، مدیر و یا صاحب مشاغل، افراد تیم شما مواد اولیه کسب و کار شما هستند. اگر افراد درستی در تیم خود داشته باشید، تقریبا اولین و مهمترین گام را جهت رسیدن به اهداف کسب و کارتان برداشته اید. در ادامه این نیمو بورد در مورد اصول مهم تیم سازی و ایجاد یک تیم چابک بیشتر توضیح خواهیم داد.

هدف اصلی تیم سازی

قطعا شما در همه ی زمینه ها تخصص لازم را ندارید، اما برای موفقیت به  مهارت های مختلفی نیاز دارید که باید به کار ببرید! خوب چاره چیست؟ شما باید تیمی را انتخاب کنید که می توانند به شما در زمینه مهارت های مورد نیاز و در راستای رسیدن به اهدافتان کمکتان کنند و باعث پیشرفت و موفقیت کسب و کار شما شوند و خودشان نیز در کنار شما رشد کنند.

هدف از تیم سازی نیز همین است شما افراد مختلفی را برای انجام نقش مشخص و با هدف مشترک دورهم جمع کنید. در تیم سازی همه ی افراد هدف مشترکی دارند اما وظیفه افراد با یکدیگر متفاوت است در نهایت با همکاری این افراد هدف تعیین محقق خواهد شد.

خوشبختانه ما این فرصت را داریم که هم تیمی های خودمان را ( شما بخوانید سربازان) انتخاب کنیم. کیفیت یک فرآیند استخدام همان چیزی است که تعیین می کند شما با بهترین ارتش ممکن به جنگ بروید. ما آنچه را برای فرآیند استخدام نیاز است را تجزیه می کنیم تا برای شما تیمی بسازیم که با آن بتوانید به آنچه می خواهید دست یابید.

چرا تیم سازی و داشتن یک تیم چابک اینقدر مهم شده است؟

با کمک یک تیم چابک و تیم سازی از بین افراد مستعد میتوان زمان و منابع سازمان را به نفع تیم مدیریت و کنترل کرده، بهینه تر عمل کرد و به نتایج مطلوب تری رسید.

معمولا به دلیل پیچیدگی سازمان ها  و جلوگیری از تاخیر درانجام کارها و رسیدن به اهداف کسب و کار، داشتن یک تیم چابک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آنچه بر این اهمیت می افزاید عدم وجود برتری بین اعضای تیم و داشتن هدف مشترک و رشد فردی و توسعه روابط در تیم است.

نتایج داشتن یک تیم چابک بر توسعه کسب وکار

کار کردن با یک تیم چابک منجر به دست آوردهای بزرگ کاری برای توسعه کسب وکارتان میشود، در واقع کار کرد تیم فقط برای انجام کارهای ساده و پیش پا افتاده نیست بلکه تیم سازی چابک به منظور انجام کار های پیچیده و متغیر صورت می پذیرد.

در واقع به دلایل زیر تیم سازی چابک انجام می‌شود:

 • افزایش کیفیت تصمیم گیری ها

کار تیمی منجر به بیان ایده های مختلف و افزایش گزینه های انتخابی می شود و بر کیفیت تصمیم گیری تاثیر گذار است.

 • افزایش دقت در تصمیم گیری ها

ارزیابی های تیمی بسیار مطلوب تر از ارزیابی های فردی بوده و احتمال خطای تصادفی را نیز کاهش می دهد و تصمیم های دقیق تری را همراه دارد.

 • افزایش ریسک پذیری

تیم سازی رشد و پیشرفت را همراه دارد و درنتیجه منجر میشود تا ریسک های بیشتری مورد سنجش قرار بگیرند

 • افزایش انگیزه با تیم سازی

تیم سازی باعث افزایش روحیه افراد برای انجام موثر تر کارها شده و با ایجاد یک محیط ایده آل برای اعضای تیم، باعث افزایش سرعت یادگیری نیز خواهد شد.

 • منعطف بودن نقش ها و وظایف

یک تیم چابک می تواند با توجه به شرایط کسب و کار و اهداف و استراتژی های سازمان کارکردهای مختلفی را تجربه کند و عملکرد متناسب با هر شرایط را به اجرا بگذارد.

 • برابری برای همه

در یک تیم چابک جدای از جایگاه و سمت های شغلی همه اعضای تیم از حقوق برابر در زمینه داشتن اطلاعات شفاف و آزادی عمل کافی در حوزه کاری خودشان برخوردارند. در یک تیم چابک صرفا متد انجام کارها اهمیت داشته و قوانین و بوروکراسی های سازمانی نقش بسیار کم رنگی را در انجام کارها بازی می کنند.

 • ارزیابی عملکرد روزانه و مستمر

در یک تیم چابک ارزیابی عملکرد به شکل روزانه و مستمر انجام می پذیرد و بر خلاف روش های سنتی که در بازه های زمانی مشخص توسط اشخاص خاصی انجام می گردد، ارزیابی های عملکرد اعضای تیم ها توسط مدیر هر تیم صورت می پذیرد.

تیم چابک

و اما چطور چابک تیم سازی کنید؟

موضوعی که در تیم سازی مد نظر است، این است که به افراد کمک کنید به عنوان یک گروه منسجم کنار یکدیگر کار کنند و در آنجا همه اعضای تیم احساس مهم بودن در جهت موفقیت تیم را دارند. به این صورت همه اعضا در جهت دستیابی به اهداف و تعیین گام های انجام کارها برای رسیدن به آن اهداف نقش دارند.

ما بر این باور هستیم که تیم های بسیار مشارکتی، به بهره وری بیشتر، روحیه بالاتر و روابط بهتری دست یابند. به همین منظور بهتر است ابتدا برای تیم سازی تمام نقش ها و قواعد موجود در تیم را مشخص کرد سپس اقدام به جذب و تیم سازی بین کاندیداهای احتمالی کرد.

درخصوص تیم سازی چابک نکاتی را همیشه در نظر بگیرید:

 • ساختار و وظایف تیم چابک را مشخص کنید.
 • تیم چابک نباید خیلی بزرگ باشد (۵ تا ۱۵ نفر)
 • همواره و همه ی اعضای تیم از مشتری مداری داخلی و خارجی آگاه باشند.
 • هنگام تیم سازی مسائل مالی را به شکل ویژه در نظر بگیرید و با صرف بودجه سعی کنید ابتدا نیروهای متخصص را وارد تیم کرده و سپس اعضایی مثل کارآموز یا دستیار به تیم تان اضافه کنید.
 • زمان جلسات روزانه، هفتگی، ماهانه و سالان ه تیم را از قبل مشخص کنید.
 • هنگام جذب افراد برای تیمتان، تمامی نکات مهم که مد نظر شماست و برای تیم مهم است را مدنظر بگیرید و سعی کنید در مصاحبه ها به دور از احساسات با کاندیداها صحبت کنید.

چه افرادی را برای تیم چابکتان انتخاب کنید؟

برای تیم سازی درست و داشتن یک تیم چابک موفق باید در انتخاب افراد دقت لازم را داشته باشید. برای این منظور مصاحبه های شغلی را انجام داده و ویژگی های رفتاری افراد و سوابق آن ها را بررسی کنید. این نکته را مد نظر داشته باشید که ویژگی های رفتاری همیشه بااهمیت تر از سوابق تحصیلی و کاری افراد است.

ویژگی های رفتاری افراد تیم

برای انتخاب افراد با ویژگی ها رفتاری مناسب، رفتار آن ها را مورد توجه و ارزیابی قرار دهید که برخی از این ویژگی ها به شرح زیر است:

 • افراد باید صادق باشند.
 • افراد روحیه ی پرسشگری داشته باشند و هر آنچه را که نمیدانند بپرسند.
 • افراد خلاق و خطر پذیر باشند، چرا که خلاق بودن افراد در نهایت تیم خلاق را همراه دارد.
 • همه ی افراد به مشتری مداری درون سازمانی و برون سازمانی آگاه بوده و توجه لازم را داشته باشند.
 • اعضای تیم با هم هماهنگ بوده تا از بروز تعارضات پیشگیری شود و اختلاف ها در کمترین مقدار رخ دهد.
 • توانایی انجام وظایف و نقش های محول شده را داشته باشد و همچنین به منظور یاد گیری در خصوص نقش محول شده و اتمام آن پیگیری ها و اراده لازم را داشته باشد.

 

و اما رفتار شما به عنوان مدیر تیم با سایر اعضای تیم بهتر است به چه صورتی باشد؟

 • قدردانی از افراد را فراموش نکنید
 • افراد فوق العاده را استخدام کنید و به رشد آنها کمک کنید.
 • به افراد اعتماد کنید، شما هدف را به اعضای تیم بدهید اما چگونگی رسیدن به هدف را به خودشان محول کنید.
 • توجه داشته باشید که ویژگیه ای رفتاری، خلاقیت، استعداد و توانایی وانگیزه یاد گیری بسیار مهمتر از سابقه کاری افراد است.
 • در اوایل تیم سازی ، صرفه جویی برای تیم و کسب وکارتان بسیار مهم است.
 • استخدام کارآموز در زمان مناسب را فراموش نکنید. با استخدام کارآموز، با توجه به حقوق کم کارآموز هم در در هزینه ها صرفه جویی کرده و هم می‌توانید با استفاده از دانشجویان، به آنها فرصتی بدهید تا در این فضا یاد بگیرند و همچنین پس از اتمام کارآموزی آنها را جذب کنید.

نتیجه گیری

ماهیت ساخت تیم چابک این است که اعضای تیم با یکدیگر همکاری موثری داشته باشند تا پیشرفت کارها و انجام پروژه ها دقیق تر انجام  شود، بنابراین سازگاری بالقوه هر فرد با سایر اعضای تیم اهمیت بسیاری دارد. نکته اساسی این است که همه ی اعضای تیم انگیزه رشد و هدف مشترک داشته باشند و در راستای رسیدن به هدف کسب و کار تلاش کرده تا شاهد موفقیت تیم باشند.

به همین علت ساخت یک تیم چابک امری مشکل و در عین حال حیاتی است. داشتن تیم کاری مناسب و حرفه ای منجر به کاهش استرس و فشار خواهد شد چرا که هریک از اعضا از وظایف خودآگاه است و آن را به درستی انجام میدهد پس نیازی نسیت که شما نگران کار تک تک اعضای تیم تان باشید، هر کس نگران و مسئول کارخودش در تیم است.

ما در تیم نیمو با در اختیار داشتن نیروی متخصص و کاربلد، وظیفه تیم سازی شما را برعهده داریم. در این کار قدم به قدم در کنارتان هستیم. کافی است از طریق فرم نیازسنجی موجود در وبسایت اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.