خانه / توسعه کسب و کار / رشد و توسعه انگیزه در تیم و سازمان در ۱۰ قدم
اثربخشی عملکرد

رشد و توسعه انگیزه در تیم و سازمان در ۱۰ قدم

روش های بسیاری وجود دارد که می توان برای افزایش انگیزه در کارمندان و اثربخشی عملکرد روزانه آن‌ها به کار برد. در این مطلب قصد داریم ده روش برای ایجاد انگیزه و افزایش نگهداشت نیروها در سازمان به شما ارائه دهیم، به این امید که موثرترین نیروهای را حفظ کرده و به رشد شرکتتان دست پیدا کنید.

گام های اصلی ایجاد انگیزه در کارمندان

۱- ابزارهایی که کارکنان برای انجام کار به بهترین شکل نیاز دارند را برای آن ها فراهم کنید.

یکی از دغدغه های کارمندان هر سازمانی داشتن ابزار مورد نیاز آنها برای کارشان است. ابزارهای مناسب، انجام وظایف مخصوص هر نقش را راحت تر می کنند و زمان لازم را برای انجام وظایف را کاهش می دهند و اثربخشی عملکرد را افزایش می‌دهد. هنگامی که ابزارها ناکارآمد باشند، بهره وری نیرو کاهش یافته و این ناکارآمدی منجر به نارضایتی و نا امیدی آن ها می شود و در نهایت دست از کار کردن می کشند و یا به خوبی وظیفه خود را انجام نمی دهند.

بهتر است نیازهای کارکنان را بررسی و ارزیابی کرده و قبل از بی انگیزه شدن آنها، برای تهیه ابزارهایی که در اصل سبب انجام بهتر و سریعتر کارها می شوند، فکر و برنامه ریزی اقتصادی کنید. سپس می‌توانید شاهد افزایش بهره وری کارمندان و بازگشت سود سرمایه گذاریی که انجام داده اید باشید.

۲- نقش کارمندان در موفقیت شرکت را بیان کنید.

اکثر افراد می خواهند اثربخشی عملکرد لازم را برای کارهای تجاری مهم داشته باشند و به رسالت و هدف اصلی شرکت خود دست یابند. هنگامی که کارمندان در تلاش هستند مسئولیت و الزامات روزمره خود را برآورده کنند، به آن ها نشان دهید که چگونه کار آن ها به انجام هدفی والاتر کمک می کند. موفقیت بزرگ و کوچک کارکنانتان را جست و جو کرده و این اخبار را در خبرنامه های داخلی و انجمن ها و جلسات تیم به اشتراک بگذارید.

۳- برای کارکنان فرصت پیشرفت فراهم کنید.

اکثر مردم شغل خود را به دلایل مختلفی ترک می کنند که  عدم تناسب شغلی، فرهنگ شرکت، مدیر یا مدیریت، حقوق و مزایا و … از جمله این موارد است.

تعویض شغل معمولا هنگامی اتفاق می افتد که فرد شغل خود را مانند یک بن بست می بیند، و هنگامی که دیگر فرصتی برای رشد و توسعه ندارد شغل خود را رها می کند.

با بررسی این موارد و فراهم کردن مسیری برای پیشرفت و توسعه به کارمندان انگیزه دهید تا در شرکت خود بمانند. در دستیابی معیارهایی که برای رسیدن به رشد خود دارند به آنها کمک کنید، فرصت انجام بدهید و بازخورد آن را در اثربخشی عملکرد آن ها و پیشرفت شرکت مشاهده کنید.

۴- دستاوردهای کارمندان را تصدیق کنید.

انتقاد سازنده باعث می شود که کارمندان از اشتباهات گذشته درس بگیرند. اما شناخت کاری که به خوبی انجام شده است همان چیزی است که آن ها را ترغیب می کند تا نمودار عملکرد را برای تلاش های آینده خود بالا ببرند.

اگر کارهای خوب کارمندان را ستایش کنید به آن ها کمک کرده اید، نسبت به خود حس ارزشمندی و بهتر بودن داشته باشند. برای بررسی اثربخشی عملکرد و شناخت دستاوردهای کارکنان مهم است که با آن ها همراهی کنید تا اهداف خود را تعیین کنید.  این موضوع به تعیین و شناخت بهتر وضعیت فعلی آنها و معیارهای آینده پیشرفت و موفقیتشان کمک می کند.

بهتر است فعالیت نیروهایتان را مورد بررسی و شناخت قرار داده و سعی کنید تشویق را بلافاصله انجام دهید تا تاثیر آن به موقع باشد. رسانه ای که از طریق آن ستایش و تشویق صورت می گیرد نیز مهم است. مثلا این کار را به صورت تحسین در برابر کارکنان دیگر، ارائه در یک خبرنامه داخلی تیم و یا یک ایمیل یا پیام غیر رسمی به کارمند انجام دهید.

۵- مسئولیت پذیری ایجاد کنید.

مطالعات مسئولیت پذیری نشان می دهد، زمانی که شما به شخصی هدفی می دهید، احتمال رسیدن به آن هدف ۶۵ درصد است و اگر از او بخواهید تا پیشرفت خود را در رسیدن به هدف گزارش دهد، احتمال رسیدن به هدف ۹۵ درصد است.

