شرکت گوگل از دیروز تا غول جستجوی امروز

شرکت گوگل

گوگل نامی آشنا برای همه ما است. این غول فناوری  را دو دانشجو به نام­های لری پیج و سرگئی برین در سال ۱۹۹۸ با سرمایه ۲۵ میلیون دلاری تأسیس کردند. شرکت گوگل کار خود را با ارائه سرویس جست وجوی پیشرفته برای فراهم سازی اطلاعات محتوایی آغاز کرد. مأموریت اعلام شده از طرف بنیان گذاران شرکت گوگل این بود: «می­خواهیم همه­ ی اطلاعات موجود در دنیا را ساماندهی کنیم و آن را در دسترس همه­ ی جهانیان قرار دهیم». وقتی خدمات، سرویس­ها، قابلیت­ها، تصمیمات ارائه شده توسط گوگل را در سال­های اخیر مرور می­کنیم ماموریت و پیام این شرکت برای ما اشکار می­شود.

لری پیج یکی از بنیان گذاران شرکت گوگل
لری پیج یکی از بنیان گذاران شرکت گوگل

پیشینه شرکت گوگل

در ابتدای تاسیس شرکت گوگل در سال ۱۹۹۸، هیج تجربه ای در کسب و کار نداشتند. اما آنها این بی ­تجربگی را نه به عنوان یک نقطه ضعف، بلکه به عنوان یک امتیاز برای خود می­پنداشتند. شرکت گوگل دراصل براساس چند اصل ساده اداره میشد، که اولین و مهم­ترین آنها تمرکز بر نیازهای کاربران بود. اعتقاد آنها بر این اصل بود که اگر بتوانند سرویس­های خارق­العاده ارائه دهند، بعدها می­توانند روی درآمد آن حساب کنند. برنامه­ی آنها برای خلق این سرویس ها، یک اصل ساده بود، تا می­توانید مهندسین نرم افزار با استعداد استخدام کنید و بعد به آنها “آزادی”دهید. آنها معتقد بودند این تنها راه پیش روی برای دستیابی به سرویس­های خارق­العاده برای انها است.

روند رشد شرکت گوگل

رویکرد اولیه شرکتی که در یک آزمایشگاه دانشگاهی متولد شده بود مناسب به نظر می­رسید. اما با رشد شرکت، بنیان­گذاران گوگل فقط کمی دست از سرسختی خود برداشتند. قانون بنیان­گذاران گوگل تا امروز این است که حداقل نیمی از کارکنان گوگل (که گوگلر نامیده می شوند) باید مهندس باشند. روش­های مدیریتی آنها نیز به همین اندازه ساده بود. لری و سرگئی نظیر استادانشان در آزمایشگاه­های کامپیوتر استنفورد عمل می­کردند. استادان انها موضوعی را به عنوان موضوع تز به دانشجویان خود دیکته نکرده و صرفاً راهنمایی­هایی کلی ارائه می­دادند. آنها نیز به کارکنان گوگل آزادی عمل قابل توجهی دادند و ارتباطات را به عنوان ابزاری برای در جهت نگه داشتن شرکت استفاده می­کردند. بنیان­گذاران گوگل به اهمیت اینترنت و قدرت موتور جست وجو اعتقاد بسیاری داشتند. انان این موضوع را از طریق جلسات غیررسمی با گروه­های مهندسان در میان می­گذاشتند.

فرایند کاری شرکت گوگل

بنیان­گذاران گوگل در رابطه با فرایندکار در شرکت حساسیت بسیاری داشتند. در سال­های اول، ابزار اصلی گوگل برای مدیریت منابع شرکت، یک اکسل شامل فهرستی از ۱۰۰ پروژه برتر گوگل بود که در دسترس همه قرار داشت تا آن را بینند. لیست پروژه­ها در جلساتی که هر ۴۵ روز یکبار برگزار میشد مورد بحث قرار میگرفت. این سیستم، چندان علمی نبود و بیشتر پروژه­ها براساس اهمیتشان از ۱ تا ۵ درجه بندی شده بودند. البته برای پروژه­های جدید، پیشتاز و دور از ذهن همچنان جایی وجود داشت. نیاز برای برنامه­ریزی بلند مدت تر وجود نداشت و اگر موضوع مهم­تری مطرح می­شد، مهندسان مجدداً فهرست، را بازبینی می­کردند.

اریک اشمیت می­گوید: برنامه­ها همیشه ناقص­اند، پس این افراد هستند که باید درست باشند تا بتوانند نقص درون برنامه­ها را تشخیص دهند و آن را اصلاح کنند. حتی اگر یک برنامه در اختیار داشته باشید، باید بدانید که هرچه شما در کار خود پیشرفت می­کنید و چیزهای جدیدی را در مورد محصولات و بازارها کشف می­کنید، آن برنامه نیز باید تغییر کند. این تغییر سریع برای موفقیت اهمیت زیادی دارد. تغییرات فناورانه و ساختارشکنانه­ ویژگی قرن اینترنت هستند. تغییرات برخی از اصول استراتژیک پذیرفته شده متداول را که در دانشکده­های کسب وکار فراگرفته ایم، باطل می­کند.

رویکرد شرکت گوگل

رویکرد کارمندان گوگل”ما آن را کشف خواهیم کرد” است. برخی افراد ممکن است با انعطاف پذیری برنامه ها به راحتی کنار نیایند. حتی بیشتر مردم، عدم قطعیت را نمی­پسندند. اما گوگل انعطاف­پذیری لازم برای کنار آمدن با ناملایمات در این محیط بی­ثبات را دارد. در واقع گوگلرها، هرگز به برنامه­ای که ادعا می­کنند پاسخ­ها را دارد، اعتماد نمی­کنند. جاناتان روزنبرگ در سال ۲۰۰۲ به گوگل پیوست، و این درس­ها را از همکارانش در گوگل آموخت.

استراتژی رشد در گوگل

شرکت گوگل بنیان­های استراتژیک بسیار حکیمانه­ای داشت. در کنار محاسن، تنها اشکال شرکت گوگل این بود که بنیان­ها خیلی خوب نوشته نشده بود. در واقع از زمان تأسیس شرکت در سال ۱۹۹۸ کسی برای مستندسازی استراتژی گوگل، وقت نگذاشته بود، به همین دلیل جاناتان روزنبرگ خیلی سریع برای جبران این غفلت دست به کار شد. او در ابتدا قصد تهیه یک برنامه جامع متعارف داشت. معاونانش مانع او شدند و به او گفتند که گوگل به مستند سازی استراتژی اش (یا اینکه برنامه ای داشته باشد) نیاز ندارد. اما شرکت گوگل برای استخدام افراد جدید و اینکه هر کسی در مسیر انتخابی حرکت کند، نیاز به مستندسازی بنیان استراتژی شرکت داشت. معاونان جاناتان معتقد بودند که این بنیان­ها در اختیار گوگلرها قرارگیرد و فهمیدن بقیه امور با خودشان باشد. نتیجه کار جاناتان تحت عنوان «استراتژی گوگل، گذشته، حال، آینده.» ارایه شد. اجزای این استراتژی سال­هاست برای توصیف رویکرد گوگل مورد استفاده قرار می گیرد.  ( این همان چیزی است که در مدل موعود به آن دیدگاه استراتژیک می گویند).

جاتاتان روزنبرگ مدیر استراتژی در گوگل
جاتاتان روزنبرگ مدیر استراتژی در گوگل

نظریات جاناتان روزنبرگ درباره شکل گیری چارچوب مدیریتی گوگل

جاناتان روزنبرگ می گوید: هیچ پیش بینی مالی یا بحثی در مورد جریان درآمدی یا درمورد اینکه محصولات مبتنی بر تبلیغات خود را به فروش برسانیم، نشده بود. هیچ تقسیم سازمانی در کار نبود و هیچ نقشه محصولی که با جزئیات دقیق بگوید چه چیزی را در چه زمانی تولید کنیم وجود نداشت. هیچ تخصیص بودجه ای در کار نبود. هیچ هدف گذاری یا معیارهایی که هیئت مدیره ما بتواند از طریق ان به نظارت بر میزان پیشرفت ما بپردازد، وجود نداشت. تنها چیزی که با اطمینان می توانستیم بگوییم این بود که بیشتر آنچه ما در قرن بیستم در مورد ابزارهای مدیریتی در دانشکده ها آموخته بودیم، اشتباه بوده است. پس زمان آن رسیده بود که از نو آغاز کنیم، وقتی ما وارد گوگل شدیم دریافتیم که برای موفقیت، هر آنچه فکر می کردیم در مورد مدیریت می دانیم باید از نو یاد بگیریم و بهترین معلمان ما هم کسانی بودند که هر روز در اطرافمان در گوگل می دیدیم. از آن زمان به بعد روی این موضوع کار کردیم و در طول مسیر هم مانند همه شاگردان خوب یادداشت برمی داشتیم. هر زمان که چیز جالبی در جلسه با کارکنان یا هنگام بازبینی محصول می شنیدیم خیلی سریع یادداشت می کردیم. به مرور زمان ما توانستیم چارچوبی را برای شیوه مدیریت در این دنیای جدید خلق کنیم.

در نهایت

گوگل شرکتی فعال و شناخته شده در حوزه فناوری اطلاعات شامل جستجوی اینترنتی، رایانش ابری و تبلیغات، نرم‌افزار و سخت‌افزار است. بنیان گذاران گوگل، با تکیه بر رویکرد ” ما آن را کشف خواهیم کرد” مهندسانی را گرد هم اوردند و به انها ازادی عمل دادند. در ابتدا چارچوب خاصی برای اینده در شرکت وجود نداشت. جاناتان روزنبرگ با مستندسازی بنیان­های استراتژی شرکت گوگل به رشد این شرکت و فرایند مدیریت ان در اینده کمک بسیاری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.