استراتژی مدیریت منابع انسانی در گوگل

گوگل یک کمپانی جهانی

گوگل به ‌عنوان یک شرکت پیشرو و تازه تاسیس در سطح جهانی شناخته شده است. در عین تازه تاسیس بودن گوگل، این کمپانی مزایای بسیاری از جمله آخرین تکنولوژی ها، بزرگترین فناوری ها و جدید ترین استراتژی ها و شیوه های کسب وکار را شامل میشود. گوگل به عنوان یک شرکت جهانی، توسط یک زن و شوهر، از دانشجویان با استعدادِ کالج راه اندازی شد. هدف آنها از راه اندازی گوگل این بود که راه خودشان را بسازند و کارها را آن‌ طور که فکر می‌ کنند بهتر است انجام دهند. گوگل استراتژی مدیریت کسب و کار خاص خود را دارد که بسیار متفاوت از شیوه های معمول مدیریت کسب و کار هستند. در این مقاله، استراتژی مدیریت منابع انسانی  را در گوگل بررسی می کنیم.

علم تجزیه و تحلیل افراد

یکی از استراتژی‌ های استفاده شده در گوگل، که در میان شرکت ‌های پیشرو نیز محبوبیت ویژه ای دارد، استراتژی “علم تجزیه و تحلیل افراد” نام دارد. علم تجزیه و تحلیل افراد، استفاده از داده ‌های مربوط به افراد برای بهینه سازی خروجی‌ های کسب و کار و حل کردن مشکلات مربوط به کسب و کار در سطوح فردی، تیمی و یا سازمانی است. این استراتژی توسط گوگل در بخش های مختلف سازمان به ویژه در بخش منابع انسانی و زیر گروه های آن مورد استفاده قرار می گیرد.

  • استراتژی تجزیه و تحلیل افراد

فرضیه‌ ی اصلی استراتژی تجزیه و تحلیل افراد، اهمیت تصمیم گیری دقیق نیروی انسانی در مدیریت است، به همین دلیل استخدام افراد شایسته تاثیرگذار ترین تصمیمی است که یک شرکت می‌ تواند بگیرد. بخش‌ های رایج  منابع انسانی  که تصمیم‌ گیری در مورد سرنوشت نیروی انسانی  را به ‌تنهایی انجام می‌ دهد، در هنگام برخورد با چالش­های بزرگ در شرکت، به تکاپو می­افتد و دست به یکسری تغییراتی خواهد زد که اغلب ۶۰% از هزینه‌ های متغیر شرکت های بزرگ را دربر می‌ گیرد.

  • پیاده سازی استراتژی تجزیه و تحلیل افراد در گوگل

گوگل همواره به منابع انسانی توجه ویژه ای داشته و سعی در افزایش عملکرد و بهره وری  نیروی انسانی داشته است (به‌ طور متوسط هر کارمند در هر سال نزدیک به ۱.۲ میلیون دلار درآمد و ۲۵۰ هزار دلار سود برای شرکت تولید می‌کند). شرکت گوگل  نام دپارتمان منابع انسانی خود را به نام ” عملکرد افراد(۱)” نام‌ گذاری کرده ­است. یک نمونه از شیوه ‌ی مدیریتی نیروی انسانی  در گوگل که بر داده و اطلاعات تاکید می ‌کند، الگوریتم‌ های استخدام و نگهداری موثر نیروی انسانی  است. گوگل یک الگوریتم موفقیت آمیز برای پیش‌ بینی این‌ که کدام نامزد استخدامی در شرکت بیش‌ ترین احتمال موفقیت پس از استخدام را دارد نیز توسعه دا­ده ­است؛ به علاوه گوگل برای تجزیه و تحلیل افراد  الگوریتمی را توسعه داده ­است که به‌ گونه‌ ای فعالانه و موفقیت آمیز پیش‌ بینی می‌ کند که کدام نیروی انسانی  با احتمال بیش‌ تری در آینده با مجموعه به مشکل بر خواهند خورد؛ استراتژی های به کار گرفته شده در راستای مدیریت منابع انسانی و تجزیه و تحلیل افراد در گوگل به مدیریت اجازه می‌ دهد قبل از این‌که دیر شود، وارد عمل شده و اقدامات اصلاحی لازم را انجام دهد. شکل ۱ شمایی از برنامه­ ی تحلیل منابع انسانی که در شرکت گوگل مورد استفاده قرار می­گیرد را به تصویر می­کشد.

تجزیه و تحلیل افراد

شکل۱، شمایی از برنامه ­ی تحلیل منابع انسانی در شرکت گوگل

نمونه­ ی دیگر در زمینه­ ی استراتژی­ های مدیریت منابع انسانی در شرکت گوگل، استفاده از داده ‌ها در بهبود تنوع است. بر خلاف اکثر شرکت ‌ها، تجزیه و تحلیل در گوگل برای حل مشکلات متنوع استفاده می ‌شود. در نتیجه، تیم تجزیه و تحلیل افراد، تجزیه و تحلیل را جهت شناسایی عوامل ریشه ‌ای از جذب ضعیف، حفظ و ارتقای نیروی انسانی به خصوص در میان مهندسین زن انجام می ‌دهند. نتایجی که در استخدام، حفظ و ارتقای کارمندان حاصل گردیده بسیار چشمگیر و حائز اهمیت است.

  • اقدامات گوگل در راستای بهبود عملکرد منابع انسانی

گوگل با تمرکز بر داده های مربوط به افراد و داده های به دست آمده توسط بخش منابع انسانی به این نتیجه رسید  که طراحی محل کار را بهبود ببخشد. چرا که  گوگل با توجه به داده های موجود و تحقیقاتی که انجام داده است، دریافت که خلاقیت نیروی انسانی  با ترکیبی از ۳ فاکتور زیر افزایش خواهد یافت:

   • یادگیری و کسب مهارت
   • کار تیمی
   • محیط کار سرگرم­ کننده

بنابراین، محل کار شرکت به منظور بهبود عملکرد نیروی انسانی، برای به حداکثر رساندن یادگیری، سرگرمی و همکاری نیروی انسانی  طراحی شده است. شاید اجرا و مدیریت فعالیت های سرگرم کننده برای برخی از مدیران غیرممکن به نظر برسد، اما نتایج حاصل از این رویکرد نشان می ‌دهد که اجرای انواع فعالیت های سرگرم کننده  عامل مهم در جذب، حفظ و همکاری نیروی انسانی شرکت است.

ازدیگر اقدامات گوگل به منظور بهبود عملکرد نیروی انسانی، می توان به تمرکز بر یادگیری اکتسابی (اکثریت قریب به اتفاق از طریق یادگیری در حین کار) به ‌جای تمرکز بر یادگیری در کلاس ‌های سنتی اشاره کرد. گوگل، عملکرد نیروی انسانی و کشف و یادگیری را از طریق چرخش پروژه ‌ها، یادگیری از شکست ‌ها و حتی از طریق دعوت افرادی چون “ال گور” و “لیدی گاگا” برای صحبت با کارکنان خود، افزایش داد. یادگیری مستمر به صورت خود آموز و توانایی انطباق مهارت­های فردی و شغلی از توانایی ‌های کلیدی کارکنان در گوگل است.

سخن نهایی

در همه ی انواع شرکت ها، بزرگ و کوچک، نوپا و یا با سابقه ی طولانی، همواره مجموعه ‌ای نامحدود از چالش‌ های کسب و کار وجود دارد که بخش بزرگی از این چالش ها به نیروی انسانی و عملکرد افراد وابسته است. مدیران میتوانند صرفا از طریق استخدام و حفظ نیروی انسانی  شایسته در شرکت خروجی های مطلوب را داشته باشند. گوگل نیز  این را می ‌داند و به ‌سرعت آن را در ساختار شرکت خود پیاده سازی کرده است. استراتژیِ های مرتبط با نیروی انسانی که متناسب با فرهنگ گوگل هستند، عملکرد بسیار خوبی دارند زیرا گوگل به طور عمده از مهندسین و توسعه دهندگان نرم ‌افزار تشکیل شده است که این امر خارج از مدل ‌های معمول کسب و کار است. [۱]

مهمترین عامل موثر در پیشرفت و دستیابی به موفقیت یک کسب و کار، نیروی انسانی، عملکرد نیروی انسانی و استراتژی هایی  که منابع انسانی در این زمینه به کار میگیرد است. گوگل به عنوان یک شرکت پیشرو در سراسر جهان، این مسئله مهم را شناخته و اقدامات موثری در این زمینه نیز انجام داده است. از دلایل موفقیت و پیشرفت گوگل نیز استراتژی های مدیریتی مرتبط با منابع انسانی است که گوگل اتخاذ میکند و همچنین ارزش و اهمیتی است که برای  نیروی انسانی و بخش منابع انسانی قائل است.

 

      ۱- Major, K.H., CASE STUDY: GOOGLE, in Report of a Senior Study ۲۰۱۵: Maryville College

(۱)People operation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.