با این روش، نه تنها اثربخشی عملکرد و مسئولیت پذیری را در کارمندان افزایش می دهید بلکه به طور موثرتری در آنها انگیزه و افزایش بهره وری ایجاد می کنید.

انگیزه در کارمندان

۶- یک فرهنگ برای شرکت خود تعریف کنید.

کارمندان یک سازمان وقت زیادی را در محل کار می گذرانند. هفته کار ۴۰ ساعته آن ها تقریبا ۲۰۰۰ ساعت در سال است.

افراد معمولا بیشتر از دنبال کردن مزایای بهتر، به دنبال فرهنگ بالاتر شرکت، شغل خود را تغییر می دهند. با ارزیابی مناسب از فرهنگ طی مراحل استخدام، افرادی را استخدام کنید که ایده اصلی شرکت شما را دنبال کرده و موفقیت تیم را بشتر کنند و باعث کاهش اثربخشی عملکرد آن تیم نشوند.

۷- تا حد امکان شفافیت ایجاد کنید.

نیروها ترجیح می دهند از خبرهای شرکت مطلع شوند و اگر تغییری قرار است صورت گیرد از جزئیات آن باخبر شوند.

این دقیقا همان کاری است که بهتر است برای ایجاد اعتماد و بهبود تعامل بین نیروها انجام دهید. تصمیم گیری ها را به صورت شفاف بیان کنید. (به عنوان مثال تغییر استراتژی، ابتکار عمل و اهداف رشد را بیان کنید). اجازه دهید کارکنان در مورد چیزهایی که نمی دانند بدون دلهره سوال بپرسند و بازخورد خود را ارائه دهند.

هنگامی که تصمیم گیری پشت درهای بسته انجام شود، منجر به نارضایتی یا بدتر از آن قطع فعالیت می شود. یک سیاست درب باز، افزایش انگیزه جمعی نیروی کار و ایجاد تعهد نسبت به کار در کارمندان و اثربخشی عملکرد آن هاست.

۸- برای میزان کار کارکنان برنامه ریزی کنید.

کار بیش از حد کارکنان منجر به استرس و نارضایتی می شود، ارزش را کاهش می دهد، خطاها را افزایش می دهد و هزینه وقت و سرمایه را بالا می برد.

برای افزایش کارایی و همچنین داشتن برنامه کاری برای هر کارمند از قانون ۲۰/۸۰ استفاده کنید. به این صورت که مدیریت و کارمندان، کار خود را ۸۰ درصد برنامه ریزی کرده و ۲۰ درصد برای امکان عیب و نقص درنظر بگیرید. این روش برای محاسبه اشتباهات و تغییرات غیرقابل پیش بینی مفید است.

۹- بخواهید، پاسخ دهید، بازخورد دریافت کنید.

با کارمندان در مورد احساس آن ها در محل کار صحبت کرده و نظرات آن ها دریافت کنید.

برای مثال:

  • آیا آن ها احساس می کنند که نظراتشان مهم است؟
  • آیا فکر می کنند با بقیه سازمان در ارتباط هستند؟
  • آیا حس می کنند در نقشی هستند که بیش ترین مهارت را در آن دارند؟

و به این صورت از پاسخ های آن ها فیدبک دریافت کرده و میزان رضایت شغلی و اثربخشی عملکرد آن ها را بسنجید.

۱۰- با مثال زدن، تیم را رهبری کنید.

سرانجام در گام آخر، یکی از بهترین راه ها برای ایجاد انگیزه در کارمندان مثال زدن است. با این کار بر روی کارمندان در هر سطح چه از نظر اخلاق کاری، فرهنگ شرکت تا نشاط عمومی و انرژی دفتر تاثیر بگذارید.

به این ترتیب با مثال زدن و آوردن نمونه در مورد اشتیاق کاری، مقابله با چالش های پیش رو، و تجسم ارزش های شرکت گام بردارید.

نتیجه گیری

نگه داشتن نیروی کار متعهد و با انگیزه ارزش صرف هزینه و انرژی دارد ولی درست در مقابل آن، به جای نگه داشتن کارمندان بی انگیزه، وقت، پول و انرژی خود را برای جایگزین کردن آن ها صرف کنید. کارمندان بی انگیزه در نهایت شرکت شما را ترک می کنند، در حالی که اثرات منفی بیشتر ماندن آنها روی جوسازمانی و سایر کارکنانتان هزینه گزاف تری بر دوش شما می گذارد. تکنیک های ساده و هوشنمندانه را برای ایجاد انگیزه در کارکنانتان و اثربخشی عملکرد آن‌ها به کار بگیرید و معجزه تأثیر آنها را به چشم ببینید.

منابع

  1. وب سایت managementstudyguide
  2. وب سایت businessdictionary
  3. وب سایت inc

درباره‌ی مهسا جعفری

من مهسا، علاقمند به فعالیت در زمینه دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا هستم، خوشحالم که با تیم نیمو آشنا شدم و در کنارشون فعالیت میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *